Φόβος παραίτησης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Πριν φύγεις όμως ψάξε για άλλες δουλειές. Δεν λέει να βρεθείς άνεργη.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Κλίκες. Αδύναμοι που μόνοι τους είναι μηδενικά και μαζί νομίζουν πως είναι κάτι σημαντικό. Υπό την καθοδήγηση και την παρότρυνση κάποιου ηγέτη τους. Υποτακτικοί και τσιράκια. Τιποτένιοι και ελεεινοί. Αυτό είναι. Ευτυχώς δεν πέτυχα μέχρι στιγμής τέτοιες καταστάσεις σε χώρο εργασίας. Αλλά και αν πετύχαινα το αποτέλεσμα θα ήταν να απολυθώ.
    Σωστά τα λες! Κι ο καθένας να σε ξεζουμίζει για να βγάλει κέρδος ή να σου παριστάνει τον καμπόσο επειδή είχε τις διασυνδεσεις- γλύφτης να γινει διευθυντής.
    γιάννης

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Έχω φρικάρει από το άγχος μου όμως... Όταν τελειώσω.. Θα χαλαρωσω. Θα ξαναγράψω εδώ σε λίγες μέρες με τα νεότερα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας παιδιά. [emoji851]
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:24.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    εδω θα ειμαστε να σε στηριξουμε.....ολα θα πανε τελεια θα δεις.......
    μακρια απο δω και περα απο τοξικους ανθρωπους......ειναι ενας απο τους νομους της ζωης......απο δω και περα ας σου γινει μαθημα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Κάθε μέρα προσπαθούσα και κάθε μέρα έλεγα αύριο.. Προσπαθούσα να καταλάβω γιατί. Είχα στο μυαλό μου να ξεκινήσω δίνοντας πολλές προσωπικές εξηγήσεις (που δεν ανέφερα εδώ) που ενδεχομένως μου δημιουργουσαν ενοχές. τελικά αποφάσισα να το απλοποιησω. Να πω πως δε συνεχίζω και αν με ρωτήσει μετά θα πω. Τελικά παραιτηθηκα σήμερα . Όμως πρέπει να φαινομουν στα αλήθεια πολύ φοβισμένη. Αυτό με έκανε να στεναχωρηθω με τον εαυτό μου. Αλλά τουλάχιστον μου έφυγε το βάρος. Τα κατάφερα!
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:24.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μπράβο Κορίτσι μου!!! Έτσι μπράβο!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Και επανέρχομαι στο ίδιο ποστ μετά από δύο χρόνια λοιπόν. Γιατί έκανα δύο χρόνια να βρω δουλειά. Όχι ότι έψαχνα και δεν έβρισκα.... Απλά γιατί κατάλαβα πως πλέον... Φοβόμουν... Μην περάσω το ίδιο... Τα άσχημα αφεντικά-.. Κακό περιβάλλον... Το αίσθημα της αχρηστιας με κυριευσε. Δε μπορούσα να φτιάξω το βιογραφικό δε μπορούσα να το στείλω..Ο φόβος ήρθε για να μείνει. Την κατέγραψε ο εγκέφαλος μου σαν τραυματικη εμπειρία.. Και για να μην επαναληφθεί.. Το απεφευγα... Δυστυχώς χωρίς να παίρνω και βοήθεια.

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    Τώρα εχεις δουλεια? Και εγω εχω ασχημες εμπειριες απο δουλειά και την φοβαμε την δουλεια...ειμαι ανεργος χρονια τωρα... και ο λογος οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω... εσυ μπορείς?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Τώρα εχεις δουλεια? Και εγω εχω ασχημες εμπειριες απο δουλειά και την φοβαμε την δουλεια...ειμαι ανεργος χρονια τωρα... και ο λογος οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω... εσυ μπορείς?
    Είδα τις δημοσιεύσεις σου πριν ανεβάσω το μήνυμα. Και τις δικές σου και άλλων που λέγατε σε άλλο θέμα, πως αντιμετωπιζετε το φόβο της εργασίας. και εγώ αυτό το φόβο έχω... Όμως περνάν τα χρόνια και κάτι πρέπει να γίνει. Για δύο μήνες δουλειά έχω.
    Όσο Καθόμαστε αδρανεις έρχεται και παγιωνεται μια κατάσταση. Θέλει προσοχή.. . . Όσο το σκέφτεσαι μπορεί τόσο να σε αγχώνει.
    Μπορείς να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις πρώτα απολα. Οι εμπειρίες από τις δουλειές που είχες ηταν του ίδιου τύπου δουλειές; Στον ίδιο τομέα;
    Όσο κάθεσαι όμως.. Θα συνεχίζεις να κάθεσαι δυστυχώς. Πρέπει να βρεθεί από κάπου μέσα σου ή δύναμη να κάνεις την αλλαγή.
    Είσαι άνεργος οποτε μπορείς με κάποιο πρόγραμμα Οαεδ να δουλέψεις. Που κάνεις αίτηση.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Τα έχω περάσει κι εγώ αυτά. Θα μου πεις, όλοι σχεδόν κάποια στιγμή στον εργασιακό βίο μας συναντάμε τέτοιες περιπτώσεις. Με το να μένεις κάνεις ανυπολόγιστη ζημιά στον ψυχισμό σου. Στην περίπτωσή μου βρήκα αλλού δουλειά και απλά τους πήγα την επιστολή παραίτησης στο χέρι. Βέβαια, τότε ήταν εύκολη η εύρεση εργασίας, ενώ σήμερα...

    Ακόμα κι έτσι όμως, αν δεν είναι πιεστική η βιοποριστική σου ανάγκη, φύγε τρέχοντας. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αξίζει να σου χαλάει την υγεία σου. Αν πάλι πιέζεσαι οικονομικά, ξεκίνα να ψάχνεις. Και μόνο η προοπτική οτι θα φύγεις οσονούπω θα σου αλλάξει την ψυχολογία. Άσε που θα δουλεύεις στο ρελαντί...

  11. #26
    hlias1988
    Guest
    Ρε παιδια τωρα με τα ψυχοφαρμακα εχω παραιτηθει... πριν μπορει να ειχα εκρηξεις θυμου που ηταν ο λογος που οδηγηθηκα στα φαρμακα αλλα δουλευα... τωρα εχω ηρεμησει δεν εχω τοσο εντονες εκρηξεις θυμου αλλα ειμαι απραγος.. αντε βγαλτα περα'....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ρε παιδια τωρα με τα ψυχοφαρμακα εχω παραιτηθει... πριν μπορει να ειχα εκρηξεις θυμου που ηταν ο λογος που οδηγηθηκα στα φαρμακα αλλα δουλευα... τωρα εχω ηρεμησει δεν εχω τοσο εντονες εκρηξεις θυμου αλλα ειμαι απραγος.. αντε βγαλτα περα'....
    Ναι γιατί δεν είναι λύση τα φάρμακα από μόνα τους. Ίσως να εξεταζες το ενδεχόμενο να το συνδιαζες με ψυχοθεραπεία; ώστε να βρεις τι είναι αυτό που σε κρατά στασιμο αλλά και να δεις πώς θα έκανες ένα restart στη ζωή σου;

    Και εγώ παραιτήθηκα αφού τελικά έπαθα burnout και άλλα πολλά. Καλύτερα να φεύγουμε νωρίτερα.. Αν τελικά δεν μας κάνει το περιβάλλον ή οτιδήποτε.

    Γιατί είχες εκρήξεις θυμού; και εγώ είχα θυμό και ξεσπουσα σε άτομα που δεν μου εφταιγαν. Είχα θυμό γιατί καταπιεζομουν όμως γενικά και δεν έκανα τίποτα με αυτο. Μετά... Ηρεμησα..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Τα έχω περάσει κι εγώ αυτά. Θα μου πεις, όλοι σχεδόν κάποια στιγμή στον εργασιακό βίο μας συναντάμε τέτοιες περιπτώσεις. Με το να μένεις κάνεις ανυπολόγιστη ζημιά στον ψυχισμό σου. Στην περίπτωσή μου βρήκα αλλού δουλειά και απλά τους πήγα την επιστολή παραίτησης στο χέρι. Βέβαια, τότε ήταν εύκολη η εύρεση εργασίας, ενώ σήμερα...

    Ακόμα κι έτσι όμως, αν δεν είναι πιεστική η βιοποριστική σου ανάγκη, φύγε τρέχοντας. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αξίζει να σου χαλάει την υγεία σου. Αν πάλι πιέζεσαι οικονομικά, ξεκίνα να ψάχνεις. Και μόνο η προοπτική οτι θα φύγεις οσονούπω θα σου αλλάξει την ψυχολογία. Άσε που θα δουλεύεις στο ρελαντί...
    Ακριβώς έτσι proteus!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Δυσκολη φαση αυτη, να θελεις να φυγεις απο ενα κακο εργασιακο περιβαλλον, που δεν σου προσφερει σχεδον τιποτε, με λιγα λεφτα η που δεν παιρνεις αυτα που πρεπει απο το νομο, η καταπιεζεσαι να κανεις η να βρισκεσαι καπου οπου νιωθεις πως δεν μπορεις να ανταπεξελθεις πρωτα ψυχολογικα και επειτα σωματικα.

    1 χρονο τωρα εχω σκεφτει αρκετες φορες την παραιτηση απο τη δουλεια που κανω, προσπαθουσα να ψαχνομαι για κατι που τουλαχιστον θα με ικανοποιουσε σε εναν απο τους δυο τομεις που ειχα το προβλημα, τον ψυχολογικο και την ελλειψη προσωπικου χρονου, δυστυχως δεν βρηκα κατι αξιολογο, οποτε παρεμεινα εκει που ειμαι με βαρυα καρδια, η παραιτηση ειναι ενα τηλεφωνο και δυο υπογραφες, αντε να το πας στο παρακαλετο ισως σε δωσουν και κανενα χαρτι για ταμειο, το θεμα ειναι ποσο μπορεις να προκαλεις φθορα μενοντας και ταυτοχρονα αντιστοιχη φθορα και στρες για την επομενη μερα αν δεν βρισκεις τιποτε, εδω περα πλεον, ασχετα με τα προσοντα, δεν βρισκεις ουτε 4ωρα με μισο ενσυμο, ειναι τραγικη η κατασταση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. Φοβος...
    By DonQuixote in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2009, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •