κτθλψη υψηλης λειτουργικοτητας ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    κτθλψη υψηλης λειτουργικοτητας ...

    Απο ενα αρθρο .......
    η κτθλψη ειναι μια ασθενεια που πληττει εντελως τον καθενα ....μια αγνωστη και παρεξηγημενη μορφη κτθλψης ειναι η λεγομενη κτθλψη υψηλης λειτουργικοτητας .....τα γνωρισματα της ειναι οτι το ατομο βρισκεται σε κακη ψυχολογικικη κατασταση , μπορει ομως ναντεπεξελθει στις οικονομικες και επασγγελματικες υποχρεωσεις του .....η κτθλψη του μενει τροπον τινα συγκαλυμμενη απο φιλουε / συγγενεις ............η διαθορα μεταξυ Κ.Υ.Λειτοργιοκτητας , και μεταξυ μειζονος κτθλψης , ειναι οτι το αισθημα απεκλπισιας ειναι μικρο,, η απουσιαζει εντελως .....μπορουν τα ατομα που πασχουν απο αυτην την ιδιαιτερη κτθλψη να συνεχιζουν τις σπουδες των , η ην δουλεια τους , ωστοσο οταν φερουν εις περας τις υποχρεωσεις τους , εχουν την ταση να απομονωνονται και να κλεινονται στον εαυτο τοιυς .....
    κρινω οτι ειμαθι θυμα ακριβως αυτης της κτθλψης , ενω προ ετων ημουν θυμα της μειζονος κτθλψης , αλλα με τον θετικο τροπο σκεψης , και το κοψιμο των αντικαταθλιπτικων , περασα σε αυτο το σταδιο της κτθλψης , που ειναι ποι λαιτ ......μηπως σας εχει τυχει κι εσας ? δεν ρωτω , δημοσιευσα μια παραλλαγη του αρθρου , για να βοηθησω τα φιλια μελη του φορουμ .....
    μην ξεχναμε οτι ενα βιβλιο αυτοβοηθειας , απο τα πολλα πουχω διαβασει , γραμμενα απο ψυχιατρο , αρχιζει με την προταση , ' η κτθλψη ειναι μια μυστηριωδης ασθενεια ' ....αρα λιγα ειναι γνωστα γι αυτην την σοβαρη ασθενεια ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να εμφανίσει κατάθλιψη σε υποκλινικό επίπεδο, να έχει κάποια από τα συμπτώματα, αλλά να μην πληροί των απαραίτητο συνδυασμό ή αριθμό συμπτωμάτων σύμφωνα με το διαγνωστικό εγχειρίδιο. Ακόμη, θα μπορούσε και να χαρακτηριστεί ως δυσθυμία... ίδια συμπτώματα (σχεδόν) με την κατάθλιψη, αλλά αλλάζει η χρονιότητα και τα ένταση τους.

    Στο περιβάλλον μου, υπάρχουν παραδείγματα που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και με τους τρεις αυτούς τύπους κατάθλιψης... απλώς από ότι έχω καταλάβει αυτά τα μοτίβα τους οδηγούν σε σκέψεις που φαίνεται να αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα ως χαρακτηριστικά της προσωπικότητας τους. .....Ενώ, δεν είμαι φίλη στο να φοράμε την ταμπέλα της οποιαδήποτε διαταραχής, θεωρώ πολύ χειρότερο το να φορά κανείς τα συμπτώματα ως στοιχεία της προσωπικότητας του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ρε συ στην εποχη μας δεν γνωριζω και πολλους να πετανε απο χαρα και αισιοδοξια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Το "πρόβλημα" της κατάθλιψης δεν αφορά μόνο "το πέταγμα από χαρά και αισιοδοξία"... δεν είναι απλώς το πρίσμα υπό το οποίο βλέπουμε την πραγματικότητα, είναι μια σοβαρή διαταραχή, που δεν γεμίζει το άτομο μόνο αισθήματα θλίψης, απελπισίας κτλ. πλήττει τη λειτουργικότητα του ατόμου, την συμπεριφορά του και γενικότερα την ποιότητα της ζωής του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Ενώ, δεν είμαι φίλη στο να φοράμε την ταμπέλα της οποιαδήποτε διαταραχής, θεωρώ πολύ χειρότερο το να φορά κανείς τα συμπτώματα ως στοιχεία της προσωπικότητας του.
    Είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε ως στοιχεία της προσωπικότητάς μας πράγματα τα οποία είναι συγγενή με την φύση μας και δεν μπορούμε να επηρεάσουμε..όπως το ύψος μας,το χρώμα των ματιών,την προδιάθεση για διαβήτη,την προδιάθεση για κατάθλιψη ή ψύχωση...Όσοι πάσχουν από χρόνια ενδογενή κατάθλιψη,είναι καταδικασμένοι να κουβαλήσουν το φορτίο μέχρι το τέλος...Τα φάρμακα,η ψυχοθεραπεία,η ατομική πάλη για ίαση,μπορούν μόνο να μανατζάρουν την ένταση των συμπτωμάτων.
    Το βρίσκω αφελές να πιστεύουμε πως τα στοιχεία της προσωπικότητας ενός ατόμου τα καλλιέργησε βουλητικά το ίδιο το άτομο...Απλοί ηθοποιοί είμαστε,του σεναρίου που υπαγορεύει η νευροβιολογία μας.

    υ.γ...Μπορούν κάποιοι να αυτοσχεδιάσουν άραγε?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν εχει σκεφτει ποτε οτι στην πραγματικοτητα σου φυτευουν απο μικρο παιδι την καταθλιψη, ακριβως επειδη σου φιμωνουν τον αυτοσχεδιασμο σου επειδη δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτος, μετατρεποντας σε σε εναν ηθοποιο; Οσο πιο εμφυτη και ισχυρη η ταση ενος ανθρωπου για αυτοσχεδιασμο, τοσο πιο ισχυρο το βιωμα της καταθλιψης εαν τον φιμωσουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δεν εχει σκεφτει ποτε οτι στην πραγματικοτητα σου φυτευουν απο μικρο παιδι την καταθλιψη, ακριβως επειδη σου φιμωνουν τον αυτοσχεδιασμο σου επειδη δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτος, μετατρεποντας σε σε εναν ηθοποιο; Οσο πιο εμφυτη και ισχυρη η ταση ενος ανθρωπου για αυτοσχεδιασμο, τοσο πιο ισχυρο το βιωμα της καταθλιψης εαν τον φιμωσουν.
    Εγω ειχα μια πολυ καλη παιδικη ηλικια , παρολα αυτα στα 40 επαθα κτθλψη .........αλλωστε το αιτιο της κτθλψης εινα ακομη αγνωστο , εικασιες κανουν κι οι γιατροι ......η σεροτονινη δεν ειναι το αιτιο , διοτι εχει γινει νεκροψια σε καταθλιπτικους ασθενεις , και δεν βρεθηκε ελλειψη σερτονινης ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    υ.γ...Μπορούν κάποιοι να αυτοσχεδιάσουν άραγε?
    Πιστευω οτι ως ενα σημειο , ναι , μπορεις να υποβαθμισεις μερικα συμπτωματα της κατθλψης , αν εισαι αρκετα ' ψημενος 'άπο την ζωη .....παντα εως ενα σημειο ...... η ασθενεια θαχει παντα τον πρωτο λογο , διοτι τα σημεια που μπορεις να υποβαθμισεις θαναι ησσονος σημασιας ..........πχ. εχω περασει πλλες μπορες στην ζωη μου , λογω ηλικιας , οποτε μπορω να μην ειμαι απελπισμενος , με την συνδρομη της θετικης αντιμετωπισης και συχνης χειρωνακτικης απασχολησης .............νομιζω οτι ειναι εμφανες απο την ηλικια των μελων του φορουμ , που ειναι μικρη, δεν βλεπω καπιον μεγαλυτερο να ζητα βοηθεια , εχουμε μαθει να αντιμετωπιζουμε τα προβληματα μονοι μας....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δεν εχει σκεφτει ποτε οτι στην πραγματικοτητα σου φυτευουν απο μικρο παιδι την καταθλιψη, ακριβως επειδη σου φιμωνουν τον αυτοσχεδιασμο σου επειδη δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτος, μετατρεποντας σε σε εναν ηθοποιο; Οσο πιο εμφυτη και ισχυρη η ταση ενος ανθρωπου για αυτοσχεδιασμο, τοσο πιο ισχυρο το βιωμα της καταθλιψης εαν τον φιμωσουν.

    Αφορά πάρα πολύ τη σχολή υπό την οποία εξετάζει κανείς την κατάθλιψη, άλλη αιτιολογία δίνεται από τη γνωστική, άλλη από την ψυχοδυναμική κτλ. Ούτε εγώ πιστεύω ότι αφορά απλώς τα χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης, με αυτή τη λογική τα αντικαταθλιπτικά θα είχαν 100% επιτυχία σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Η αιτιολογία της κατάθλιψης είναι πολυπαραγοντική, είναι δύσκολο να συμβεί από μία και μοναδική αιτία. Εγώ ταυτίζομαι κυρίως με ψυχοδυναμικές προσεγγίσεις, αν και δεν έχουν μεγάλη απήχηση γενικώς.

    Δεν ξέρω αν μπορούν να υποβαθμιστούν τα συμπτώματα της κατάθλιψης, αλλά κι εγώ θεωρώ πως με προσπάθεια, μπορεί κανείς να αντιμετωπίσει κάποια (ίσως και όλα) από τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πιστευω οτι ισχυρο αντικαταθλήτικο ειναι οταν δεν επικεντρωνεσαι μονο στο εαυτο σου, και κανεις αλλους ανθρωπους να νοιωθουν ωραια.
    Πιστευω με τα χιλια στην θεωρια του καθρεφτη.

  12. #12
    Σε συναισθηματικές καταστάσεις καταθλιψης αυτό που συνήθως μου συμβαίνει είναι να επιδιώκω επικοινωνία με τους άλλους και κοινωνικοποίηση. Δλδ να πηγαίνω σε εκδηλώσεις, να κάνω τηλέφωνα σε άτομα που βλέπω μια κάθε τόσο, να πηγαίνω επισκέψεις ενώ πριν δεν τις συνήθιζα ιδιαίτερα.
    Ωστόσο πέφτει η αποδοτικότητα μου σε επαγγελματικά θέματα που απαιτούν νοητική διεργασία όπως, μελέτη, σύνταξη κειμένων και άλλα που απαιτούν χειρονακτική εργασία.

    Συγκαλείπτουμε μεν το πρόβλημα επειδή θέλουμε να φαινόμαστε στους άλλους ψυχολογικά καλά, αλλά επειδή πρόκειται για πρόβλημα με έντονο συναισθηματικό χαρακτήρα, όλο και κάτι μένει στο πρόσωπο, δλδ στην εικόνα που εκμπέμπουμε στους άλλους, δλδ στο ύφος, στις γκριμάτσες του προσώπου και των χεριών και στον τόνο φωνής. Ο καταθλιπτικός (δεν μιλώ για βαριές καταστάσεις) είναι συνειδητοποιημένος, δλδ η καταθλιψη συνεπάγεται να αντικρίζει πιο αντικειμενικά την προσωπική του ζωή, μια προσωπική ζωη που όλο και κάπου δεν τον αναπαύει. Η αντίκριση όμως αυτή τον βυθίζει μέσα στη σκέψη, σε μια σκέψη που είναι χρωματισμένη από το συναίσθημα της καταθλιψης.
    Η σύνηθης εξωτερική συνέπεια είναι ότι ο καταθλιπτικός, ίσως αυτης της βύθισης στη σκέψη και στο συναίσθημα, δεν μπορεί να πράξει, ιδίως πράγματα που απαιτούν παραγωγικότητα και απόδοση και παραμένει αδρανής.
    Last edited by ioannis2; 02-07-2018 at 09:04.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να εμφανίσει κατάθλιψη σε υποκλινικό επίπεδο, να έχει κάποια από τα συμπτώματα, αλλά να μην πληροί των απαραίτητο συνδυασμό ή αριθμό συμπτωμάτων σύμφωνα με το διαγνωστικό εγχειρίδιο. Ακόμη, θα μπορούσε και να χαρακτηριστεί ως δυσθυμία... ίδια συμπτώματα (σχεδόν) με την κατάθλιψη, αλλά αλλάζει η χρονιότητα και τα ένταση τους.
    Να ευχομαι να μην εχω δυσθυμια , διοτι ειναι πολυ ανθεκτικη στον χρονο , και πιο δυσκολη να θεραπευτει ........αν και ηπια .....
    εν καταλειδι , ειναι αρκετα δυσκολο να διαγνωσθει ο τυπος κτθλψης που εχεις, μονο ο χρονος θα το δειξει αυτο , νομιζω .....διοτι μεταβαλλεται η κτθλψη , δεν εχεις παντα τον ιδιο τυπο κτθλψης ....υπουλη ασθενεια .....εκτος απο σοβαρη ....

Similar Threads

  1. Ατομο υψηλης ευαισθησιας
    By iwannaaa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-11-2017, 21:01
  2. Κλίµακα Συνολικής Εκτίµησης της Λειτουργικότητας
    By serios in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 18:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •