ΑΓΧΟΣ Ή ΣΩΜΑΤΙΚΟ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    5

    Question ΑΓΧΟΣ Ή ΣΩΜΑΤΙΚΟ;

    Καλησπερα. Ειμαι 21. Απο τα τελη Νοεμβρη εχοντας περασει μια περιοδος αγχους και στεναχωριας για καποια πραγματα που εμαθα, μετα απο ενα κρυωμα αρχισα να νιωθω πονο στον αυχενα και καψιμο στο κεφαλι. Αμεσως αρχισα να ανησυχω για το τι προκειται μιας και το ειχα καθ'όλη τη διαρκεια της ημερας. Μετα απο επισκεψεις σε γιατρους και εξετασεις αποδειχτηκε οτι δεν ειχα τιποτα ουτε στο κεφαλι ουτε στον αυχενα. Αν και οταν βγηκαν τα αποτελεσματα για καποιες μερες ενιωσα καλυτερα ,μετα συνεχισαν. Μετα απο αυτα επειδη ειχα ενα υγρομπαλακι στο πισω μερος του κεφαλιου νομιζα οτι ηταν ογκος και πηγα σε νευρολογο να με κοιταξει. Φυσικα δεν ειχα τιποτα. Τωρα μετα απο 2-3 μηνες με πιανει ακομα ο αυχενας και το κεφαλι (πιο σπανια) και νιωθω ενα εντονο αισθημα κουρασης ολη μερα. Βεβαια να πω οτι καθε μερα παω για υπνο στις 5 και κοιμαμαι λιγες ωρες και δεν μπορω να το διορθωσω. Λογω αυτης της κοπωσης φοβαμαι οτι εχω αλλες σοβαρες αρρωστιες μιας και δεν εχω κανει εξετασεις αιματος (εχω φοβια με τις φλέβες) και ετσι καποιες μερες αγχωνομαι ,ειδικα τις βραδυνες ωρες. Θεωρείτε χρειαζομαι ψυχολογο; Να προσπαθησω να παω για εξετασεις αιματος και μετα; Εχω γυρισει και αλλους γιατρους (πχ μια περιοδο ειχα παθει υπερκοπωση απο αθληση και πηγα σε καρδιολογο γιατι φοβηθηκα μην εχω καρδιολογικο προβλημα).Γιαυτο και δεν ξερω αν αξιζει να σπαταλαω λεφτα σε ενα σωρο γιατρους. Δεν νιωθω ακομα οτι το εχω χασει γιαυτο και δεν παω σε ψυχολογο. Δεν ξερω και κατα ποσο βοηθανε κιολας. Αν εχει καποιος παρομοια και το ξεπερασε ή το περναει ας απαντησει με το τι κάνει ή εκανε μπας και με βοηθησει και εμενα. Να ειστε καλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    κοριτσι μου ειχα μεγαλει εμπειρια με ολα αυτα
    δεν αξιζει να ασχολεισαι ειναι ψευδαισθηση........απλα σου βγηκαν επειδη αγχωθηκες.....για μενα χωρις να θελω να σε παρω πανω μου ειναι καθαρα ψυχολογικο
    ειναι ενα κολλημα του μυαλου καθαρα, ενος μυαλου που ειχε τραυματικες εμπειριες και αυτες ηθελαν καπως να ξεσπασουν......θα μπορουσες να σου βγει το αγχος το εγκλωβισμενο μεσω κρισεων πανικου ή καποιας ασθενειας.....εσενα σου βγηκε ετσι.......
    αλλα για να καταλαβεις αυτα που σου λεω και να σιγουρευτεις με τον εαυτο σου ισως δυστυχως θα χρειαστει να κανει τον κυκλο του δλδ εννοω να φτασεις στο σημειο να σιχαθεις και να βαρεθεις αυτες τις σκεψεις και τα συναισθηματα τοσο ωστε να θελεις απεγνωσμενα αλλα ταυτοχρονα και πολυ αποφασισμενα να το αντιμετωπισεις..........
    μετα απο πολυ ψαξιμο σε βιβλια και αρθρα πνευματικων δασκαλων, ακομη και με βαση τις συγχρονες ερευνες της κβαντικης φυσικης συμφωνα με την οποια ολα οσα ζουμε, βλεπουμε, αισθανομαστε ειναι ψευτικα.....δεν ειναι το γεγονος που μας ενοχλει αλλα η ερμηνεια που δινουμε σε αυτο....ειναι το πως δλδ το μεταφραζει ο καθε εγκεφαλος.......αρα το ιδιο το γεγονος ειναι μια ψευδαισθηση........καποιον μπορει το ιδιο γεγονος να τον στεναχωρησει, αλλον να τον αγχωσει και αλλον να τον αφησει παγερα αδιαφορο......αρα το θεμα μου ειναι στον νου-το μυαλο..........ενας νους που αμα αγχωθει και στρεσαριστει γινεται θηριο να σε κατασπαραξει........
    ομως εγω ειπα ως εδω.......θα προσπαθησω να αγνοω την φασαρια του νου.......ειναι κατι σαν διαλογισμος...........προσπαθω οταν μου ερχονται τετοιες παραλογες σκεψεις να σκεφτω οτι δεν ειμαι εγω αυτες οι σκεψεις, δεν ειμαι εγω ο νους μου, ειναι μια ψευδαισθηση ολαυτα και στρεφομαι στο κεντρο μου και οχι στις σκεψεις αυτες...........ειναι το ιδιο σχεδον με την γνωσιακη θεραπεια αλλα σε πιο φιλοσοφημενο...σιγα σιγα θα γινει οχι απο τη μια μερα στην αλλη
    επισης κατανοησα οτι ολες αυτες οι σκεψεις δεν ειμαι εγω, δεν ειναι ο αληθινος μου εαυτος......ειναι κατι ψευτικο......ο αληθινος μου εαυτος ειναι το κεντρο μου, απο το οποιο απλα παρατηρω τα γεγονοτα......δεν ταυτιζομαι με αυτα
    θελει εξασκηση.,,,,,,θα δεις απο τη μια μερα στην αλλη και θα τα καταφερνεις ολο και καλυτερα........οποτε απογοητευομουνα σκεφτομουνα την αποφαση που ειχα παρει μεσα μου οποτε δεν με νικουσε το προβλημα,.........
    αρα πρωτον πρεπει εσυ η ιδια να το αποφασισεις.......αμεσως κινητοποποιειται ολος ο οργανισμος και μονο με την αποφαση σου.....ολα τα κυτταρα δινουν εντολη στο σωμα και ιδιαιτερα το υποσυνειδητο οπου απο κει ξεκινουν ολα μα ολα......ειναι σαν μια κασετα που γραφει
    δευτερον να βρεις το κεντρο σου.......την εσωτερικη σου ηρεμια.....αυτος ειναι ο αληθινος σου εαυτος και οχι αυτες οι σκεψεις.......
    τριτον να διαβασεις αρθρα και βιβλια σχετικα με την ψευδαισθηση του νου μας......θα στειλω και εγω καποια........γιατι τωρα αμπορει να συμφωνεις με αυτα που λεω αλλα θα πρεπει να σου γινουν και βιωμα...........
    τεταρτον να πιστευεις σε ανωτερη δυναμη......ο ανθρωπος δεν μπορει να τα καταφερει μονος του σε αυτον τον κοσμο......εγω πιστευω πολυ σε αγιους και στον Ιησου Χριστο και οχι σε εναν αυθαιρετο και γενικευμενο Θεο.....διοτι ειναι η πιο ασφαλης οδος.......παντα θα βοηθιεσαι απο αυτους και θα εχεις τη στηριξη τους......(φυσικα δεν τους λατρευω ακριβως οπως επιβαλλει η εκκλησια)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Το πρωτο που πρεπει να διδαχθεισ ειναι η ψυχραιμια και μετα θα διαλεξεισ αν θα αντιδρασ η οχι σε αυτο που σου συμβαινει πχ εγω περπαταω μπορει να περπατησω πολυ για να ηρεμησω αλλα περπαταω δηλαδη τωρα εσυ εχεισ μια αντιδραση πανω σε αυτο που σου συμβαινει αν πχ πασ στρατο δεν μπορεισ να αντιδρασεισ οπωσ θεσ οποτε βαζεισ το μυαλο σου να δουλεψει και βγαινεισ στρατιωτησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Το αλλο που πρεπει να διδαχθεισ ειναι να ξεχνιεσαι καπωσ και να πιανεισ συζητηση για οτι θεμα θεσ εγω στην καφετερια που πηγαινω βρηκα ατομα που λεμε για εξωγηινουσ ασ πουμε οποτε γτ να παω νοσοκομειο εκει δε μιλανε αν μιλουσανε θα θεραπευοταν τοσο απλο ειναι αν καναν μια συζητηση μεταξυ τουσ ολη μερα οπωσ μπορουν να εκτιμησουν το μυαλο κ μετα βγαινουν κουκλοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Συζητηση γνωσεισ αυτα ειναι που θεραπευουν φιλιεσ γνωριμιεσ συμπαθειεσ αντιπαθειεσ κλπ μια κανονικη ζωη με αλλεσ δυνατοτητεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Πρεπει να κρινεισ τι να κανεισ και τι να μην κανεισ για να βγαλεισ στρατο θελει κ λιγο μυαλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δηλαδη πχ εγω ηθελα να δειρω κανα δυο μαλακασ δεν ειμαι εκανα την παπια μετα εμαθα να τουσ ανεχομαι ολουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τελικα με δειραν εμενα κι απο τοτε κανω μαλακιεσ ολη μερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αυτο που λεμε εκπαιδευση ξυλο ηταν επαγγελματικο κ μετα μου την εδωσε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    5
    Marouli σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση οντως νιωθω οτι με βοηθανε οσα λες αλλα πλεον νιωθω οτι το σωμα μου (πχ η κοπωση κ ο πονος στον αυχενα) προκαλει το αγχος και οχι το αντιθετο. Δηλαδη ανησυχω επειδη καποια συμπτωματα που εχω αρνουνται να φυγουν και δεν βρισκω την αιτια τους, ωστε να πω οριστε με ποναει πχ ο αυχενας θα παω σε φυσιοθεραπευτη και θα περασει ή νιωθω κοπωση θα παρω την ταδε βιταμινη. Μην μιλησω οτι οποτε διαβασω μια ειδηση πχ διαγνωστηκε ο ταδε με αναιμια ή καρκινο αμεσως με πιανει ενας κομπος και σκεφτομαι γιατι οχι στον καθενα μας; Θελω να πιστευω οτι αν κανω τις εξετασεις αιματος θα ησυχασω οτι δεν εχω κατι. Αν και τα ιδια ελεγα και πριν τις μαγνητικες αλλα να μαι παλι σε γιατρους...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    αυτος ο φαυλος κυκλος δεν θα σταματησει αν δεν παψεις να φοβασαι....ο φοβος τον θρεφει.......μολις το κατανοησεις αυτο θα θεραπευτεις
    ετσι και γω ειχα μεχρι και μουδιασμα στα χερια χωρις αιτια και νομιζα οτι εχω κατι......ειχα αρρυθμιες ειχα προβλημα με τους πνευμονες.......ασε τι εχω περασει.......μετα κατι κατι εκανα με την αναπνοη και η ενταση πηγαινε στον αυχενα και ειχα τρομερους πονους.......
    οτι και να σου πω ομως αν δεν το δεις μονη σου δεν προκειται να θεραπευτεις.......
    δες αυτα που σου λεω ψαξου μονη σου και αν θελεις διαβασε και ενα βιβλιο που με βοηθησε ποπλυ.......''υπαρχει παντα μια λυση''

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    πηγαινε και σε εναν ψυχολογο να συμβουλευθεις

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    πηγαινε και σε εναν ψυχολογο να συμβουλευθεις
    Αισθανομαι οτι πρωτα πρεπει να ξεπερασω τον φοβο μου για τις βελονες και να κανω γενικη αιματος. Γιατι και να παω στον ψυχολογο σιγουρα θα με βοηθησει αλλα ολο και θα εχω στην ακρη του μυαλου μου οτι δεν ειναι ψυχολογικο αλλα καποια κακια αρρωστια που τα προκαλεί. Οποτε πρεπει να το ξεπερασω και αυτο να το παρω αποφαση... δεν ξερω... με τρομαζει η κοπωση πιο πολυ αν και ειναι κλασικα ψυχολογικα σημαδια αυτα. Καταλαβαινω απο αυτα που λες οτι τα εχεις περασει αυτα που γραφω εστω καπως διαφορετικα και καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ολα αυτα ειναι οχι απλα δυσκολα..πολυ δυσκολα και κουραστικα.......ομως μετα απο καποια χρονια απεκτησα εμπερια στο προβλημα και καταλαβα οτι ειναι μονο στο νου μου......
    εχω ριξει παρα πολυ διαβασμα σε συγγραφείς οπως οσσο, γουειν νταιερ, εκχαρτ τολλε κλπ καθως και αρθρα στο ιντερνετ μεχρι που μου εγινε βιωμα οτι ολα μας τα προβληματα οχι μονο τα ψυχολογικα ειναι ψευδαισθηση.......μπορει αν σου φαινεται περιεργο αλλα θα σου προτεινα να ξεκινησεις και συ την ερευνα σου ωστε να καλλιεργησεις το πνευμα σου και οχι να δινεις αξια στις σωματικες αισθησεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Eydo, πρώτον καλό είναι να πας για εξετάσεις αίματος και να το ξεπεράσεις αυτό με τις βελόνες σιγά-σιγά γιατί θα σε διευκολύνει πολύ αργότερα στην ζωή σου να μην έχεις τέτοιο κόλλημα. Δεύτερον, λες ότι είσαι μόνιμα κουρασμένη και ταυτόχρονα κοιμάσαι στις 5 το πρωί για λίγες ώρες και δεν μπορείς να το διορθώσεις. Για πιο λόγο δεν κοιμάσαι νωρίτερα, θες να μας πεις; Πρέπει να το διορθώσεις αυτό αν θες να νοιώσεις καλύτερα. Τρίτον, οι ψυχολόγοι δεν είναι για αυτούς που το έχουν χάσει. Είναι για να βοηθήσουν σε μία δύσκολη κατάσταση αυτούς που δεν μπορούν να βοηθήσουν μόνοι τους τον εαυτό τους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικό ή όντως σωματικό;
    By Xristos__t in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 48
    Last Post: 23-06-2018, 19:28
  2. Φάρμακο που δεν αυξάνει το σωματικό βάρος
    By comewhatmay in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-01-2017, 15:48
  3. Φόβος για σωματικό πρόβλημα νευρολογικής φύσεως
    By nikos04 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 08-05-2016, 16:35
  4. abilιfy και σωματικο βαρος
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-10-2012, 21:24
  5. σωματικό ή ψυχολογικό;
    By stilvie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2010, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •