ladose για για τις κρίσης πανικού και το άγχος... ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    ladose για για τις κρίσης πανικού και το άγχος... ?

    καλησπέρα παιδιά.. έχω σταματήσει τα αντικαταθλιπτικά έπαιρνα το cipralex και έχω κάνει φοβερό υποτροπη με υπερβολικά νεύρα ζαλάδες όλη μέρα.. απώλεια όρεξης και απώλεια λίπους και κιλών σε σύντομο χρονικό διάστημα 20κιλά πάνω κάτω.. λογικά είχα πρηστεί και από το χάπι αυτό... πήγα σε έναν ψυχίατρο και λόγο τον σπασμών που έχω στο κεφάλι και στα χερια ήθελε να μου γράψει το rispendal και seroquel.. τόσα χρονια δεν πήρα ποτε αντιψιχοσικο και θα πάρω τώρα? ούτε καν... αν έχω καλή διάθεση και δεν έχω άγχος δεν έχω ούτε σπασμούς ούτε τίποτα... θα ήθελα να μου πει κάποιος τις εμπειρίες που έχει από το λάδωσε.. όχι για κατάθλιψη... διότι δεν έχω κατάθλιψη.. έχω ελαφρύ βαθμό ιδψ με αροστοφοβια και πολύ έντονο άγχος και συνεχώς ψυχοσωματικά.. την παλεύω με ξανάξ εδώ και 6 μήνες 3 φορες την μέρα από 0.25mg ο ψυχίατρος απλά θέλει να μου διώξει την ένταση λέει με αντιψυχωσικά φάρμακα... εγώ πάλι ζήτησα αντικαταθλιπτικά και του είπα για το λάδωσε και πολύ απλά μου το έγραψε.. ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.. αλλα φοβάμαι τις παρενέργειες του... έχω κακή εμπειρία από zoloft με αυξημένα αντανακλαστικά και ταχυκαρδία ολόκληρη νύχτα.. και με τρομάζει μπορώ να σας πω.. μου είπε να ξεκινήσω με 10mg ladose και ταυτόχρονα να συνεχίσω το xanax όπως το περνώ... το θέμα είναι πως θα κόψω και το xanax... μπορώ απότομα? η θέλει σταδιακή μείωση λίγο λίγο? μου κάνει πολλά στερητικά μονο αν δεν πάρω το χάπι στην ώρα μου γίνομαι χαλια.. τι λέτε λοιπόν για το λάδωσε αξίζει? συγκεκριμένα για το άγχος κάνει δουλειά? η θα μου αύξηση το άγχος στο ταβάνι? διότι δεν βλέπω να αναφέρει στο φυλλάδιο οδηγιών ότι κάνει για το άγχος.. παρα μονο για κατάθλιψη λέει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα παιδιά.. έχω σταματήσει τα αντικαταθλιπτικά έπαιρνα το cipralex και έχω κάνει φοβερό υποτροπη με υπερβολικά νεύρα ζαλάδες όλη μέρα.. απώλεια όρεξης και απώλεια λίπους και κιλών σε σύντομο χρονικό διάστημα 20κιλά πάνω κάτω.. λογικά είχα πρηστεί και από το χάπι αυτό... πήγα σε έναν ψυχίατρο και λόγο τον σπασμών που έχω στο κεφάλι και στα χερια ήθελε να μου γράψει το rispendal και seroquel.. τόσα χρονια δεν πήρα ποτε αντιψιχοσικο και θα πάρω τώρα? ούτε καν... αν έχω καλή διάθεση και δεν έχω άγχος δεν έχω ούτε σπασμούς ούτε τίποτα... θα ήθελα να μου πει κάποιος τις εμπειρίες που έχει από το λάδωσε.. όχι για κατάθλιψη... διότι δεν έχω κατάθλιψη.. έχω ελαφρύ βαθμό ιδψ με αροστοφοβια και πολύ έντονο άγχος και συνεχώς ψυχοσωματικά.. την παλεύω με ξανάξ εδώ και 6 μήνες 3 φορες την μέρα από 0.25mg ο ψυχίατρος απλά θέλει να μου διώξει την ένταση λέει με αντιψυχωσικά φάρμακα... εγώ πάλι ζήτησα αντικαταθλιπτικά και του είπα για το λάδωσε και πολύ απλά μου το έγραψε.. ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.. αλλα φοβάμαι τις παρενέργειες του... έχω κακή εμπειρία από zoloft με αυξημένα αντανακλαστικά και ταχυκαρδία ολόκληρη νύχτα.. και με τρομάζει μπορώ να σας πω.. μου είπε να ξεκινήσω με 10mg ladose και ταυτόχρονα να συνεχίσω το xanax όπως το περνώ... το θέμα είναι πως θα κόψω και το xanax... μπορώ απότομα? η θέλει σταδιακή μείωση λίγο λίγο? μου κάνει πολλά στερητικά μονο αν δεν πάρω το χάπι στην ώρα μου γίνομαι χαλια.. τι λέτε λοιπόν για το λάδωσε αξίζει? συγκεκριμένα για το άγχος κάνει δουλειά? η θα μου αύξηση το άγχος στο ταβάνι? διότι δεν βλέπω να αναφέρει στο φυλλάδιο οδηγιών ότι κάνει για το άγχος.. παρα μονο για κατάθλιψη λέει...
    στον καθε ανθρωπο το καθε αντικαταθλιπτικο καθεται διαφορετικα....λογικο που εχασες αποτομα κιλα ηταν απο το φαρμακο.....εγω πηρα λαντοζ και επιασε τελεια.....ποτε οομως δν ημουν τελειως kala.....
    για να μην πεσω ομως και σε πιο βαρια φαρμακα εβαλα και λιγο ορια στο μυαλο μου τι θα σκεφτεται και τι οχι......διοτι το μυαλο στην ιψδ ειναι τελειως παραλογο......
    εχεις εξαρτηση απο το ζαναξ ποτε δεν επρεπε να το παιρνεις τοσο καιρο δεν ξερω αν στο ειπε ψυχιατρος η το εκανες απο μονος σου αλλα ειναι τεραστιο λαθος.....λογικο λοιπον μετα να θελει να σου γραψει αντιψυχωσικο γτ ειναι σαν το ζαναξ......επισης εγω πηγαινω σε μια υπνοθεραπεύτρια και αυτη φερνειαπο εξωτερικο κατι επιθεματα για ηρεμια και εμενα προσωπικα με εσωσαν γτ λειτουργουν σαν ζαναξ αν και ειναι λιγο ακριβα αλλα 100 τις εκατο φυτικα
    γενικα ομως ηθελα να τα σταματησω ολα αυτα οποτε διαβασα πολλα βιβλια και αρθρα για την υπαρξη μου, τι ειναι το μυαλο - νους ενος ανθρωπου και τι ειμαστε πραγματικα.....ηθελα να βγω απο ολο αυτο το τρυπακι των φαρμακων που σταδιακα σε ζομποποιουν,,,,.....
    εγω προσωπικα ομως εχω καποια χρονια εμπειριας στο θεμα της ιψδ οποτε εχω κατανοησει και χωνεψει πολυ καλα το μηχανισμο της......η ιψδ υπαρχει μονο στο μυαλο σου πουθενα αλλου....εσυ εισαι κατι ξεχωριστο απο την ιψδ και το μυαλο ομως...εκει επικεντρωθηκα, μεσα μου, στην αληθινη μου υπαρξη και οχι στο τι θελει να πει το στρεσσαρισμενο μου μυαλο.....ακομη και οι αισθησεις απο ττις εντολες του μυαλου δημιουργουνται και συγκεκριμενα απο τον πυρηνα του το υποσυνειδητο....
    αν θελεις διαβασε ποστ μου και ειδικα στην κατηγορια ''ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ή κτ αλλο?''

    επισης αν θελεις συμπαρασταση και βοηθεια μπορουμε να μιλησουμε και μεσω εμαιλ [email protected]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα παιδιά.. έχω σταματήσει τα αντικαταθλιπτικά έπαιρνα το cipralex και έχω κάνει φοβερό υποτροπη με υπερβολικά νεύρα ζαλάδες όλη μέρα.. απώλεια όρεξης και απώλεια λίπους και κιλών σε σύντομο χρονικό διάστημα 20κιλά πάνω κάτω.. λογικά είχα πρηστεί και από το χάπι αυτό... πήγα σε έναν ψυχίατρο και λόγο τον σπασμών που έχω στο κεφάλι και στα χερια ήθελε να μου γράψει το rispendal και seroquel.. τόσα χρονια δεν πήρα ποτε αντιψιχοσικο και θα πάρω τώρα? ούτε καν... αν έχω καλή διάθεση και δεν έχω άγχος δεν έχω ούτε σπασμούς ούτε τίποτα... θα ήθελα να μου πει κάποιος τις εμπειρίες που έχει από το λάδωσε.. όχι για κατάθλιψη... διότι δεν έχω κατάθλιψη.. έχω ελαφρύ βαθμό ιδψ με αροστοφοβια και πολύ έντονο άγχος και συνεχώς ψυχοσωματικά.. την παλεύω με ξανάξ εδώ και 6 μήνες 3 φορες την μέρα από 0.25mg ο ψυχίατρος απλά θέλει να μου διώξει την ένταση λέει με αντιψυχωσικά φάρμακα... εγώ πάλι ζήτησα αντικαταθλιπτικά και του είπα για το λάδωσε και πολύ απλά μου το έγραψε.. ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.. αλλα φοβάμαι τις παρενέργειες του... έχω κακή εμπειρία από zoloft με αυξημένα αντανακλαστικά και ταχυκαρδία ολόκληρη νύχτα.. και με τρομάζει μπορώ να σας πω.. μου είπε να ξεκινήσω με 10mg ladose και ταυτόχρονα να συνεχίσω το xanax όπως το περνώ... το θέμα είναι πως θα κόψω και το xanax... μπορώ απότομα? η θέλει σταδιακή μείωση λίγο λίγο? μου κάνει πολλά στερητικά μονο αν δεν πάρω το χάπι στην ώρα μου γίνομαι χαλια.. τι λέτε λοιπόν για το λάδωσε αξίζει? συγκεκριμένα για το άγχος κάνει δουλειά? η θα μου αύξηση το άγχος στο ταβάνι? διότι δεν βλέπω να αναφέρει στο φυλλάδιο οδηγιών ότι κάνει για το άγχος.. παρα μονο για κατάθλιψη λέει...
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα για τις παρενέργειες και των ladose και όλων αυτών. Αν δε σε χαλάσουν πρώτα δε σε φτιάχνουν μετά...τέλος πάντων, κάποιες φορές είναι χρήσιμα για κάποιο χρονικό διαστημα, για να ηρεμίσει το μυαλό, αλλά πρέπει οπως σου ειπε η Μαρούλη να διαβάσεις πολύ, εχει ποστάρει ωραία άρθρα εδώ μέσα και σιγά σιγά θα βρίσκεις και άλλα μόνος σου. Πρέπει να καταλάβεις οτι η δύναμη βρίσκεται μέσα σου, όχι στο μυαλό σου αλλά στην επίγνωσή σου και αυτό μόνο με διάβασμα, με Πίστη και με εξάσκηση θα το πετύχεις.
    Επειδή αναφέρεις οτι έχεις σπασμούς στο κεφάλι, εγώ στη θέση σου θα πήγαινε και σε άλλο ψυχίατρο να πάρω μια δεύτερη γνώμη.
    Επίσης δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις ευθέως τον γιατρό σου για ποιο λόγο θέλει να σου γράψει αντιψυχωτικά...Μήπως είδε κάτι εκείνος που εσύ δε το ξερεις??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα για τις παρενέργειες και των ladose και όλων αυτών. Αν δε σε χαλάσουν πρώτα δε σε φτιάχνουν μετά...τέλος πάντων, κάποιες φορές είναι χρήσιμα για κάποιο χρονικό διαστημα, για να ηρεμίσει το μυαλό, αλλά πρέπει οπως σου ειπε η Μαρούλη να διαβάσεις πολύ, εχει ποστάρει ωραία άρθρα εδώ μέσα και σιγά σιγά θα βρίσκεις και άλλα μόνος σου. Πρέπει να καταλάβεις οτι η δύναμη βρίσκεται μέσα σου, όχι στο μυαλό σου αλλά στην επίγνωσή σου και αυτό μόνο με διάβασμα, με Πίστη και με εξάσκηση θα το πετύχεις.
    Επειδή αναφέρεις οτι έχεις σπασμούς στο κεφάλι, εγώ στη θέση σου θα πήγαινε και σε άλλο ψυχίατρο να πάρω μια δεύτερη γνώμη.
    Επίσης δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις ευθέως τον γιατρό σου για ποιο λόγο θέλει να σου γράψει αντιψυχωτικά...Μήπως είδε κάτι εκείνος που εσύ δε το ξερεις??
    δεν είδε κάτι.. και καλά νομίζει ότι ο σπασμός είναι tik.. από το άγχος... και πως σε χαμηλή δόση αντιψυχωσικού με ηρέμηση... και καλά για να μην περνώ τα xanax συνεχεια..

    απλά τώρα με το λάδωσε σκέφτομαι ότι θα έρθω αντιμέτωπος με πολλές παρενέργειες και αντί για ηρεμία θα έχω τσίτα... αλλα θα το ρισκάρω.... δεν αντέχω όπως είμαι...!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το λαντος θα σου φερει επιθετικοτητα, εκνευρισμο και υπερδιεγερση... δινει ενεργεια και εχει πολλες παρενεργειες που αφορουν την ασταθεια κτλ... στο αγχος δεν δουλευει.... αλλα σε σενα μπορει να δουλεψει αφου το αγχος το εχεις λογο συμπτωματων στερησης των αντικαταθλιπτικων απο τον οργανισμο σου, και οχι λογο υποτροπης οπως λες....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    μην του λετε τετοια για το λαντοζ ειναι πολυ καλο φαρμακο και ξερω πολυ κοσμο που εχει βρει την ''υγεια'' του με αυτο....
    απλα πρεπει καποια στιγμη να μην εξαρταται απο αυτα αλλα απο τον εαυτο του.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες ασχημες γιαυτο καλο ειναι να τα αποφευγουμε αλλα αν δεν γινεται τι να κανουμε.....θα κανεις υπομονη ενα μηνα το πολυ διαρκουν οι παρενεργειες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ωραίο το ladose... ξεκίνησα χτες με 10mg και σήμερα έχω τρελαθεί να βγαίνω έξω και να μην μπορώ να σταματήσω να κάνω πράγματα... νιώθω ότι όλα γύρο μου κινούνται γρήγορα... ο εγκέφαλος μου λειτουργεί ποιο γρήγορα από πριν αλλα νιώθω τέλεια...! αν εξαιρέσω την αϋπνία... θα μου πείτε τώρα ιδέα μου είναι και τα σχετικα... αλλα να σας πω κάτι? ψάχνοντας στο internet παλιά στο εξωτερικό τα περνάνε για τόνωση χωρίς ιατρική συνταγή απλά για να έχουνε τσίτες... τελικά τι συμβαίνει με αυτά τα χάπια? χτες είχα τρομερή επιθετικότητα.. και μου έχει μείνει τώρα μια βραχνάδα στην φωνή και δύσπνοια... με xanax θα την βγάζω για αρχή... και cbd.. δεν το κόβω το λαδάκι αυτό λειτουργεί σαν αντιψυχοσικο-ηρεμιστικό ελαφρύ.. με τον καιρό αρχίζει και βοηθάει και αυτό... γιατροί λένε πως με τα φάρμακα δεν το παίρνουνε... αλλα η γιατροί δεν γνωρίζουνε τι τους γίνετε... τους λες για cbd και σου λένε τι είναι αυτό? τους λες κάνναβη και σου λένε μακριά... φυσικά όταν βλέπουνε ότι με βοηθάει στους σπασμούς... όχιιι είναι επικίνδυνο σου λέει μετά.... για τους σπασμούς λέει θα πάρεις seroquel.. όχι ρε φίλε δεν θα πάρω seroquel του λέω του γιατρού... και αρχίζει και λέει το λάδι τις κάνναβης είναι επικίνδυνο έχει παρενέργειες σοβαρές και θα σε τρελάνει.. του λέω τα ψυχοφάρμακα θα με τρελάνουνε όχi η ίδια η κάνναβη... απλά επειδή η thc είναι μια ψυχοτρόπος ουσία και σε αγχώδεις άτομα τους δημιουργεί περισσότερο άγχος βγάζει αυτή την εικόνα... απλά χρειάζεται με συμβουλή εξειδικευμένου ιατρού άλλη ποικιλία με χαμηλό thc και περισσότερο cbd... και έτσι μπορεί σου δημιουργεί την ίδια χαλάρωση όπως το xanax... αλλα στην ελλάδα για να το κανεις αυτό φυσικά είσαι παράνομος... όμως υπομονή σε λίγο καιρό όλα θα είναι νόμιμα... εγώ πάντως όταν βρω θεραπεία αποτελεσματική για το έντονο άγχος θα έρθω και θα ανοίξω topic..!!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το λαντος κατατάσσεται στα νούμερο 1 φάρμακα που προκαλούν νευρικότητα και επιθετικότητα... Λέει ότι έχει και αδίστακτους δολοφόνους... Μην τρελενεσαι δεν είναι το λαντος που σε βοηθάει.. Επιτέλους, ο οργανισμός δεν χρειάζεται να παλεύει να αλλάξει τις χημείες που σε προκάλεσαν...

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δεν ξέρω πόσες μέρες έχουνε περάσει από τότε που περνώ το ladose... πάνω κάτω 8 μέρες νομίζω είναι... έχω γίνει υπερβολικά χαλια... έχω χειρότερο άγχος δεν μπορώ να φάω με τίποτα και με πιάνουνε στο άκυρο κάτι δυνατές σουβλιές στο κεφάλι... εγώ τώρα μετά από όλα αυτά συνεχίζω με το φάρμακο auto? ξέρω ίσος στην αρχή έχω ακούσει που γράφετε εδώ στο forum ότι φέρνει παραπάνω ταραχή μέχρι να πιάσει.. δεν μπορώ να κάνω τίποτα είμαι συνεχεια στο κρεβάτι με συνεχόμενες κρίσης πανικού... :/

    δεν μπορω να περνω xanax καθε 4 ωρες......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    το λαντοζ πιανει σε 2 μηνες και οχι σε δεκα μερες η μηνα.....απλα καθε φορα που θα παιρνεις καποιο φαρμακο θα τρως στη μαπα και τις παρενεργειες.......πρεπει να βρεις τροπο να μην εξαρτασαι απο αυτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    το λαντοζ πιανει σε 2 μηνες και οχι σε δεκα μερες η μηνα.....απλα καθε φορα που θα παιρνεις καποιο φαρμακο θα τρως στη μαπα και τις παρενεργειες.......πρεπει να βρεις τροπο να μην εξαρτασαι απο αυτα
    δηλαδή 2 μήνες θα είμαι σε ένα κρεβάτι και θα υποφέρω???? δεν μπορώ να περπατήσω....

  13. #13
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δηλαδή 2 μήνες θα είμαι σε ένα κρεβάτι και θα υποφέρω???? δεν μπορώ να περπατήσω....
    Το κάνουν αυτά τα αντικαταθλιπτικά στην αρχή σε μερικούς,υφιστασαι κάποιες παρενέργειες πριν αρχίσει να δρα θεραπευτικα σε 2 έως 4 βδομάδες μπορει κ περισσότερο σε άλλους.Καλό είναι να πάρεις τον γιατρό σου κ να αναφέρεις τι νιώθεις.Μπορεί να στο διακόψει κ να σου προτείνει κάποιο αλλο,μπορει να σου πει να συνεχίσεις με αυτο.μόνο ο γιατρός μπορει να σου πει τι πρεπει να κάνεις.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δηλαδή 2 μήνες θα είμαι σε ένα κρεβάτι και θα υποφέρω???? δεν μπορώ να περπατήσω....
    οχι βρε.χααχαα ουτε καν.....οι παρενεργειες κρατανε 2 με 3 βδομαδες..........παραπανω δεν ειναι παρενέργειες......ειναι φαντασια σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    οχι βρε.χααχαα ουτε καν.....οι παρενεργειες κρατανε 2 με 3 βδομαδες..........παραπανω δεν ειναι παρενέργειες......ειναι φαντασια σου
    Το θετικο ειναι οτι. Πλεον 0.25mg xanax me πιανει και ηρεμο πληρως αλλα οταν παω να φαω δεν μπορω να καταπιω και και ανχονομαι... απο αυτο κιολας εχασα κιλα.. με πιανει ανχος με το φαγητο... σε φαση να παω να φαω και να ζαλιζομαι.. δεν εχω καν ορεξη μηνες τωρα.. αλλα τρωω οτι μπορω με το ζορι.. θα κανω υπομονη με το ladose και θα δω λοιπον.. το περνω αργα το βραδυ και μεσα σε 1-2 ωρες με πιανει μια τελεια νυστα... :P

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κρίσης πανικού και απώλεια βάρους.
    By purple_22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 27-04-2018, 00:36
  2. Ζαλάδες κατόπιν κρίσης πανικού
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2012, 21:20
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ
    By geo13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 19:45
  4. Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ή....
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-2010, 13:24
  5. ΟΞΥ ΑΓΧΟΣ, ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ekimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2010, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •