Σχεση απολυτης εξαρτησης!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 35 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 522
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οντως σου εχει πει οτι σκοπευει να χωρισει για να παντρευτειτε;
    Αντε και να επικεντρωθουμε και να σε βοηθησουμε στο να γινει αυτο. Πιστευεις οτι θα αφησει ο αλλος την ζωη του την οικογενεια του για καποια που δεν εχει ζωη, παρεες, σεβασμο στον εαυτο της, αξιοπρεπεια και κλαιει την μοιρα της; Αμ δε, και αν συνεχισεις ετσι τα 7 χρονια θα γινουν μια ζωη

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Ναι απ την αρχη που τα φτιαξαμε ηταν στο διαζυγιο. Ετσι μου ειχε πει. Αλλα καθεται γιατι κ τον απειλει οτι δε θα ξαναδει το παιδι του. Ετσι λεει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Ημουν ευτυχισμενη τα 2 πρωτα χρονια που ειμασταν σχεδον καθε μερα μαζι. Αυτο μετα αλλαξε δινει ελαχιστο χρονο σε μενα κ περισσοτερο στη γυναικα του η οπως λεει στο παιδι του

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    7 χρόνια επιλέγεις να μείνει η ζωή σου η στάσιμη. Μόνη σου είπες πως έχεις μόνο δύο φίλες, δουλεύεις στην ίδια εταιρεία μαζί του..... αυτός κι έπειτα το χάος! Το χάος μπορεί να ακούγεται άσχημο, αλλά επείδη θα είναι δικό σου δημιούργημα θα περνάς καλύτερα εκεί. Εννοείται, στην αρχή θα "αναγκαστείς" να ζήσεις αυτό που φοβάσαι, την απόλυτη μοναξιά, αλλά θα μάθεις πως είναι να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου, θα αποκτήσεις όρια και θα χεις τη δική σου ζωή, δεν θα ζεις τη ζωή κάποιου άλλου.
    Όπως είπε κι ο Mac, παραπάνω 7 χρόνια είναι πάρα πολλά. Πρέπει αναλάβεις την ευθύνη του εαυτού σου.... Ο τύπος όντως κάνει τη δουλειά του, δεν είναι αυτός τοξικός... εσύ έχεις αφήσει τον εαυτό σου κάπου ξεχασμένο.
    Ποσο δικιο εχεις!!! Τη δυναμη δε βρισκω να προχωρησω... κ τη μοναξια τη φοβαμαι πολυ...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Οντως σου εχει πει οτι σκοπευει να χωρισει για να παντρευτειτε;
    Αντε και να επικεντρωθουμε και να σε βοηθησουμε στο να γινει αυτο. Πιστευεις οτι θα αφησει ο αλλος την ζωη του την οικογενεια του για καποια που δεν εχει ζωη, παρεες, σεβασμο στον εαυτο της, αξιοπρεπεια και κλαιει την μοιρα της; Αμ δε, και αν συνεχισεις ετσι τα 7 χρονια θα γινουν μια ζωη
    Μα πιστευει οτι εχω κ παρεες κ ζωη. Οταν αυτος κανει τα δικα του κ εγω καθομαι μεσα στο σπιτι του λεω ψεματα οτι βγαινω με φιλες κ περναω καλα. Ενω στην πραγματικοτητα ειμαι μονη πανω απ το κινητο κ περιμρνω ενα μυνημα που να λεει να βρεθουμε

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Αξιολυπητη ετσι??? Κ σε ψυχιατρο εχω παει κ σεμιναρια εχω παρακολουθησει κ διαβαζω. Τον αγαπαω αυτο ειναι ολο

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Κ το χειροτερο κ πολυ ψυχοφθορο για μενα ειναι οτι μου λεει ολα τα προβληματα με την οικογενεια του κ δινω λυσεις. Κ ενω του λεω οτι δε θελω να μαθαινω ρι γινεται σπιτι του εκεινος συνεχιζει. Δηλαδη αναγκαζομαι να του κανω ψυχαναλυση ενω δεν μπορω να κανω τιποτα για μενα. Κ εννοειτε οταν εγω εχω προβληματα δε μ εχει βοηθησει ποτε

  8. #23
    Μάιρα, αυτός ο άνθρωπος απλά σε χρησιμοποιεί. Δεν σε αγαπάει, δεν σε εκτιμάει, σου λέει ψέμματα, δεν ενδιαφέρεται για τα δικά σου προβλήματα, δεν διαθέτει χρόνο για σένα.
    Απορώ, πόση χαμηλή αυτοεκτίμηση μπορεί να έχει μία γυναίκα και να διατηρεί μια τέτοια σχέση στη ζωή της... Και απορώ που λες οτι φοβάσαι την μοναξιά, λες και τώρα δεν είσαι μόνη σου...
    Πιστεύεις δηλαδή οτι δεν αξίζεις να έχεις μια σχέση αγάπης; Οτι αν ξεκολλήσεις απ αυτόν δεν θα βρεις άλλον; Δεν σε καταλαβαίνω...
    Επίσης να σου πω οτι δεν είναι καθόλου τίμιο αυτό που κάνετε και οι δυό σας στην γυναίκα του. Έχει δικαίωμα να ξέρει και να πάρει κι εκείνη τις αποφάσεις της. Εσύ την διάλεξες αυτή τη σχέση, το ίδιο κι εκείνος. Την γυναίκα του όμως την εξαπατάτε και οι δύο.
    Εγώ σου λέω να φύγεις αμέσως, όσο οδυνηρό κι αν είναι. Δεν αξίζει να μένεις σε τέτοια "σχήματα", είναι ψυχοφθόρες και αδιέξοδες καταστάσεις. Εμπλούτισε τις κοινωνικές σου συναναστροφές προκειμένου να γεμίσεις τον χρόνο σου. Θα έχεις και ευκαιρίες να γνωρίσεις και κάτι πιο αξιόλογο από το παρτάλι-επιβήτορα που μας περιέγραψες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Μάιρα, αυτός ο άνθρωπος απλά σε χρησιμοποιεί. Δεν σε αγαπάει, δεν σε εκτιμάει, σου λέει ψέμματα, δεν ενδιαφέρεται για τα δικά σου προβλήματα, δεν διαθέτει χρόνο για σένα.
    Απορώ, πόση χαμηλή αυτοεκτίμηση μπορεί να έχει μία γυναίκα και να διατηρεί μια τέτοια σχέση στη ζωή της... Και απορώ που λες οτι φοβάσαι την μοναξιά, λες και τώρα δεν είσαι μόνη σου...
    Πιστεύεις δηλαδή οτι δεν αξίζεις να έχεις μια σχέση αγάπης; Οτι αν ξεκολλήσεις απ αυτόν δεν θα βρεις άλλον; Δεν σε καταλαβαίνω...
    Επίσης να σου πω οτι δεν είναι καθόλου τίμιο αυτό που κάνετε και οι δυό σας στην γυναίκα του. Έχει δικαίωμα να ξέρει και να πάρει κι εκείνη τις αποφάσεις της. Εσύ την διάλεξες αυτή τη σχέση, το ίδιο κι εκείνος. Την γυναίκα του όμως την εξαπατάτε και οι δύο.
    Εγώ σου λέω να φύγεις αμέσως, όσο οδυνηρό κι αν είναι. Δεν αξίζει να μένεις σε τέτοια "σχήματα", είναι ψυχοφθόρες και αδιέξοδες καταστάσεις. Εμπλούτισε τις κοινωνικές σου συναναστροφές προκειμένου να γεμίσεις τον χρόνο σου. Θα έχεις και ευκαιρίες να γνωρίσεις και κάτι πιο αξιόλογο από το παρτάλι-επιβήτορα που μας περιέγραψες.
    Η γυναικα του γνωριζει για μενα. Χρονια τωρα. Γι αυτο ελπιζω οτι θα χωρισει. Αλλα τιποτα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Η σχεση με τη γυναικα του ειναι συμβατικη ππλυ πριν τα φτιαξουμε. Ζουν μαζι για το παιδι κ για το κοσμο κ ο καθενας κανει τη ζωη του. Απλα οταν εμαθε για μενα του εσφιξε παραπανω τα λουρια κ του περιορισε τον ελευθερο χρονου του για να μη με βλεπει. Δεν ξερω ποιος απ τους δυο δε θελει να διαλυσει αυτο το γαμο παντως εξακολουθουν να ειναι μαζι. Παρολου που γνωριζει για τη σχεση μας το τονιζω. Δεν ξερω αν αυτος μου λεει αληθεια. Τωρα μαλιστα εχει σπιτι του κ την αρρωστη πεθερα του. Κατα τ αλλα οπως λεει με τη γυναικα του μαλωνουν κ δεν εχουν σχεσεις. Αυτα μου λεει. Κ εγω εκει να ονειρευομαι οτι καποτε θα μαστε μαζι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν θα σε ρωτήσω πώς δέχτηκες να είσαι το τρίτο πρόσωπο, ούτε αν σε προβλημάτισε το να "χαλασεις" μια οικογένεια, αυτό είναι κάτι που λαχταράς εξαρχής. Δεν μπορώ να καταλαβω πως λειτουργεί αυτό μέσα σου, αλλά δεν με αφορα και δεν άνοιξες θέμα για αυτό τον λογο. Απλα δεν θα ήμουν ειλικρινής απέναντι στον εαυτό μου αν δεν εξεφραζα την απορία μου, το νοητικό clusterfuck που με διακατέχει διαβάζοντας το θέμα σου, λολ.

    Για να προχωρήσουμε από εκεί και περα σε κάτι στην απάντηση μου που ίσως σε ωφελει, θα ρωτήσω το εξής απλό: πως και σου πήρε εφτά χρόνια να καταλάβεις ότι αυτό που επιθυμεις δεν πρόκειται να γινει; Άντε ένα χρόνο. Άντε στο διατανο τρία...αλλά εφτά χρόνια;;;
    Γιατί το αστείο και θλιβερό ταυτόχρονα ξερεις ποιο είναι; Ότι βοηθάς στο να διατηρείται ο γάμος του.
    Η διάρκεια της παράλληλης σχεσης, το γεγονός ότι μοιραζεται μαζί σου τα προβλήματα που έχει στο σπίτι και ότι του κάνεις την ψυχολογο, και το ηλίου φαεινοτερο γεγονός ότι δεν σκοπεύει να αφήσει την γυναίκα του, μας δείχνουν ότι είσαι η κόλλα που τους κρατάει μαζί!
    Ό,τι τον χαλάει, ό,τι του λείπει, ό,τι τον προβληματιζει, ότι δεν τον καυλώνει η δε ξέρω κι εγώ στη γυναίκα του, αντί να το αντιμετωπισει κατα μέτωπο και να το λύσει μαζί της το σκουπιζει κάτω από το χαλακι γιατί δεν θέλει να αφήσει την οικογενειακή βολεψη του και εσύ είσαι εκεί για να καλύψεις τα κενα.
    Γιατί άμα τα αντιμετώπιζε σπίτι του κατά μέτωπο όλα αυτά, μπορεί να τα έλυνε, μπορεί όμως και να οδηγούνταν στην απόλυτη κατάρρευση η σχεση, -που προφανώς δεν είναι υγιης
    ..Το να ανοίξει τον ασκό του Αιόλου και να συζητήσει ό,τι συζητάει μαζί σου με την γυναίκα του, μπορει να βοηθούσε, μπορεί και να οδηγούσε σε χωρισμο όμως...άρα....για να τον αποφύγει ξενοπηδαει εφτά χρόνια, όχι για να τον επιδιώξει. Επειδη είναι κοτα να κάτσει να τα λύσει η γκρεμίσει όλα, κάνεις εσύ μερεμετια στην συναισθηματική του πληρότητα για να μην το κουνήσει ρούπι...κατάλαβες τι γίνεται;
    Έτσι που το παει αυτός είναι ικανός να γεράσει σε έναν γάμο που δεν τον κάνει ευτυχισμενο...
    Άμα δεν είχε εσένα (και την κάθε εσενα), να ξεδινει μπορεί και να χώριζε. Αν τον άφηνες εσύ, η θα σε αντικαθιστούσε για να συνεχίσει την ωραία του οικογενειακή ζωουλα η θα εσκαγε και θα χώριζε. Όσο εισαι εσύ εκεί και του κανεις μερεμετια δεν πάει πουθενά. Γενικά πολύ δειλός τυπάς. Απορώ πως δεν σε ξενερώνει αυτό...
    Όσο για εσένα...κάτι είχα διαβάσει κάπου ότι το άτομο που δέχεται να είναι μακροχρόνια το τρίτο πρόσωπο καταβαθος αυτοσαμποταρει τον εαυτό του με σχέσεις και έρωτες που δεν μπορούν να "ολοκληρωθούν", προτιμούν να μένουν στο ανεκπληρωτο...επειδή έχουν συναισθήματα αναξιότητας η είναι δεσμοφοβικοι η πληγωμένα σπουργίτια κλπ κλπ...δεν ξέρω ακριβώς, μη σου λέω και μπούρδες. Πάντως για τον παραπάνω λογο συμφωνώ με άλλα μέλη οτι θα ήταν καλό να πας σε ψυχολόγο. Η να αποδεχθείς ότι θα φας την ζωή σου έτσι, ως το τρίτο προσωπο....χωρίς έναν ολοδικο σου έρωτα, χωρίς δικη σου οικογένεια, πάντα στο περιθώριο της ζωής των άλλων...πάντα κομπάρσος, ποτέ πρωταγωνιστής, σε μια φουλ εξαρτητικη κατάσταση κλπ κλπ...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Ναι απ την αρχη που τα φτιαξαμε ηταν στο διαζυγιο. Ετσι μου ειχε πει. Αλλα καθεται γιατι κ τον απειλει οτι δε θα ξαναδει το παιδι του. Ετσι λεει
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Ημουν ευτυχισμενη τα 2 πρωτα χρονια που ειμασταν σχεδον καθε μερα μαζι. Αυτο μετα αλλαξε δινει ελαχιστο χρονο σε μενα κ περισσοτερο στη γυναικα του η οπως λεει στο παιδι του
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Αξιολυπητη ετσι??? Κ σε ψυχιατρο εχω παει κ σεμιναρια εχω παρακολουθησει κ διαβαζω. Τον αγαπαω αυτο ειναι ολο
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Κ το χειροτερο κ πολυ ψυχοφθορο για μενα ειναι οτι μου λεει ολα τα προβληματα με την οικογενεια του κ δινω λυσεις. Κ ενω του λεω οτι δε θελω να μαθαινω ρι γινεται σπιτι του εκεινος συνεχιζει. Δηλαδη αναγκαζομαι να του κανω ψυχαναλυση ενω δεν μπορω να κανω τιποτα για μενα. Κ εννοειτε οταν εγω εχω προβληματα δε μ εχει βοηθησει ποτε
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Η σχεση με τη γυναικα του ειναι συμβατικη ππλυ πριν τα φτιαξουμε. Ζουν μαζι για το παιδι κ για το κοσμο κ ο καθενας κανει τη ζωη του. Απλα οταν εμαθε για μενα του εσφιξε παραπανω τα λουρια κ του περιορισε τον ελευθερο χρονου του για να μη με βλεπει. Δεν ξερω ποιος απ τους δυο δε θελει να διαλυσει αυτο το γαμο παντως εξακολουθουν να ειναι μαζι. Παρολου που γνωριζει για τη σχεση μας το τονιζω. Δεν ξερω αν αυτος μου λεει αληθεια. Τωρα μαλιστα εχει σπιτι του κ την αρρωστη πεθερα του. Κατα τ αλλα οπως λεει με τη γυναικα του μαλωνουν κ δεν εχουν σχεσεις. Αυτα μου λεει. Κ εγω εκει να ονειρευομαι οτι καποτε θα μαστε μαζι.
    αχ βρε μαιρα, ψεματα σου λεει..
    δεν το βλεπεις?
    κατ αρχας σου λεει οφθαλμοφανη ψεματα, οπως οτι δεν θα τον αφηνει να βλεπει το παιδι του...
    δενε χει καν τεοτιο δικαιωμα, δεν το ξερεις αυτο?
    κανεις δεν μπορει να του απαγορευσει να βλεπει το παιδι του!!

    εφοσον ξερει για την σχεση σας και το δεχεται, ποια λουρια του εχει σφιξει???
    τον αφηνει να εχει σχεση, αλλα οχι και πολυ???? δεν εχει λογικη αυτο που λες και μαλλον και σαυτο ψεματα σου ειπε
    πιθανοτατα δεν της εχει πει τπτ και σε δουλευει.

    λες,κ περιμενεις πανω αποε να κινητο για ενα μνμ μηπως βρεθειτε.περα απο την δουλεια που βλεπεστε υποχρεωτικα κι οχι επειδη το επιλεγει, ποσο συχνα βγαινετε/βρισκεστε απο κοντα μονοι σας?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    στο λεω ξεκαθαρα.
    εκμεταλλευεται την ακινησια σου.
    δεν εχει σκοπο να χωρισει.
    αν χωριζε θα το εκανε τα πρωτα δυο χρονια που λες οτι βρισκοσασταν τοσο συχνα, αν τυχον ηταν ενθουσιασμενος, κι αν ειχε σοβαρα προβληματα στο σπιτι.
    εφοσον αραιωσε κιολας, εδω και τοσα χρονια, δεν προκειται να ειναι ποτε μαζι σου, ακομα κι αν χωρισει για αλλο λογο.
    μην τρως αλλο τον χρονο σου. αργοτερα θα μετανιωσεις πολυ περισσοτερο απο τωρα.
    αν δεν μπορεις να το κοψεις αποτομα που ειναι το σωστο και υγιες, αστο να σερνεται αλλα δραστηριοποιησου!! γνωρισε αλλους ανδρες!!!!
    θα γερασεις στο περιθωριο του γαμου του να του κανεις δωρεαν ψυχαναλυση και θα πηδαει αλλες!!! ξυπνα!!!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Να το κοψω μαχαιρι?? Πως?? Αν δε μου στειλει μηνυμα αυτος το κινητο μου δε θα χτυπησει ποτε... 2 φιλες εχω μονο κ αυτες παντρεμενες. Αν κοψω επικοινωνια μαζι του πως θ αντεξω τη μοναξια?? Ενα χρονο τωρα προσπαθω να το κοψω εχω αντεξει μια βδομαδα. Κ καθομουν κλεισμενη σπιτι γιατι δεν ειχα οτεξη για τιποτα!!!! Το σημαντικο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι δουλευουμε στην ιδια εταιρεια. Πως να το κοψω??? Αν τον βλεπω καθημερινα?? Κ μαλιστα οταν ειμαστε μαλωμενοι ερχεται μπροστα μου κ κολλαει σε αλλες κοπελες επιτηδες! Πως να το διαχειριστω ολο αυτο??? Πως να προχωρησω?? Γιατι πρεπει να χωρισω! Ειναι παντρεμενος εχει 1 παιδι κ εγω τι κανω μαζι του?? Η ζωη μου εχει μεινει 7 χρονια στασιμη...
    να μην εισαι καθολου σιγουρη οτι αυτα τα κανει για να ζηλεψεις.
    οτι εκανε με σενα θα κανει και με την επομενη. ετσι ειναι ο τυπος. ακομα να παρεις χαμπαρι?
    γιατι αραιωσε νομιζεις? του επεσε η λιμπιντος?
    να εισαι προετοιμασμενη να ανακαλυψεις πολυ συντομα οτι καποια αλλη εχει παρει την θεση σου στις συχνες συναντησεις κι εχεις περασει στην εφεδρεια να του κανεις την τσαμπα ψυχολογο που περιμενει μπας και ασχοληθει μαζι της ο δωρεαν πελατης....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο τιτλος ειναι λαθος , δεν ειναι σχεση εξαρτησης , ειναι σχεση εκμεταλλευσης σου , καλα τα λεει η ρεμεντυ , εσυ εισαι το θυμα της υποθεσης ........σορυ για τον' σκληρο ' ορο , αλλα ετσι ειναι ..........

    δεν συμμετεχω σε τετοια θεματα , αλλα αυτο ειναι περαν απο καθε οριο ........

Page 2 of 35 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. χωρισμος σχεση εξαρτησης απιστευτη στενοχωρια
    By cyrax in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2017, 16:34
  2. σχεση εξαρτησης..καταστροφης...
    By stef1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2012, 11:26
  3. Σχέση εξάρτησης από τον θεραπευτή
    By RainAndWind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 12:01
  4. Σχεσεις εξαρτησης
    By mariap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 23-08-2009, 10:51
  5. Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 11-01-2008, 11:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •