αγχωδη διαταραχη/κρισεις πανικου..10 χρονια κ τωρα αρρυθμιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    13

    αγχωδη διαταραχη/κρισεις πανικου..10 χρονια κ τωρα αρρυθμιες

    Καλησπερα σας,
    Ειμαι 39 ετων και ολα ξεκινησαν πριν 10 χρονια,γενικα ημουν πολυ αγχωδης στην ζωη μου κ πιστευω ειχα τις καλυτερες βασεις για να φτασω στην κατασταση που περιγραφω...ολα ξεκινησαν οταν ανελαβα διευθυντικη θεση σε μια μεγαλη πολυεθνικη εταιρια που εργαζομουν τα ωραρια 8-23 κ πολυ δουλεια,τα συμπτωματα αρχισαν με δυσπνοια κρυο ιδρωτα κ τρεμουλο...μετα πανικος...η αισθηση που πολλοι απο εδω μεσα γνωριζουμ πολυ καλα ενιωσα πως τελειωνα πως εσβηνα,αμεσως στα επειγοντα φουλ εξετασεις απο αιματολογικες εως μαγνητικη εγκεφαλου ολα καλα,δεν μπορουσα με τπτ να δεχτω πως ολα αυτα τα σωματικα συμπτωματα ηταν στο μυαλο μου,μετα απο 4 μηνες εξετασεων αποφασισα να επισκευτω ψυχιατρο οπου μου ανεφερε πως θα πρεπει να παρω αγωγη,δεν ηθελα ποτε να παρω φαρμακα κ ετσι πηγα σε αλλους 5-6 αλλα ολοι τα ιδια φαρμακα κ ψυχοθεραπεια ετσι κ εγινε εκανα ενα χρονο ψυχοθεραπεια αλλα το μονο που πραγματικα με βοηθησε ηταν η φαρμακευτικη αγωγη που συνεχιζω εως κ σημερα,οσες φορες την σταματουσα αμεσως τα ιδια,ποτε βεβαια δεν ημουν τελεια αλλα υποφερτα για να ειμαι λειτουργικος,τους τελευταιους 4 μηνες μπηκαν στην ζωη μου οι αρρυθμιες(εκτακτες συστολες) κ ταχυπαλμιες αυτο πραγματικα ειναι το χειροτερο να νιωθεις συνεχεια πως σταματαει η καρδια σου,εχω βαλει 4 φορες holter,εχωπαει σε 6-7 καρδιολογους,εχω κανει 2 τεστ κοποσεως,4 triplex,αποτελεσμα 2000 εκτακτες/24ωρο μου προτειναν inderal k concor 5 αλλιως καταληση,ειμαι ατυχος επειδη τις αισθανομαι μου λενε,ο περισσοτερος κοσμος εχει 200 την ημερα κ δεν το καταλαβαινει,ειμαι σε τραγικη φαση πραγματικα υποφερω κ δεν ξερω τι να κανω,υπαρχει καπιος που γνωριζει αυτα τα φαρμακα αν βοηθαν κ αν εχουν συχνες παρενεργειες;;;
    Συγνωμη αν κουρασα κ ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    γεια σου αυτο με την καρδια το ειχα και εγω ενα διαστημα οντως ειναι παρα πολυ τρομακτικο ομως ειναι μονο στο μυαλο σου τρομακτικο, το μυαλο του δινει ζωη.....οσο του δινεις σημασια τοσο θα ερχεται.....και ναι η αληθεια ειναι οτι και να μην του δινεις παλι θα ερχεται αλλα οχι τοσο συχνα.....θα χασει τη δυναμη που του εδωσες........εγω θυμαμαι δεν μπορουσα να κανω βημα γιατι λεω θα σταματησει η καρδια μου......ομως επειδη δεν ηταν ζωη αυτο που ζουσα αλλα μια ψευδαισθηση ειπα μια μερα μετα απο πολυ πονο και ταλαιπωρεια τερμα ως εδω,......θελω να ζησω αυτο που πραγματικα ειναι η ζωη......και ας εχω και λιγες αρρυθμιες αφου ξερω δεν ειναι σοβαρες.......
    ε λοιπον μολις αλλαξα οπτικη γωνια και ειπα οκ τις εχω αλλα θα τις αγνοω, αυτες σταματησαν....πλεον ερχονται σχεδον σπανια αλλα και παλι δεν με ενδιαφερει ηθελα πολυ να ξεφυγω απο ολα αυτα (γιατι δεν ηταν μονο οι αρρυθμιες αλλα μαζι και χιλιαδες αλλα συν αυτα που περιγραφεις εσυ)

    μεσα απο ψυχοθεραπεια και αρκετη ενημερωση πανω στο προβλημα του αγχους κατανοησα οτι δεν ειναι η αρρυθμια, η κριση πανικου ή οτιδηποτε αλλο ειχα παθει αλλα μια πυρηνικη αιτια που μου δημιουργησε ενα ειδος '' τραυματος '' μεσα μου απο εμπειριες που ειχα (πχ εγω ζουσα επι χρονια σε ενα απολυτα δυσλειτουργικο περιβαλλον με καυγαδες, απειλες χωρισμου κλπ σαν παιδι και ειχα παθει σοκ χωρις να το καταλαβω γιατι ολα αποθηκευονται στο υποσυνειδητο) και ο οργανισμος μου ξεσπουσε το συσσωρευμενο στρες μεσω παραλογων αισθησεων και σκεψεων φοβου και καταστροφης

    με λιγα λογια για να μην σε κουραζω με ολα αυτα και εγω, μετα απο πολλη μελετη βιβλιων, αρθρων, γνωμες ψυχολογων κλπ κατανοησα οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και ειναι μια ψευδαισθηση.......
    ειπα αυτο δεν ειναι ζωη δεν μπορει αυτος ο ''δαιμονας'' να με κουμανταρει, θα τον αγνοω.......
    διαβασα διαφορα βιβλια τα οποια ισως βοηθησουν και εσενα αν εισαι ετοιμος να φυγεις απο ολο αυτο και να ζησεις μια ζωη που σου αξιζει........

    αν εχεις ορεξη μπορω να σου προτεινω καποια που βοηθησαν και μενα να μαθω ποια ειμαι πραγματικα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    βεβαια να σου εκμυστηρευτώ οτι μου εχει μεινει ενας ψιλοψυχαναγκασμος και παιρνω απο τοτε ω3 ή μουρουνελαιο αλλα αυτα μονο καλο κανουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    τελος επειδη ξεχασα να απαντησω στο τελευταιο σου ερωτημα για τα φαρμακα εμενα προσωπικα στο θεμα αυτο δεν με βοηθησαν....εκτος και αν επρεπε να παρω μεγαλυτερη δοση για να ειμαι σε φαση ζομπι και να μην με νοιαζει τιποτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    ΠΑΥΛΟ δυστθχώς οι απαιτήσεις της σύγχρονης ζωής και αυτά τα εξοφρενικά ωράρια χωρίς διάλλειμα μπορεί κοινωνικά να πρέπει να υπάρχουν αλλά σωματικά και ψυχικά είναι καταστροφικά. Δεν ειναι τυχαίο που πολλοί ισχυροί και πετυχημένοι μια μέρα τα παράτησαν όλα και άλλαξαν τον τρόπο ζωής τους (βλέπω διάφορες τέτοιες περιπτώσεις στο εξωτειρκό). Κάνε τις επιλογές σου για σένα τι είναι καλό ...να έχω λεφτά και να μην περνάω καλά και να τα τρώω στις εξετάσεις ή να έχω μια καλύτερη ποιότητα ζωής, φυσικά έχω πλήρη συναίσθηση πως δεν ειναι πάντα απλό να επιλέξεις. Το Tour στους γιατρούς κάποια στιγμή θα το σταματήσεις θα δεις πως δεν έχει νόημα...για τα ψυχωφάρμακα δεν έχω άποψη δεν έχω λαβει ποτέ μου αν και έχω φτάσει στα όρια πολλές φορές. Το παλεύω μόνη μου. Πάντως στο φαρμακείο μου λενε πως έχουν τρελλές πωλήσεις από ψυχοφάρμακα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    ΠΑΥΛΟ δυστθχώς οι απαιτήσεις της σύγχρονης ζωής και αυτά τα εξοφρενικά ωράρια χωρίς διάλλειμα μπορεί κοινωνικά να πρέπει να υπάρχουν αλλά σωματικά και ψυχικά είναι καταστροφικά. Δεν ειναι τυχαίο που πολλοί ισχυροί και πετυχημένοι μια μέρα τα παράτησαν όλα και άλλαξαν τον τρόπο ζωής τους (βλέπω διάφορες τέτοιες περιπτώσεις στο εξωτειρκό). Κάνε τις επιλογές σου για σένα τι είναι καλό ...να έχω λεφτά και να μην περνάω καλά και να τα τρώω στις εξετάσεις ή να έχω μια καλύτερη ποιότητα ζωής, φυσικά έχω πλήρη συναίσθηση πως δεν ειναι πάντα απλό να επιλέξεις. Το Tour στους γιατρούς κάποια στιγμή θα το σταματήσεις θα δεις πως δεν έχει νόημα...για τα ψυχωφάρμακα δεν έχω άποψη δεν έχω λαβει ποτέ μου αν και έχω φτάσει στα όρια πολλές φορές. Το παλεύω μόνη μου. Πάντως στο φαρμακείο μου λενε πως έχουν τρελλές πωλήσεις από ψυχοφάρμακα.
    τα ψυχοφαρμακα κανουν την ιδια δουλεια που ολοι μας μπορουμε να κανουν...ηρεμουν δλδ το νου μας ωστε να αγνοει τετοια συμπτωματα.....ομως αν μελετησετε βιβλια οπως του γουειν νταιερ ''υπαρχει παντα μια λυση'' και οποιο θελετε του οσσο με κυριαρχο το '' περα απο τα ορια του νου'', θα βρειτε μηχανσμους οπως καταφερα εγω να μην ταυτιζομαι με τις αισθησεις και τις σκεψεις που παραγει ο αγχωμενος νους.....

    καντε μια μελετη, μια ενδοσκοπηση του εαυτου σας για να βγειτε απο αυτη την πλανη των αισθησεων και των παραλογων σκεψεων

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    13
    Εχεις δικιο η αληθεια ειναι πως τα τελυταια χρονια εχω βαλει σε προτεραιοτητα εμενα κ την οικογενεια μου κ μετααααα την δουλεια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    13
    εχω κανει σχεδον τα παντα,ψυχοθεραπεια,διαλογι σμο,χαλαρωση,καθαρισμους,ε� �ω διαβασει πολλα βιβλια,τπτ δεν με κραταει δυστηχως ισως παντα πρεπει να νιωθω καποιο σωματικο προβλημα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by ΠΑΥΛΟΣ View Post
    εχω κανει σχεδον τα παντα,ψυχοθεραπεια,διαλογι σμο,χαλαρωση,καθαρισμους,ε� �ω διαβασει πολλα βιβλια,τπτ δεν με κραταει δυστηχως ισως παντα πρεπει να νιωθω καποιο σωματικο προβλημα....
    ναι γιατι δεν τα εχεις κατανοησει αυτα που διαβασες.....
    δεν εισαι εσυ ολα αυτα......για ολα αυτα φταινε τραυματικα γεγονοτα της ζωης
    εσυ ταυτιζεις τον αληθινο σου εαυτο με ολα αυτα τα ασχημα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    13
    Απο αγωγη ξεκινησα με cipralex 20mg το οποιο σε συνδιασμο με xanax τις δυο πρωτες εβδομαδες με ειχε βοηθησει πολυ μετα με διατηρουσε,δυο χρονια τωρα ειμαι στα 10mg cipralex κ μια δυο φορες τον μηνα κανα xanax,γενικα ειχα φτασει σε μια καλη ποιοτητα ζωης πριν τις αρρυθμιες, πιστευω βεβαια κ πως αυτη η κατασταση ειναι αποτελεσμα του ζορισματος που τραβαει τοσα χρονια το σωμα κ η καρδια με το αγχος
    Μετα απο πολλα χρονια ερευνας εχω καταληξει πως το βασικο φαρμακο ειναι οι θετικες σκεψεις κ η ευτυχια στην ζωη μας....το ποσο ευκολο ειναι για τον καθενα να το πετυχει το ξερει μονο ο ιδιος....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ΠΑΥΛΟΣ View Post
    εχω κανει σχεδον τα παντα,ψυχοθεραπεια,διαλογι σμο,χαλαρωση,καθαρισμους,ε� �ω διαβασει πολλα βιβλια,τπτ δεν με κραταει δυστηχως ισως παντα πρεπει να νιωθω καποιο σωματικο προβλημα....
    Εχεις κάνει τα πάντα, όπως και εγώ δεν έχεις αποκτήσει επίγνωση όμως....οταν την αποκτήσεις εκεί καταλάβεις σε τι πλάνη βρισκόμαστε ολοι...πως την αποκτάς?? Η marouli66 προτείνει βιβλία και βίντεο μέσα εδώ και ιδιαίτερα στην ενότητα ιψδ πιο κάτω...θέλει μεγάλη προσωπική δουλειά για να γίνουν επίγνωση και υπομονή...αξίζει όμως...η αυτογνωσία είναι το καλύτερο ταξίδι που θα έχεις κανει ποτέ!!
    Σ αυτό σου το ταξίδι ο καπετάνιος θα είναι η Πίστη σου!! Πρέπει πρώτα αυτή να καλλιεργήσεις!! Ο άνθρωπος φτιάχτηκε "καθ εικόνα και καθ' ομοίωση". Η πραγματική κατάσταση της Υπαρξής του είναι η Αγάπη κ η Ευτυχία. Οφόβος είναι κατάσταση του μυαλού του. Ο Πλάστης μας πέρασε αυτό το τσιπάκι στα κατώτερα στρώματα του εγκεφάλου...στον ερπετοειδή εγκέφαλο αν έχεις ακουστα, για να χτυπάει συναγερμος οταν αντιμετωπίζουμε πραγματικούς κινδύνους. Στην κατάσταση του Τωρα..πραγματικός κίνδυνος είναι όταν απειλείται στο τώρα, η ασφάλειά σου... πχ να σου επιτεθεί μια τίγρης ή να γίνει ένας σεισμός...οτιδήποτε άλλο δεν έχει να κάνει με το τώρα...έχει να κάνει με το μέλλον ή με το παρελθόν. Το παρελθόν όμως μας ξέχασε και το αυριο δε μας ξέρει ακόμη. Δυστυχώς οι άνθρωποι με τα χρόνια, ταυτιστήκαμε με το "εγώ" μας και με τις προσκολλήσεις του μυαλού μας. Φοβόμαστε φανταστικά πράγματα και νιώθουμε ψευδή συναισθήματα.....και αυτό γιατί? Για να κάνουμε το χατίρι ενός μυαλού, που του περάστηκαν λάθος προγραμματισμοί, και κάνει τα "δικά του". Εμείς όμως δεν είμαστε αυτοί οι προγραμματισμοί. Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα...εγώ πχ μεχρι τα 24 μου δε φοβόμουν, (οκ δεν ήμουν και Μελίνα του survivor), αλλά έκανα δραστηριοτητες, οπως πχ ανέβαινα σε όλα τα παιχνίδια ενος απαιτητικού λουνα πάρκ, οδηγούσα γρήγορα, έκανα σκι κλπ. Αυτό μέχρι τα 25 που έπαθα την πρώτη κρίση πανικού. Μετά ακολούθησαν και άλλες, οπότε το τσιπάκι του συναγερμού μου τα παιξε...χαχα και για πολλά χρόνια ταυτίστηκα με τις φοβίες και το άγχος μου. Τα τελευταία 4 χρόνια με ψυχαναγκαστικες σκέψεις οπότε το μυαλό μου έγινε το "πάρκο του φόβου" χαχα...και απ τον πολύ φοβο κάποιες μέρες οχι μόνο δεν οδηγούσα αλλα ουτε μόνη μου δεν έβγαινα έξω....ευτυχως έφτασα στο σημείο να γελάω μ αυτό (σε καλό δρομο είμαι τώρα).
    Ξεκίνησα λοιπόν τα τελευταία 4 χρόνια ένα ταξίδι ψαξίματος...οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα...μα καλά εγώ δεν ήμουν τόσο αγχώδης και φοβιτσιάρα μέχρι τα 24....τι στο καλό έγινε μετά? Οπότε σιγά σιγά βρήκα την άκρη...και εγώ εκανα διαλογισμού και χαλαρώσεις ομως χωρίς επίγνωση, οπότε με μηδαμινά αποτελέσματα...Είμαι πολύ ευχαριστημένη που εδώ γνώρισα (ιντερνετικά) τη marouli66 που επιβεβαίωσε και ενίσχυσε!!! τα λεγόμενά μου...η κοπέλα αυτή βοηθάει όσο μπορεί τα παιδιά να καταλάβουν οτι Υπάρχει Ελπίδα να βγούμε απ αυτή την πλάνη....και ποστάρει βιντεάκια, βιβλία και άρθρα. Εμένα με ενέπνευσε στο θέμα της Πίστης...ήμουν πιστή βεβαίως αλλά και αυτό είχε ξεχαστεί στην πλάνη του νου...και τώρα θυμάμαι και τα λόγια γνωστού ψυχολόγου. Ο άνθρωπος πρέπει να πιστεύει ή στο Θεό ή στον ευατό του. Αν δε πιστεύει σε κανένα απ τους δύο, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Και εγώ με τη σειρά μου λέω πρώτα στο Δημιουργό μας κ μετά σ ολα τ άλλα! Καλή προσπάθεια κ δύναμη σου εύχομαι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    αννα μου σευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια και μπραβο σου που βοηθας και συ οσο μπορεις....... ελπιζω να αφυπνιστουν και αλλοι εδω

    παυλο μου το οτι εκανες ολα αυτα και δεν ειδες αποτελεσμα σημαινει οτι δεν τα εκανες καθολου σωστα.....δηλαδη τα εκανες πολυ επιφανειακά προφανως και επειδη δεν εβλεπες αμεσο αποτελεσμα τα παρατησες γρηγορα
    το θεμα ειναι οτι ολοι δυστυχως εχουμε ταυτισει την υπαρξη μας με τις αισθησεις του σωματος και τις σκεψεις του νου......εκτος ομως απο σωμα εισαι και πνευμα σε μεταφυσικη διασταση.....
    ειναι και επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι ολα τα γεγονοτα του εξωτερικου κοσμου δεν υπαρχουν αυτουσια αλλα ο εγκεφαλος του καθενος τα ερμηνευει με βαση τις εμπειριες που ειχε στο παρελθον του, οι οποιες και διαμορφωσαν την προσωπικοτητα του. για παραδειγμα αν ειχες μεγαλωσει με διαφορετικο τροπο σε διαφορετικο περιβαλλον θα ησουν ενας τελειως διαφορετικος ανθρωπος......αντιστοιχα, οι ερμηνειες που δινει στο ιδιο γεγονος καθε ανθρωπος ειναι τελειως διαφορετικες και ειναι αναλογα με την προσωπικοτητα που ειχε διαμορφωσει στην παιδικη ηλικια του....αρα οι σκεψεις και οι αισθησεις δεν υπαρχουν αυτουσιες αλλα ειναι μια ψευδαισθηση του νου μας αναλογα ποσο σημασια του δινουμε....επισης η πραγματικοτητα που ζουμε διαμορφωνεται απο το που εστιαζουμε την προσοχη μας......για παραδειγμα εσυ εστιαζεις μονο στο προβλημα αρα εκει ζεις, ενω αν δεν του εδινες τοση σημασια τοτε δεν θα σε ενοχλουσε τοσο.......αν, λοιπον αφησεις το προβλημα να υπαρχει και εστιαζεσαι μεσα στην υπαρξη σου, οπου εκει δεν υπαρχει τιποτα το αρνητικο και το ενοχλητικο τοτε θα διαπιστωσεις οτι σταματαει να σε ενοχλει η αισθηση της αρρυθμιας (δοκιμασε το και σε πονοκεφαλο) διοτι πολυ απλα την αγνοεις με το να εστιαζεις αλλου.......αρα, με λιγα λογια δεν εισαι ο νους αλλα κατι αλλο περα απο το νου......ο νους σου που σκεφτεται το προβλημα συνεχως υπαρχει απλα για να σε βοηθαει να ερμηνευεις τα εξωτερικα γεγονοτα.....

    ομως ο οργανισμος σου εχει τραυματιστει απο καποιο στρες που περασες αρα το οργανο σου, ο νους υπερλειτουργει και παραγει συνεχως σκεψεις φοβου, αγχους και καταστροφης.....το νοημα δεν ειναι να πιεσεις το νου να παραγει μονο θετικες σκεψεις, αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει και αν ναι ειναι καταδικασμενο να αποτυχει......διοτι δεν υπαρχει ειρηνικος νους και επισης η ζωη παντα θα εχει τα πανω της και τα κατω της δεν μπορεις να κοροιδευεις τον εαυτο σου....αλλα να εισαι συνειδητός μεσα στην ιδια σου την υπαρξη........εκει βρισκεται η ησυχια σου και καθε προβλημα δεν σε ταραζει.....
    για να στο δωσω να το καταλαβεις καλυτερα, η υπαρξη σου φαντασου οτι ειναι στο κεντρο ενος κυκλου, αρα παραμενει συνεχως σταθερη, ακλονητη απο τα εξωτερικα γεγονοτα και απλα παρατηρει τη ζωη διχως να επηρεαζεται......αντιθετα ο νους βρισκεται στην περιφέρεια του κυκλου και περιφερεται σε διαφορα σημεια του κυκλου αναλογα με την ερμηνεια που δινει σε καθε γεγονος , παρασυρόμενος παντα απο τα γεγονοτα......
    Εσυ λοιπον, ο αληθινος σου εαυτος εισαι παντα στο κεντρο και παραμενεις ανεπηρεαστος απο τα γεγονοτα της ζωης....δεν σκεφτεται ποτε θετικα γιατι και αυτο ειναι μια σκεψη και σκεψεις οπως σου ειπα δεν κανει ποτε.....παρα μονο τις παρατηρει......

    για να ξεμαθεις ομως και να αποταυτιστεις απο το νου και τις αισθησεις χρειαζεται καποιος χρονος δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη.......θελει βαθια ενδοσκοπηση, μελετη και να ερχεσαι οσο περισσοτερες φορες μπορεις μεσα στη μερα στο κεντρο σου, σε αυτο που εισαι δλδ.....

    μην τα παρατας μπορεις να τα καταφερεις αρκει να θυμηθείς ποιος εισαι πραγματικα......ειναι δικη σου η επιλογη το αν θα συνεχισεις να δινεις αξια σε μια ψευδαισθηση ή θα παρεις αποφαση να ζησεις πραγματικα.......τσαμπα παιδευεσαι διοτι οπως βλεπεις και οι γιατροι σου λενε τα ιδια.....

    δες λιγο αυτο το βιντεο καθως και τα ποστ μου εδω στο φορουμ αν ενδιαφερεσαι, εχω προτεινει και πολλα αρθρα που μπορει να σε βοηθησουν....
    https://www.youtube.com/watch?v=ZYvlnKQJFKc

    μην ξεχνας ομως και την πιστη σου στο Χριστο....χωρις Χριστο στη ζωη σου δεν πας μπροστα......οι ανθρωπινες δυναμεις δεν αρκουν......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    και μην ξεχνας οτι και η συγχρονη επιστημη παραδεχεται οτι ειμαστε συνειδηση-πνευμα(διαβασε και μανο δανεζη)
    ακομη και αρχαιοι φιλοσοφοι οπως ο Πλατωνας το εχουν πει καθαρα
    << οπως λοιπον λεω, γνωριζουν οι φιλομαθεις, οτι η φιλοσοφια αφου παραλαβει την ψυχη τους, επιχειρει να την λυτρωσει καταδεικνύοντας οτι η ερευνα μεσω των ματιων ειναι γεματη απατη...επισης και μεσω των αυτιων και των αλλων αισθησεων, πειθοντας την να απομακρυνθει απο αυτες και οσο ειναι απολυτη αναγκη να τις χρησιμοποιει....η ιδια δε να αυτοσυγκεντρωνεται και να κοιταζει μεσα της και αν μην πιστευει σε τιποτε αλλο παρα στον εαυτο της, γιατι μονο η καθαρη νοηση(της ψυχης) θα μπορουσε να γνωρισει την πραγματικη ουσια των πραγματων.>>

    μην γινεσαι θυμα της σημερινης κοινωνιας που θελει να σε εχει μεσα στο φοβο και το αγχος για να σε χειραγωγει.....μην παιζεις το παιχνιδι τους.....η κοινωνια σε αρρωστησε
    https://www.youtube.com/watch?v=7-h41Qf7akM

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    και μην ξεχνας οτι και η συγχρονη επιστημη παραδεχεται οτι ειμαστε συνειδηση-πνευμα(διαβασε και μανο δανεζη)
    ακομη και αρχαιοι φιλοσοφοι οπως ο Πλατωνας το εχουν πει καθαρα
    << οπως λοιπον λεω, γνωριζουν οι φιλομαθεις, οτι η φιλοσοφια αφου παραλαβει την ψυχη τους, επιχειρει να την λυτρωσει καταδεικνύοντας οτι η ερευνα μεσω των ματιων ειναι γεματη απατη...επισης και μεσω των αυτιων και των αλλων αισθησεων, πειθοντας την να απομακρυνθει απο αυτες και οσο ειναι απολυτη αναγκη να τις χρησιμοποιει....η ιδια δε να αυτοσυγκεντρωνεται και να κοιταζει μεσα της και αν μην πιστευει σε τιποτε αλλο παρα στον εαυτο της, γιατι μονο η καθαρη νοηση(της ψυχης) θα μπορουσε να γνωρισει την πραγματικη ουσια των πραγματων.>>

    μην γινεσαι θυμα της σημερινης κοινωνιας που θελει να σε εχει μεσα στο φοβο και το αγχος για να σε χειραγωγει.....μην παιζεις το παιχνιδι τους.....η κοινωνια σε αρρωστησε
    https://www.youtube.com/watch?v=7-h41Qf7akM

    Ειναι αληθεια πως παντα τα παραταω ευκολα με καταβαλει η κατασταση,οταν ειμαι χαλια προσπαθω να κοιμηθω.....θελω να ξαναβρω την ψυχικη δυναμη να βρω την ισσοροπια μου.Σ ευχαριστω για την απαντηση σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εκει που τα παρατασ ευκολα κανε ενα λιγο ακομα και πιαστο την επομενη μερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού/Αγχώδη Διαταραχή: θα ήθελα τη βοήθειά σας
    By Saerwen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 60
    Last Post: 29-05-2015, 20:28
  2. 8 χρονια ψυχωσικη (σχιζοσυναισθηματική διαταραχή) και τωρα και επιληπτικη;
    By εσωτερική_σήψη in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-06-2014, 20:02
  3. κρισεις πανικου μετα απο 9 χρονια
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2009, 00:23
  4. Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού
    By orka in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 24-08-2007, 02:14
  5. Βιώνω εδω και 8 χρόνια κρίσεις πανικού
    By Sad_Knight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2006, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •