Πρόβλημα και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6

    Πρόβλημα και άγχος

    Καλησπέρα σας! Νιώθω πολύ πιεσμένα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.Αρχικά να σας διευκρινήσω ότι είμαι 130 κιλά 1,65 και 22 χρόνων. Λόγω των κιλών μου όπως καταλαβαίνετε έχω φάει αρκετό μπούλινγκ και γενικότερα δυσκολεύομαι πολύ στην ζωή μου. Θα μου πείτε τώρα αφού περνάς όλα αυτά γιατί δεν κάνεις κάτι; Εγώ πάντα αρχίζω δίαιτα με πολύ κέφι και δυναμικά και εκεί που έχω αρχίσει να χάνω κάποια κιλά πάντα ομωσ πάντα κάτι συμβαίνει και μου ρίχνει τόσο την ψυχολογία που εκτονώνομαι στο φαγητό. Όλη αυτά έχουν συντελέσει στο να γίνω ένας άνθρωπος με παρα πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και φουλ στις ανασφάλεια ακόμα και για το πιο απλό πράγμα . Έχω ελάχιστους φίλους από το σχολείο και με αυτουσ ποτέ δεν έχω μιλήσει ειλικρινώς για να μην με κοροϊδέψουν. Πάντα γίνομαι χαλί να με πατήσουν προκειμένου να μην τους χάσω πράγμα που με καταπιέζει πολύ και που δεν μου επιτρέπει να χαρώ το χαρτζιλίκι μου για τον εαυτό μου. Τους έχω κάνει να φανούν τέρατα τώρα αλλά δεν φταίνε αυτοί αλλά εγώ που δεν τους έχω ανοιχτεί και που είμαι άνθρωπος που τον εκμεταλλεύονται εύκολα. Κάθε φορά για παράδειγμα που δεν βγαίνουμε έρχονται σπίτι και παραγγέλνουμε και μαλιστα ζητάνε και πολλά με απότελεσμα τους περισσότερους μήνες το χαρτζιλίκι μου να ξοδεύεται κατά κύριο λόγο εκεί αλλά αυτό δεν είναι το περιστατικό για το οποίο θέλω να σας μιλήσω. Πριν λίγο καιρό κλείσαμε με μια φίλη μου και ένα φίλο μου ένα ταξίδι στην Μαδρίτη για τον Αύγουστο και ενώ δεν ήθελα δέχτηκα να ακολουθήσω ως γνωστή βλαμμένη. Το ταξίδι αυτό θα διαρκέσει 10 μέρες.Προς το παρόν με όλες τις παραγγελίες δεν έχω μαζέψει τίποτα στην άκρη και ήδη χρωστάω στους γονείς μου τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο (οι οποίοι με πιέζουν να τους ξεπλήρωσε βλέποντας τους φίλους μου να με κάνουν ότι θέλουν).Εκτος από το οικονομικό υπάρχει και το πρόβλημα ότι οι φίλοι μου είναι πολλοί δραστήριοι ενώ εγώ μόνο και μόνο λόγω των κιλών μου κουράζομαι με το που κανω δέκα βήματα και φανταστείτε και με την ζέστη που θα έχει στην Μαδρίτη τον Αύγουστο. Εκείνοι ανεβαίνουν σκαλιά με ευκολία και θέλουν να νοικιάσουν ποδήλατα πράγμα στο οποίο εγώ δεν μπορώ να ακολουθήσω. Πληγώνομαι πολύ για αυτό αλλά δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση.Εχω φτάσει λοιπόν στην φαση να σκέφτομαι αχ μακάρι να έσπαγα κανα πόδι ή να πάθαινα καμία ίωση η γαστρεντερίτιδα προκειμένου να το γλίτωνα. Θέλω παρα πολύ να γίνει κάτι και να ακυρωθεί για τους παραπάνω λόγους. Δεν ξέρω τι να κω πραγματικά!Εσεις τι θα κάνατε στην θέση μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γειά σου Κάρμα. Να σε ρωτήσω κάτι; Άσε τους "φίλους" σου στην άκρη. Εσύ γενικότερα τι ενδιαφέροντα έχεις; Τι σε ευχαριστεί να κάνεις; Όταν είσαι μόνη σου με τι ασχολείσαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Θα παιρναμε πρωτεινεσ κ υποκαταστατα γευματοσ για αδυνατισμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    εισαι μικρη τωρα μολις ωριμάσεις θα καταλαβεις οτι τους αλλους τους εχουμε γραμμενους και κοιταμε εμεις να περναμε καλα,,,,οχι βεβαια εις βαρος των αλλων.......
    εγω προσωπικα δεν θα εδινα το δικαιωμα σε κανεναν να μου τη φερνει με τα λεφτα, παλια και γω στην ηλικια σου τον εκανα και εγω και ακομη και ο πιο αγαθος ανθρωπος με καποιο τροπο με εκμεταλλευόταν......τωρα ομως μεγαλωσα και βαζω ορια....οποτε ολοι ακολουθουν.....ξεκινα σιγα σιγα να βαζεις ορια
    τα κιλα θα τα χασεις οταν θα αισθανθεις ετοιμη δεν χρειαζεται αυστηρη διαιτα και μονο λιγες μερες να προσεχεις το βραδυ και μια φορα την εβδομαδα να ξεσπας κατι θα χασεις......επισης γραψου γυμναστηριο θα δεις μεγαλη διαφορα......
    τελος εγω προσωπικα διακοπες δεν θα πηγαινα με την καμια αμα δεν το ηθελα......παλιοτερα σιγουρα θα πηγαινα αλλα με ενα βαρος στο στηθος.......πλεον να βαζεις ορια και να δεις οτι και οι αλλοι θα ακολουθουν......οποιος δεν αξιζει θα φευγει απο τη ζωη σου μεχρι να βρεις φυσιολογικα ατομα που σε σεβονται......
    οτι σκεφτομαστε προσελκυουμε.....αν αλλαξεις τροπο σκεψεις θα προσελκυσεις πιο ποιοτικα ατομα.......
    πες λοιπον παιδια δεν μπορω να ακολουθησω και βρες μια οποιαδηποτε δικαιολογια........και ξεκινα να βαζεις ορια......μην ντρεπεσαι διοτι οσο ντρεπεσαι τοσο θα τραβας ολη τη σαβουρα
    θα χαρω να μαθω τα νεα σου νεα.......εχεις την συμπαρασταση μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Γεια σου μαρουλακι καλα τα λεσ συμφωνω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Τουσ εχουμε γραμενουσ γτ αν ασχοληθουμε με αυτουσ θα χασουμε εμεισ γτ ανα πασα στιγμη μασ πουλανε οποτε καλυτερα κοιτα τον εαυτο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Εγω πιστευω στην ελευθερια θεσ και μου μιλασ θελω και σου μιλαω για οσο θελουμε κι οι δυο θα μιλαμε αν δε θελουμε δε μιλαμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Ειναι δεσιμο οχι εξαρτηση το δεσιμο ειναι οικειοτητα με αγαπη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Τουσ γραφουμε κ λιγο στα παπαρια μασ γτ αυτοι που κυκλοφορουν συνηθωσ ειναι πυροβολημενοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Το ξαναλεω εγω ειμαι στρατιωτησ λειτουργω μονοσ αρα δεν μπορειτε να με καταλαβετε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ετσι ελις.....αλλα γραφε σε παρακαλω σε ενα ποστ τα δεκα ποστ που εχεις γραψει.......γενικα αυτο κανε......γραφε τις σκεψεις σου μια φορα οχι δεκα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ειναι μεχρι να ξυπνησει μολις ξυπνησει θα καταλαβει τι εστι ανθρωπος

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Μου αρέσει ο χόρος,να πάω βόλτες και μου αρέσει και το τέννις αλλά με τα κιλά που έχω δεν μπορώ να ανταποκριθώ...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Σε ευχαριστω πραγματικά για τις συμβουλές σου! Ξέρω ότι αν είναι πραγματικά φίλοι μου θα μείνουν στην ζωή μου και μετά από την ακύρωση του ταξιδιού!Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν πρέπει να βρω δικαιολογία η να πω στα ίσα τους λόγους για τους οποίους δεν θέλω να ακολουθήσω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λοιπόν, τα κιλά δημιουργούν κάποια αντικειμενικά προβλήματα, αλλά το πρόβλημα είναι κυρίως στο μυαλό σου. Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και μην δίνεις σημασία στο τι λέει ο καθένας. Γράψου σε μαθήματα ή κάποια ομάδα τέννις και ζήτα να παίζεις με κάποιον περίπου στο επίπεδό σου. Δεν χρειάζεται να είσαι Φέντερερ, παίξε χαλαρά ως εκεί που μπορείς. Γράψου σε μαθήματα χορού και ακολούθησε ως εκεί που μπορείς. Περπάτημα και βόλτες μπορείς να πας και μόνη σου, δεν έχεις κανέναν ανάγκη. Αν κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν κι έχεις καλή ψυχολογία, θα δεις ότι σταδιακά .οσους δεν σου φέρονται καλά θα τους γράφεις στα φρύδια σου.
    Ταξίδια μόνη σου κάνεις ή αισθάνεσαι ότι μόνο με παρέα το ευχαριστιέσαι; Εσύ τι θα ήθελες να κάνεις στην Μαδρίτη; Ψάξε καλά τον προορισμό, να έχεις δικές σου ιδέες και να συζητήσεις με τους "φίλους" σου να δείτε αν μπορείτε να συνδιαμορφώσετε το πρόγραμμά σας και να κάνετε πράγματα που ενδιαφέρουν όλους. Αν πάλι θέλουν κάτι οι μεν κάτι οι δε, δεν είναι απαραίτητο να είστε όλη την ώρα αυτοκόλλητοι. Συνεννοηθείτε ότι πχ την τάδε μέρα εσύ θα πας να δεις ή να κάνεις αυτό, οι άλλοι το άλλο και θα βρεθείτε το απόγευμα εκεί κι εκεί. Επίσης ξεκαθαρείστε από την αρχή ως που φτάνει η τσέπη του καθενός και τι σκοπεύει να πληρώσει. Αν δεις ότι πριν το ταξίδι δεν βγάζεις άκρη μαζί τους και θεωρείς ότι μόνη σου δεν θα περάσεις καλά, ακύρωσέ το και εξήγησε τους λόγους. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς τους φίλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος ή νευρολογικο πρόβλημα?
    By μπαμπης in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2022, 06:15
  2. Καρδιακο προβλημα ή αγχος?
    By alextsiri13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-07-2017, 21:25
  3. προβλημα ή απλα αγχος;
    By foititis21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 03-07-2013, 13:32
  4. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17
  5. Άγχος ή οργανικό πρόβλημα.?
    By Tralala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2012, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •