SOS τη βοήθεια σας -κακή γνωριμία με διπολικό και απαισια συμπεριφορα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6

    SOS τη βοήθεια σας -κακή γνωριμία με διπολικό και απαισια συμπεριφορα

    Πρόσφατα γνώρισα ένα παιδί .γύρω στα 31 αυτός .να πω ότι έχω περάσει ιστορικό βαθιάς κακοποίησης ψυχολογικής από πρώην με ναρκισιστικη διαταραχή προσωπικότητας και πλέον είμαι γνώστης μετά από πολύ μελέτη ψυχολογίας των τοξικών σχέσεων .να αναφέρω επίσης πως είμαι σε επάγγελμα που έχει στο οδηγό σπουδών αρκετή ψυχολογια. Μιλάμε διαδίκτυακα ούτε 15 μέρες και λέγαμε να βρεθουμε.στη αρχή όπως μιλούσαμε ήταν ενθουσιώδης μου λέγε ότι θέλει να μιλάμε συχνά και δε μπορεί να ηρεμήσει απ τη ανάγκη του να μιλάμε .παράλληλα είχαν πρόβλημα και οι 2 γονείς του ,υγείας .η μητέρα χειρουργειο σοβαρό ο Πάτερας καρδιολογίκα και ψυχολογικά όπως μου ανέφερε το παιδί .του στάθηκα ήμουν εκεί μιλάγαμε τηλ και μηνύματα .ξαφνικά μια μέρα έπεσα παρολίγο θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης από το πρώην σύντροφό μου.αμυνθηκα τη γλύτωσα βέβαια, αλλά μέσα μου έτρεμα .με ρωτά τι έχω του εξηγώ με τα πολλά και η απάντηση ήταν ' θες πολύ δουλίτσα ακόμα ' υπονοώντας πως τα θέλω .κλείνει wifi και εξαφανίζεται .εγώ άναυδη .του στέλνω ότι είναι αδικαιολογητος .τη επόμενη μέρα με μακρόσυρτα μηνύματα απολογείται λέγοντας πως ήταν μια παρανόηση από τη νυστα του καθώς ήταν άυπνος δίπλα στη μητέρα του πως νιώθει ντροπή και αμήχανα πως είμαι ένας εξαιρετικός άνθρωπος και απλά κατάλαβε αλλά ότι και καλά εγώ ήθελα πχ και μετά του τελείωσαν τα megabites .το τρώω το παραμύθι δε δίνω βάση, μετά απ'2με 3 μέρες πάλι γράψιμο ,να βλέπει τα μηνύματα να απαντάει μετά από ώρες σε φάση ν έχω γίνει δεδομένη αυτή τη αίσθηση λάμβανα. Το συζητάμε καταλαβαίνει ότι θα χάσει το ενδιαφέρον μου επικοινωνεί παίρνει τηλ ,λύνεται κ αυτό .αχ ...πριν 3μερες εξαφανίζεται μες τη μέρα επικοινωνεί βράδυ μετά απ' δικά μ μηνύματα και του στέλνω για πλάκα ένα ηχητικό π έλεγε ' μπα μας θυμήθηκες;' .εννοείται πιο πάνω υπήρχαν στοιχεία που έδειχναν ότι τον πείραζα σε φιλικό κλίμα .λαμβάνω μια απάντηση ' ξέρεις πόσο με ενοχλεί η ειρωνεία κάτσε με τη ειρωνεία σ και μη μάθεις τι έγινε αποψε καληνύχτα .τρώω φρίκη προσπαθώ να επικοινωνήσω και να κατανοήσω τι παίζει αλλά είχε κλείσει το ίντερνετ .τη επόμενη μέρα δε απαντά σε μηνύματα και του στέλνω ένα ηχητικό που εξηγεί ότι δε αξίζω τέτοια συμπεριφορά και αποσύρομαι .ακολουθούν από πλευράς του τα γνωστά 'σε παρακαλώ μη φύγεις ήταν παρανόηση ντρέπομαι συγνώμη ο πατέρας μ τσακώθηκαμε και με πέταξε απ τη σκάλα και άλλα πολλά '..δίνω μια τελευταία ευκαιρία και το τονίζω πως θα ναι η τελευταία.μερες πίσω είχε παραδεχτεί ότι είν' διπολικος απ τα 21 του σύνολο δέκα έτη και τότε στα 21 είχε υπομανιακο επεισόδιο με κατάθλιψη μετά και είχε κάνει απόπειρα .μου είπε πως έκανε 4ετη ψυχοθεραπεία και ο ψυχολόγος τον αποδέσμευσε στα 4 έτη λέγοντας του πως συνηρθε και το ξεπέρασε .( Δε το πίστεψα ) είπε πως πια δε παίρνει αγωγή και είναι από τα 25 του καλά κ σταθερός .( Επίσης δε το πίστεψα ).. εντωμεταξυ σε όλη τη σύντομη γνωριμία ανέφικτα σχέδια πχ να έρθεις να ζήσεις μαζι μου να σε εκπαιδεύσω στη νοσηλευτική ( είμαι φοιτήτρια νοσηλ και εκείνος νσοηλευτης αλλα εργάζεται) να μείνουμε μαζί .τρέλα και ανέφικτα σχέδια που σε τόσο μικρή γνωριμία με τρόμαξαν κάπως .και από προχτές παιδιά μου της τρελής το πανηγύρι .παίρνει τη επιβεβαιώση προφανώς ότι του συγχώρεσα τη παρεξηγηση κ το περί ειρωνείας και απ τη επόμενη μέρα όλη μέρα κανένα μήνυμα και ένα το βράδυ που έλεγε είμαι με γρίπη .τη επόμενη μέρα δηλαδή χτες ,πάλι στο ξεκαρφωτο ενώ δε μιλάγαμε μου σκάει μηνυμα με αρρωστοσελφι από το χώρο εργασίας του 8 τ βράδυ με απ' κάτω μήνυμα ότι είμαι βάρδια με πυρετό .εγώ χτες είχα ένα σοβαρό ατύχημα με το μάτι μου και σήμερα είναι δεμένο να μη περνάει φως .οπότε δε μπορούσα να απαντήσω ,απαντάω κατά τις 12 ελπιζωντας βεβαια ότι θα είχε δει κάποια σχετική δημοσίευση που έκανα στο φεισμπουκ για το ατύχημα για φίλους και γνωστούς .του λέω περαστικά αλλά δυστυχώς ότι είμαι σε χειροτερη μοίρα .δε απαντά .συνεχίζει να αγνοεί κάποια στιγμή βγαίνω εκτός εαυτού και του λέω ότι έχω σοβαρό θέμα υγείας και δε μπορω να ασχολούμαι με κάποιον που αδιαφορεί έτσι έντονα και ότι εγκαταλείπω τη υπόθεση. πάλι αδιαφορία και καμία ερώτηση για το ατύχημα μου .πλέον κατά το ξημέρωμα κλαίγοντας από φόβο για τη όραση μου και σοκαρισμένη από το τρόπο που φέρθηκε στέλνω το τελευταίο μήνυμα εξηγώντας του τι έπαθα ότι έπεσα από τα σύννεφα ότι είναι απάνθρωπος και εγώ ήμουν εκεί με τη μητέρα του ενώ αυτός δε ρώτησε καν τι έπαθα και εν συντομία ότι τα συναισθήματα ενδιαφεροντος π είχα για αυτόν έληξαν. Και πάλι ουδεμία απάντηση .με έχει ακόμα φίλη στο φεισμπιυκ και συμπεριφερεται αγνοώντας με και τα μήνυματα μουπαντελώς . Νομίζω ότι είναι σε φάση μανίας και ακόμα και αν καταλάβει τι έκανε δε θα το συγχωρήσω και θα φύγω δε είναι δυνατόν από 2 ΒΔ γνωριμίας να υπάρχουν αυτά ! Εσείς τι λέτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΝΑ ρωτήσω κάτι; Αν τύχει και δεις κάποιον στον δρόμο και πεις ένα γειά, πας κατευθείαν και του αναλύεις όλη σου την ζωή, το ιατρικό ιστορικό σου και επιμένεις να μιλάτε κάθε μέρα και να σε στηρίζει στην καθημερινότητά σου λες και γνωρίζεστε χρόνια κι αυτός το ίδιο; Αν γνώριζες κάποιον που σου αράδιαζε ένα σωρό προβλήματα στο σπίτι και ιστορικό διπολικής διαταραχής θα γινόσουν αυτομάτως αυτοκόλλητος και θα είχες απαιτήσεις και βλέψεις από αυτήν την επαφή μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων; Εγώ δεν το νομίζω!
    Γιατί θεωρείς ότι είναι φυσιολογικό να το κάνεις αυτό με κάποιον που δεν έχεις δει ποτέ στην ζωή σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Για μένα είναι ανθρώπινο. είμαι χρόνια empath και έτσι αντιμετωπίζω και θέλω να με αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι αν σε καλυπτει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ θεωρώ ότι και χρόνια να μιλάς στον άλλο μέσω ίντερνετ, δεν πάει να πει ότι η ιδέα που σχηματίζεις για αυτόν ή για την σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ σας ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Εδώ από κοντά τον γνωρίζεις τον άλλο και νομίζεις ότι τον ξέρεις και έχετε την ίδια οπτική για τα πράγματα και μετά από καιρό μπορεί να καταλάβεις ότι δεν είναι έτσι. Άλλωστε άλλο το τι συναισθηματικό φορτίο επενδύεις εσύ σε μία σχέση κι άλλο αν υπάρχει ανταπόκριση. Αφού εσύ έχεις ήδη σπαστεί με την συμπεριφορά του, τι ασχολείσαι και τι περιμένεις να ακούσεις από εμάς;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Πάντως όχι τον επιθετικό τόνο που έχεις απέναντι μου και το ύφος αυθεντίας των ανθρωπίνων σχεσεων

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βάζεις ενά θέμα και απλά γράφεις εσείς τι λέτε. Δεν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο. Εγώ αυτό μου ήρθε να πω. Αν δεν σου αρέσει τι να σου πω. Δεν γράφω επιθετικά, αυτά που σκέφτομαι λέω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης αν γράφεις για να ακούσεις αυτά που θες, εγώ δεν ξέρω καν τι θες να ακούσεις και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μαντέψουμε ούτε και να συμφωνούμε με ότι έχεις εσύ στο μυαλό σου.

    Μόνη σου βάζεις τίτλο κακή γνωριμία και απαισια συμπεριφορα και μόνη σου λες ότι δεν συγχωρείς την συμπεριφορά του, άρα που είναι το περίεργο που σε ρωτάω άρα τι ασχολείσαι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Σβηστον και ξεχνα τον. Τωρα εισαι μια χαρα, συνεχισε αν σε τρωει και θα δεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συμφωνώ με την Sonia, ούτε εγώ κατάλαβα τι βοήθεια θες απο μας εφόσον έχεις αποφασίσει να μην ξανασχοληθείς.
    Επίσης πολύ σωστά εντοπίζεις το υπερβολικό στην δική του συμπεριφορά (έλα να μείνουμε μαζί σε 15 μέρες γνωριμίας) αλλά εξίσου υπερβολική είναι και η δική σου αντίδραση. Νιώθεις πως έχεις συναισθήματα για εκείνον ήδη; Τι είναι αυτό που σε ενόχλησε τόσο σε μια τόσο σύντομη γνωριμία που σε ώθησε να ζητήσεις βοήθεια;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Εντάξει βρε Σόνια μου αλλά ο καθείς άνθρωπος είναι αυτός που είναι κάνει αυτό που κάνει αν δε μπορούμε να τον βοηθήσουμε τουλάχιστον δε τον επιβαρύνουμε .τέλος πάντων κατανοώ τι εννοείς και ίσως και εγώ το ρωτούσα αυτό σε κάποια κοπέλα με τα γραφόμενα μου αλλά το κλειδί είναι να τα δουμε οι άνθρωποι μέσα από το πρίσμα των άλλων με ενσυναίσθηση .θα εξηγήσω παρακάτω και στις επόμενες απαντησεις

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Τζωρτζ όντως τον έσβησα γιατί είναι πολύ αντιφατικό κάποιος ενώ σου κάνει διαφορά από τη αρχή γνωριμίας και μετά σε παρακαλάει να δώσεις μια ευκαιρία να αποδείξει πως δε είναι μαλακας και πως νοιάζεται και πως σε ευγνομωνει και μετά οι πράξεις του σε ένα σοβαρό ατύχημα όπως το δικό μου να δηλώνουν ότι ' αδιαφορώ κοπέλα μου γιατί τόλμησες να αντιδράσεις ' . Έχεις απόλυτο δίκιο .τον έσβησα αλλά κυρίως για αυτή του τη απάνθρωπη συμπεριφορά ενώ υποστηρίζει ότι εξαρχής δε είχε κανένα δίπλα του στο θέμα με τη μητέρα τ και ότι όπως έλεγε η παρέα μου και η στήριξη μου ήταν δώρο από το σύμπαν τη δύσκολη του στιγμή,μετά να δρα με αχαριστία λες και όλο το σύμπαν γυρνά γύρω του .μέχρι προχτές συζητούσαμε τηλ ότι ειλικρινά δε το ήθελε που ξέσπασε το περιστατικό του πατέρα μου πάνω του και με κατηγόρησε για ειρωνεία λέγοντας ότι ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ και ΣΥΓΝΩΜΗ και χίλια δυο .και τη επόμενη όταν του λέω πόσο με απογοήτευσε και πως θα φύγω γιατί δε είναι ανθρωπιά αυτό απέναντι μου ( και τη υπερδιαφημιζε τη ανθρωποα του έτσι; ) Βρέθηκα με εναν άλλον άνθρωπο αντιμέτωπη .είναι κυριολεκτικά σαν να διέρχεται ( συζητώντας το με φίλο ψυχολογο) από επεισόδια μανίας ακριβώς γιατί έχει καιρό εκτός αγωγής και το αρνείται .θυμάμαι έλεγε ( δε έχω πια ) .ενώ ποτέ δε τον κατέκρινα τον αγκάλιασα και τον υποστήριξα .

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    6
    Ελισάβετ καταρχήν ευχαριστώ για τη απάντηση η βοήθεια εστιάζει στο ' τι θα κάνατε στη θέση μου;' , ' κάνω λάθος που αποφασίζω να φύγω τώρα που ναι νωρίς από κάποιον που σε 15 κι ούτε μέρες με έχει πάει roaller coaster '?
    Aπλα ήμουν απίστευτα σε σοκ και έγραφα όπως έγραφα .σκέψου να είσαι σε υποψία τύφλωσης να χρειάζεσαι υποστήριξη και ο άνθρωπος που πολλάκις συγχώρεσες και υποστηριξες να διαβαζει τα μηνύματα σου ' Θανάση απορώ γιατί ενώ εγώ ήμουν εκεί για σένα και εσύ έτσι με δοκιμάζεις και με προκαλείς ανησυχώ και ακόμα με τιμωρεί που επέλεξα να φύγω για όλο αυτό το λάθος σου ' και ο Θανάσης να μη απαντα .ν τα αγνοεί σαν να είναι στη φάση που του ανήκει ο κόσμος και θέλει να σε δει να σερνεσαι .δε χωρά το μυαλό μου ποιος άνθρωπος συνέχεια κρατά μια κοπέλα η κοπέλα τον συγχωρεί της κανει μυρια όσα τον στηρίζει ενώ ειναι ξένοι και αυτός μαθαίνει κάτι τόσο σοβαρό και μένει ατάραχος δε απαντά και δε εύχεται έστω ένα ' Μαράκι δε γουστάρω άλλο γτ έτσι να Σάι καλά περαστικά ' και σε αφήνει σαδιστικά να αναζητάς τη πηγή της κακιάς του . σίγουρα ήταν υπερβολικό ναι και εντόπισα και άλλα υπερβολικά του στυλ ' ειναι καρμικο μπλα μπλα πάρε πτυχίο να σε εκπαιδεύσω πάμε εηωτερικο' .
    Μια μέρα του 'λέω στοπ άραξε ,πως μιλάς για τέτοια θέματα ενώ δε ξέρουμε αν θα ζούμε αύριο και δε έχουμε πάει για ένα καφέ?"
    Το ξέρω απαντά γιατί είσαι διαμάντι .και όντως η καημένη είμαι γιατί αν δε ήμουν θα είχε φάει πανηγυρικό γεια σας .τι να πω ντρέπομαι εγώ ..δε έχει στείλει 2 μέρες τώρα που πέρασα του Χριστού τα πάθη ένα περαστικά δε ρώτησε καν ενώ έλιωσα να τον ρωτώ γιατί μου φέρεται έτσι; ..επειδή επέλεξα να φύγω γιατί αδιαφόρησε ; Γιατί δε νοιάστηκε; ..μου θυμίζει τη σιωπηλή τιμωρία που μου έκανε όταν νόμιζε πως τον ειρωνεύομαι .έχω φυσικά ,ενδιαφέρον ανάγκη να του μιλήσω ,ένα μικρό δέσιμο ,ένα σοκ για όσα έκανε ,μου άρεσε σαν άντρας αλλά κυρίως ως η ψυχή που μ συστήθηκε .καμία σχεση με όσα βλέπετε τώρα ,ο αντίποδας στη αρχή .με ενόχλησε το ότι δε μπορώ να αντιληφθώ πως οι άνθρωποι που σε ευχαριστούν που ήσουν εκεί και ως μια ξένη και δε θέλουν να σε χάσουν ξαφνικά ενώ γνωριζεστε και αναπτύσσεται ενδιαφερον επιλέγουν σαδιστικά να σε γκρεμίζουν τη χειρότερη στιγμή .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με το να σου λέει κάποιος τα πράγματα όπως τα βλέπει, με λίγα λόγια και μακριά από συναισθηματισμούς, δεν πάει να πει ότι δεν θέλει να σε βοηθήσει. Δεν πάει να πει ότι είναι γαϊδούρι και δεν έχει ενσυναίσθηση κάποιος που δεν είναι υπερευαίσθητος σαν εσένα. Ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του και τα δικά του εκφραστικά μέσα. Εγώ δεν μπορώ να καθίσω και να σου κάνω 5 σελίδες ανάλυση για κάτι που σε εμένα είναι προφανές -όπως και σε εσένα, απλά κάθεσαι και το υπεραναλύεις. Άμα κάθεσαι και δένεσαι και το αναλύεις και σκας και επενδύεις συναισθηματικά σε κάποιον που μιλάς απλά μέσω ίντερνετ για δυό βδομάδες, απλά τον εαυτό σου ταλαιπωρείς και τίποτα παραπάνω. Αφού η συμπεριφορά του σου την έσπασε και δεν θες να έχεις επαφές μαζί του, τι νόημα έχει να συζητάμε τα πως και τα γιατί; Τον χρόνο και την διάθεσή σου χαλάς.

    Προσωπικά δεν νομίζω ότι έχω κάτι παραπάνω να προσφέρω σε αυτή τη συζήτηση, οπότε τηρώντας την δική μου συμβουλή, δεν θα ξαναγράψω εδώ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ θεωρώ ότι και χρόνια να μιλάς στον άλλο μέσω ίντερνετ, δεν πάει να πει ότι η ιδέα που σχηματίζεις για αυτόν ή για την σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ σας ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. ;
    απο οτι φαινεται εσεις οι δυο πρεπει να γινετε φιλες αφου καθε φορα που καποιος σας πλησιαζει οτι καλο σας πει ειναι ολα παραμυθια και οτι κακο σας πει ετσι ειναι κακος

    μονο ενας ψευτης θα μπορουσε να τα βγαλει περα μαζι σας που παριστανει ολη την ωρα οτι σας ακουει και σας καταλαβαινει και οταν πλησιασετε πολυ κοντα βλεπετε ενα αλλο ανθρωπο που δεν εχει σχεση με οτι ξερατε..

    δηλαδη αν αυτος δε καταλαβε τι του ειπες πως περιμενεις να απαντησει τι θες δηλαδη να παριστανει οτι σε καταλαβαινει?

    υπαρχουν πολοι ψευτες αλλα και ψυχολογοι για να σου ταζουν λαγους με πετραχειλια και να σε κανουν να νομιζεις οτι εισαι ηκανη για ολα ακομη και να υπερβεις τον εαυτο σου

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης ακομα και οταν ενα ανθρωπο τον παντρευτεις υπαρχουν φορες που τον αποχωριζεσε εστω για λιγο η στιγμες που θελει να βγει εξω μονος να ξεσκασει λιγο και να γεμισει τις μπαταριες του με τη τακτικη που ακολουθεις ετσι τον πνιγεις και τον κανεις να μπουχτιζει

    και εσυ εφοσον παραδεχεσαι οτι εισαι σε χειροτερη μοιρα απο αυτον αντι να τον αφησεις να σε διδαξει πως θα γινετε τουλαχιστον ισαξιοι βγαζεις μια συμπεριφορα ακρως εγωκεντρικη του τυπου θα ειμαι τα παντα για σενα αλλιως αντε γεια

    επισης εφοσον εχεις ασχοληθει με τη ψυχολογια πως γινετε να εκανες λαθος και να επεσες στο χειροτερο που υπαρχει πιο πριν? μηπως επειδη δεν εβλεπες τιποτα απο το χειροτερο του εαυτο και αυτο το καταλαβες πριν να ειναι παρα λιγο πολυ αργα?

    απο τις γνωσεις σου στη ψυχολογια δε βλεπω ΤΗ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ εμπιστοσυνη σου στους ανθρωπους αλλα αντιθετα εμπιστευεσαι ανθρωπους που απλα επειδη δε βλεπεις το χειροτερο εαυτο τους ενδιδεις σ αυτους

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ
    By AINO-TNA in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-04-2018, 11:48
  2. Βοήθεια ως προς τη συμπεριφορά
    By Mikaelaj in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-12-2016, 18:25
  3. εμμμ θελω μια κακη βοηθεια.
    By hlias in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2016, 11:02
  4. Facebook: Κακή συμπεριφορά...
    By cygnus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 25-07-2014, 21:00
  5. απαίσια φίλη
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 27-05-2013, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •