Πεθερικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1

    Πεθερικα

    Καλησπερα,

    Η κατασταση εχει ως εξης: η γυναικα μου ηταν και ειναι κολλητη με την μανα της. Η μανα της την επηρεαζει εμμεσα παρα πολυ. Απο την αρχη προσπαθησα να σεβαστω την σχεση τους αλλα εχω και καποια ορια τα οποια το τελευταιο χρονικο διαστημα ξεπερνουνται , ισως και λογο των παιδιων που ηρθαν τα τελευταια χρονια και δεν ανεχομαι τα ιδια πραγματα.

    Οποτε τιθεται θεμα παρεμβατικοτητας απο πεθερα η γυναικα μου το αρνειται και τσακωνομαστε καθως και η πεθερα μου αρνειται πως επεμβαινει.

    Η πρωτη σκεψη μου παντα ηταν να βρισκω συμβιβαστικες λυσεις αλλα πλεον εχω κουραστει. Καμια φορα σκεφτομαι να την στειλω στην μανα της γιατι δεν μπορω τοση γκρινια και τσακωμους αλλα μετα σκεφτομαι πως δεν θελω να αφησω να διαλυθει το σπιτι μου για χαρη της πεθερας μου και συνεχιζω να βρισκω συμβιβαστικες λυσεις.

    Τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αδερφε οι γυναικεσ ειναι μπελασ θεσ να σωθεισ μην ασχολεισαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    κλασσικη περιπτωση βλαβης (χαχα πλακα κανω) σε τετοιες περιπτωσεις ισχυει το ''δεν δινουμε τοση σημασια και κανουμε συμβιβασμους''
    αυτα τωρα στα εμφανισε?
    νταξει δεν ειναι μεγαλο προβλημα υπαρχουν και χειροτερα απλα χρειαζεται και ενας διαλογος

  4. #4
    Δέχεστε κάποιας μορφής βοήθεια από την πεθερά σου, π.χ. φύλαξη παιδιών, δουλειές του σπιτιού ώστε να περνάει πολλές ώρες στο σπίτι σας και να ζει τα προβλήματά σας;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by mitsos View Post
    Καλησπερα,

    Η κατασταση εχει ως εξης: η γυναικα μου ηταν και ειναι κολλητη με την μανα της. Η μανα της την επηρεαζει εμμεσα παρα πολυ. Απο την αρχη προσπαθησα να σεβαστω την σχεση τους αλλα εχω και καποια ορια τα οποια το τελευταιο χρονικο διαστημα ξεπερνουνται , ισως και λογο των παιδιων που ηρθαν τα τελευταια χρονια και δεν ανεχομαι τα ιδια πραγματα.

    Η μονη λυση ειναι να γινεις ο κακος/σκληρος της υποθεσης.Οι συμβιβασμοι που κανεις δειχνουν αδυναμια,σ εχουν για συγκαταβατικο.Γινε κακος κα ιπιστεψε με δεν θα χασεις.Μη φοβηθεις μη σε πει κακο ή μαλακα η ''αλλη πλευρα''.Ναι γι αυτους θα εισαι ο κακος που δε γουσταρει να τους βλεπει.Θα δεις τι γαληνη θα σου φερει(γιατι δε τους εχεις αναγκη κιολας)

    Πρεπει να βαλεις καλα στο μυαλουδακι της γυνακα σου οτι η ζωη ειναι δυσκολη και πρεπει να ειστε ενωμενοι ΕΣΕΙΣ σαν οικογενεια και να μην επεμβαινει ποτε κανεις αλλος.Επειδη κι εμεις καλα ατομα ημασταν(εγω και ο πατερας μου) και καναμε συμβιβασμους επειδη η μανα μας μάς εβαζε συνεχεια τα θεματα των συγγενων της στο σπιτι στο τελος ξεσπασαμε και τους στειλαμε ολους στο διαολο.Μη φτασεις να φορτωθεις καταστασεις,βαλε απο τωρα κοκκινη γραμμη γιατι στο μελλον θα τρεχεις για τις μλκιες των αλλων.Υπαρχεις εσυ η γυναικα σου κα ιτα παιδια σας στο καδρο,κανενας αλλος.Παλεψε το αυτο γιατι και το να χωρισεις τωρα που εχεις παιδια δεν ειναι ευκολο και ειναι και κριμα(γι αυτα)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    αυτο που η πεθερα πεταγεται και ανακατευεται με οικογενειες ειναι η αιτια της καταστροφης των οικογενειων.........ελεος πια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς στην Ελλάδα και 100 χρονών να είναι οι γονείς και τα παιδιά τους 80 με δικά τους παιδιά και εγγόνια, πάντα για αυτούς είναι παιδιά και πάντα μπλέκονται στις ζωές τους σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Το θέμα είναι ότι χωρίς να σπάσεις αυγά, δεν φτιάχνεις ομελέτα. Βάλε τα όριά σου και μην υποχωρείς πιο πέρα από εκεί. Ούτε συμβιβασμοί ούτε τίποτα. Το θέμα είναι ότι όλοι στην αρχή λέμε άντε να βρεθεί μια μέση λύση, άντε να κάνω λίγο πίσω να μην τσακωνόμαστε και εδραιώνονται καταστάσεις. Και άντε μετά από χρόνια να αλλάξει η κατάσταση... Δυστυχώς όμως ότι δεν λύνεται κόβεται. Εγώ έτσι το βλέπω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φιλε μου ο αντρας βαζει ορια στο σπιτι. Αφησες ξενο ανθρωπο να σου κουμανταρει την οικογενεια, γιατι ναι ειναι ξενοι - εκτος της οικογενειας σου ανθρωποι, οπως και οι δικοι σου γονεις και οι φιλοι σας.
    Τα εν οικο μη εν δημο, λεγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι.
    Δυσκολα τα πραγματα στη περιπτωση σου, δε ξερω πως να αποκαταστησεις την οικογενεια σου, γιατι τωρα οικογενεια δεν θεωρειται μια τετοια κατασταση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Επισης οταν συμβουλευεται την μανα της στο τι θα κανει και τι θα πει, εσυ εισαι ο εχθρος. Δειχνεις υποχωρητικοτητα και αυτο εκλαμβανεται σαν αδυναμη προσωπικοτητα, οποτε αναλαμβανουν την «διοικηση»

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ποιοσ αντρα βαζει ορια στο σπιτι οι γυναικεσ ειναι ανεξελεγκτεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    σουταρε την μαζι με τα πεθερικα σου
    αλλιως ολη σου η ζωη ετσι θα περασει..με το να βαζει λογια η μανα...τετοιες σχεσεις δεν κόβονται

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    γιατι να χαλασει την οικογενεια του........παιδια οχι με το παραμικρο να χανουμε τις αξιες μας οχι ποια........στη σημερινη κοινωνια ολοι χωριζουν παμε για διαλυση μην το επιτρεπετε αυτο...........υπαρχουν λυσεις και συμβιβασμοι...........απλα πρεπει να βαλει χερι χωρις να τον νοιαζει η γνωμη της πεθερας......αυτη ειναι τοξικη γυναικα καινκανει και την κορη της

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    αυτο που η πεθερα πεταγεται και ανακατευεται με οικογενειες ειναι η αιτια της καταστροφης των οικογενειων.........ελεος πια
    Αθάνατη Ελληνίδα πεθερά?:Ρ

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Πρόβλημα επικοινωνίας και πεθερικά
    By Magia83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 08-01-2018, 16:46
  3. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 14:55
  4. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •