Γνωρίζετε "ξερόλες"? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by krino
    Originally posted by sabb


    Σωστά ..μπορούμε να κρίνουμε όλους τους άλλους, μόνο αν μπορέσουμε να δούμε ο καθένας τη δική του τη καμπούρα,



    θα σου ελεγα οτι ειναι τελειως ασκοπο (και ψυχοφθορο) να μπεις στην διαδικασια να κρινεις τους αλλους για λογους εγωισμου τουλαχιστον.

    Κρινω τους αλλους παντα με φιλικη διαθεση και με την εννοια οτι τους δειχνω μια οπτικη γωνια που ισως να μην γνωριζουν.
    Οτι αλλο ειναι χασιμο χρονου και ψευδες επιβεβαιωσης οτι και εμεις κατι αξιζουμε.

    Περι ορεξεως βεβαια....

    Text..Όλοι κρίνουμε και κρινόμαστε ανάλογα με τα πεπραγμένα μας..Δεν θα απεμπολήσω κανένα δικαίωμα να ασκώ κριτική σε ό,τι αντιλαμβάνομαι λάθος για τίποτε και για κανένα, ούτε για τον Θεό τον ίδιο, αν έχει αξία μια τέτοια θέση ειπωμένη από κάποιον που δεν έχει τέτοιου είδους μεταφυσικές ανησυχίες..Απλά, συμφωνώ μαζί σου, πως ο καθένας για να είναι σε θέση να κρίνει άλλους, πρέπει κατά βάση να έχει βαθιά γνώση της οντότητας του και της θέσης της μέσα στο κοινωνικό γίγνεσθαι... Φαντάσου όμως στο όνομα της ταπεινότητας μας, να αφήνουμε έξω από κάθε κριτική τον οποιοδήποτε βλάκα πολιτικό που συναλλάσεται με τους παπάδες του Βατοπεδίου, την αμερικανική ιμπεριαλιστική πολιτική, να αναιρούμαι το δημοκρατικό μας δικαίωμα να διεκδικούμε μια καλύτερη ποιότητα ζωής όχι μόνο για τον εαυτό μας αλλά για χιλιάδες άλλους που δεν έχουν την δυνατότητα να υψώσουν την φωνή τους γιατί έχουν άλλα πράγματα να σκεφτούν οι πεινασμένοι , να κλείνουμε τα αυτιά μας και τα μάτια μας στην οικολογική καταστροφή, να σιωπούμε γιατί δεν βλέπουμε την καμπούρα μας (?)

    πράγμα δύσκολο όμως γιατί στην έρημο δεν υπάρχουν αντικρυστοί καθρέπτες (..κι όπου έρημος, εννοείται το αστικό περιβάλλον βέβαια, στην πραγματική έρημο τα πράγματα είναι λιγότερο πολύπλοκα..)



    Στην ερημικη κοινοτητα που ζουμε υπαρχει πιθανοτητα οι καθρεπτες να ειναι οι φιλοι μας - η και ασχετοι ανθρωποι.
    Το ζητουμενο ειναι αν μας ενδιαφερει να δουμε αυτη την αντανακλαση η θελουμε να πιστευουμε οτι ειναι οφθαλμαπατη.


    Οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ, εχω μαθει αφενως να ακουω τους ανθρωπους (ξερολες η οχι ειναι δικο τους προβλημα, οχι δικο μου) με κριτηριο αν εχουν να μου προσφερουν κατι καινουριο - αφετερου αν δω οτι χανω την ωρα μου να φευγω μιλια μακρια.

    Τουλαχιστον αυτα ειναι τα δικα μου κριτηρια αντικρίζοντας τους ανθρωπους γυρω μου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Από λάθος μου δεν εντόπισα την παράθεση όπως θάπρεπε κι ίσως οι συμμετέχοντες στο φόρουμ να αντιληφθούν λανθασμένα την άποψη μου..Η απάντηση μου λοιπόν στο πόστ του κρίνου είναι:

    \"Όλοι κρίνουμε και κρινόμαστε ανάλογα με τα πεπραγμένα μας..Δεν θα απεμπολήσω κανένα δικαίωμα να ασκώ κριτική σε ό,τι αντιλαμβάνομαι λάθος για τίποτε και για κανένα, ούτε για τον Θεό τον ίδιο, αν έχει αξία μια τέτοια θέση ειπωμένη από κάποιον που δεν έχει τέτοιου είδους μεταφυσικές ανησυχίες..Απλά, συμφωνώ μαζί σου, πως ο καθένας για να είναι σε θέση να κρίνει άλλους, πρέπει κατά βάση να έχει βαθιά γνώση της οντότητας του και της θέσης της μέσα στο κοινωνικό γίγνεσθαι... Φαντάσου όμως στο όνομα της ταπεινότητας μας, να αφήνουμε έξω από κάθε κριτική τον οποιοδήποτε βλάκα πολιτικό που συναλλάσεται με τους παπάδες του Βατοπεδίου, την αμερικανική ιμπεριαλιστική πολιτική, να αναιρούμαι το δημοκρατικό μας δικαίωμα να διεκδικούμε μια καλύτερη ποιότητα ζωής όχι μόνο για τον εαυτό μας αλλά για χιλιάδες άλλους που δεν έχουν την δυνατότητα να υψώσουν την φωνή τους γιατί έχουν άλλα πράγματα να σκεφτούν οι πεινασμένοι , να κλείνουμε τα αυτιά μας και τα μάτια μας στην οικολογική καταστροφή, να σιωπούμε γιατί δεν βλέπουμε την καμπούρα μας (?)\"
    \"

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by imagine
    Originally posted by krino
    Originally posted by BALANCE

    Και Κρίνε (ερώτηση με κάθε δόση αστεϊσμου... το krino είναι από το άνθος ή από το κρίνω; ;-) )

    Κλασικη ερωτηση που μου κανει καθε καινουριο μελος εδω μεσα, στην οποια πλεον απαντω,


    κρατα οτι νομιζεις και οτι βολευει.
    Η αλλιως προτιμω να μιλανε αλλοι για μενα και οχι εγω.
    Έλεος με τις μεσοβέζικες απαντήσεις!!
    Κάτι είχες στο μυαλό σου όταν διάλεξες το νικνέιμ και-φαντάζομαι- δεν ΄το διάλεξες με κριτήριο τι βολεύει τον/ την balance. :P
    Αυτό σε ρωτάει, τι σκέφτηκες ΕΣΥ όχι τι βολεύει την ίδια.

    Δηλαδη για βαστα βρε imagine,
    ειμαι υποχρεωμενος να δινω συνεχως εξηγησεις για το ποιος ειμαι και τι κανω??
    Και αυτο οχι μια φορα και δυο αλλα δεκαδυο??

    Πρεπει συνεχως να πειθω οτι δεν ειμαι - η ειμαι - βατραχος με μπλε πουα βουλες???
    Δηλαδη δεν σου αρκει οτι με εχει κουρασει να απαντω σε τετοιες ερωτησεις οι οποιες μερικες φορες απακτουν μειωτικο χαρακτηρα?? Και τελικα αυτο ειναι μεσοβεζικη απαντηση???
    Μηπως να βαλω στην υπογραφη μου τι σημαινει το νικ μου για να ειμαι καλυμενος στο μελλον?


    Οντως κατι σκεφτομουνα οταν εκανα εγραφη και οταν θα δω οτι το υφος της ερωτησης, μου κανει θα γραψω ολο το ιστορικο του νικ μου.
    Προς το παρον οποιος ενδιαφερεται για το νικ μου να αρκεστει σε αυτη την απαντηση γιατι το καλοκαιρι εκανα την ιδια συζητηση παλι εδω,
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3307&page=2

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by sabb
    Text..Όλοι κρίνουμε και κρινόμαστε ανάλογα με τα πεπραγμένα μας..Δεν θα απεμπολήσω κανένα δικαίωμα να ασκώ κριτική σε ό,τι αντιλαμβάνομαι λάθος για τίποτε και για κανένα, ούτε για τον Θεό τον ίδιο, αν έχει αξία μια τέτοια θέση ειπωμένη από κάποιον που δεν έχει τέτοιου είδους μεταφυσικές ανησυχίες..Απλά, συμφωνώ μαζί σου, πως ο καθένας για να είναι σε θέση να κρίνει άλλους, πρέπει κατά βάση να έχει βαθιά γνώση της οντότητας του και της θέσης της μέσα στο κοινωνικό γίγνεσθαι... Φαντάσου όμως στο όνομα της ταπεινότητας μας, να αφήνουμε έξω από κάθε κριτική τον οποιοδήποτε βλάκα πολιτικό που συναλλάσεται με τους παπάδες του Βατοπεδίου, την αμερικανική ιμπεριαλιστική πολιτική, να αναιρούμαι το δημοκρατικό μας δικαίωμα να διεκδικούμε μια καλύτερη ποιότητα ζωής όχι μόνο για τον εαυτό μας αλλά για χιλιάδες άλλους που δεν έχουν την δυνατότητα να υψώσουν την φωνή τους γιατί έχουν άλλα πράγματα να σκεφτούν οι πεινασμένοι , να κλείνουμε τα αυτιά μας και τα μάτια μας στην οικολογική καταστροφή, να σιωπούμε γιατί δεν βλέπουμε την καμπούρα μας (?)

    πράγμα δύσκολο όμως γιατί στην έρημο δεν υπάρχουν αντικρυστοί καθρέπτες (..κι όπου έρημος, εννοείται το αστικό περιβάλλον βέβαια, στην πραγματική έρημο τα πράγματα είναι λιγότερο πολύπλοκα..)



    Συμφωνω πληρως με την απαντηση σου και μπορω να σου πω οτι πανω κατω ετσι λειτουργω.

    Ωστοσο μια αποψη για αυτα που βλεπω,
    ειναι οτι γυρω μου σε αυτα που πρεπει να μιλαμε (πες στα δυσκολα) συνηθως η φωνη μας βραχνιαζει μεχρι τελικης πτωσης ενω στα ασημαντα η γλωσσα μας εχει να πει απειρα....

    Ξερεις, μπορει να μιλησεις μια φορα και να πεις πραγματα που δεν τα εχεις πει σε ολοκληρη την ζωη σου
    Στην ουσια αυτο που εχει νοημα να ξερεις ποτε να μιλας, ποτε να σωπαινεις και ποτε να ακους.
    Και ολα αυτα χωρις να φοβασαι απολυτως τιποτα, πολυ απλα γιατι αυτα σκεφτεσαι αυτα πρατεις.

    Το ζητουμενο μου ειναι οτι το πιο συχνο ειναι να διαπιστωνω τα αντιθετα απο τα παραπανω.
    Ελπιζω να ειναι μονο δικη μου γνωμη αυτη και να ειμαι λαθος.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    56
    Παιδια με συγχωρείτε.

    Λυπάμαι αλλά όταν ρώτησα, περισσότερο το έκανα για να \"σπάσω\" τον πάγο επειδή είμαι νέο μέλος εδώ μέσα. Δεν φανταζόμουν ότι θα δημιουργούσα τόσο μεγάλο θέμα.

    Κρίνε δεν θέλω να μπεις στη διαδικασία να μου δώσεις, εμένα προσωπικά, εξηγήσεις για το ποιος είσαι. Και ούτε με ενδιαφέρει να μου εξηγεί κάποιος για το ποιος είναι αφού ούτε εγώ μπορώ να το κάνω για τον εαυτό μου. Και βεβαίως ελπίζω να είναι κατανοητό ότι δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα θέματα που έχουν μπει στο φόρουμ από τότε που ξεκίνησε...

    Τίποτα παραπάνω.... Λυπάμαι για την παρεξήγηση...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Originally posted by krino
    Originally posted by imagine
    Originally posted by krino
    Originally posted by BALANCE

    Και Κρίνε (ερώτηση με κάθε δόση αστεϊσμου... το krino είναι από το άνθος ή από το κρίνω; ;-) )

    Κλασικη ερωτηση που μου κανει καθε καινουριο μελος εδω μεσα, στην οποια πλεον απαντω,


    κρατα οτι νομιζεις και οτι βολευει.
    Η αλλιως προτιμω να μιλανε αλλοι για μενα και οχι εγω.
    Έλεος με τις μεσοβέζικες απαντήσεις!!
    Κάτι είχες στο μυαλό σου όταν διάλεξες το νικνέιμ και-φαντάζομαι- δεν ΄το διάλεξες με κριτήριο τι βολεύει τον/ την balance. :P
    Αυτό σε ρωτάει, τι σκέφτηκες ΕΣΥ όχι τι βολεύει την ίδια.

    Δηλαδη για βαστα βρε imagine,
    ειμαι υποχρεωμενος να δινω συνεχως εξηγησεις για το ποιος ειμαι και τι κανω??
    Και αυτο οχι μια φορα και δυο αλλα δεκαδυο??

    Πρεπει συνεχως να πειθω οτι δεν ειμαι - η ειμαι - βατραχος με μπλε πουα βουλες???
    Δηλαδη δεν σου αρκει οτι με εχει κουρασει να απαντω σε τετοιες ερωτησεις οι οποιες μερικες φορες απακτουν μειωτικο χαρακτηρα?? Και τελικα αυτο ειναι μεσοβεζικη απαντηση???
    Μηπως να βαλω στην υπογραφη μου τι σημαινει το νικ μου για να ειμαι καλυμενος στο μελλον?


    Οντως κατι σκεφτομουνα οταν εκανα εγραφη και οταν θα δω οτι το υφος της ερωτησης, μου κανει θα γραψω ολο το ιστορικο του νικ μου.
    Προς το παρον οποιος ενδιαφερεται για το νικ μου να αρκεστει σε αυτη την απαντηση γιατι το καλοκαιρι εκανα την ιδια συζητηση παλι εδω,
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3307&page=2
    Στάσου βρε κρίνο... \"με κάθε δόση αστεισμού\", σε ρωτάει, γιατί έχει μειωτικό χαρακτήρα???

    Κανείς δε σε πέρασε για πουά βάτραχο, ούτε και σε κατηγόρησε για τα μπλέ πουά σου (αν έχεις). :P:P

    Μια απλή και ξεκάθαρη ερώτηση θέλει -κατά τη γνώμη μου- μια απλή και ξεκάθαρη απάντηση. Αν κάποιος με ρωτήσει \"πώς σε λένε\" δε θ απαντήσω \"όπως νομίζεις εσύ με λένε\" αλλά θα πω \"imagine\" (ή τελοσπ\'αντων το πραγματικό μου όνομα)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino
    ξερολες η οχι ειναι αδιαφορο,

    εκεινο που εχει σημασια οταν ακους καποιον ειναι αν εχεις να παρεις κατι απο αυτον αλλιως χανεις τον χρονο σου.
    Xμ.... Αυτό μου ακούγεται σαν λίγο συμφεροντολογικό

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    κρίνε σου τη πέσαν όλες οι γυναίκες ε?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino
    ξερολες η οχι ειναι αδιαφορο,

    Το ζητουμενο ειναι να μαθεις να ακους οταν πρεπει και να τα μαζευεις για αλλου οταν δεν πρεπει.
    ....και αυτό μου φαίνεται σαν ...να τα ξέρεις όλα χεχε.

    και δηλαδή εσένα δεν σε ενοχλεί καθόλου να σε στήνει ο κάθε \"ξερόλας\" με ύφος εκατό καρδηναλίων -γιατί έτσι κάνουν- και να σου κάνει μάθημα σε κάτι που εσύ έτυχε να ξέρεις καλύτερα?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Παιδιά με το μαλακό οι ερωτήσεις, δώστε χρόνο στο κατηγορούμενο να απολογηθεί... :PPPPPPPPP

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by BALANCE
    Εκνευρίζομαι απίστευτα με τους ξερόλες....

    Η καλύτερη μου φίλη είναι ξερόλας. Μπορεί να μην ξέρει πχ. τίποτα από αυτοκίνητα αλλά πάντα έχει άποψη γι\' αυτά και προσπαθεί κάθε φορά που θα πω κάτι που έχει σχέση με μηχανικά προβλήματα (κι αυτό επειδή λόγω συνεχών προβλημάτων και κοροιδίας αναγκάστηκα να μάθω τα πάντα για τα αυτοκίνητα!) να μου αποδείξει ότι η δική μου άποψη είναι λάθος ενώ αυτή ξέρει καλύτερα!!!

    Είναι τρομερά ενοχλητικό, όχι μόνο για μένα αλλά και για τους άλλους γύρω της, με αποτέλεσμα να την κάνουν πέρα όλοι αλλά η ίδια δεν αλλάζει. Το μόνο που έμαθα να κάνω είναι να επιμένω λίγο και μετά να λέω \"ναι, μπορεί να έχεις δίκιο\" για να σταματήσω να την ακούω...
    Γιατί συνεχίζεις να την κάνεις παρέα? Τι είναι αυτό που σε κάνει να μένεις κοντά της παρόλο που σε εκνευρίζει?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    γιατι αγαπας τον φιλο σου με τα ελλατωματα του ειναι απλο.......εγω δουλευα με εναν τυπο ο οποιος νομιζε οτι επειδη σπουδασε στην βουλγαρια εχει ζησει και κανεις αλλος δεν εχει τετοιες εμπειριες....χωρια οτι οποτε συζητησαμε μου εσπαγε τα νευρα καποια στιγμη με νευριασαν αυτα που ελεγε(την ειχε δει master of the world) του την ειπα τοσο ασχημα αλλα του χρειαζοταν ντε.......

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by pennoula_v
    γιατι αγαπας τον φιλο σου με τα ελλατωματα του ειναι απλο.......εγω δουλευα με εναν τυπο ο οποιος νομιζε οτι επειδη σπουδασε στην βουλγαρια εχει ζησει και κανεις αλλος δεν εχει τετοιες εμπειριες....χωρια οτι οποτε συζητησαμε μου εσπαγε τα νευρα καποια στιγμη με νευριασαν αυτα που ελεγε(την ειχε δει master of the world) του την ειπα τοσο ασχημα αλλα του χρειαζοταν ντε.......
    Δηλαδή ο τύπος από τη Βουλγαρία αν ήταν φίλος σου δεν θα ήταν το ίδιο εκνευριστικός? Θα του τη χάριζες τότε?
    Αυτό μήπως είναι 2 μέτρα και 2 σταθμά? Θα την πουμε στον Χ άσχετο συνάδελφο αλλά τον φίλο θα τον αφήσουμε να μας τα πρήζει?
    Σου κάνω την ερώτηση καλοπροαίρετα, εκεί με οδήγησαν τα γραφόμενά σου :)

  14. #44
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κανενα προβλημα καμια παρεξηγηση.
    Και σορρυ αν το υφος μου ηταν καπως υπερβολικο.


    :)

  15. #45
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    56
    Καλημέρα nature. Δεν κάνουμε πλέον παρέα όπως παλιά. Αλλά πίστεψε με, δεν φταίει το ότι είναι ξερόλας. Προφανώς σταμάτησε η σχέση εξάρτησης από την πλευρά μου κι αυτό οδήγησε στο να χάσουμε την \"ισορροπία\" που είχαμε μεταξύ μας τόσα χρόνια.... (αλήθεια, έχετε ανεβάσει κανένα θέμα σχετικά με εξαρτήσεις από σχέσεις μέσα στο φόρουμ; Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον!)


    Krino, το ύφος σου ήταν όντως υπερβολικό κατά τη γνώμη μου. Σ\' ευχαριστώ για το sorry πάντως αν και δεν χρειάζεται να μου το ζητάς...

    :-)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •