Αλοπεριδολη και αύξηση βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4

    Αλοπεριδολη και αύξηση βάρους

    Καλησπέρα παιδιά και Συγχαρητήρια για το forum σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την αλοπεριδόλη. Έχω κάποια Τικ και ο γιατρός μου μου συνέστησε να παίρνω ως βοήθημα ένα μιλιγκράμ το πρωί και ένα μιλιγκράμ το βράδυ αλοπεριντιν δηλαδή 2 μιλιγκράμ ημερησίως. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν αυτό το χάπι παχαίνει. Γιατί αν παχαίνει τότε θα αντιμετωπίσω μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι τα τικ που δεν με ενοχλούν και τόσο αλλά πρέπει και αυτά να τα κόψω. Εάν παχαίνει για ποιο λόγο παχαίνει; Παχαίνει γιατί χαλάει το μεταβολισμό η γιατί θα τρώω περισσότερο εγώ. Με απλά λόγια καλύτερα να κάτσω μετά την παρά να παχύνω γιατί μετά θα χαλασει η ψυχολογία μου... Είμαι 175 και ήδη είμαι στο 87 κιλά που την άσωτη ζωή και προσπαθώ να τα χάσω όχι μόνο αυτό το διάστημα δεν θέλω να βάλω άλλα κιλά αλλά θέλω να χάσω κιόλας να φτάσω στα 75, θα το καταφέρω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aν γράφει στις παρενέργειες του πιθανή πρόσληψη βάρους τότε υπάρχει μια πιθανότητα να συμβεί.
    Αυτό είναι ανάλογα την δοσολογία και τον οργανισμό για τις παρενέργειες που θα δεχτεί.
    Αυτό που γίνεται είναι ότι σου ανοίγουν την όρεξη συνήθως τα αντιψυχωτικά και ίσως αλλάζουν κ τον μεταβολισμό χωρίς να είμαι σίγουρος.
    Στο τελευταίο ερώτημα σου αν τα καταφέρεις νομίζω δεν μπορεί να σου απαντήσεις κανείς. Εσύ ξέρεις καλύτερα πόσο θα το κυνηγήσεις και πόση πειθαρχία θα δείξεις.
    Για κάθε απορία σου αν δεν σε κάλυψα ρώτα τον γιατρό σου. Αυτός σπούδασε χημεία. Είναι υποχρεωμένος να σου δώσει διευκρινήσεις για τις παρενέργειες του σκευάσματος που λαμβάνεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Aν γράφει στις παρενέργειες του πιθανή πρόσληψη βάρους τότε υπάρχει μια πιθανότητα να συμβεί.
    Αυτό είναι ανάλογα την δοσολογία και τον οργανισμό για τις παρενέργειες που θα δεχτεί.
    Αυτό που γίνεται είναι ότι σου ανοίγουν την όρεξη συνήθως τα αντιψυχωτικά και ίσως αλλάζουν κ τον μεταβολισμό χωρίς να είμαι σίγουρος.
    Στο τελευταίο ερώτημα σου αν τα καταφέρεις νομίζω δεν μπορεί να σου απαντήσεις κανείς. Εσύ ξέρεις καλύτερα πόσο θα το κυνηγήσεις και πόση πειθαρχία θα δείξεις.
    Για κάθε απορία σου αν δεν σε κάλυψα ρώτα τον γιατρό σου. Αυτός σπούδασε χημεία. Είναι υποχρεωμένος να σου δώσει διευκρινήσεις για τις παρενέργειες του σκευάσματος που λαμβάνεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.... Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει να με πει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Υπάρχουν άτομα που το δοκίμασαν αλλά μιλάμε για άτομα που πάσχουν από ψύχωση και οι δόσεις είναι 10-20mg οπτ αυξημένες παρενέργειες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4
    Αααα και εγώ που νόμιζα πως είμαι στην μεγαλύτερη δόση... Το τικ που έχω είναι με τα ματια τα κλείνω που και που.. Ουτε ψηχωση έχω ούτε καταθλιψη το χάπι αφού είναι για ψύχωση γιατί μου το έδωσε;
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Υπάρχουν άτομα που το δοκίμασαν αλλά μιλάμε για άτομα που πάσχουν από ψύχωση και οι δόσεις είναι 10-20mg οπτ αυξημένες παρενέργειες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Για να κοιμηθεισ στο εδωσε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα και απο εμενα
    παιρνω 45mg aloperidin δεν εχω παρει γραμμαριο.αλλα απο οτι εχω παρατηρησει και με αλλα φαρμακα που οι περισσοτεροι παχαινουν εγω παλι οχι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μπου αυγα απο το χωριο και τυρι απο τσομπανο για γερα κοκκαλα και δυνατο οργανισμο απο μεσα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ
    By apofasismeni in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 06-07-2020, 23:22
  2. Abilify - Αύξηση βάρους
    By λουλούδι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 20-08-2017, 11:14
  3. αντικαταθλιπτικα και αυξηση βαρους
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2015, 20:44
  4. ψυχοτροπικα & αυξηση βαρους
    By arthur85 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-12-2012, 13:43
  5. Αύξηση βάρους: ταμπού;
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 14-03-2011, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •