Σχεση απολυτης εξαρτησης!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 35 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 522
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177

    Σχεση απολυτης εξαρτησης!!!!

    Εδω κ 7 χρονια ειμαι σε σχεση απολυτης εξαρτησης! Ειναι παντρεμενος. Δεν χωριζει κ εγω εκει να περιμενω ποτε θα εχει χρονο για μενα. Ολο υποσχεσεις κ τιποτα ουσιαστικο. Θελω να ξεφυγω. Αλλα χωρις αυτον νοιωθω πως δεν εχει νοημα να ζω. Εκανα ψυχαναλυση αλλα τιποτα. Κολλημενη μεχρι θανατου....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Maira δυστυχώς συμβαίνει σε πολλούς αυτό που περνάς.Έχω εξαρτηθεί πολλές φορές και εγώ από άτομα που μου έκαναν κακό και από σχέσεις που δεν προχωρούσαν.Η συμβουλή μου είναι αν νιώθεις τόση εξάρτηση μην κόβεις κατευθείαν επαφές αλλά προσπάθησε παράλληλα να γεμίζεις και με άλλα πρόσωπα και πράγματα τη ζωή σου.Γνώρισε και άλλους άντρες,κάνε καινούργιες παρέες και θα έρθει από μόνο του σιγά σιγα επειδή θα βλέπεις ότι είναι μια σχέση που δεν προχωράει ενώ εσύ θα προχωράς και δεν θα μένεις στάσιμη.Συμβαίνει και σε μία πολύ στενή μου φίλη κάτι παρόμοιο αυτόν τον καιρό και αυτά που σου λέω την βοηθούν να το ξεπεράσει και υπάρχει βελτίωση. Την ψυχανάλυση καλό είναι να τη συνεχίσεις γιατί εμείς που εξαρτόμαστε έτσι εύκολα από τοξικούς ανθρώπους και καταστάσεις συνήθως έχουμε ψυχολογικό υπόβαθρο. Ίσως πρέπει να βρεις κάποιον άλλο ψυχολόγο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    κοιτα να δεις τελικα, οτι η ψυχαναλυση δεν βοηθαει, οταν θελεις να ξεπερασεις καποιον ή καποια.........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by mchat; 25-06-2018 at 11:49. Reason: spam
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Εδω κ 1 χρονο προσπαθω σιγα σιγα ν απομακρυνθω. Να κανω πραγματα για μενα αλλα συνεχεια σ εκεινον επιστρεφω γιατι ελπιζω οτι θα ειμαστε καποια στιγμη μαζι οπως εγω θελω... Εσυ πως καταφερες να προχωρησεις? Η φιλη σου? Εχω δοκιμασει τα παντα κ ολοι μου λενε να προχωρησω... Με τη δυναμη? Ολη μου η δυναμη ειναι αυτος... Κοιμαμαι κ ξυπναω με το κινητο αγκαλια κ αν δε στειλει μηνυμα τρελλενομαι... Πως να συνεχισω??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αρα σε αγαπαει αν τον αγαπουσε σ εσυ θα ειχεσ κουραγιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Maira View Post
    Εδω κ 1 χρονο προσπαθω σιγα σιγα ν απομακρυνθω. Να κανω πραγματα για μενα αλλα συνεχεια σ εκεινον επιστρεφω γιατι ελπιζω οτι θα ειμαστε καποια στιγμη μαζι οπως εγω θελω... Εσυ πως καταφερες να προχωρησεις? Η φιλη σου? Εχω δοκιμασει τα παντα κ ολοι μου λενε να προχωρησω... Με τη δυναμη? Ολη μου η δυναμη ειναι αυτος... Κοιμαμαι κ ξυπναω με το κινητο αγκαλια κ αν δε στειλει μηνυμα τρελλενομαι... Πως να συνεχισω??
    εχεις παθει εμμονη.... απλα αρχισε να προσπαθεις να μιλησεις και με αλλα αγορια, εαν δεν το κανεις αυτο, θα μεινεις εκει κολλημενη σε μια ουτοπια.......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Να το κόψεις μαχαίρι, αυτά τα προβλήματα (διότι είναι πρόβλημα), δεν λύνονται σταδιακά. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να ξεκόψεις και να μάθεις να ζεις σαν να μην ήταν ποτέ εκεί. Στην αρχή θα είσαι δύσκολα, αδύναμη, μόνη και θλιμμένη... αλλά όταν αρχίσεις όντως να κάνεις πράγματα για σένα, θα ενδυναμωθείς και θα εμπιστευτείς περισσότερο τον εαυτό σου.
    Η ψυχανάλυση δεν μπορεί να σε βοηθήσεις, αν δεν θέλεις να βοηθηθείς....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Την ψυχανάλυση καλό είναι να τη συνεχίσεις γιατί εμείς που εξαρτόμαστε έτσι εύκολα από τοξικούς ανθρώπους και καταστάσεις συνήθως έχουμε ψυχολογικό υπόβαθρο. Ίσως πρέπει να βρεις κάποιον άλλο ψυχολόγο.
    Μαλιστα, εμπλεξε με τοξικο ανθρωπο που ειναι παντρενενος και ελπιζει οτι μια μερα θα χωρισει και θα ειναι μαζι και μαλιστα οπως θελει αυτη! Τοξικοτατος ο τυπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    177
    Να το κοψω μαχαιρι?? Πως?? Αν δε μου στειλει μηνυμα αυτος το κινητο μου δε θα χτυπησει ποτε... 2 φιλες εχω μονο κ αυτες παντρεμενες. Αν κοψω επικοινωνια μαζι του πως θ αντεξω τη μοναξια?? Ενα χρονο τωρα προσπαθω να το κοψω εχω αντεξει μια βδομαδα. Κ καθομουν κλεισμενη σπιτι γιατι δεν ειχα οτεξη για τιποτα!!!! Το σημαντικο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι δουλευουμε στην ιδια εταιρεια. Πως να το κοψω??? Αν τον βλεπω καθημερινα?? Κ μαλιστα οταν ειμαστε μαλωμενοι ερχεται μπροστα μου κ κολλαει σε αλλες κοπελες επιτηδες! Πως να το διαχειριστω ολο αυτο??? Πως να προχωρησω?? Γιατι πρεπει να χωρισω! Ειναι παντρεμενος εχει 1 παιδι κ εγω τι κανω μαζι του?? Η ζωη μου εχει μεινει 7 χρονια στασιμη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    κοιτα να δεις τελικα, οτι η ψυχαναλυση δεν βοηθαει, οταν θελεις να ξεπερασεις καποιον ή καποια.........
    Νομιζω οτι βοηθαει , και πολυ μαλιστα , διοτι η περιπτωση της Μαιρα εχει καποια ψυχοπαθολογια , δεν ειναι δυνατον να εχεις παντελη ελλειψη αξιοπρεπειας , και να εξαρτασαι απο ενα ατομο , που στην ουσια σεχει για καβατζα .....ισως εχεις αυτοκαταστροφικες τασεις , δεν ξερω ....7 χρονια ειναι παααααρα πολλα ....το προβημα δενειναι ο τυπος , εισαι εσυ , Μαιρα .... αυτος την δουλεια του κανει .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σου εχει υποσχεθει να χωρισει, ή ελπιζεις ετσι, απ το μυαλο σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μαλιστα, εμπλεξε με τοξικο ανθρωπο που ειναι παντρενενος και ελπιζει οτι μια μερα θα χωρισει και θα ειναι μαζι και μαλιστα οπως θελει αυτη! Τοξικοτατος ο τυπος
    Απ΄ οτι καταλαβαίνω εκείνος δεν θα χωρίσει γιατί αγαπάει τη γυναίκα του αλλά θέλει και να περνάει καλά αλλού.Λογικά για να έχει κολλήσει η κοπέλα είναι γλυκός και δοτικός και στην εξωσυζυγική του σχέση αλλά και στην οικογένεια του....εμένα τοξικός μου φαίνεται.

    Maira θα σου κάνω μία ερώτηση είσαι ευτυχισμένη με αυτο που γίνεται?Εκείνος δεν θα αλλάξει γιατί του αρέσει αυτήν η κατάσταση. Αν δεν αλλάξεις εσύ απλά όλο αυτό θα διαιωνίζεται.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    7 χρόνια επιλέγεις να μείνει η ζωή σου η στάσιμη. Μόνη σου είπες πως έχεις μόνο δύο φίλες, δουλεύεις στην ίδια εταιρεία μαζί του..... αυτός κι έπειτα το χάος! Το χάος μπορεί να ακούγεται άσχημο, αλλά επείδη θα είναι δικό σου δημιούργημα θα περνάς καλύτερα εκεί. Εννοείται, στην αρχή θα "αναγκαστείς" να ζήσεις αυτό που φοβάσαι, την απόλυτη μοναξιά, αλλά θα μάθεις πως είναι να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου, θα αποκτήσεις όρια και θα χεις τη δική σου ζωή, δεν θα ζεις τη ζωή κάποιου άλλου.
    Όπως είπε κι ο Mac, παραπάνω 7 χρόνια είναι πάρα πολλά. Πρέπει αναλάβεις την ευθύνη του εαυτού σου.... Ο τύπος όντως κάνει τη δουλειά του, δεν είναι αυτός τοξικός... εσύ έχεις αφήσει τον εαυτό σου κάπου ξεχασμένο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    γιατι δεν πας σε εναν ψυχιατρο;;
    το θεμα σου ειναι πολυ σοβαρο

    Υγ πηγαινε για να δεις τι θα σου πει

Page 1 of 35 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. χωρισμος σχεση εξαρτησης απιστευτη στενοχωρια
    By cyrax in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2017, 17:34
  2. σχεση εξαρτησης..καταστροφης...
    By stef1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2012, 12:26
  3. Σχέση εξάρτησης από τον θεραπευτή
    By RainAndWind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 13:01
  4. Σχεσεις εξαρτησης
    By mariap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 23-08-2009, 11:51
  5. Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 11-01-2008, 12:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •