Πρόβλημα Υποχονδριασης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    3

    Πρόβλημα Υποχονδριασης

    Οπως καταλάβατε από τον τίτλο έχω το παραπάνω πρόβλημα.
    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες πως ξεκίνησε το πρόβλημα ,αλλά θα αναφερθώ στο τωρινό γεγονος.

    Τις προάλλες διαβασα ένα άρθρο στην εφημεριδα για τον καρκίνο ορχέων και ότι πρέπει κάποιες στιγμές να κάνουμε μια αυτοεξέταση (με τα δάκτυλα) για κάποιο ογκίδιο. Είπα και εγώ να κάνω μια αυτοεξέταση,η οποία δεν έδειξε κάτι. Ομως επειδη δεν είμαι γιατρός αλλά υποχόνδριος η αυτοεξέταση μου έγινε εμμονή και για μια βδομάδα ψαχνόμουνα καθημερινά μήπως κ εντοπίσω κάτι. Εντόπισα τα όργανα που συνδέονται με τους όρχεις αλλά όχι κάποίο ογκίδιο.Ομως μου μπηκε η ιδέα μήπως δεν έχω εντοπίσει κάτι (πολλές φόρες σκεφτόμουν "σαν να πιάνω κάτι εδώ......και αργότερα που έλενχα ξανά δεν έβρισκα τίποτα). Τελικά πρέπει να τσέκαρα τους όρχεις περίπου 50 φορές σε μια εβδομάδα.
    Επειδή με κούρασε πολύ η ιστορία εχθές αποφασίζω να κάνω έναν τελευταίο έλεγχο (δεν μου έφταναν οι 50 προφανώς) και τα βρίσκω όλα εντάξει. ΄Το ίδιο βράδυ όμως νιώθω για λίγη ώρα ενα βάρος στους όρχεις και μου ξανακαρφώνεται η ιδέα και σήμερα όλη μέρα "νιώθω τους όρχεις μοϋ" (δεν έχω βάρος αλλά τους νιώθω) προφανώς γιατί η προσοχή μου είναι εστιασμένη εκεί. Θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι φυσικό λόγω της υποχονδρίασης.....δηλαδή επειδή όλη μέρα έχω το μυαλό μου στους όρχεις γι'αυτο νιώθω κάπως εκεί κατω......κάτι σαν αυθυποβολή μήπως ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν ειχες κατι εκει περα με τοσους ελεγχους θα το ειχες καταλαβει.εξ αλλου αυτο που αναζητας ειναι να βρεις κατι διαφορετικο απο αυτο που εχεις συνηθισει να ψηλαφιζεις.και αν αποφασισουν να βαρυνουν θελει 2-3 μηνες,δεν προκειται να βαρυνουν σε 1 μερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Badouris,

    1. Οι όρχεις διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο και πολλά άτομα έχουν ογκίδια χωρίς αυτά να είναι καρκίνοι (οι περισσότεροι με ογκίδια δεν έχουν προοπτική καρκινογένεσης). Οπότε και να μπορούσες να εντοπίσεις κάτι μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να είναι κάτι σαν κύστη και να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα.

    2. Δεν πρόκειται να παραδεχτείς εύκολα ότι δεν έχεις τίποτα γιαυτό να πας πρώτα στον γιατρό σου να σου επιβεβαιώσει τουλάχιστον αυτός ότι είσαι εντάξει. Όταν πας θα σου εξηγήσει εκείνος περισσότερα.

    3. Καταλαβαίνω ότι μερικές φορές και οι όρχεις σου να μπορούσαν να σου πουν \"είμαστε καλά\" δεν θα τους πίστευες. Το θέμα είναι όμως, όλο αυτό σου προκαλεί κάποιο πρόβλημα; ύπνου, συγκέντρωσης, κτλ? Μην βάζεις ταμπέλες γιατί ο υποχόνδριος είναι μεγάλη κουβέντα.

  4. #4
    Originally posted by badouris
    Οπως καταλάβατε από τον τίτλο έχω το παραπάνω πρόβλημα.
    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες πως ξεκίνησε το πρόβλημα ,αλλά θα αναφερθώ στο τωρινό γεγονος.
    Δηλαδή αν έμπαινες και σε λεπτομέρειες τι άλλο θα μαθαίναμε;;;

    Σόρι, αλλά πιο γελοίο θέμα δεν έχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    3
    Originally posted by Manos88
    Badouris,

    1. Οι όρχεις διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο και πολλά άτομα έχουν ογκίδια χωρίς αυτά να είναι καρκίνοι (οι περισσότεροι με ογκίδια δεν έχουν προοπτική καρκινογένεσης). Οπότε και να μπορούσες να εντοπίσεις κάτι μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει να είναι κάτι σαν κύστη και να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα.

    2. Δεν πρόκειται να παραδεχτείς εύκολα ότι δεν έχεις τίποτα γιαυτό να πας πρώτα στον γιατρό σου να σου επιβεβαιώσει τουλάχιστον αυτός ότι είσαι εντάξει. Όταν πας θα σου εξηγήσει εκείνος περισσότερα.

    3. Καταλαβαίνω ότι μερικές φορές και οι όρχεις σου να μπορούσαν να σου πουν \"είμαστε καλά\" δεν θα τους πίστευες. Το θέμα είναι όμως, όλο αυτό σου προκαλεί κάποιο πρόβλημα; ύπνου, συγκέντρωσης, κτλ? Μην βάζεις ταμπέλες γιατί ο υποχόνδριος είναι μεγάλη κουβέντα.
    Φίλε Μάνο,

    Ησουν πολύ κατατοπιστικός.......ευχαρισ� �ώ.

    Απλά όλο αυτό μου ρίχνει την διάθεση με συνέπειες στην εργασία μου κ την προσωπική μου ζωή.

    Επειδή όμως κατά καιρούς περνάω τέτοια άγχη (πέρυσι έιχα τον φόβο του aids και τελικά κατέληξα να κάνω το test χωρίς να υπάρχει ρεαλιστικός λόγος να γίνει) έχω παρατηρήσει ότι \"δημιουργώ\" ψυχοσωματικά συμπτώματα όταν εστιάζω την προσοχή μου σε κάποιο όργανο.

    Κάποια περίοδο ασχολιόμουν με την καρδιά μου με αποτέλεσμα να έχω καθημερινά \"φτερουγίσματα\" και το παράξενο είναι ότι όταν σταμάτησα να παρατηρώ την καρδιά μου τα \"φτερουγίσματα\" σταματήσανε.

    Αμέσως μετά ένιωθα δυσκολία στην αναπνοη και ασχολιόμουν με αυτό (\"γιατί έχω δυσκολία στην αναπνοή.....τι συμβαίνει......κλπ). Οταν σταμάτησα να σκέφτομαι την \"αναπνοή\" το πρόβλημα σταμάτησε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    badouris,

    Καλησπερα και απο εμενα! Ετσι καπως ειμαι και εγω! Σταματα να ασχολεισαι!!! Σταματα! Εγω για να καταλαβεις τον τελευταιο καιρο, νομιζω οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας, και ο,τι μα ο,τι συμπτωμα περιγραφουν στα διαφορα sites, αισθανομαι οτι το εχω!!!

    Αστα φιλε μου, μην τα ρωτας!!! Δεν ειναι ομως τιποτα...Θα περασει κι αυτο, και μετα απο λιγο καιρο κατι αλλο θα βρουμε να μας απασχολησει. Ετσι δεν ειναι?

    φιλικα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    3
    Καλά τα λες φίλε μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    badouris, μία απ\' τα ίδια κι εγώ με αυτά τα περίεργα \"κολλήματα\". Εμμονή με το καρκίνο (επειδή καπνίζω πολύ) , το aids ΄παλιότερα και πολλά άλλα... Ευτυχώς ήταν μόνο στο μυαλό μου (ελπίζω! ).
    Άν είναι τόσο επίμονες οι σκέψεις και υπάρχουν και άλλα έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς κάποιον ειδικό??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by badouris


    Τελικά πρέπει να τσέκαρα τους όρχεις περίπου 50 φορές σε μια εβδομάδα.
    όλη μέρα έχω το μυαλό μου στους όρχεις


    πολύ καλό θέμα





    ps

    κρίνο λίγα σπόρια ακόμα ρεεεεεεε, τι τα παίρνεις μακριά ???

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ετσι οπως πατε εδω μεσα πρεπει να αγοραζω με το κιλο ....

    (εχμμ για να ειμαι εντος θεματος εγω τι να κανω για πιθανα ογκιδια???)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by krino
    Ετσι οπως πατε εδω μεσα πρεπει να αγοραζω με το κιλο ....

    (εχμμ για να ειμαι εντος θεματος εγω τι να κανω για πιθανα ογκιδια???)



    εσύ είσαι ολόκληρος ένας όγκος.......!!!!!


    αρφφφφφφφφφ

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by liberchild
    Originally posted by krino
    Ετσι οπως πατε εδω μεσα πρεπει να αγοραζω με το κιλο ....

    (εχμμ για να ειμαι εντος θεματος εγω τι να κανω για πιθανα ογκιδια???)



    εσύ είσαι ολόκληρος ένας όγκος.......!!!!!


    αρφφφφφφφφφ

    ακομα καλυτερα τοτε!

    αρχινα να ψηλαφας οπου βρεις...
    Περτικαλω θελω εμπνευση, στρατηγικη και μεθοδο....
    Ελπιζω να εισια υποχονδριακια ε?
    Οχι μισες δουλειες.... να σκυψεις με φροντιδα πανω στο προβλημα....

    ΥΓ........ στο τελος ποσταρουμε αποτελεσματα να παρει και θαρρος ο θεματοθετης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    απροκαλυπτο το \"πεσιμο\" του κρινου προς την libechild!!!!! συμφωνειτε????
    Πο ποο!!!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lostsoul
    απροκαλυπτο το \"πεσιμο\" του κρινου προς την libechild!!!!! συμφωνειτε????
    Πο ποο!!!!!

    ζουλιαρη....
    θες και εσυ??
    εμμμ με το σταυρο (του θεου) που πας ρε καραμητρο???
    εισαι τρε τρε τρε μπαναλ....

    :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •