Το αγνωστο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112

    Το αγνωστο

    Γιατι φοβομαστε το αγνωστο?Ξερει κανεις να μου πει???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν εχεις εξερευνητικες διαθεσεις,μαλλον το αναζητας το αγνωστο,μη πω το επιζητας κιολας.συνηθως παντως στο αγνωστο φοβομαστε μηπως βρεθουμε σε καταστασεις χειροτερες απο αυτες που ειμαστε.αρα χασουμε αυτα που ηδη εχουμε.αν γινει κατι τετοιο τοτε σκεφτομαστε πως κακως προχωρισαμε.Στην περιπτωση ομως που βρουμε κατι καλυτερο,τοτε νοιωθουμε την χαρα της ανακαλυψης.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    9
    Και γιατί να μην φοβόμαστε?
    Δεν είναι μια φυσική αντιδραση καθε ζωντανου οργανισμού όταν αυτος πιθανόν να απειλείτε απο κίνδυνο?
    Πολύ περισσοτερο αν αυτος ο κινδυνος μπορει και να συνοδεύεται απο σωματικές εκδηλώσεις οι οποίες δεν ειναι ευχάριστες, πχ πόνος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Καλημερα,

    Εμπνευστη & rata ειχα στο μυαλο μου βασικα το αγνωστο στην καθημερινοτητα,στις επαφες μας με εναν αγνωστο αγνωστη,στις πραξεις μας οπως το να ανεβουμε ας πουμε στη ροδα του λουνα παρκ για πρωτη φορα,στα πραγματα που δεν ξερουμε αν ειναι κακα η καλα,επιβλαβη η ασφαλη και παρολα αυτα δειλιαζουμε χωρις να ξερουμε γιατι!?

    ΤΟ αγνωστο που αναφερεσαι ειναι νομιζω η νοητη προεκταση αυτου που λεω.ΔΗλαδη το οτι ο ανθρωπος ξερει ελαχιστα για τη φυση του για τον εαυτο του και για τον κοσμο,και με την αναπτυξη και την καλιεργεια της γραμμικης επιστημης νομιζει πως τα ξερει ολα στην εποχη μας,ενω ειμαστε ακομα εμβρυα,και ετσι αυτο το αγνωστο που υπαρχει εξω απο τον ουρανο νομιζουμε οτι το εχουμε φαει με ποπ κορν στο σινεμα και οτι τα ξερουμε ολα.Αυτο το αγνωστο,το εν οιδα οτι ουδεν ειδα του Σωκρατη και της τεχνης ειναι παντου στη ζωη μας αλλα μας τα χαλαει το μυαλο μας...Γιατι μυαλουδακι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Marley
    Γιατι φοβομαστε το αγνωστο?Ξερει κανεις να μου πει???




    Eσύ δηλαδή, δεν φοβάσαι ?



    :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Λοιπόν, θα πώ εγώ κύριε, μιάς και σήκωσα το χέρι μου στην όμορφη αυτή τάξη :P


    Προσωπικώς ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. !!!!!!!!

    εχεις κάτι να πεις ? πέστο

    δεν έχεις ? μη λες


    Το άγνωστο, όχι μόνο δεν το φοβάμαι, αλλά μ αρέσει και να το προκαλώ. Φοβίες είχα αρκετές, αλλά φοβίες, όχι φόβο. Πάνε αυτές. Θα σου έλεγα, ότι φοβάμαι - λίγο - τον εαυτό μου, αλλά οκ αυτόν τον κουμαντάρω και γελάω με δαύτον μαζί με το φίλο μου, έχω πλάκα μ ό,τι π..... του αραδιάζω και τόσο που γελάμε που ο φόβος μου γίνεται μικρούλης και ασήμαντος. Χτες βράδυ που μου διηγόταν το μήν που έγραψε για το σπυράκι του, παραλίγο να κατουρηθώ, με πρόλαβε στο τσακ. Είναι αστείο που αναφέρομαι εδώ, αλλά, το συζητούσαμε καιρό, να βάλουμε ένα ποστ που να φαίνεται αυτό ακριβώς που λες στο θέμα σου, δηλ, με τί ασήμαντα πράγματα ασχολείται ο κόσμος. σόρρυ δεν κρίνω το θέμα σου, σεβαστό, και με ενέπνευσε να γράψω, ξέροντας όμως ότι στο τέλος θα παρερμηνευθεί, ίσως και μπαχαλευτεί... και οκ, καλό θάναι και υγιές να τελειώνουμε σοβαρά θέματα με ψιλομπαχάλεμα, θα πει, ότι όλα πάνε καλά.


    Είναι ωραίο το αγνωστο, θέλω να μου συμβαίνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.....




    :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Εγω φοβαται:/

    Αλλα ενω ειμαι μια χαρα και χαλαρος στο μυαλο μου χωρις σκεψεις,βλεπω οτι ξεπηδανε κατι νευρωτικοηλεκτρικα απο το πουθενα στο σωμα μου χωρις να ξερω τι και πως,ενω δεν υπαρχει τιποτα τριγυρω που να με κανει να φοβηθω και το ξερω.Ο γιατρος δεν βλεπω να μπορει να βοηθησει σε αυτο.Γιαυτο το ριχνω στο αγνωστο!lol

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Marley
    Εγω φοβαται:/

    Αλλα ενω ειμαι μια χαρα και χαλαρος στο μυαλο μου χωρις σκεψεις,βλεπω οτι ξεπηδανε κατι νευρωτικοηλεκτρικα απο το πουθενα στο σωμα μου χωρις να ξερω τι και πως,ενω δεν υπαρχει τιποτα τριγυρω που να με κανει να φοβηθω και το ξερω.Ο γιατρος δεν βλεπω να μπορει να βοηθησει σε αυτο.Γιαυτο το ριχνω στο αγνωστο!lol


    OK, η μιλάμε, ή να μη πώ....τεσπά !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Γραφαμε παραλληλα:)
    Εχεις δικιο για το σπυρι,το να αποδεκτουμε τον εαυτο μας και να μην του προβαλουμε ολα τα δεινα του παρελθοντος και του μελλοντος που δεν εχουμε ιδεα,μεσα σε μια στιγμη αδυναμιας,βλεπωντας το σαν τελμα ειναι πολυ ανορθοδοξο και λανθασμενο και με το χιουμορ και το χαβαλε ολα βρισκουν τον δρομο τους!

    Φερτε τα πανω κατω και τα κατω πανω@!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    ΕΛα ρε ειναι πρωι ακομα μην μου βαζεις δυσκολα:P

    catch you laters!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Όλοι φοβούνται κάτι απλά δεν το παραδέχονται. Λές Marley πως φοβάσαι το άγνωστο. Λοιπόν όταν οι προιστορικοί άνθρωποι έβλεπαν ψηλά στον ουρανό αναρρωτιόντουσαν τι μπορεί να υπάρχει εκεί ψηλά (αλλά και εκεί κάτω..!). Φτιάξαν θεούς, καλούς και κακούς, ζούσαν με τον διαρκή φόβο του αγνώστου (το ξέρω γιατί και εγώ έχω νιώσει πρωτόγονος αρκετές φορές ;p..!), έτσι λοιπόν η ανθρωπότητα πορεύτηκε με εχθρό το άγνωστο (εκτός και απο τον εχθρό που λέγεται εαυτός της). Σήμερα εν έτη 2008 η ανθρωπότητα έχει βρεί αρκετές απαντήσεις πχ περί μπαμπούλων και νεράιδων, αλλά στην κοινωνία υπάρχουν ακόμα πάρα πολοί άνθρωποι που φοβούνται τέρατα, δαίμονες, μάγια κτλ..Βέβαια δεν φοπβούνται όλοι το άγνωστο..κάποιος για παράδειγμα μπορεί να φοβάται τις αράχνες...γνωστό έντομο αλλά dangerous σε μερικές εκδοχές του!! Που καταλήγουμε λοιπόν..η φύση έκτισε τον ανθρώπινο εγκέφαλο όπως εμείς παίζουμε το τζένγκα. Ίσως λίγο άστοχο το παράδειγμα..κάτσε να σκεφτώ. Λοιπόν ο φόβος είναι έμφυτος. Είχα δεί κάποτε στην τηλεόραση (ξένο reality) έναν boxer που τον είχαν αφήσει στο σκοτάδι στη ζούγκλα μόνο του και είχε χεστεί επάνω του. Όταν δεν λειτουργούν καλά οι αισθήσεις μας γινόμαστε τόσο μα τόσο ευάλωτοι. Ορίστε λοιπόν, στο άγνωστο δεν φοβόμαστε αυτό που βλέπουμε αλλά αυτό που δεν βλέπουμε..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Marley
    ΕΛα ρε ειναι πρωι ακομα μην μου βαζεις δυσκολα:P

    catch you laters!



    αχχχχχ, ......πότεεεεεεεεεεεεεεεεε ?????????????????????



    :P:P:P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by vince
    Όλοι φοβούνται κάτι απλά δεν το παραδέχονται. .



    Επίσης να συμπληρώσω ότι ο φόβος είναι κάτι φυσιολογικό, αλλιώς η φωτιά θα μας έκαιγε. Τώρα για το παραπάνω, φοβάται όποιος δεν έχει καθαρή τη συνείδηση. Το σημαντικό είναι να ξέρεις να ξεχωρίζεις το πότε η συνείδησή σου δεν είναι καθαρή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Θα επιστρεψω συντροφοι μην μου βαριαστεναζετε:D
    Παμε να βρρουμε λιγο νοημα στη μερα!

    ββρρροουυυυμμ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κάτι ακόμα, το άγνωστο μπορεί να γίνει και επιθυμιτό. Ίσως το έχουν νιώσει και άλλοι αυτό. Θα σε παραπέμψω σε ένα αγαπημένο μου τραγούδι..Hello darkness my old friend, I\'ve come to talk to you again.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •