Μοναξιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Μοναξιά

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1

    Μοναξιά

    Αισθάνομαι ότι είμαι μοναχικός. Είμαι 17 ετών, εν μέρει είναι λογικό να αισθάνομαι έτσι στην ηλικία αυτή. Αλλά δεν έχω φίλους ή είχα και απομακρύνθηκα. Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι δεν έχω φίλους, μόνο με ένα άτομο μιλάω σε καθημερινή βάση. Παρόλα αυτά έχω αρκετούς γνωστούς. Όλοι ευχόντουσαν να κλέίσουν τα σχολεία για να βγαίνουν βόλτες, να πηγαίνουν στις παραλίες με φίλους, εγώ ευχόμουν να μην τελειώσει το σχολείο, όχι επειδή το απολάμβανα, απλά δεν μου έμενε αρκετός χρόνος (+τα φροντηστήρια) για να συνειδητοποιήσω το κενό που ένωθα. Εξάλλου στο σχολείο λίγο-πολύ μιλούσα και με άλλα άτομα. Με αυτά τα άτομα δεν έχω αναπτύξει κάποια στενή σχέση με αυτά, και δε μπορώ να μιλήσω μαζί τους διαδικτυακά ούτε να τους ρωτήσω έτσι στο άσχετο να πάμε βόλτα. Έχουν δημιουργήσει όλοι τις παρέες τους. Και εγώ για ακόμα ένα καλοκαίρι θα είμαι κλεισμένος σπίτι μου βλέποντας πόσο τέλεια περνάνε οι άλλοι...Αισθάνομαι πάρα πολύ άσχημα, απερίγραπτα άσχημα, αφού ουσιαστικά αυτό το ''κενό'' το είχα από το περσινό καλοκαίρι, και κατά τη διάρκεια της χρονιάς μπορεί να μην ήταν τόσο μεγάλο όσο είναι τα καλοκαίρια, αλλά υπήρχε. Και τώρα θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο...Δε γράφω για να εκφράσω τη θλίψη μου. Αλλά για το τι μπορώ να κάνω... Όσο δύσκολο κι αν μου ήταν να πάρω σήμερα την απόφαση αυτή, αποφάσισα να προσπαθήσω αυτό το καλοκαίρι να μην αισθανθώ πάλι σαν σκουπίδι κι ότι δεν αξίζω.
    Χόμπι δεν έχω. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος κοινωνικοποίησης...Μόνο το φροντιστήριο για την προετοιμασία για τη Γ' λυκείου...Αλλά και πάλι από εκεί απλά μπορώ να δημιουργήσω περισσότερους γνωστούς, όλοι έχουν τους δικούς τους φίλους...
    Αυτή τη χρονιά η αυτοπεποίθηση μου καταστράφηκε εντελώς. Πλέον ότι κι αν κάνω ζητάω μία επιβεβαίωση από κάποιον ότι κάνω το σωστό...Άρα το να συμφιλιωθώ με τον εαυτό μου, μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο...
    Έχω σκεφτεί μερικούς τρόπους ώστε να μπορέσω να το καταφέρω αυτό, έτσι ώστε να μην εξαρτώμαι από τους άλλους σε τόσο μεγάλο βαθμό και να αγαπήσω τον εαυτό μου...Όπως να πάρω ένα βιβλίο ή να πηγαίνω για περπάτημα/βόλτες μόνος μου καμιά φορά ή σινεμά/παραλία μόνος. Απλά ο λόγος που δεν τα κάνω αυτά είναι ότι πιστεύω ότι αν ο κόσμος με δει μόνο μου έξω θα γελάει μαζί μου επειδή είμαι μόνος, θα με λυπούνται και έχω την αίσθηση ότι με κοιτάνε...
    Έχω απελπιστεί πάλι και δε θέλω να το αφήσω και να ξανά περάσω άλλη μια χρονιά χάλια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλε εγω τα κανω ολα μονοσ μου δεν ειναι θεμα τη γνωμη εχουν οι αλλοι ειναι τι αναγκεσ εχεισ και πωσ θα γινει να περασεισ καλα δηλαδη εγω εχω σχιζο εχω ενα στεκι μετα παω καμια βολτα να παρω αερα να στο πω απλα πρεπει να τα κανω αυτα για να μην αυτοκτονησω οποτε δε με νοιαζει τι λενε οι αλλοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ειναι δυσκολη αυτη η ηλικια.υπομονη και πλησίασε ανθρωπους που σε εκφραζουν σιγα σιγα
    Τη μοναξια ομως πρεπει να μαθεις να μη τη φοβασαι

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω καταλαβαινω οτι οταν εισαι μονος σκεφτεσαι αρνητικα.αλλα παντα θα εισαι με τον εαυτο σ μονο καποιες στιγμες , που οσους φιλους κι αν εχεις.Η πηγη του κακου ειναι οι σκεψεις σου οταν ειααι μονος

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Μην σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι. Άνθρωποι που δεν σε γνωρίζουν ας σκέφτονται ότι θέλουν. Στην τελική δεν μπορείς να ελέγχεις το τι θα σκεφτούν για εσένα. Αν δεν σε ξέρουν, δεν ξέρουν πως σκέφτεσαι και πως πράττεις δεν αξίζει να στεναχωριέσαι γι αυτούς.

    Και πιο σωστά να σε νοιάζει η γνώμη ανθρώπων που εκτιμάς και σε εκτιμάνε. Ή μάλλον που σε αγαπάνε. Εγώ πχ αν δω έναν άνθρωπο να πίνει καφέ μόνος του δεν κάτσω να σκεφτώ τέτοια πράγματα. Αλλά και ακόμα και αν σκεφτώ, θα πω "μπράβο που περνάει την ώρα του όπως γουστάρει". Δηλαδή αν καθόταν να σκάει και να αρχίζουν οι άσχημες σκέψεις θα ήταν καλύτερα; Τώρα αν ο άλλος σκεφτεί "κοίτα ο βλάκας κάθεται μόνος", τότε είναι ο ίδιος βλάκας. Θα κάθεσαι να χαλιέσαι από την άποψη ενός βλάκα; Και βασικά κανένας δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. Μόνο στην σκέψη σου θα είναι όλα αυτά.
    Last edited by Delmember031219; 16-06-2018 at 21:51.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by L.S. View Post
    Αισθάνομαι ότι είμαι μοναχικός --- Αλλά δεν έχω φίλους ή είχα και απομακρύνθηκα. ----Με αυτά τα άτομα δεν έχω αναπτύξει κάποια στενή σχέση, και δε μπορώ να μιλήσω μαζί τους διαδικτυακά ούτε να τους ρωτήσω έτσι στο άσχετο να πάμε βόλτα. Έχουν δημιουργήσει όλοι τις παρέες τους ---- Και εγώ για ακόμα ένα καλοκαίρι θα είμαι κλεισμένος σπίτι μου βλέποντας πόσο τέλεια περνάνε οι άλλοι.


    Αν απομακρύνθηκες από κάποιους δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταις κάπου, μπορεί να φταίνε κι εκείνοι, και μάλλον φταίνε επειδή αν ήταν πραγματικοί φίλοι δεν θα σε άφηναν να ξεκόψεις.

    Αν ήσουν μοναχικός, δεν θα σε ένοιαζε τι κάνουν οι άλλοι, αν περνάνε καλά, αν έχουν φίλους, αν σκέφτονται για σένα κάτι άσχημο, κλπ. Αυτές είναι σκέψεις ενός κοινωνικού ατόμου που βιώνει τη μοναξιά για κάποιο λόγο και όχι ενός μοναχικού. Ο λόγος αυτός μπορεί να είναι μια δική σου ιδιαιτερότητα, είτε και μια ιδιαιτερότητα των άλλων σε σχέση με την δική σου. Μπορεί απλά να μην τους αρέσεις ή να μην σε γουστάρουν γενικώς, όπως κι εσύ δεν γουστάρεις κάποια άτομα και φροντίζεις να ξεκόβεις.


    Ο μοναχικός άνθρωπος είναι άλλη ιστορία.
    Δεν επιδιώκει να έχει φίλους, γιατί απλά δεν γουστάρει να έχει φίλους, είτε και αν έχει είναι ελάχιστοι. Τον κόσμο, και το τι μαλακία θα πει ο κόσμος, και το τι θα σκεφτεί ο κόσμος, είναι πράγματα που τα έχει γραμμένα μαζί με τον κόσμο.

    Σιγά τον κόσμο ρε μεγάλε...
    Που είναι αυτός ο κόσμος όταν εσύ έχεις τα δικά σου προβλήματα.;

    Άσε να σου πω εγώ που είναι... Κάθεται στη γωνιά του, στο καβούκι του, και παρατηρεί τον κάθε δραπέτη που ξέφυγε απ' το κλουβί του κόσμου.

    Και στην τελική δεν είναι όλος ο κόσμος το ίδιο... λες ότι φοβάσαι το τι θα πει ο κόσμος, αλλά απ' τον κόσμο ζητάς βοήθεια όπως τώρα, γιατί το ξέρεις κι εσύ, ή τουλάχιστο το ελπίζεις βαθιά μέσα σου, ότι δεν είναι όλοι ίδιοι. Και βλέπεις τώρα πόσοι σου απαντάνε και προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

    Να δεις όμως και ποιοι είναι αυτοί που σου απαντάνε, επειδή έχει σημασία να ξέρεις... Μερικοί έχουν τα ψυχολογικά τους, άλλος μικρά κι άλλος μεγάλα, κι άλλος όπως ο Έλης σου δήλωσε ότι έχει σχίζο... Κι εγώ τώρα αναρωτιέμαι, αν εσύ έβλεπες στο δρόμο έναν σχίζο, θα πήγαινες να του κάνεις λίγη παρέα, ή θα ξέκοβες για μα μη σε δει ο κόσμος σου...??

    https://www.youtube.com/watch?v=CpZjvbSC9_M

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα σου πω εγω τονι θα ξεκοβε κατευθειαν απο την εμφανιση ενω αυτα που ξερω δεν ειναι κ λιγα κι αμα δεν εβλεπε κ φραγκο θα γυριζε το κεφαλι απο την αλλη κ μπορει να ελεγε και καμια μαλακια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τονι φευγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα σου πω εγω τονι θα ξεκοβε κατευθειαν απο την εμφανιση ενω αυτα που ξερω δεν ειναι κ λιγα κι αμα δεν εβλεπε κ φραγκο θα γυριζε το κεφαλι απο την αλλη κ μπορει να ελεγε και καμια μαλακια
    Εμένα γι αυτό με κυνηγούσε η μαφία της εκκλησίας, επειδή έκανα παρέα με άτομα σαν εσένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τονι φευγω
    Άμα έχεις βρει τρόπο ν' αποδράσεις, οκ... αλλά αν πας εξωτερικό, μην εργαστείς ποτέ σου με έλληνες... είναι καθάρματα, στο λέω εγγυημένα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μαλλον θα ερθει το εφμπιαι ετσι μου ειπαν αλλοσ τροποσ να αποδρασω δεν υπαρχει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τονι ευχαριστω πολυ το ηξερα οτι ησουν η καλυτερη το εβλεπα δε χρειαζοταν να μου πει κανεισ τιποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και εισαι πανεμορφη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τονι εγω ειμαι ειδικη περιπτωση σχιζο βλεπω σωματικη κατασταση αν εισαι δυνατοσ τον εγκεφαλο και εμφανιση και τροπο ομιλιασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Επισησ λογικα η εκκλησια σε κυνηγουσε γτ με βοηθησεσ και μονο αυτοι εχουν αυτο το προνομιο τουσ εκοψεσ πελατη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΙΔΨ - Μοναξια
    By ds8 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2012, 02:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •