Καταπιεση οργης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    Καταπιεση οργης

    Καλησπερα παιδια . Ειναι ενας τυπος που αναγκαστηκα ερχομαι σε επαφη μαζι του λογω μιας κοινης δραστηριοτητας. Μου λεει το τελευταιο καιρο ειρωνικα γεια σου , εγω δεν εχω αντιδρασει και νιωθω πολυ θυμωμενη με τον ευατο μου . Δεν αντεδρασα γιατι φοβομουν μη με χτυπησει ισως δεν ξερω ή μην το κανει χειροτερο , ποια ειναι η σωστη λυση ωστε να τον αποστομωσω ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Μην δίνεις τόση σημασία σε καραγκιόζηδες. Θα βρεις πολλούς εκεί έξω και δεν αντιμετωπίζονται. Αλλά δεν κατάλαβα τι "γεια σου" σου λέει; Έχει προηγηθεί κάτι; Στο λέει μπροστά σε κόσμο και νιώθεις άβολα; Αν τότε είναι έτσι εγώ προσωπικά θα του έλεγα να πάει να γαμ..... Πως θα σε χτυπήσει; Δηλαδή είσαι κάπου μόνη με αυτόν;

  3. #3
    Ναι ειναι ενας βλακας , κανουμε μαζι μια δραστηριοτιτα κ ειναι και αλλα παιδια βασικα παμε μαζι φροντιστηριο αγγλικα αλλα ειμαστε ενηλικες σχεδον 20 κατι και καποιοι μεγαλυτεροι , ναι μερικοι τον ακουσαν 1-2 φορες να το κανει αλλα ηταν κατι κωλοπαιδα σαν αυτον κ γελουσαν , οχι τιποτα απλα ετσι στο ακυρο το αρχισε μια μερα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Isp View Post
    Ναι ειναι ενας βλακας , κανουμε μαζι μια δραστηριοτιτα κ ειναι και αλλα παιδια βασικα παμε μαζι φροντιστηριο αγγλικα αλλα ειμαστε ενηλικες σχεδον 20 κατι και καποιοι μεγαλυτεροι , ναι μερικοι τον ακουσαν 1-2 φορες να το κανει αλλα ηταν κατι κωλοπαιδα σαν αυτον κ γελουσαν , οχι τιποτα απλα ετσι στο ακυρο το αρχισε μια μερα
    Οπότε το έπιασες το νόημα. Μην ασχολείσαι. Μπορεί να γίνει χειρότερο. Σαν να μην υπάρχει. Αυτός τρέφεται με αυτό. Μην τον βοηθάς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Isp View Post
    Ναι ειναι ενας βλακας , κανουμε μαζι μια δραστηριοτιτα κ ειναι και αλλα παιδια βασικα παμε μαζι φροντιστηριο αγγλικα αλλα ειμαστε ενηλικες σχεδον 20 κατι και καποιοι μεγαλυτεροι , ναι μερικοι τον ακουσαν 1-2 φορες να το κανει αλλα ηταν κατι κωλοπαιδα σαν αυτον κ γελουσαν , οχι τιποτα απλα ετσι στο ακυρο το αρχισε μια μερα
    Περιφρόνηση... μην απαντάς και μη δίνεις σημασία, σαν να μην υπάρχει.

  6. #6
    Συμφωνω παιδια , αλλα ετσι εγω δεν φενομαι χαζη ?, να αφγσω αυτη την κατασταση να διαιωνιζεται ?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Αν ήταν λογικός άνθρωπος θα σου έλεγα να του πεις "ξέρεις αυτό με ενοχλεί". Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει λογική. Το ξέρει πως σε ενοχλεί ή το κάνει απλά για να γελάσει με τους άλλους. Ξέρω τι εννοείς "να διαιωνίζεται" αλλά τι να κάνεις; Αν θες μίλα του αλλά οι πιθανότητες ένα τέτοιο άτομο να κατανοήσει είναι ελάχιστες.

  8. #8
    Μπα δεν παιζει ειναι ενας βλακας οπως προειπα που νομιζει οτι κανει τον μαγκα προτιμω να τον αγνοησω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    πάντως εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα σε μαθήματα γαλλικών, το αντιμετώπισα με ευθεία "επίθεση". Βασικά είχα πολύ πιο βαρβάτο πρόβλημα καθώς ο τύπος μου έλεγε "φύγε, δεν σε θέλει κανένας" και τέτοια μέσα στην τάξη! Οπότε μια μέρα γύρισα κατά την διάρκεια του μαθήματος και τον ρώτησα δυνατά "γιατί το κάνεις αυτό; είναι αστείο; πόσων χρονών είσαι;" κτλ. Πολύ σημαντικό: το έκανα αυτό χωρίς να γελάω και κοιτώντας τον στα μάτια συνεχώς, μέχρι που το χαμόγελο του πάγωσε. Ήταν η πρώτη φορά που κατάφερα να αντιπαρατεθώ σε κάποιον στη ζωή μου.

    Ε, απ'τη μέρα που το έκανα σταμάτησε να με ενοχλεί και μάλιστα προσπάθησε να γίνει φίλος μου... Αλλά για να το κάνω αυτό, έπρεπε να το προβάρω με τον ψυχολόγο μου πάνω από 3 φορές.

    Γνώμη μου είναι ότι αν το αφήσεις, θα συνεχίσει να γίνεται. Αν δεν σε ενοχλεί τόσο, απλώς αγνόησε το. Αν όμως σε χαλάει πολύ, τότε πρέπει να το αντιμετωπίσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Isp View Post
    Μπα δεν παιζει ειναι ενας βλακας οπως προειπα που νομιζει οτι κανει τον μαγκα προτιμω να τον αγνοησω
    Υπάρχει κι άλλη λύση αλλά θέλει κότσια...

  11. #11
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    πάντως εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα σε μαθήματα γαλλικών, το αντιμετώπισα με ευθεία "επίθεση". Βασικά είχα πολύ πιο βαρβάτο πρόβλημα καθώς ο τύπος μου έλεγε "φύγε, δεν σε θέλει κανένας" και τέτοια μέσα στην τάξη! Οπότε μια μέρα γύρισα κατά την διάρκεια του μαθήματος και τον ρώτησα δυνατά "γιατί το κάνεις αυτό; είναι αστείο; πόσων χρονών είσαι;" κτλ. Πολύ σημαντικό: το έκανα αυτό χωρίς να γελάω και κοιτώντας τον στα μάτια συνεχώς, μέχρι που το χαμόγελο του πάγωσε. Ήταν η πρώτη φορά που κατάφερα να αντιπαρατεθώ σε κάποιον στη ζωή μου.

    Ε, απ'τη μέρα που το έκανα σταμάτησε να με ενοχλεί και μάλιστα προσπάθησε να γίνει φίλος μου... Αλλά για να το κάνω αυτό, έπρεπε να το προβάρω με τον ψυχολόγο μου πάνω από 3 φορές.

    Γνώμη μου είναι ότι αν το αφήσεις, θα συνεχίσει να γίνεται. Αν δεν σε ενοχλεί τόσο, απλώς αγνόησε το. Αν όμως σε χαλάει πολύ, τότε πρέπει να το αντιμετωπίσεις.
    Δυστηχως με χαλαει και δεν θελω να αφησω αυτον τον ηλιθιο να νομιζει οτι κανει και τον μαγκα σε εμενα αλλα οντως αυτο που ειπε οντως δεν εχω τα κοτσια θελω να του το κοψω μια και καλη αλλα...

  12. #12
    Άμα του δειχτείς όπως έκανε η masterridley θα αλλάξει η συμπεριφορά του, διότι θα σε εκλάβει για άτομο απρόβλεπτο από το οποίο θα μπορούσε να κινδυνέψει, ήτοι τέτοιοι αναιδείς κατά βάθος είναι χέσηδες. Η άλλη λύση αν την αντέχεις είναι αυτο που σου λέει ο Αργύρης85, "Σαν να μην υπάρχει".
    Στις χειρότερες περιπτώσεις, εκεί όπου τέτοιο κακό εξακολουθεί πρέπει να βρίσκουμε μέσα μας τις δυνάμεις και να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Isp View Post
    Δυστηχως με χαλαει και δεν θελω να αφησω αυτον τον ηλιθιο να νομιζει οτι κανει και τον μαγκα σε εμενα αλλα οντως αυτο που ειπε οντως δεν εχω τα κοτσια θελω να του το κοψω μια και καλη αλλα...
    Το μόνο εύκολο... πας κοντά και του τη χώνεις στο σαγόνι. Μετά τον μαζεύει το ΕΚΑΒ κι εσένα το 100. Υπάρχει κι άλλη λύση... τον κάνεις μια αναφορά στο διευθυντή του σχολείου και το θέμα θα λήξει εκεί.

  14. #14
    Νομιζω πρεπει να τον αντιμετωπισω ευθεως διοτι μου κανει κακο ψυχολογικα εμενα να του δινω "χωρο" πρεπει να διαλεξω τη δυσκολη λυση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Isp View Post
    Νομιζω πρεπει να τον αντιμετωπισω ευθεως διοτι μου κανει κακο ψυχολογικα εμενα να του δινω "χωρο" πρεπει να διαλεξω τη δυσκολη λυση
    Η «δύσκολη λύση» είναι μόνο για αυτοάμυνα, και ποτέ για επίθεση.

    Πάρε την εύκολη λύση, θα σου 'ρθει και πιο φτηνά... :))

    ....
    Σ' αυτές τις καταστάσεις να σκέπτεσαι και το μετά...

    Πχ

    --Αν τον χτυπήσεις μπορεί να σε χτυπήσει και να ισχυριστεί αυτοάμυνα.

    --Αν τον κάνεις καταγγελία, δεν θα μπορεί να σε ενοχλήσει ξανά, ούτε να σ' εκδικηθεί, γιατί όλες οι υποψίες θα πέφτουν πάνω του.

    --Αν τον χτυπήσεις, θα γίνει εκείνος το θύμα και θα έχεις εσύ το άδικο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Λοχεία και εκρήξεις οργής
    By halo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2016, 23:34
  2. ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ
    By ΝΙΚΙ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 13-04-2016, 16:24
  3. καταπιεση και αγχος
    By ilianapj in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 28-09-2014, 01:23
  4. Καταπίεση..
    By Siren in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2013, 19:16
  5. καταπιεση απο καθηγητη
    By desperate70 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 05-02-2009, 02:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •