καλώς σας βρήκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42

    καλώς σας βρήκα

    εσάς καλώς σας βρήκα βέβαια....
    ο πανικός με βρήκε κακώς
    τα λέμε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Καλως μας ηρθες στους \"ειδικους\"!!!

    Ιδιάιτερα επι των πανικών μερικοί εδω μέσα έχουμε πάρει και \"μεταπτυχιακά\", όχι σε σπουδές καλε, στην πρακτική αντιμετώπισή τους.

    Πες μου είδος πανικού που να μην το πέρασα! Πες μου ψυχοσωματικά συμπτώματα που να μην τα έχω εμπαοδώσει στο πετσί μου.

    Λοιπον, μια και μιλάνε οι ειδικοί, να μη σου πω οι βετεράνοι , χμ καλύτερα μας πηγαίνει το \"the panic-killers\" , άκου.

    Πρώτα από όλα μην φοβάσαι. Οτι και να είναι τα συμπτώματα που έχεις (αισθηση λιποθυμίας, πονοκεφαλοι, εμετοί κλπ) δεν κινδυνεύει η ζωή σου. Μια κρίση είναι κρατάει ελάχιστα δευτερόλεπτα και φεύγει. Δεν χάνεις ποτε τις αισθήσεις σου απο πανικό. Φοβάσαι ότι ΘΑ τις χάσεις.

    Δεύτερο να πας αμέσως σε γιατρό. Εγω εχω δηλώσει οπαδός της ομοιοπαθητικής , με την οποία θεραπευτηκα πλήρως .

    Τρίτο. θα βρεις στο αρχείο πολλές προτάσεις για την αντιμετώπιση του πανικού, αυτά ειναι βοηθητικά \'τρυκς\" στη διάρκεια της θεραπείας όταν τα συμπτώματα μας βασανίζουν και δημιουργούν και σωματικά προβλήματα.

    Τέταρτο και σπουδαιότερο. Σου ορκίζομαι ότι ολα γίνονται μέσα στο κεφάλι μας. Δεν υπάρχει κίνδυνος εκεί έξω. Ο εγκέφαλός μας για κάποιο λόγο βρίσκεται σε κατάσταση σοκ και δημιουργεί ψευδαισθήσεις. Οταν έρχεται η κρίση κάνε κάτι πολύ απλό. Βαθιά ανάσα και φτιάξε στο μυαλό σου μια όμορφη εικόνα, μια εικόνα που σου δημιουργεί το συναίσθημα της ηρεμίας, της ευτυχίας. Κράτα σταθερά την εικόνα στο μυαλό σου και ζήσε το συναίσθημα της ασφάλειας, της ηρεμίας.

    Ωπ! σε δευτερόλεπτα το κακό έχει φύγει... Στην αρχη μπορει να δυσκολευτείς να συγκεντρωθείς. θα το καταφέρεις όμως σιγουρα. Είναι πολύ απλό... Ο εγκάφαλός μας είναι ενας ηλεκτρονικός υπολογιστής, λειτουργεί με εντολές, αν δεν του δίνουμε εντολές \"βραχυκυκλώνεται\".

    Μου εκανε καλό επισης, να εχω σε σημείο που να το βλέπω συχνά μια εικόνα που μου δημιουργουσε ασφάλεια, ηρεμία.

    Λοιπον, τώρα που γνωριστηκαμε πες μας και για τους δικους σου πανικούς. Πως εκφράζονται, τι μορφή έχουν? τι συμπτώματα σου δημιουργούν?

    Και μη μασας, ε?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •