ladose για για τις κρίσης πανικού και το άγχος... ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Η απορία σου ποια είναι; δεν θέλεις να το παίρνεις κάθε μέρα και για αυτό σκέφτηκες να το κάνεις μέρα παρά μέρα; αυτά έχουν μελετηθεί υποτίθεται για καθημερινή χρήση! πως είναι δυνατόν μέρα παρά μέρα να κάνει μεγάλο καλό; στο κάτω κάτω και μόνο που δεν θες να το σταματήσεις, δείχνει ότι είσαι εξαρτημένος ψυχολογικά από αυτό.. Το θέμα είναι να το σκεφτείς και αλλιώς! Τι θα κάνεις αν σταματήσει να σε πιάνει το χάπι; θα συνεχίσες να το παίρνεις; δηλαδή εσύ έχεις βρει το θέμα της αντιμετώπισης της κατάθλιψης, άλλος τόσος κόσμος γιατί το ψάχνει ακόμα; γιατί το χρυσωσες το χάπι

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Η απορία σου ποια είναι; δεν θέλεις να το παίρνεις κάθε μέρα και για αυτό σκέφτηκες να το κάνεις μέρα παρά μέρα; αυτά έχουν μελετηθεί υποτίθεται για καθημερινή χρήση! πως είναι δυνατόν μέρα παρά μέρα να κάνει μεγάλο καλό; στο κάτω κάτω και μόνο που δεν θες να το σταματήσεις, δείχνει ότι είσαι εξαρτημένος ψυχολογικά από αυτό.. Το θέμα είναι να το σκεφτείς και αλλιώς! Τι θα κάνεις αν σταματήσει να σε πιάνει το χάπι; θα συνεχίσες να το παίρνεις; δηλαδή εσύ έχεις βρει το θέμα της αντιμετώπισης της κατάθλιψης, άλλος τόσος κόσμος γιατί το ψάχνει ακόμα; γιατί το χρυσωσες το χάπι
    Κάποιος που πάσχει από κατάθλιψη μπορεί να θεραπευτεί και με 10mg μπορεί και με 60mg ανάλογα τη βαρύτητα της πάθησης.Οκ μέχρι εδώ;;;Εγώ έκανα ένα χρόνο θεραπεία.Επαιρνα 20mg τη μέρα.Αυτη ήταν η δόση της θεραπείας μου.Ηρθε ώρα να το κόψω τελείως.Αν δεν το κόψω και συνεχίσω να παίρνω μια μικρή δόση συντήρησης ώστε να μην ξαναπεσω πειράζει;;Αυτό ρώτησα.Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Παίρνω αντικαταθλιπτικα τα τελευταία 6 χρόνια.. Στην αρχή και έμενα με έπιασαν και ήμουν καλύτερα αλλά μετά ο κορεσμός επήλθε... Όποιο και να αλλαζα ήταν το ίδιο και το αυτό.. Ύστερα από πολλές δοκιμές πηρα την απόφαση να τα κόψω οριστικά, ε αυτό ήταν την πάτησα... Οι αλλαγές που με έκαναν αυτά τα χάπια σε αυτά τα χρόνια είναι μη εύκολα μεταβλητές αλλά ευτυχώς ανεστρεψιμες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.. Αλλά για 9 μήνες που τα είχα κομμένα δεν κατάφερε να επανέλθει η φυσιολογία μου και η ομοιοσταση στην '' χημεία '' του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να είμαι εξαρτημένος σωματικά από αυτά. Θες και εσύ ο ίδιος να γίνεις έτσι; να προσπαθείς να τα κόψεις και να μην μπορείς; τώρα αν κάνεις την προσπάθεια θα είναι ευκολότερα..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Παίρνω αντικαταθλιπτικα τα τελευταία 6 χρόνια.. Στην αρχή και έμενα με έπιασαν και ήμουν καλύτερα αλλά μετά ο κορεσμός επήλθε... Όποιο και να αλλαζα ήταν το ίδιο και το αυτό.. Ύστερα από πολλές δοκιμές πηρα την απόφαση να τα κόψω οριστικά, ε αυτό ήταν την πάτησα... Οι αλλαγές που με έκαναν αυτά τα χάπια σε αυτά τα χρόνια είναι μη εύκολα μεταβλητές αλλά ευτυχώς ανεστρεψιμες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.. Αλλά για 9 μήνες που τα είχα κομμένα δεν κατάφερε να επανέλθει η φυσιολογία μου και η ομοιοσταση στην '' χημεία '' του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να είμαι εξαρτημένος σωματικά από αυτά. Θες και εσύ ο ίδιος να γίνεις έτσι; να προσπαθείς να τα κόψεις και να μην μπορείς; τώρα αν κάνεις την προσπάθεια θα είναι ευκολότερα..
    Θα δοκιμάσω να τα κόψω τότε κι αν ξαναπεσω άντε πάλι από την αρχή.Θενξ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Παίρνω αντικαταθλιπτικα τα τελευταία 6 χρόνια.. Στην αρχή και έμενα με έπιασαν και ήμουν καλύτερα αλλά μετά ο κορεσμός επήλθε... Όποιο και να αλλαζα ήταν το ίδιο και το αυτό.. Ύστερα από πολλές δοκιμές πηρα την απόφαση να τα κόψω οριστικά, ε αυτό ήταν την πάτησα... Οι αλλαγές που με έκαναν αυτά τα χάπια σε αυτά τα χρόνια είναι μη εύκολα μεταβλητές αλλά ευτυχώς ανεστρεψιμες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.. Αλλά για 9 μήνες που τα είχα κομμένα δεν κατάφερε να επανέλθει η φυσιολογία μου και η ομοιοσταση στην '' χημεία '' του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να είμαι εξαρτημένος σωματικά από αυτά. Θες και εσύ ο ίδιος να γίνεις έτσι; να προσπαθείς να τα κόψεις και να μην μπορείς; τώρα αν κάνεις την προσπάθεια θα είναι ευκολότερα..
    Πέραν τούτου δημιουργούν κάποιο παθολογικό πρόβλημα σε κάποιο ζωτικό όργανο ;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    [QUOTE=tselpemts;1010232]Πέραν τούτου δημιουργούν κάποιο παθολογικό πρόβλημα σε κάποιο ζωτικό όργανο ;;

    Οι επιπτώσεις στον οργανισμό από μακροχρόνια χρήση, δεν έχουν μελετηθεί επαρκώς, γιατί δεν συμφέρει καμιά φαρμακευτική εταιρεία να το κάνει αυτό.
    Θα το μάθουμε αυτό δυστυχώς στην πράξη!
    Σε πρώτη φάση να προσέξεις τα ηπατικα σου ένζυμα και τα λευκά αιμοσφαίρια σου σε τακτικές αναλύσεις αίματος.
    Εγώ είχα υψηλές τρανσαμινασες και χαμηλά λευκά μετά από 1 χρόνο χρήσης του seropram, και έπρεπε να τα σταματήσω πολύ σταδιακά, αν και αισθανόμουν μια χαρά με αυτά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    [QUOTE=kostas62;1010235]
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Πέραν τούτου δημιουργούν κάποιο παθολογικό πρόβλημα σε κάποιο ζωτικό όργανο ;;

    Οι επιπτώσεις στον οργανισμό από μακροχρόνια χρήση, δεν έχουν μελετηθεί επαρκώς, γιατί δεν συμφέρει καμιά φαρμακευτική εταιρεία να το κάνει αυτό.
    Θα το μάθουμε αυτό δυστυχώς στην πράξη!
    Σε πρώτη φάση να προσέξεις τα ηπατικα σου ένζυμα και τα λευκά αιμοσφαίρια σου σε τακτικές αναλύσεις αίματος.
    Εγώ είχα υψηλές τρανσαμινασες και χαμηλά λευκά μετά από 1 χρόνο χρήσης του seropram, και έπρεπε να τα σταματήσω πολύ σταδιακά, αν και αισθανόμουν μια χαρά με αυτά.
    Εξετάσεις κάνω κάθε 6 μήνες εδώ και δέκα χρόνια και όλα είναι φυσιολογικά για την ώρα.Εσυ τώρα τι παίρνεις ή έχεις σταματήσει τελείως ;;Είσαι εντάξει;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Το έπαιρνα σε χαμηλή δόση για 13 χρόνια μια και όποτε προσπαθούσα να το σταματήσω, ο οργανισμός αντιδρούσε άσχημα και το ξανάρχιζα ( τρεις προσπάθειες). Τελικά τα 10 mg τα διεκοψα πολύ πολύ σταδιακά μέσα σε 7 χρόνια! χωρίς προβλήματα. Τώρα εδώ και 5 χρόνια δεν παίρνω τίποτα και είμαι καλά.

  9. #39
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Φίλε μου το ρωτάω επειδή με τη χρήση του είμαι πλέον καλά.Δεν έχω ούτε παρενέργειες,ούτε ταχυκαρδίες,ούτε άγχος,ούτε πρόβλημα στη στύση,ούτε έβαλα κιλά.Και επειδή αν το σταματήσω δεν θέλω να ξαναπάθω κατάθλιψη πολύ φυσιολογικά ρωτάω τι να κάνω;;;;Εάν το διακόψω και ξαναπεσω μήπως είναι χειρότερη κατάσταση;;;Μήπως θα χρειαστώ μεγαλύτερη δόση;;;Μπορεί κάποιος να μου πει εάν μια δόση της τάξεως 10 mg μέρα παρά μέρα κάνει καλό μεγάλο;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Πιστεύω σε κρατάει αυτή η δόση να μην κυλησεις ειδικά αν στο παρελθόν είχες υποτροπες πολλές όταν τα σταματούσες.
    Βέβαια,ο γιατρός σου θα μπορούσε να σου πει με σιγουριά για την δόση..δεν ξέρω για το ladose να σου πω.Αυτό για το μερα πάρα μέρα δεν ξέρω πόσο λειτουργικό είναι, εγώ αν Φεβ πάρω λίγο τοτε έχω παρενέργειες τυπου ζαλαδες.Μπορεις κ κάθε μέρα να το παίρνεις ίσως,ή συμβουλευσου καποιον που να ξέρει.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Θα κάνω μια δοκιμή να το κόψω σταδιακά μέσα σε ένα τρίμηνο.Να είστε όλοι καλά!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. κρίσης πανικού και απώλεια βάρους.
    By purple_22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 27-04-2018, 00:36
  2. Ζαλάδες κατόπιν κρίσης πανικού
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2012, 21:20
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ
    By geo13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 19:45
  4. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 13:24
  5. ΟΞΥ ΑΓΧΟΣ, ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ekimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2010, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •