Καταθλιψη-Διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25

    Καταθλιψη-Διπολικη διαταραχη

    Γεια σας,πρωτη φορα γραφομαι σε φορουμ και το εκανα γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας..Ο φιλος μου επαθε πρωτη φορα καταθλιψη περυσι..Πηρε αντικαταθλυπτηκα για περιπου 7 με 8 μηνες και τα εκοψε σταδιακα οταν καταλαβαμε οτι απο καταθλιψη ειχε περασει σε μανια..
    Τωρα και 7 μηνες παιρνει αυτα (τιακουελ και τεγκρετολ) δεν καταλαβαινω και πολλα αλλα νομιζω ειναι σταθεροποιητες διαθεσης κατι τετοιο..
    Γενικα ειμαι μπερδεμενη,παμε σε ψυχιατρο μια φορα το μηνα μηλαω και εγω μαζι του αλλα και ο φιλος μου,ξεχωριστα..Θελω να σας πω οτι ο πατερας του εχει διπολικη διαταρχη και δεν μπορω να καταλαβω,εχει και ο φιλος μου το ιδιο?Η αυτος εχει κατι αλλο?Ο γιατρος μου εχει πει οτι δεν μπορει να πει οτι το χει κληρωνωμησει απτον πατερα του και οτι αυτο θα το δουμε στην πορεια..
    Ειμαι πολυ προβληματισμενη πανω σε αυτο και φοβαμαι..Ειμαστε δεκα χρονια μαζι,προσφατα αρραβωνιαστηκαμε αυτος ειναι 30 εγω 25..Ανησυχω,φοβαμαι δεν ξερω τι ακριβως εχει,εχει διπολικη διαταρχη?Γιατι πρεπει τωρα να παιρνει τοσο καιρο αυτα τα χαπια?Ειναι τοσο βαρια οσο τα αντικαταθληπτικα?Ειχα περασει πολυ ασχημα οταν περασε την καταθλιψη,δεν ηξερα πως να το διαχηριστω μεχρι που πηγα σε ψυγολογο και μετα και στον ψυχιατρο του..Επισης θελω να αναφερω και κατι ακομα,λογω πολλων νευρων δικων μου στην καθημερινοτητα μου γενικα αυτο για την ζωη μου,ο γιατρος μου εχει γραψει και πινω ενα χαπι που λεγετε τρανξενε,πινω καθε πρωι το 1/4..
    Να σας πω την αληθεια δεν ξερω καν τι ειναι απλα το πινω πιστευοντας οτι με βοηθα στα νευρα μου και νομιζω οτι οντως με βοηθα..Απλα καποιες φρες αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να το πινω?Απο τι πασχω?
    Θα ηθελα πολυ να μου γραψετε και να ξερω τι γνωμη σας για ολα αυτα..
    Σας ευχαριστω..

  2. #2
    Η θεραπεία της κατάθλιψης είναι η αγάπη προς αυτόν που υποφέρει.
    Η κατάθλιψη είναι κληρονομική ως θέμα ανατροφής και όχι ως θέμα DNA. Δλδ αν συναναστρεφόταν με έναν άνθρωπο (ο πατέρας του) ο οποίος το μόνο ερέθισμα που του έδινε ήταν η θλιψη και η μελαγχολία ασυναίσθητα, ο γιος, το αφομοίωσε και τώρα βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση.

    Τα αντικαταθλιπτικά μειώνουν τα συναισθήματα στην οργανική τους μορφή, ώστε το άτομο να μην εκδηλώνει λύπη, όμως δεν μεταβάλλουν τη σκέψη που προκαλεί τα αισθήματα αυτά. Απλά, χωρίς τα συναισθήματα αυτά λόγω των φαρμάκων η σκέψη έχει την ευχέρεια να δουλέψει πιο ελεύθερα κι έτσι αν το άτομο έχει τα κατάλληλα ερεθίσματα και ευκαιρίες, και πρώτα τη θέληση, θα μπορούσε να κατευθύνει τη ζωή του και τις δραστηριότητες του αλλά και τη σκέψη του ώστε να απαμβλυνθεί το πρόβλημα ίσως και να εξαφανιστεί καποτε.

    Το πόσο βαριά είναι τα χάπια είναι και θέμα ψυχίατρου. Για το ίδιο ακριβώς θέμα και ένταση εκδήλωσης του, ο ένας θα σε γεμίσει με βαριά χάπια, ο άλλος θα σου δώσει πιο ελαφρά επειδή δεν σε θέλει σχεδόν φυτό αλλά θέλει να σου αφήνει, τουλάχιστον αισθηματικά όπως προείπα, μεγαλύτερο περιθώριο, ώστε να μπορείς να πράττεις, καλλιεργώντας τη σκέψη σου αλλά και τη ζωή σου, προς την κατεύθυνση της βελτίωσης.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Irene εγώ δεν είμαι ειδική, αλλά μου κάμει εντύπωση που μιλάς κυρίως για χάπια και ότι παίρνεις κι εσύ κάποιο χωρίς να ξέρεις καλά-καλά τι κάνει και γιατί το παίρνεις. Και ότι είτε ο γιατρός είναι ασαφής, είτε κι εσείς δεν ρωτάτε να μάθετε πιο συγκεκριμένα πράγματα. Νομίζω ότι είναι πιο σημαντικό να βρείτε έναν καλό ψυχίατρο και να βρείτε την ρίζα του προβλήματος, παρά να περιμένετε απλά τα χάπια να σας αλλάζουν την διάθεση. Δεν λέω να μην ακολουθείτε τις συμβουλές του ψυχιάτρου, λέω να ψάξετε παράλληλα την αιτία για όλα αυτά. Τα χάπια στις περισσότερες περιπτώσεις απλά περιορίζουν τα συμπτώματα, δεν εξαλείφουν την αιτία του προβλήματος.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Irene εγώ δεν είμαι ειδική, αλλά μου κάμει εντύπωση που μιλάς κυρίως για χάπια και ότι παίρνεις κι εσύ κάποιο χωρίς να ξέρεις καλά-καλά τι κάνει και γιατί το παίρνεις. Και ότι είτε ο γιατρός είναι ασαφής, είτε κι εσείς δεν ρωτάτε να μάθετε πιο συγκεκριμένα πράγματα. Νομίζω ότι είναι πιο σημαντικό να βρείτε έναν καλό ψυχίατρο και να βρείτε την ρίζα του προβλήματος, παρά να περιμένετε απλά τα χάπια να σας αλλάζουν την διάθεση. Δεν λέω να μην ακολουθείτε τις συμβουλές του ψυχιάτρου, λέω να ψάξετε παράλληλα την αιτία για όλα αυτά. Τα χάπια στις περισσότερες περιπτώσεις απλά περιορίζουν τα συμπτώματα, δεν εξαλείφουν την αιτία του προβλήματος.
    Sonia περα απο το χαπια μηλαμε και μαζι του για τα προβληματα μας,οποτε και αυτο βοηθα και εμενα αλλα και τον φιλο μου..Επισης για το χαπι που παιρνω εγω,πριν το παρω ο γιατρος με ειχε ρωτησει αν θελω να κανω αγωγη η αν θελω μονο να πηγενω για να μηλαμε..Και επειδη εχω δεν αντεχα αλλο την νευρικοτητσ που ειχα διαλεξα να ξεκηνησω την αγωγη γιατι εξαιτιας του οικογενειακου μου περιβαλλον ειχα ατελειωτα νευρα και μονο οταν βρισκομουν εκτος αυτου ημουν ο εαυτος μου..Καταλαβα λοιπον οτι το χαπι αυτο ειναι κατι σε στυλ ηρεμιστικο και το δεχτηκα γιατι οπως ξανα αναμεφερα δεν ειχα αλλη υπομονη ηθελα κατι να με ηρεμησει..Απλα καποιες φορες σκεφτομαι αν υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι στην δικη μου κατασταση και στην ηληκια μου,που να εχουν τοσα νευρα και πως αυτοι τα διαχειριζονται..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα,

    Αντιψυχωσικό δεν παίρνει? Πως λέγονται ακριβώς τα φάρμακα γιατί νομίζω ότι τα έχεις γράψει λάθος..
    Για το Tranxene μην ανησυχείς καθόλου. Είναι το πιο ήπιο αγχολυτικό, το παίρνω εδώ και 3 χρόνια καθημερινά (μισό πρωί, μισό απόγευμα).

    Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για την όλη κατάσταση.
    Αν δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα με τον γιατρό, ίσως να πρέπει να δοκιμάσετε κάποιον άλλο.

Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή και επιλόχειος κατάθλιψη
    By kostas pro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 21-05-2016, 13:44
  2. Replies: 45
    Last Post: 20-05-2016, 00:18
  3. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ Η' ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?
    By dimitra91 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-06-2011, 17:44
  4. Κατάθλιψη & διπολική διαταραχή! Συνάντηση στην Αθήνα;;;
    By pelariry in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 27-04-2011, 21:49
  5. Replies: 15
    Last Post: 05-02-2011, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •