Φόβος παραίτησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496

    Φόβος παραίτησης

    Θέλω πολύ να παραιτηθω από την εργασία μου που δεν με ευχαριστεί χρόνια τώρα. Το έχω πάρει απόφαση αλλά δεν μπορώ να το ανακοινώσω ακόμα. Φοβάμαι τις αντιδράσεις τους. Μου έχουν μιλήσει άσχημα πολλές φορές. Είμαι ανικανη να το διαχειριστω όλο αυτό. Πρέπει να βρω τη δύναμη να τους το πω. Μου φαίνεται αδιανόητο που δεν μπορώ να το ανακοινώσω. Αλλά εξίσου αδιανόητο μου φαίνεται το γεγονός ότι εργάζομαι κάπου καθημερινά και μέσα μου κυριαρχεί - ο φόβος.
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:23.

  2. #2
    Ποίων τις αντιδράσεις φοβάσαι ladybird;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ποίων τις αντιδράσεις φοβάσαι ladybird;
    Του αφεντικου
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:23.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Θέλω πολύ να παραιτηθω από την εργασία μου που δεν με ευχαριστεί χρόνια τώρα. Το έχω πάρει απόφαση αλλά δεν μπορώ να το ανακοινώσω ακόμα. Φοβάμαι τις αντιδράσεις τους. Μου έχουν μιλήσει άσχημα πολλές φορές. Είμαι ανικανη να το διαχειριστω όλο αυτό. Πρέπει να βρω τη δύναμη να τους το πω. Μου φαίνεται αδιανόητο που δεν μπορώ να το ανακοινώσω. Αλλά εξίσου αδιανόητο μου φαίνεται το γεγονός ότι εργάζομαι κάπου καθημερινά και μέσα μου κυριαρχεί - ο φόβος.

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πόσα χρόνια δουλεύεις σ αυτήν την εργασία?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    "Δουλεύεις" για κάποια μαφιόζικη συμμορία και αν την κάνεις μπορεί να σου τσιμεντώσουν τα πόδια και να σε πετάξουν στην θάλασσα; Αν ναι, απευθύνσου με τρόπο στην αστυνομία και ζήτα εγγυήσεις για την ασφάλεια σου. Αυτοί θα φροντίσουν για τα υπόλοιπα.

    Αν δουλεύεις κάπου αλλού και μπορεί το αφεντικό να σε βλάψει, μπορείς να αναλύσεις λίγο την κατάσταση, γιατί δεν πάει το μυαλό μου;;; Αν είναι μία δουλειά που είναι όλοι οξύθυμοι και σου κάνουν bulling και φοβάσαι ότι αν τους ανακοινώσεις πως φεύγεις θα θυμώσουν και θα φωνάξουν σκέψου απλά ότι τόσο καιρό έτσι κάνουν κι αυτή θα είναι η τελευταία φορά που τους ανέχεσαι. Απλά μόλις αρχίσουν τις παπαριές, τους γυρνάς την πλάτη και φεύγεις και δεν κάθεσαι καν να τους ακούς. Γράψτους στα φρύδια σου! Αν είναι το περιβάλλον τόσο πιεστικό για εσένα δεν είσαι υποχρεωμένη να καθίσεις εκεί ούτε μέχρι να βρουν αντικαταστάτη ούτε τίποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Γιατρεια για την ελλειψη θαρρους; Σκεψου ποσο θα το μετανιωσεις αν δεν το κανεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    μπα ενοχες παιζουν εδω....καταλοιπο παιδικης ηλικιας προφανως...
    τα ιδια ειχα και γω με μια δουλεια παλιοτερα σε φαση να με πιανει δυσπνοια και απιστευτη ενοχη οταν το σκεφτομουν......μεχρι που ειπα δεν παει αλλο χεστηκα....και εφυγα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Τρία χρόνια είμαι εκεί. Μπήκα με αυτοπεποιθηση και από το πολύ το bulling μου κοπηκαν τα φτερά, αισθάνομαι άχρηστη (ενώ δεν το ενοιωθα αυτό πριν). Ξέρω πως έπρεπε σε αυτές τις συμπεριφορές να είχα αντιδράσει. Αυτοί ήταν πάντα οι επιθετικοί και εγώ η παθητική.
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:23.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,353
    Έχω περάσει και εγώ άσχημα σε δουλειά και όχι μια, εάν δεν την έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη την δουλειά, που από ότι διάβασα μάλλον δεν την έχεις φύγε μην κάτσεις ούτε μέρα παραπάνω, θα αρρωστήσεις, θα το ρίξεις στα ψυχοφαρμακα, πιθανόν και εγώ στην θέση σου το ίδιο πρόβλημα να είχα, αλλά τώρα που το βλέπω καθαρά χωρίς να είμαι μες στο πρόβλημα σου λέω φύγε, με χίλια, αυριο, εάν φοβάσαι μόνη σου να το πεις πήγαινε με κάποιον συγγενή πρωί,πρωί ή φίλο και πες φεύγω, παραιτουμαι και φεύγοντας ρίξε και μια μουτζα στους κομπλεξικους!!
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:23.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ζητας συχνα συμβουλες για να προχωρησεις σε κατι;
    Αναλαμβανεις τις ευθυνες των πραξεων σου;
    Οταν μια αποφαση εχει αρνητικο αποτελεσμα, ριχνεις εμμεσα την ευθυνη σε αλλους εστω στο μυαλο σου, τι ηθελα και τον/τους ακουγα κτλ;

    Αυτο που λες οτι ΘΕΛΩ να παραιτηθω αλλα φοβαμαι να το πω, δειχνει οτι φοβασαι οχι να το πεις, αλλα τις συνεπειες αφου παραιτηθεις.
    Δε μπορω απλα να το χωνεψω οτι απλα δεν μπορεις να το πεις, την στιγμη που δεν θα στενοχωρηθει κανεις και απλα θα σε αντικαταστησουν.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    " Αν είναι μία δουλειά που είναι όλοι οξύθυμοι και σου κάνουν bulling και φοβάσαι ότι αν τους ανακοινώσεις πως φεύγεις θα θυμώσουν και θα φωνάξουν σκέψου απλά ότι τόσο καιρό έτσι κάνουν κι αυτή θα είναι η τελευταία φορά που τους ανέχεσαι. Απλά μόλις αρχίσουν τις παπαριές, τους γυρνάς την πλάτη και φεύγεις και δεν κάθεσαι καν να τους ακούς. Γράψτους στα φρύδια σου! Αν είναι το περιβάλλον τόσο πιεστικό για εσένα δεν είσαι υποχρεωμένη να καθίσεις εκεί ούτε μέχρι να βρουν αντικαταστάτη ούτε τίποτα.
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γιατρεια για την ελλειψη θαρρους; Σκεψου ποσο θα το μετανιωσεις αν δεν το κανεις.
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post

    Αυτο που λες οτι ΘΕΛΩ να παραιτηθω αλλα φοβαμαι να το πω, δειχνει οτι φοβασαι οχι να το πεις, αλλα τις συνεπειες αφου παραιτηθεις.
    .
    Σ' αυτά τα μπολτ βρίσκω τη σωστή απάντηση. Με τον τρόπο που μιλάς θεωρώ δεδομένη την συναισθηματικότητα, τη χαμηλή αυτοπεποίθηση, το φόβο ladybird12.
    Επιπλέον των πιο πάνω απλά ρωτάω: τι είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να παραιτηθείς, η φύση της δουλειάς ή η συμπεριφορά των συναδέλφων?

    Αν το πρώτο σου είναι ανυπόφορο θα πρέπει να φύγεις. Δεν φεύγεις μόνο αν έχεις μεγάλη ανάγκη το μισθό για να ζήσεις και δεν έχεις καθόλου μα καθόλου εναλλακτικές. Αν είναι το δεύτερο (και προφανώς νιώθεις ότι έχεις μια σχετικά καλή δουλειά) σκληρύνεις τη στάση σου έναντι τους και μένεις! Όποιος θελει να φύγει από μια δουλειά ψάχνει συνήθως δουλειά αλλού από πριν ή καλλιεργεί τις ικανότητες και τα προσόντα που θα τον κάνουν ικανό να βρει δουλειά αλλού.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Όσο περνάνε οι μέρες και προσπαθώ να σκεφτώ τι ακριβώς φοβάμαι.... Φοβάμαι φυσικά και το μετά.. Που μπορεί για κάποιο διάστημα να μην κάνω τίποτα. Γιατί ακόμα δεν έχω ψάξει για κάτι άλλο. Ο λόγος που δεν θέλω να μείνω είναι γιατί δεν εξελισσομαι παρά μόνο έχω μαζευτεί και δεν αισθάνομαι καθόλου δημιουργική. Σε συνδυασμό με τη συνολική συμπεριφορά τους νοιώθω πως δεν μου κάνει καλό να βρίσκομαι εκεί.
    Last edited by Aeon; 15-12-2020 at 02:23.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    φυγε απο κει καλο μου φυγε δεν σου κανει αυτο το κλιμα το τοξικο, καλυτερα να πεινασεις παρα να εισαι εκει.....
    γνωριζω φιλη της αδερφης μου που ηταν σε μια τετοια δουλεια και την κατεστρεψαν, 6 μηνες αντεξε και παραλιγο να παθει σοβαρα ψυχολογικα......ειχε χασει τον εαυτο της και απειρα κιλα σε μικρο χρονο.......και σου μιλαω για ατομο πολυ υψηλης αυτοπεποιθησης την εκαναν να αισθανεται ενα τιποτα......μολις εφυγε απο κει βρηκε αμεσως τον εαυτο της

  14. #14
    ladybird12
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Και γω σε παρόμοιο εργασιακό περιβάλλον ήμουν και κατέληξα να παίρνω ηρεμιστικά 1 μήνα πριν αποχωρήσω. Νομίζω πως δεν αξίζει όλο αυτό που περνάμε.
    Συμφωνώ με το marouli66 πρέπει να πατήσεις απότομα φρένο και να βάλεις ένα τεράστιο STOP. Εγώ σταμάτησα από τη δουλειά αυτή χωρίς να έχω βρει κάτι άλλο.Και η αλήθεια είναι πως ήθελα να ξεκουραστώ πρωτίστως ψυχικά και θεωρώ πως και εσύ το έχεις πολύ ανάγκη. Φυσικά και δε σε προτρέπω να κάνεις κάτι αντίστοιχο αλλά θεωρώ μετά από όλα όσα έχω περάσει, η ψυχική ηρεμία (έστω και για λίγο μέχρι να ορθοποδήσεις ξανά) είναι πολύ μεγάλο πράγμα και δε συγκρίνεται με τίποτα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Κλίκες. Αδύναμοι που μόνοι τους είναι μηδενικά και μαζί νομίζουν πως είναι κάτι σημαντικό. Υπό την καθοδήγηση και την παρότρυνση κάποιου ηγέτη τους. Υποτακτικοί και τσιράκια. Τιποτένιοι και ελεεινοί. Αυτό είναι. Ευτυχώς δεν πέτυχα μέχρι στιγμής τέτοιες καταστάσεις σε χώρο εργασίας. Αλλά και αν πετύχαινα το αποτέλεσμα θα ήταν να απολυθώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. Φοβος...
    By DonQuixote in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2009, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •