Τι σας αρεσει στον κοσμο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Τι σας αρεσει στον κοσμο;

    Γραψτε πραγματα που σας αρεσουν στον κοσμο. Εμενα καποιες φορες μου αρεσει η φυση μακρια απο τη κακια και την απατεωνια των ανθρωπων. Αλλες φορες δε μου αρεσει τιποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Ορεστη να σ δωσω μια συμβουλη αν θεσ να με ακουσεισ ολοι ειμαστε πυροβολημενοι τωρα αν θεσ δουλεψε καμια δεκαπενταετια να στρωσεισ χαρακτηρα και να γνωρισεισ κανεναν ωριμο ανθρωπο για να αλλαξεισ γνωμη αυτην που εχεισ τωρα ισχυει για νεαρουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2
    Μου αρέσουν οι ευκαιρίες, τα νέα πρόσωπα και πράγματα, οι ευχάριστες συνήθειες κι ενασχολήσεις, η αυτοβελτίωση, οι εξερευνήσεις, η καλή παρέα και οι μικροχαρές, η φύση και πολλά άλλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ελις εννοεις οτι μετα δε θα μπορω να ξεχωρισω το ομορφο απο το ασχημο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γραψτε πραγματα που σας αρεσουν στον κοσμο. Εμενα καποιες φορες μου αρεσει η φυση μακρια απο τη κακια και την απατεωνια των ανθρωπων. Αλλες φορες δε μου αρεσει τιποτα.
    Μ' αρέσει το βουνό και η θάλασσα, τα μαθηματικά, η γεωμετρία και ο προγραμματισμός υπολογιστών, παλιότερα η ζωγραφική και η ξυλογλυπτική, τώρα ασχολούμαι με τον κήπο μου, κι ελπίζω να βρω λίγο χρόνο το καλοκαίρι για το ψάρεμα.

    Δε γουστάρω τα άτομα που το παίζουν ιστορία, δεν μ' αρέσουν οι παπάδες, οι παπατζήδες και ο
    elis.

    https://www.youtube.com/channel/UCIOaeNYJiD0OO2NR2Y7BGYg?spfreload=5

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αχχχ , η θαλασσα μαρεσει πολυ , κανω και καταδυσεις , ασχολουμαι με τις μοτοσυκλεττες μου , γενικα η ταχυτητα και με αυτοκινητο , τρελλαινομαι για γυμναστικη με βαρη , μαρεσει η ανεξαρτησια μου , να ξυπνω οτι ωρα θελω , κοιμαμαι οτι ωρα θελω, ο υπνος μαρεσει πολυ , η ζωγραφικη , αν και δεν εχω ζωγραφισει τιποτα τα τελευταια 30 χρονια , μαρεσουν οι πιγκουινοι , τα οπλα , οι τηγανητες πατατες , τα γλυκα καθολου , και ψοφαω για γατους .......οχι σκυλους ......μαρεσυν οι καλοι ακροατες , οχι οι φλυαροι ........ το μποξ μαρεσει , αλλα δεν εχω φαει καμμια , χτυπαω ενα σακκο ......επισης οι δυνατοι φακοι , τα τηλεσκοπια , οχι τα Σκοπια ,.... το σουτζουκι , το αυγοταραχο , τα αεροπλανα , και τα πλοια , τα μεσαια ........ οχι τα μικρα ........ μαρεσει να ψωνιζω το σμαρκετ ...... και ρουχα ταχυδρομικως ....και μισω τους μπατσους ........
    Last edited by Macgyver; 14-06-2018 at 18:09.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Η ζωγραφικη,η μουσικη, η ποίηση, η Θάλασσα και η γάτα μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Ορεστη φιλε αν δουλεψεισ και δεισ τι ανθρωποι υπαρχουν θα αρχισεισ να εκτιμασ αν εχεισ μυαλο αμα εισαι γυναικα δεν προκειται να εκτιμησεισ ποτε τιποτα το προβλημα ολων σασ ειναι οτι δεν εκτιματε κ ειστε απληστοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Οταν ειμαι καλα μ αρεσουν αρκετα πραγματα,οπως σε ολους φανταζομαι.Τωρα ειμαι σε περιεργη φαση οποτε δε μ αρεσει απολυτως τιποτα.Δε πειραζει κι αυτο μαθημα ειναι,τουλαχιστον μαθαμε τι ειναι η ζωη και οτι δεν πρεπει ποτε να αφηνεσαι ετσι απλα με καλη ψυχη κα ιτον ''σταυρο στο χερι'' να απολαμβανεις τα απλα πραγματα της ζωης.
    Οταν πηγαινα μια βολτα στη φυση μετα τη δουλεια να δω ζωα φυτα εντομα θαλασσα κτλ και μονο αυτη η μαγικη στιγμη με γεμιζε κα ιμε ικανοποιουσε κα ιελεγα τι παλευει ο αλλος ο μαλακας και κλεβει και αγχωνεται να φτιαξει περιουσια,η ζωη εινα ιωραια κτλ κοιτα τι χανει...
    Τωρα εγω ο καλοκαγαθος δεν εχω ''τιποτα'' και βλεπω τον γειτονα τον κλεφτη εμπορα να πηγαινει διακοπαρες να εχει αμαξαρες κτλ.Ενω παλια δε του εδινα σημασια τωρα τον παραδεχομαι.Τη στιγμη που αυτος μαζευε,ειτε δικαια ειτε αδικα εμεις λεγαμε εχει ο Θεος.Μωρε ο κλεφτης και ο πονηρος εχει...ναι αυτος που ολοι οι μ@λ@κες λεμε ''στον ταφο του θα τα παρει?''.Αυτος καταλαβε νωρις ποιος εινα ιο Θεος,εμεις νομιζαμε οτι ο Θεος ειναι η φυση η θαλασσα και τα πουλακια που κελαιδανε,η αγαπη και ολα αυτα τα κοροιδιλικια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,221
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Τωρα εγω ο καλοκαγαθος δεν εχω ''τιποτα'' και βλεπω τον γειτονα τον κλεφτη εμπορα να πηγαινει διακοπαρες να εχει αμαξαρες κτλ.Ενω παλια δε του εδινα σημασια τωρα τον παραδεχομαι..
    Έλα ρε συ που ζήλεψες τις διακοπάρες και τις αμαξάρες του γείτονα...
    Πιστεύεις ότι αυτά θα σε έκαναν ευτυχισμένο?
    Τις πιο γαμάτες διακοπές μου τις πέρασα σε κάμπινγκ...σχεδόν άφραγκος...χύμα στο κύμα.
    Τι να το κάνεις το πεντάστερο ξενοδοχείο αν έχεις μηδενάστερη ψυχή?
    Τι να το κάνεις το ακριβό αυτοκίνητο όταν έχει βγάλει ρίζες η ψυχή σου?
    Το θέμα είναι να μπορεί ακόμα η ψυχή να απολαύσει...
    Άν μπορεί να το κάνει αυτό,τότε θα βρεί να απολαύσει το οτιδήποτε,το παραμικρό...δεν χρειάζεται πολλά πράγματα.
    Πιό ευτυχισμένοι ήμασταν μικροί όταν παίζαμε με το ψεύτικο κάστρο playmobil,παρά αν αποκτούσαμε ποτέ αληθινό κάστρο στην ζωή μας.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Έλα ρε συ που ζήλεψες τις διακοπάρες και τις αμαξάρες του γείτονα...
    Πιστεύεις ότι αυτά θα σε έκαναν ευτυχισμένο?
    Τις πιο γαμάτες διακοπές μου τις πέρασα σε κάμπινγκ...σχεδόν άφραγκος...χύμα στο κύμα.
    Τι να το κάνεις το πεντάστερο ξενοδοχείο αν έχεις μηδενάστερη ψυχή?
    Τι να το κάνεις το ακριβό αυτοκίνητο όταν έχει βγάλει ρίζες η ψυχή σου?
    Το θέμα είναι να μπορεί ακόμα η ψυχή να απολαύσει...
    Άν μπορεί να το κάνει αυτό,τότε θα βρεί να απολαύσει το οτιδήποτε,το παραμικρό...δεν χρειάζεται πολλά πράγματα.
    Πιό ευτυχισμένοι ήμασταν μικροί όταν παίζαμε με το ψεύτικο κάστρο playmobil,παρά αν αποκτούσαμε ποτέ αληθινό κάστρο στην ζωή μας.
    Ναι μονο που δεν ζηλεψα το ακριβο αμαξι και ξενοδοχειο.Ουτε τα ζηλεψα ποτε ουτε τα ζηλευω τωρα.Αλλο ειπα.Οτι και να μην τα ζηλευεις πρεπει να τα βαζεις στοχο και φυσικα δε το εννοω με την εννοια της σπαταλης.ΤΟ 2012 το αφεντικο μου πριν με απολυσει λογω περικοπων τον ακουσα να λεει με εναν της ιδιας ταξης του ''οι πλουσιοι θα φτωχυνουμε...και οι φτωχοι θα πεθανουν''(πατρο-Κοσμας).Αυτες οι εποχες μια ερχονται μια φευγουν σα τον κυκλο της ζωης.Δεν ειναι θεμα ανεσεων αλλα θεμα ''καβατζας'',θεμα ασφαλειας.
    Σε ενα περιβαλλον που δνε μαζευει καποιος μονος του τους καρπους του αλλα αναγκαστικα παιρνει ο ενας απο τον αλλον καποιοι μας ειπαν μην ποθεις τα του διπλανου σου,να σαι καλος κτλ...πουτσες μπλε,''Θεϊκα'' κοροιδιλικια της εξουσιας εξ αρχης.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Ναι μονο που δεν ζηλεψα το ακριβο αμαξι και ξενοδοχειο.Ουτε τα ζηλεψα ποτε ουτε τα ζηλευω τωρα.Αλλο ειπα.Οτι και να μην τα ζηλευεις πρεπει να τα βαζεις στοχο και φυσικα δε το εννοω με την εννοια της σπαταλης.ΤΟ 2012 το αφεντικο μου πριν με απολυσει λογω περικοπων τον ακουσα να λεει με εναν της ιδιας ταξης του ''οι πλουσιοι θα φτωχυνουμε...και οι φτωχοι θα πεθανουν''(πατρο-Κοσμας).Αυτες οι εποχες μια ερχονται μια φευγουν σα τον κυκλο της ζωης.Δεν ειναι θεμα ανεσεων αλλα θεμα ''καβατζας'',θεμα ασφαλειας.
    Σε ενα περιβαλλον που δνε μαζευει καποιος μονος του τους καρπους του αλλα αναγκαστικα παιρνει ο ενας απο τον αλλον καποιοι μας ειπαν μην ποθεις τα του διπλανου σου,να σαι καλος κτλ...πουτσες μπλε,''Θεϊκα'' κοροιδιλικια της εξουσιας εξ αρχης.
    Στόχους πρέπει να βάζεις αυτά που λαχταρά η ψυχή σου. Το ότι δεν μπορούμε να πετύχουμε κάτι που θέλουμε δεν σημαίνει πως αν βάζαμε έναν εικονικό και υψηλότερο στόχο, κοροϊδεύοντας το εαυτό μας, αφού δεν το επιθυμούμε, θα το πετυχαίναμε.

    Ένα παράδειγμα. Θα την έπεφτες στην γυναίκα του φίλου σου; Θα γινόσουν ένα κάθαρμα; Θα γινόσουν κάτι που δεν είσαι; Μάλλον μιλάς για ηθικές αξίες. Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του. Δεν είναι θέμα θρησκείας. Αν θες μπορείς να προσπαθήσεις να γίνεις ένα αρπακτικό αλλά δεν νομίζω πως θα έχει καλά αποτελέσματα για εσένα. Αν εύχεσαι απλά να ήσουν έτσι, δεν ξέρω τι να σου πω. Απλά δεν είναι έτσι κάποιοι άνθρωποι, ευτυχώς.

    Συγκεκριμένα για το θέμα χρημάτων - ασφάλειας που λες, έτσι είναι τα πράγματα. Ουτοπίες δεν υπάρχουν. Άλλος για μια εγχείρηση ταλαιπωρείται και άλλος τα σκάει και ξεμπερδεύει.

    Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως δεν τα λέω προσωπικά σε εσένα, αλλά διατυπώνω την σκέψη μου.
    Last edited by Delmember031219; 15-06-2018 at 20:57.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Έλα ρε συ που ζήλεψες τις διακοπάρες και τις αμαξάρες του γείτονα...
    Πιστεύεις ότι αυτά θα σε έκαναν ευτυχισμένο?
    ς.

    Καλυτερα να κλαις σενα γιωτ , παρα σενα λεωφορειο .........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Αργυρη και οεο αυτα που λετε ισχυουν γι αυτουσ που δε δουλευουν και που δεν παιξαν μπαλλα στην αλανα ισχυουν για αυτουσ που ζουν προστατευμενοι με λεφτα στη ζουγκλα που ζω εγω εχει πολεμο κι οποιοσ φοβαται πεφτει και κοιμαται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Εγω ζω στη ζουγκλα απο εφτα χρονων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μονοι στον κόσμο....
    By ftatl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 09-02-2018, 17:15
  2. στον κοσμο μου
    By gina17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-2017, 12:21
  3. ΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
    By tweetaki15 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 26
    Last Post: 06-08-2011, 20:53
  4. Replies: 16
    Last Post: 13-12-2007, 06:19
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •