ladose για για τις κρίσης πανικού και το άγχος... ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Eιναι πολύ λάθος να περιγελουμε αυτούς που λένε την εμπειρία τους με τα αντικαταθλιπτικά. Η ακύρωση είναι βια. Επειδή εσάς σας ωφέλησαν δεν σημαίνει ότι λειτουργούν όμοια σε όλους. Γενικά πιστεύω ότι υπάρχει φοβερός ρατσισμός στην κοινωνία. Είναι φανερός αλλά δεν συζητείται καθολου. Οι πλούσιοι κοροϊδεύουν τους φτωχούς οι έξυπνοι τους λιγότερο έξυπνους, κτλ. Δημιουργείται μια καλή κατάσταση συζήτησης και ξαφνικά πέφτουμε στα στερεότυπα και όλα χαλάνε.

    Θα μπορούσα να πω ότι είναι για γέλια ότι παίρνεις ένα φάρμακο για το άγχος, το οποίο έχει σαν παρενέργεια το άγχος και επειδή ακούς ότι αυτό είναι παροδικό, το πίστεψες, είσαι ευκολόπιστος κτλ κτλ. Ακόμα πιο αστείο να παίρνεις και σταθεροποιητή....δηλαδή ακόμα ένα φάρμακο που δεν σου χρειάζεται και με άγνωστες παρενέργειες....
    Είναι εύκολο να απαξιώνουμε τα προβλήματα των άλλων και να γελοιοποιουμε την κρίση τους αλλά όταν πάθουμε τα ίδια εμείς τοτε κλαιγομαστε και χυμαμε στους άλλους επειδή είναι σε καλύτερη κατάσταση από εμάς και ζητάμε από την κοινωνία το δίκιο μας ότι και καλά μας οφείλει. Τότε γινόμαστε θεριά ανήμερα για να διεκδικήσουμε από τους άλλους αυτά που δήθεν μας οφείλουν. Το σταματάω εδώ γιατί δεν έχω χρόνο αλλά προσέχετε ρεμαλια μην ξαναδω τέτοιες τακτικές γιατί θα επανελθω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Eιναι πολύ λάθος να περιγελουμε αυτούς που λένε την εμπειρία τους με τα αντικαταθλιπτικά. Η ακύρωση είναι βια. Επειδή εσάς σας ωφέλησαν δεν σημαίνει ότι λειτουργούν όμοια σε όλους. Γενικά πιστεύω ότι υπάρχει φοβερός ρατσισμός στην κοινωνία. Είναι φανερός αλλά δεν συζητείται καθολου. Οι πλούσιοι κοροϊδεύουν τους φτωχούς οι έξυπνοι τους λιγότερο έξυπνους, κτλ. Δημιουργείται μια καλή κατάσταση συζήτησης και ξαφνικά πέφτουμε στα στερεότυπα και όλα χαλάνε.

    Θα μπορούσα να πω ότι είναι για γέλια ότι παίρνεις ένα φάρμακο για το άγχος, το οποίο έχει σαν παρενέργεια το άγχος και επειδή ακούς ότι αυτό είναι παροδικό, το πίστεψες, είσαι ευκολόπιστος κτλ κτλ. Ακόμα πιο αστείο να παίρνεις και σταθεροποιητή....δηλαδή ακόμα ένα φάρμακο που δεν σου χρειάζεται και με άγνωστες παρενέργειες....
    Είναι εύκολο να απαξιώνουμε τα προβλήματα των άλλων και να γελοιοποιουμε την κρίση τους αλλά όταν πάθουμε τα ίδια εμείς τοτε κλαιγομαστε και χυμαμε στους άλλους επειδή είναι σε καλύτερη κατάσταση από εμάς και ζητάμε από την κοινωνία το δίκιο μας ότι και καλά μας οφείλει. Τότε γινόμαστε θεριά ανήμερα για να διεκδικήσουμε από τους άλλους αυτά που δήθεν μας οφείλουν. Το σταματάω εδώ γιατί δεν έχω χρόνο αλλά προσέχετε ρεμαλια μην ξαναδω τέτοιες τακτικές γιατί θα επανελθω.
    και η θυροξίνη ακόμα μπορεί να δημιουργήσει τεράστιο άγχος... ακόμα και η καφεΐνη... και αλλα πολλά φάρμακα... φυσικά όταν ξεκινάς ένα φάρμακο μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός έχεις κάποιες παρενέργειες κανεις υπομονή και βλέπεις πως θα σου κάτσει... και φυσικά δεν παίρνεις ένα φάρμακο που δεν σου χρειάζεται στην περίπτωση μου τουλάχιστον που έπαιρνα χρονια cipralex και μου άλλαξε όλη την ζωή... είχα νιώσει καλά...!!! δεν υποφέρετε να ζεις με κρίσης πανικού... τι είναι λοιπόν χειρότερο? το άγχος του φαρμάκου η να υποφέρεις κάθε μέρα με κρίσης πανικού?

    επίσης η απειλή δεν περνάει εδώ.... <<προσέχετε ρεμαλια μην ξαναδω τέτοιες τακτικές γιατί θα επανελθω.>>

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    με χαναχ και ladoseπαιδιά είμαι και νιώθω σα να έχω πυρετό.. έχασα και 2 κιλά τώρα.. δεν μπορώ να φάω με τίποτα.. το άγχος έχει χειροτερέψει.. νιώθω όλη μέρα σαν μαστουρωμένος.. χαμένος.. και έχω και υπόταση.. δεν την παλεύω... θέλω συνεχεια να κοιμάμαι πλέον... νομίζω και με το cipralex αρχικά έτσι ήμουνα... το περίεργο είναι ότι χτες είδα και κάτι παράξενα όνειρα σα να βρισκόμουνα σε δασος με χρώματα πολύχρωμα και έβλεπα κατι δεμονες δεν ξερω τι στο καλο... ήτανε λες και ζούσα το όνειρο... δεν είχα ποτε πριν κάτι τέτοιο...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Αυτά τα φάρμακα γενικά σας τα γράφει ψυχίατρος; Δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω. Μήπως να πηγαίνατε σε κάποιον καλύτερο γιατρό να σας αλλάξει θεραπεία; Μια γνωστή μου την είχε δώσει ψυχίατρος ένα φάρμακο και δεν την έκανε χρήση και της το άλλαξε με πιο ελαφρύ και ένοιωσε καλύτερα. Δεν θυμάμαι όμως φάρμακα. Είχε κατάθλιψη και κάποια άλλα οικογενειακά προβλήματα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    το λαντοζ κλεινει την ορεξη....εγω ενα μηνα δεν ειχα ορεξη και συμπτωματα χειροτερα αποτι πριν.....αυτη ειναι η βλακεια με αυτα τα φαρμακα........

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    με χαναχ και ladoseπαιδιά είμαι και νιώθω σα να έχω πυρετό.. έχασα και 2 κιλά τώρα.. δεν μπορώ να φάω με τίποτα.. το άγχος έχει χειροτερέψει.. νιώθω όλη μέρα σαν μαστουρωμένος.. χαμένος.. και έχω και υπόταση.. δεν την παλεύω... θέλω συνεχεια να κοιμάμαι πλέον... νομίζω και με το cipralex αρχικά έτσι ήμουνα... το περίεργο είναι ότι χτες είδα και κάτι παράξενα όνειρα σα να βρισκόμουνα σε δασος με χρώματα πολύχρωμα και έβλεπα κατι δεμονες δεν ξερω τι στο καλο... ήτανε λες και ζούσα το όνειρο... δεν είχα ποτε πριν κάτι τέτοιο...
    Εμένα με ξέχασες μου φαίνεται! Δεν σου καίγεται καρφί; σου έγραψα στο ..... ότι αυτό το σκευασμα σου φέρνει ζωντανά όνειρα, σαν να ζεις μέσα σε αυτά, και αν είναι εφιάλτες την πάτησες! Σου έγραψα ότι αυτό το σκευασμα αυξάνει την επιθετικότητα και την νευρικότητα και ότι συγκαταλεγεται στα νούμερο ενα σκευασματα που προκαλεί βία.. Λογικό δεν είναι να σου αυξήσει και άλλο το άγχος; ήθελα να ξερά για καλό τα ξεκίνησες; επίσης, το ότι θα σου κόψει την όρεξη είναι δεδομένο όταν όλα τα άλλα σου την αυξάνουν!! Ναι ναι είχε αυτό το προνόμιο!!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα παιδιά.. έχω σταματήσει τα αντικαταθλιπτικά έπαιρνα το cipralex και έχω κάνει φοβερό υποτροπη με υπερβολικά νεύρα ζαλάδες όλη μέρα.. απώλεια όρεξης και απώλεια λίπους και κιλών σε σύντομο χρονικό διάστημα 20κιλά πάνω κάτω.. λογικά είχα πρηστεί και από το χάπι αυτό... πήγα σε έναν ψυχίατρο και λόγο τον σπασμών που έχω στο κεφάλι και στα χερια ήθελε να μου γράψει το rispendal και seroquel.. τόσα χρονια δεν πήρα ποτε αντιψιχοσικο και θα πάρω τώρα? ούτε καν... αν έχω καλή διάθεση και δεν έχω άγχος δεν έχω ούτε σπασμούς ούτε τίποτα... θα ήθελα να μου πει κάποιος τις εμπειρίες που έχει από το λάδωσε.. όχι για κατάθλιψη... διότι δεν έχω κατάθλιψη.. έχω ελαφρύ βαθμό ιδψ με αροστοφοβια και πολύ έντονο άγχος και συνεχώς ψυχοσωματικά.. την παλεύω με ξανάξ εδώ και 6 μήνες 3 φορες την μέρα από 0.25mg ο ψυχίατρος απλά θέλει να μου διώξει την ένταση λέει με αντιψυχωσικά φάρμακα... εγώ πάλι ζήτησα αντικαταθλιπτικά και του είπα για το λάδωσε και πολύ απλά μου το έγραψε.. ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.. αλλα φοβάμαι τις παρενέργειες του... έχω κακή εμπειρία από zoloft με αυξημένα αντανακλαστικά και ταχυκαρδία ολόκληρη νύχτα.. και με τρομάζει μπορώ να σας πω.. μου είπε να ξεκινήσω με 10mg ladose και ταυτόχρονα να συνεχίσω το xanax όπως το περνώ... το θέμα είναι πως θα κόψω και το xanax... μπορώ απότομα? η θέλει σταδιακή μείωση λίγο λίγο? μου κάνει πολλά στερητικά μονο αν δεν πάρω το χάπι στην ώρα μου γίνομαι χαλια.. τι λέτε λοιπόν για το λάδωσε αξίζει? συγκεκριμένα για το άγχος κάνει δουλειά? η θα μου αύξηση το άγχος στο ταβάνι? διότι δεν βλέπω να αναφέρει στο φυλλάδιο οδηγιών ότι κάνει για το άγχος.. παρα μονο για κατάθλιψη λέει...

    Γραφείς για παρενέργειες απο τα φαρμακα, γράφεις οτι θέλαν να σου δώσουν σταθεροποιητές λες οτι το ladose δεν κανει, αλλά ουτε να τα κόψεις θέλεις, το cipralex αρχικα γιατί το πήρες και γιατί το σταματήσες; Αν εχεις πάθει σύνδρομο στέρησης , πρεπει να το ξαναρχίσει σε μειωμένη δόση, τα υπολοιπα φαρμακα πέταξε τα πριν τα συνηχήσεις. Με υπογραφή, δεν θα μετανιώσεις.
    Υ.Γ. υπάρχει περιπτωση να έχεις πρόβλημα και με το zanax, το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες τις οποίες μάλλον τις γραψατε κανονικά , δεν πρεπει να χρησιμοποιείται για πολλους μήνες. Ξεκινά το αρχικό χάπι και όταν φύγουν τα στερητικα, προσπάθησε να κόψεις το zanax αφού απαγορεύεται να κανεις κατάχρηση.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Γραφείς για παρενέργειες απο τα φαρμακα, γράφεις οτι θέλαν να σου δώσουν σταθεροποιητές λες οτι το ladose δεν κανει, αλλά ουτε να τα κόψεις θέλεις, το cipralex αρχικα γιατί το πήρες και γιατί το σταματήσες; Αν εχεις πάθει σύνδρομο στέρησης , πρεπει να το ξαναρχίσει σε μειωμένη δόση, τα υπολοιπα φαρμακα πέταξε τα πριν τα συνηχήσεις. Με υπογραφή, δεν θα μετανιώσεις.
    Υ.Γ. υπάρχει περιπτωση να έχεις πρόβλημα και με το zanax, το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες τις οποίες μάλλον τις γραψατε κανονικά , δεν πρεπει να χρησιμοποιείται για πολλους μήνες. Ξεκινά το αρχικό χάπι και όταν φύγουν τα στερητικα, προσπάθησε να κόψεις το zanax αφού απαγορεύεται να κανεις κατάχρηση.
    το xanax το περνώ τώρα 8 μήνες κοντά 9 μήνες 1 χάπι την ημερα 0.5 και κάποιες φορες και 2 τον 0.5 2 γιατροί που με παρακολουθούνε μου είπανε να ξεκινήσω το λάδωσε γιατί θα με βοηθήσει... το cipralex έκανα την βλακεία και το έκοψα μονος μου.. αλλα με είχε κάνει να είμαι πολύ πρησμένος και είχα φτάσει τα 112 κιλά... οποτε το έκοψα σταδιακά από μονος μου αλλα όταν λέω σταδιακά ενοοώ μου πήρε 3 μήνες κοντά να το κόψω τελείως..

    επειδή δεν γνωρίζεις ποσο σοβαρό είναι το πρόβλημα μου... μην μου λες να σταματήσω τα χάπια και γιατί πήρα αυτο και γιατί έκανα εκείνο κλπ.. γιατί πραγματικά είναι ανυπόφορο να ζεις κάθε μέρα με κρίσης πανικού και να παθαίνεις έως 9 κρίσης πανικού την ημερα...!!

    το ladose το συνεχίζω αν και έχω πολύ ισχυρό πονοκέφαλο σήμερα.. που δεν περνάει με τίποτα και ανεβασμένους παλμούς 110 παλμούς μόνιμα... αλλα δεν το αισθάνομαι.. η πίεση μου είναι καλή..

    αυριο θα μιλισω με τον γιατρο μου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σημερα ειναι η 15η μερα με το ladose... εχασα 4 κιλα... το στομαχι μου ποναει καθε πρωι που ξυπναω και φουσκονο με το παραμικρο... το ειχα και πριν αυτο.. αλλα οχι τοσο πολυ... το ανχος μου εχει φτασει στο ταβανι... αλλα αυτη τιν στιγμη που γραφω εχω μια τρομερη ευφορια..το ιπια στις 1 το βραδυ επιδει αυτη την ωρα νιοθω πιο ηρεμος και δεν εχω πανικο και ετσι περνω το χαπακι και εχω τον καλυτερο υπνο...!!!!! και το πρωι ξυπναω με κρισης πανικου και σουβλιες στο στομαχι... ενα 20% με βελτιοσε μου εδιοξε τις εμμονες εντελος... ο πονοκεφαλος σαν παρενεργια τωρα δεν ξερω πος θα περασει... ειμαι μονο με 10mg.. και απο αυριο ξεκιναω 20mg..

    α επισης εχω βραδυκαρδια και το πρωι ολη μερα δουλευει η καρδια μου στους 110 παλμους... πηγα σημερα σε καρδιολογο και ειναι υγιης η καρδια μου... το μονο που τον εβαλε σε σκεψη ειναι ο χαμηλος πηρετος 37.5 που εχω... και λιγο ανεβασμενη η CRP αν και μου ειπε πως δεν επρεπε να παρω το ladose.. αλλα κατι αλλο... αυτο ητανε γνωμη του... στον καθενα ταιριαζει κατι αλλο... μακαρι να με πιασει οπως το cipralex...

    καλο κουραγιο σε ολους μας...!!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=iiVSmdhR-pI

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    πολυ περιεργο το ladose... sta 20mg με κανει να εχω εντονο στρεςς και σπασμους... στα 10mg me ηρεμη περισσοτερο... alla akoma eimai me ena xanax 0.5 την ημερα... δεν μπορω να το κοψω γαμοτο... το χριαζομαι γτ με βοη8αει να ειμαι καλα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Ξεκίνησα θεραπεία με ladose πριν ένα χρόνο ακριβώς.Ενα χάπι των 20mg την ημέρα σε συνδυασμό με ένα xanax 0,5 mg το βράδυ για να κοιμάμαι.Στις 12 Σεπτεμβρίου 2017 ακριβώς ξεκίνησα να καλυτερευω.Δηλαδη μετά από 1 μήνα θεραπείας.Μεσα Νοέμβρη έκοψα και το xanax γιατί πλέον κοιμόμουν κανονικά τα βραδια.Ακομη και σήμερα παίρνω το ladose αλλά ένα χάπι μέρα παρά μέρα.Με έχει επαναφέρει στην κανονική μου ζωή και πέραν του πρώτου μήνα δεν με εμφάνισε καμία παρενέργεια.Απο κιλά έβαλα σε αυτόν τον χρόνο 4-5 περίπου.Τωρα το θέμα είναι ότι ,ενώ ο γιατρός μου ειπε ότι μπορώ να το κόψω σιγά σιγά ,εγώ δε θέλω για να μην ξαναπεσω.Γνωριζει κάποιος εάν μπορώ να το παίρνω εφ όρου ζωής σε μια μικρή δόση συντήρησης πχ 10mg μέρα παρά μέρα ;;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,696
    Δεν κανει εφ ορου ζωησ οπωσ το παιρνεισ αυτο παρε κ μαγνησιο βιταμινη ντε κ βιταμινεσ με μεταλλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν κανει εφ ορου ζωησ οπωσ το παιρνεισ αυτο παρε κ μαγνησιο βιταμινη ντε κ βιταμινεσ με μεταλλα
    Για μισό χάπι των 10mg μέρα παρά μέρα;;;Το μαγνήσιο που είπες σε τι βοηθάει ;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εδώ εμείς θέλουμε να απαλλαγουμε διαπαντός και εσύ μας λες ότι σου άρεσε και θέλεις να το παίρνεις για εφορου ζωής;;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Εδώ εμείς θέλουμε να απαλλαγουμε διαπαντός και εσύ μας λες ότι σου άρεσε και θέλεις να το παίρνεις για εφορου ζωής;;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φίλε μου το ρωτάω επειδή με τη χρήση του είμαι πλέον καλά.Δεν έχω ούτε παρενέργειες,ούτε ταχυκαρδίες,ούτε άγχος,ούτε πρόβλημα στη στύση,ούτε έβαλα κιλά.Και επειδή αν το σταματήσω δεν θέλω να ξαναπάθω κατάθλιψη πολύ φυσιολογικά ρωτάω τι να κάνω;;;;Εάν το διακόψω και ξαναπεσω μήπως είναι χειρότερη κατάσταση;;;Μήπως θα χρειαστώ μεγαλύτερη δόση;;;Μπορεί κάποιος να μου πει εάν μια δόση της τάξεως 10 mg μέρα παρά μέρα κάνει καλό μεγάλο;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. κρίσης πανικού και απώλεια βάρους.
    By purple_22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 27-04-2018, 00:36
  2. Ζαλάδες κατόπιν κρίσης πανικού
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2012, 21:20
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ
    By geo13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 19:45
  4. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 13:24
  5. ΟΞΥ ΑΓΧΟΣ, ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ekimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2010, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •