τι θα δοκιμαζατε να κανετε αν δε φοβοσασταν? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Τι εννοεις;;
    Ψυχοπαθεια ειναι διαταραχη προσωπικοτητας.
    Μη το μπερδευεις με την ψυχασθενεια κ την σχιζοφρενεια.
    Ψυχασθενεια ειναι ολες οι ψυχικες παθησεις απο την αγχωδη διαταραχη μεχρι σχιζοφρενεια.
    Σχιζοφρενεια μπορει να προκληθει στον καθενα κ δεν καθιστα απαραιτητα διαβολικο καποιον. Συνεχιζει κ εχει πολλα απο τα χαρακτηριστικα που ειχε πριν.
    Ψυχοπαθης γεννιεσαι ομως κ ειναι ατομα που δεν νιωθουν ενοχες,τυψεις,αγαπη κ χειραγωγουν συνεχως με διαφορες τακτικες.
    Αν δεν ειναι στην φυλακη μπορει να ειναι υψηλα ισταμενοι σε πολυεθνικες καθως εχουν αντοχες στο αγχος κ στο να πατανε επι πτωματων.
    Μαζι με ναρκισους, σοσιοπαθεις ειναι η τριαδα με μακιεβελιστικα χαρακτηριστικα.
    Η απάντηση μου «Άρα, υπάρχει ο φόβος», Αναφερόταν στο πρώτο σκέλος μιας απάντησης σου, εκεί που γράφεις... «Tο βρίσκω μεγαλοστομία να λεει κάποιος πως δεν φοβάται. Αλλωστε είπες πως φοβάσαι την φτώχια Μακ...».
    ....
    Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση που αφορά το δεύτερο σκέλος, αλλά είναι πράγματα που δεν μπορώ να τα αφομοιώσω, ούτε να τα διασταυρώσω για την ορθότητά τους, καθώς είναι έξω από τα γνωστικά μου όρια.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε ξερω αν ειναι συμπτωμα καποιας διατραχης. δεν νομιζω παντως.
    απλα οταν ακουσω φωνες ή τσακωμο παγγωνω. με κυριευει φοβος. γι αυτο και απομονωνομαι.
    εμενα μου αρεσει να συζηταω και να λυνω τις διαφορες μου ηρεμα.
    εχουν υπαρξει ομως και φορες που θα επρεπε να υπεραπιστω τον εαυτο μου και λογω αυτου του φοβου εκανα τον λαλακα.
    αυτα ομως συσσωρευονται μεσα και ασφυκτειω.
    με γεμιζει με αποθυμενα

    εσυ πως το βιωνεις?
    Για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου πω ένα δύο παραδείγματα. Όταν τσακωνονταν οι δικοί μου δεν μπορούσα να ακούω φωνές κτλ και κλειδωνομουν στο δωμάτιο και κάποιες φορές είχα βάλει και το κεφάλι μου κάτω από το μαξιλάρι. Ή αν πχ φώναζαν χωρίς να τσακώνονται απαραίτητα τότε κάπως ενοιωθα, φρικάρα δεν μπορούσα να τους ακούω. Ήταν σαν να Πονουσε το κεφάλι μου κάπως. Πολύ περίεργο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε γενικες γραμμες , αποφευγω να σκεφτομαι αυτα που με φοβιζουν , να τα καλλιεργω στο μυαλο μου , ειναι ενα ειδος αρνητικης σκεψης , και δεν σκεφτομαι ετσι ........ οταν και αν ερθουν , θα ταμντιμετωπισω εκεινη την στιγμη ......
    δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην φοβαται .......

  4. #34
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε γενικες γραμμες , αποφευγω να σκεφτομαι αυτα που με φοβιζουν , να τα καλλιεργω στο μυαλο μου , ειναι ενα ειδος αρνητικης σκεψης , και δεν σκεφτομαι ετσι ........ οταν και αν ερθουν , θα ταμντιμετωπισω εκεινη την στιγμη ......
    δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην φοβαται .......
    Το θέμα είναι να φοβάται σε λογικά πλαίσια! Καλή η μέθοδος σου!
    γιάννης

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το θέμα είναι να φοβάται σε λογικά πλαίσια! Καλή η μέθοδος σου!

    Σε λογικα πλαισια , ο φοβος δρα ως προφυλαξη ........ οι φοβιες ειναι παθολογικες καταστασεις , δεν δρουν θετικα .....

  6. #36
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε λογικα πλαισια , ο φοβος δρα ως προφυλαξη ........ οι φοβιες ειναι παθολογικες καταστασεις , δεν δρουν θετικα .....
    Συμφωνώ! Οι φοβίες κατευθύνουν τη ζωή μας στην κόλαση, δλδ γίνεται η ζωή μας κόλαση. Καταλαβαίνουμε ότι ήταν μια παθολογική κατάσταση, δλδ μια διαστρεβλωμένη μορφή σκέψης, έπειτα, όταν δλδ μας έμεινε η ζημιά.
    γιάννης

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Οι ψυχοπαθείς φοβούνται διότι έχουν τραυματικές εμπειρίες
    ....
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ο τελευταίος που μπήκε εδώ μέσα και ήθελε να βοηθήσει κόσμο στο όνομα της θρησκείας, αποκαλύφθηκε, από συμφορουμίτες, ότι δεν ανήκε στην ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΙΑΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, όπως ήταν οι αρχικές υποψίες, αλλά σε κάτι ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Ο δε σκοπός του ήταν να ΨΑΡΕΨΕΙ ΚΟΣΜΟ!

    ....
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Στον tony_c2018 αναφερόμουν, κυρίως λόγω αυτής της απότομης εισόδου του στο φόρουμ.
    ....
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το θέμα είναι να φοβάται σε λογικά πλαίσια!
    ....
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Οι φοβίες κατευθύνουν τη ζωή μας στην κόλαση, δλδ γίνεται η ζωή μας κόλαση. Καταλαβαίνουμε ότι ήταν μια παθολογική κατάσταση, δλδ μια διαστρεβλωμένη μορφή σκέψης, έπειτα, όταν δλδ μας έμεινε η ζημιά.
    ....
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τονυ2018, έχεις οικογένεια, παιδιά, εγγόνια, γυναίκα?
    Αν κατάλαβα καλά είσαι πάνω από 90 ετών?
    Έχουν μείνει χοντρές ζημιές... Απ' τη μια συμβουλεύεις αγνώστους κι απ' την άλλη τους κατηγορείς. Πρώτα προσπαθείς να ψαρέψεις κόσμο, κι όταν δεις ότι δεν τσιμπάνε, τους κατηγορείς ότι τάχα ψαρεύουν κόσμο. Μάλλον σου χαλάνε την πιάτσα όσοι σκέφτονται...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νομίζω οτι ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι ο θάνατος , κυρίως των ανθρώπων που αγαπώ.
    Χωρίς αυτόν θα ζούσα μια πολύ πιο ξέγνοιαστη και ελεύθερη ζωή.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Νομίζω οτι ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι ο θάνατος , κυρίως των ανθρώπων που αγαπώ.
    Χωρίς αυτόν θα ζούσα μια πολύ πιο ξέγνοιαστη και ελεύθερη ζωή.

    Πιστευω οτι αυτο ολοι το φοβουνται , ειναι φυσιολογικο , ................... να χασεις τους γονεις σου η την αδελφη σου .... αλλα οι γονεις μια μερα μοιραια θα φυγουν , ας φυγουν ειρηνικα τουλαχιστον ..... εχασα την θεια μου την Δευτερα την προηγουμενη , που ειχα σχετικα στενες σχεσεις , με ενοχλησε για μια βδομαδα , επειδη εφυγε τυραννισμενη , αλλα τωρα το ξεχασα , ουτε στην κηδεια της δεν πηγα , δεν παω σε κηδειες , αμα δεν πας στις κηδειες των αλλονων , ουτε αυτοι θαρθουν στην δικη σου ......

    το να πεθανω εγω , σκασιλα μου ..........

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,587
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πιστευω οτι αυτο ολοι το φοβουνται , ειναι φυσιολογικο , ................... να χασεις τους γονεις σου η την αδελφη σου .... αλλα οι γονεις μια μερα μοιραια θα φυγουν , ας φυγουν ειρηνικα τουλαχιστον ..... εχασα την θεια μου την Δευτερα την προηγουμενη , που ειχα σχετικα στενες σχεσεις , με ενοχλησε για μια βδομαδα , επειδη εφυγε τυραννισμενη , αλλα τωρα το ξεχασα , ουτε στην κηδεια της δεν πηγα , δεν παω σε κηδειες , αμα δεν πας στις κηδειες των αλλονων , ουτε αυτοι θαρθουν στην δικη σου ......

    το να πεθανω εγω , σκασιλα μου ..........
    Πλέον κι εγώ αποφεύγω να πηγαίνω σε κηδείες γιατί μετά από τόσους θανάτους με πιάνει ένα απίστευτο μπούκωμα στο νεκροταφείο, τόσο πολύ που αν πήγαινα μαζί με τους γονείς μου για ν' ανάψουν το καντήλι στο θείο με σκοπό να πάμε κάπου που ήθελα να πάω μετά και το συνδυάζαμε, δεν κατέβαινα από το αμάξι... Αλλά όταν πρόκειται για πολύ κοντινούς ανθρώπους δεν νιώθω ότι κάνω το σωστό αν δεν πάω... Κι έχω τον παππού μου που είναι πολύ ηλικιωμένος και κάποια στιγμή θα φύγει, εκεί θα πάω, θα σφιχτώ και θα πάω αλλά αν δεν είναι κοντινός μου ο νεκρός δεν θα πάω κι ας "πρέπει" για κάποιους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Δεν έχει πρέπει. Αν δεν αισθάνεστε καλά, ας μην πάτε. Δεν σημαίνει ότι δεν στενοχωριόμαστε. Κάποια πράγματα δεν χωράνε στα στενά όρια της υποχρέωσης. Απλά μετά είναι το θέμα "τι θα πει ο κόσμος". Και αυτό με τα μαύρα ρούχα πχ ποτέ δεν το κατάλαβα. Ποτέ δεν κοίταξα τέτοια πράγματα, εκείνες τις δύσκολες ώρες. Μπορείτε να πάτε κάποια στιγμή σε μια εκκλησιά και να ανάψετε ένα κερί και μια προσευχή. Αυτό έχει ουσία για μένα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Δεν έχει πρέπει. Αν δεν αισθάνεστε καλά, ας μην πάτε. Δεν σημαίνει ότι δεν στενοχωριόμαστε. Κάποια πράγματα δεν χωράνε στα στενά όρια της υποχρέωσης. Απλά μετά είναι το θέμα "τι θα πει ο κόσμος". Και αυτό με τα μαύρα ρούχα πχ ποτέ δεν το κατάλαβα. Ποτέ δεν κοίταξα τέτοια πράγματα, εκείνες τις δύσκολες ώρες. Μπορείτε να πάτε κάποια στιγμή σε μια εκκλησιά και να ανάψετε ένα κερί και μια προσευχή. Αυτό έχει ουσία για μένα.
    συμφωνω απολυτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    .. Αλλά όταν πρόκειται για πολύ κοντινούς ανθρώπους δεν νιώθω ότι κάνω το σωστό αν δεν πάω... Κι έχω τον παππού μου που είναι πολύ ηλικιωμένος και κάποια στιγμή θα φύγει, εκεί θα πάω, θα σφιχτώ και θα πάω αλλά αν δεν είναι κοντινός μου ο νεκρός δεν θα πάω κι ας "πρέπει" για κάποιους...
    Τι ειναι η κηδεια , μια υποκρισια , ολοι περιλυποι σου ευχονται ΄ζωη σε λογου σου ' , αλλα κατα βαθος ειχαν μια σκασιλα ......αλλωστε τι κανεις ? συνοδευεις ενα αψυχο πτωμα στην τελευταια του κατοικια ? σαμπως καταλαβαινει ? στον γονεων την κηδεια θα παω , για να συμπαρασταθω στον εναπομειναντα γονεα , και στη αδελφη μου , αλλα αν μπορουσα δεν θα καλουσα κανεναν , θελω να θρηνησω μονος τον εκλιποντα .........με τον τροπο μου ......ουτε σε κανενα θειο -θεια πηγα στην κηδεια , ας πουνε οτι θελουν , δεν μενδιαφερει ......

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Δεν έχει πρέπει. Αν δεν αισθάνεστε καλά, ας μην πάτε. Δεν σημαίνει ότι δεν στενοχωριόμαστε. Κάποια πράγματα δεν χωράνε στα στενά όρια της υποχρέωσης. Απλά μετά είναι το θέμα "τι θα πει ο κόσμος". Και αυτό με τα μαύρα ρούχα πχ ποτέ δεν το κατάλαβα. Ποτέ δεν κοίταξα τέτοια πράγματα, εκείνες τις δύσκολες ώρες. Μπορείτε να πάτε κάποια στιγμή σε μια εκκλησιά και να ανάψετε ένα κερί και μια προσευχή. Αυτό έχει ουσία για μένα.
    Ετσι ακριβως ειναι .........

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Τι κάνετε τώρα;
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 22
    Last Post: 13-05-2018, 02:26
  2. Εσείς τι κάνετε;;;
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-02-2018, 23:40
  3. Replies: 7
    Last Post: 10-11-2013, 19:20
  4. Τι θα κανετε την πρωτοχρονια??
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 61
    Last Post: 01-01-2012, 17:09
  5. Τι κάνετε την ώρα του πανικού?
    By maria198 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 21-09-2008, 18:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •