Δεν πάει άλλο η κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    9

    Δεν πάει άλλο η κρίση πανικού

    Παιδιά βοήθεια! Ειλικρινά δεν πάει άλλο!! Έχω πολύ συχνά κρίση πανικού για το ότι διποτε και ώρες ώρες νιώθω μα με εγκαταλείπει ο οργανισμος μου!! Σας παρακαλώ δώστε μου κανε tip πως να αποφεύγω της κρίσης πανικού! Έχω χάσει τον ύπνο μου και την ζωη μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ta tip pou m edwse i psixologos eine na skeftese ekini tin wra pos den mprokite na pathis kati kako kanis den pethane i lipothimise apo krisi panikou kai na pernis vathies anapnoes

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Βαθειές αναπνοές, τσίχλα καο σουντοκου,εμένα με βοήθησαν πολύ! Αναπνοές όμως διαφραγματικες!

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Nikos156 View Post
    Παιδιά βοήθεια! Ειλικρινά δεν πάει άλλο!! Έχω πολύ συχνά κρίση πανικού για το ότι διποτε και ώρες ώρες νιώθω μα με εγκαταλείπει ο οργανισμος μου!! Σας παρακαλώ δώστε μου κανε tip πως να αποφεύγω της κρίσης πανικού! Έχω χάσει τον ύπνο μου και την ζωη μου
    Τη στιγμή που νιώθεις να έρχεται η κρίση πανικού, πάρε μια βαθιά αναπνοή από το στόμα, κλείσε το στόμα σαν να θέλεις να μη βγει ο αέρας, φούσκωσε τα μάγουλα σου από τον αέρα αυτόν και άσε τον να βγει αργά ανάμεσα από τα χείλια σου. Επανέλαβε τη διαδικασία, μέχρι να νιώσεις καλύτερα και μέτρα τις αναπνοές που κάνεις. Συνήθως μετά την τρίτη ή την τέταρτη, η κρίση αρχίζει να υποχωρεί, αλλά μην κάνεις συνέχεια αναπνοές. Το μέτρημα θα σε βοηθήσει να μάθεις πόσες περίπου είναι οι αναπνοές που χρειάζεσαι. Με τον τρόπο αυτό, την επόμενη φορά που θα δεις την κρίση να έρχεται, θα ξέρεις εκ των προτέρων πόσες περίπου αναπνοές χρειάζονται για να νιώσεις καλύτερα κι έτσι σταδιακά θα περιορίζεται και το άγχος σου. Στο μεταξύ συμβουλέψου κι έναν ψυχολόγο για να βρεις το πιθανό αίτιο των κρίσεων και να το διορθώσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Φαρμακο πηρες?? Θα καλμαρει τις κρισεις και θα δεις το προβλημα πιο χαλαρα γτ τωρα χημεια στον εγκεφαλο ειναι διαταραγμενη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    20
    Με την έναρξη φαρμακευτικής αγωγής βέβαια να γνωρίζεις οτι πλέον η υπόλοιπη σού Ζωή θα κυλήσει παρέα με αυτά...
    Οπως και με άλλες ισως παρενέργειές...πάχος,ισως θέμα με στύση...

    Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    πριν πάρεις φάρμακα για τις κρίσης πανικού να ξέρεις... θα χαλάσεις την υγεία σου... μονο το πρόβλημα στυτικής δυσλειτουργίας και ανικανότητας ίσος σε κάνει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά....!!!!! για τις κρίσης πανικού πριν σβήσει η διαχείριση το μήνυμα μου.... αποτελεσματικό είναι το βαλσαμοχορτο... μελέτες δείχνουνε ότι είναι ισάξιο με το prozac..

    μετά πολύ αποτελεσματική είναι και η ινοσιτόλη..... μαζί με ινοσιτόλη μπορείς να χρησιμοποίησης και cbd αλλα αν προτιμήσεις το βαλσαμοχορτο απαγορεύεται να πάρεις ταυτόχρονα ινοσιτόλη... γιατί και τα 2 ανεβάζουνε την σεροτονίνη...

    και θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις κάτι από αυτά αφού ρωτήσεις έναν γιατρό... και φυσικά όχι ψυχίατρο... αλλα γιατρό.. άλλον.. η φαρμακείο... γιατί όχι ψυχίατρο? γιατί θα σου πει ότι χρειάζεσαι φαρμακευτική αντιμετώπιση... αν λοιπόν δεν δεις βελτίωση με αυτό τον τρόπο που σου λέω... τότε το σκέφτεσαι να πάρεις ένα καλο αντικαταθλιπτικό..!!! και μακριά από τα ηρεμιστικά... και αντιψυχωσικά... θα σου πούνε γιατροί αντί για ένα αγχολυτικό να πάρεις αντιψυχωσικά γιατί είναι και καλά μη εθιστικά... όμως από την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με ψύχωση/σχιζοφρένεια δεν θα το δεχτής... ακόμα και αν σου πούνε θα σε ηρέμηση... φυσικά και θα σε ηρέμηση αφού θα είσαι σε καταστολή βαριά... ΜΑΚΡΙA ΛΟΙΠΌΝ ΑΠΌ ΑΥΤA...!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Δοκίμασε ότι σου λένε...ειχα δοκιμάσει κι εγώ πολλα αλλά χειροτέρευα Φοβόμουνα να κοιμηθώ γιατί με έπιανε στον ύπνο η κρίση όπου στην τελική μια μέρα ειπα δεν αντέχω άλλο βγήκα έξω και βρήκα ψυχίατρο άρχισα με χαμηλή δόση 5mg και εμενα απτό πρώτο χάπι είδα μια διαφορά αν δεις πως μόνος πια δεν μπορείς θα σου έλεγα πανε και σε ψυχίατρο καμία φορά όλα είναι ορμονικά και χρειαζόμαστε τα φάρμακα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    26
    Παιρνω εδω κ ενα μηνα ινοσιτολη κ εχω δει διαφορα που δεν εκανε το σεροπραμ που λαμβανω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by toallomiso View Post
    Παιρνω εδω κ ενα μηνα ινοσιτολη κ εχω δει διαφορα που δεν εκανε το σεροπραμ που λαμβανω.
    και ποιος σου είπε να πάρεις σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά ινοσιτόλη?????

    πολύ λάθος......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και τι γινεται οταν καποιος εχει μουδιασμα στην μιση γλωσσα και αδυναμια σε ολη την δεξια μερια? τρεχει νοσοκομειο? :p

    αυτο εχω και δεν περναει με τπτ......

    ουτε με το xanax.....

    πως ξερω τωρα αν ειναι ανχος η αν εχω κατι σοβαρο?

    εχω και δυσκολια στην ομιλια επισης......

    πριν 2 εβδομαδες ειχα παει νοσοκομειο και μονο που με ειδαν νευρολογοι μου ειπαν απλα να παω σε ενα ιδιοτικο νευρολογο και να το ψαξω το θεμα μου...... ετσι και εκανα και μου εγραψε ενα αντικαταθλιπτικο το brintellix με το οποιο δεν ξερω το πηρα 3 μερες και το εκοψα γιατι ειχα εντονη ναυτια.... τωρα το ξεκινησα ξανα.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    συμφωνω με αυτα που σ ειπαν ολοι απο πανω......μαθε,βρες τρικς.....δοκιμασε βοτανα καταλληλα κ συμπληρωματα....και προσπαθησε να αποφυγεις τα φαρμακα τωρα που ειν αρχη.....γιατι και αποτελεσματικοτητα ειναι αμφιβολλο οτι εχουν κ βλαπτουν το ηπαρ ενω ειναι εξαρτησιογονα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    συμφωνω με αυτα που σ ειπαν ολοι απο πανω......μαθε,βρες τρικς.....δοκιμασε βοτανα καταλληλα κ συμπληρωματα....και προσπαθησε να αποφυγεις τα φαρμακα τωρα που ειν αρχη.....γιατι και αποτελεσματικοτητα ειναι αμφιβολλο οτι εχουν κ βλαπτουν το ηπαρ ενω ειναι εξαρτησιογονα
    και το ανχος βλαπτει το υπαρ...... επισης ειμαι 2 χρονια εξαρτημενος με xanax.... οποτε επρεπε να παρω το αντικαταθλιπτικο μπας και κοψω σιγα σιγα το xanax.......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και το ανχος βλαπτει το υπαρ...... επισης ειμαι 2 χρονια εξαρτημενος με xanax.... οποτε επρεπε να παρω το αντικαταθλιπτικο μπας και κοψω σιγα σιγα το xanax.......
    κ γω παραπανω χρονια πινωω ηρεμιστικα......κ αντικαταθλιπτικα τα οποια μου κανανε θεμα στο ηπαρ με αυξημενα ενζημα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  2. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..
    By blink in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2015, 12:42
  3. Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 28-10-2014, 02:52
  4. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
    By POZ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 105
    Last Post: 10-05-2010, 01:11
  5. Δεν παει αλλο.
    By Braveheartroll in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-06-2007, 05:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •