Παρακολούθηση από Ψυχίατρο και Ψυχολόγο μαζί γίνεται?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    davidh
    Guest

    Παρακολούθηση από Ψυχίατρο και Ψυχολόγο μαζί γίνεται?

    Γεια σας παιδια,

    Έχω σχιζοφρένεια και κανω ανελλιπως 15 χρόνια τωρα την θεραπεία μου. Ωστοσο τοσα χρονια με παρακολουθει μονο Ψυχιατρος αλλα αυτος ειναι στην Θεσσαλονικη κι εγω στην επαρχεια. Στην πολη μου εμαθα οτι υπαρχει μια Ψυχολογος η οποια ειναι και δωρεαν και θα μπορουσα τις μαυρες μερες μου να μιλαω μαζι της μπας και δω μια ηλιαχτιδα. Ειδικα τα τελευταια 3 χρονια δεν με εχει δει απο κοντα ο γιατρος παρα μονο μεσω skype. Τεταρτη αποφασια να παω απο κοντα, να κανω το ταξιδι (3 ωρες) μια και τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτερο περναω χαλια και ποναω.
    Προσωπικα νομιζω οτι αν μιλησω με μια ψυχολογο και μαλακωσω υπαρχει πιθανοτητα μεχρι και να κλαψω.. Ενω στον ψυχιατρο ειναι αλλιως. Λες και μου κανει ενεσεις στον εγκεφαλο αν και ειναι λαθος αυτο που σκεφτομαι γιατι ειναι επιστημονας και δεν πρεπει να το βλεπω ετσι. Το εχετε ζησει ποτε αυτο?

    Θα το συζητησω φυσικα και μαζι του αλλα θα ηθελα να μου πειτε γνωμες σας.

    Θενκς

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κι εγω τα ιδια πηγα στο νοσοκομειο να μεινω εκει κ δε με δεχτηκαν τρεισ τεσσερισ φορεσ πηγα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    γιατι δε βρισκεις ενα ψυχιατρο στο τοπο σου? εμενα με βλεπει κινητη μοναδα ψυχικης υγειας οπου ερχονται βδομαδα παρα βδομαδα, εδω και τεσσεραμιση χρονια , δεν τρεχω στο ηρακλειο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Το θεμα ειναι οτι μπλεκω χωρισ να το θελω πχ εχω σχιζο και θελω να πιω ενα καφε ε θα μπλεξω κ λεω δε συνουσιαζεστε παω να μεινω στο νοσοκομειο να πινω καφεδεσ κρυφα κ να καπνιζω εγω δουλευα κ μετα το επαθα ειναι κατι σαν ογκοσ στον εγκεφαλο και ηθελα να πιω ενα καφε εγινε τησ *******σ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Δηλαδη εγω δεν εχω δικαιωμα να πιω καφε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ελισ δεν ειχαις παθει ψυχωτικο επισοδειο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Οχι με βριζουν ολη μερα για εικοσι χρονια και δεν μπορω να μιλησω και δε νιωθω τιποτα σα μπετο αλλα απο δουλεια κ μπινελικια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    καλα και η ψυχωση πως ξεκινησε σε σενα?

  9. #9
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γιατι δε βρισκεις ενα ψυχιατρο στο τοπο σου? εμενα με βλεπει κινητη μοναδα ψυχικης υγειας οπου ερχονται βδομαδα παρα βδομαδα, εδω και τεσσεραμιση χρονια , δεν τρεχω στο ηρακλειο
    Το θεμα ειναι οτι στην πολη μου δεν εχει ψυχιατρους παρα μονο τον κρατικο του νοσοκομειου ο οποιος σε εξεταζει μονο παντα με ανοιχτη την πορτα και ολα να ακουγονται φορα παρτιδα σε ολους και να σε βλεπουν ολοι. Ασχετα που μπαινοβγαινουν μεσα στο ιατρειο του τεμπεληδες νοσοκομοι και καθαρηστριες και καθονται και σε ακουν και σε βλεπουν με τις ωρες... χωρις κανενα δικαιωμα.. ολα παρανομα..

    Επισης ειναι μια γυναικα ιδιωτικη ψυχιατρος εδω που ερχεται καθε 2 εβδομαδες δοκιμασα μια φορα αλλα επρεπε να μεταφερω τα προβληματα 15 ετων και μου ηταν δυσκολο λιγο. Επισης με ζορισε που ηταν γυναικα.. δεν ξερω τι να πω..

    Για κινητη μοναδα δεν εχω ιδεα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Χοντρα σκηνικα κι εχασα ομιλια κ συναισθημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    pavlosla ! Απο τα τοσαχρονια οπου δυστυχως τραβιεμαι με ψυχιατρους, ψυχολογους, ψυχο-θεραπευτες - αναλητες κι αλλους ψυχο,,, διαπιστωσα οτι διαφερουν κατα πολυ με τις αλλες ειδικοτητες της ιατρικης!
    Οι οποιες διαφορες ειναι στο οτι δεν εχει να κανει η αποδωση τους μοναχα πανω στην εμπειρια η στα μεταπτυχιακα!! μειτε στην τεχνολογια, νομιζω οτι ο καλητερος γιατρος για την ψυχη ειναι αυτος οπου εχει ταλεντο στο να "ανοιγει" και να ανοιγετε ταυτοχρωνα απεναντι μας! χωρις ομως να σπαει το "φραγμα" της οικιοτητας οπου ειναι μπουμερανγκ, νομιζω οτι ο ειδανικος γιατρος ειναι αυτος οπου θα προσπαθησει να φερει αποτελλεσματα με οσο το δυνατον λιγοτερα φαρμακα, και ταυτοχρωνα με οσο το δυνατων παραπανω συνεδριες! δεν ειμαι ειδικος αλλα νομιζω οτι καλο ειναι να αποφευγοντε τα φαρμακα οπου γινετε βεβαια, καλητερα δλδη να κανω καποια ψυχοθεραπεια, καποια αναληση μιας συγκεκριμενης ψυχικης μου παθησης με εναν ψυχολογο παρα να παρω φαρμακο κι να το καμω πιο γρηγορα!! οπου γινετε βεβαια. Ο λογος ειναι οτι τα φαρμακα οπου εχουν να κανουν με ψιχιατρικες παθησεις γενικα , ειναι πολυ διαφωρετικος ο μηχνισμος τους απο τα φαρμακα οπου αορουν αλλες σωματικες παθησεις, πρωτα διοτις το κεφλι μας ειναι τελειος ξεχωριστο μερος του σωματος μας, οπου κανενας μηχανισμος δεν ειναι αμεσα εξαρτημενος πεναντιας με ολα τα αλλα οργανα του σωματος μας, ετσι λοιπον ολα τα φαρμακα δουλευουν με "εμεσο τροπο κι οχι απευθειας, επιρεζουν δλδη καποιες συγκεκριμενες περιοχες του μεταβολισμου μς ωστε αυτος επιτα να διαμορφωσει τις αλλαγες εκει οπου πρεπει,
    Ετσι λοιπον το οτι εσυ εχεις καποιον γιατρο ,περιφεριακο χωρις εμπειρια,νεο δεν ειναι αναγκαια να ειναι κακο!! ισως το αναποδο

Similar Threads

  1. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 14:36
  2. Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?
    By Loucona in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2012, 05:14
  3. χωρις ψυχολογο ή ψυχιατρο
    By Kortha in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2011, 12:46
  4. Πώς βρίσκουμε-διαλέγουμε ψυχολόγο-ψυχίατρο;
    By miro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 16:03
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •