κοινωνικος ρατσισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504

    κοινωνικος ρατσισμος

    Για σας παιδια......
    θυμιζω στους αναγνωστες οτι πασχω απο χρονια ψυχωτικη συνδρομη κοινως σχιζοφρενεια και παιρνω σολιαν και ακινετων
    Σημερα πηγα αλλη μια ποδηλασια, πηρα δυο φιλους μου και οργανωσα παρεακη στην βολτα ωραια ηταν, αυτες της μερες φτιαχνω χαρτια για να δουλεψω σε 8μηνο κοινωφελη......
    Λοιπων εκει που κουβεντιαζαμε τους ειπα οτι πρεπει να περασω απο γιατρους, θελει εξεταση απο ενα γενικο γιατρο και εναν ψυχιατρο..... φυσικα ψυχιατρο θα περασω απο τον δικο μου γιατρο της επομενες μερες
    Λοιπων οταν ακουσαν οτι πρεπει να περασω ψυχιατρο γελασαν και το θεωρησαν φυσιολογικο γιατι ενας σχιζοφρενεις δεν πρεπει να δουλευει, και τα φαρμακα σε κανουν φυτο...
    γενικος εβγαλαν οι φιλοι μου ρατσιστικη χωλη για τους ανθρωπους με ψυχιατρικα προβληματα, δεν ξεραν βεβαια σε ποιον τα λεγαν αυτα. δεν ξερουν οτι εχω σχιζοφρενεια δεν τους το εχω πει, και ισως καλυτερα.......
    εχετε συναντηση εσεις ρατσισμο απο φιλους σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εννοειται ρε φιλε που ζεισ ενοειται αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Γτ μιλαμε ετσι γτ με βριζουν ολοι ολη μερα εσυ που ζεισ εγω που ζω κοιμασαι αμα δεν τα ξερεισ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εμενα βασανιστηρια μου κανουν ενοειται αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Νομιζεισ οτι εχεισ προβλημα δεν εχεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Δοκιμασε να τουσ δειξεισ οτι εισαι ισοσ η κ ανωτεροσ και θα δεισ τι θα σου κανουν που ζεισ τεξασ ειναι η ελλαδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Καλοσ ειναι αυτοσ που δε μιλαει ο ησυχοσ οχι ο καλοψυχοσ αυτοι δεν εχουν ιδεα απο ανθρωπουσ κι ουτε θα μαθουν ποτε αυτο λεμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Είναι περισσότερο από άγνοια η γνώμη των φίλων σου. Ο περισσότερος κόσμος νομίζει αυτά που νομίζουν και οι φίλοι σου για την σχιζοφένεια και γενικά για τις ψυχικές παθήσεις.
    Κι εσύ, αν δεν αντιμετώπιζες το πρόβλημα από μέσα και δεν ήξερες, μπορεί να είχες την ίδια άποψη με τους φίλους σου. Γι αυτό μην τους κακιώνεις και τους κακοχαρακτηρίζεις άδικα για ρατσιστές Αυτό που ξέρουν, αυτό λένε!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    που να δεις αργοτερα σε τι εποχες θα φτασουμε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εγω συμφωνω περισσοτερο ειναι αγνοια.

    παρολο που η ασθενεια ειναι συχνη 1-1.2% στην Ελλαδα ο κοσμος εχει πληρη αγνοια.

    και εμεις αμα δεν την ειχαμε θα ειχαμε αλλη αποψη για τους σχιζοφρενεις ετσι οπως τα παρουσιαζουν τα μεσα μαζικης ενημερωσης και γενικα.

    παντως καποια ψυχικη ασθενεια εχει 1 στους 3 στην Ευρωπη οποτε και αυτοι ψυχακηδες ειναι χεχε.

    Αππλως εμεις το εχουμε σε μεγαλυτερο βαθμο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Είναι περισσότερο από άγνοια η γνώμη των φίλων σου. Ο περισσότερος κόσμος νομίζει αυτά που νομίζουν και οι φίλοι σου για την σχιζοφένεια και γενικά για τις ψυχικές παθήσεις.
    Κι εσύ, αν δεν αντιμετώπιζες το πρόβλημα από μέσα και δεν ήξερες, μπορεί να είχες την ίδια άποψη με τους φίλους σου. Γι αυτό μην τους κακιώνεις και τους κακοχαρακτηρίζεις άδικα για ρατσιστές Αυτό που ξέρουν, αυτό λένε!
    δεν τους κραταω κακια απλα πληγωθηκα απο το τροπο που μιλουσαν....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Είναι περισσότερο από άγνοια η γνώμη των φίλων σου. Ο περισσότερος κόσμος νομίζει αυτά που νομίζουν και οι φίλοι σου για την σχιζοφένεια και γενικά για τις ψυχικές παθήσεις.
    Κι εσύ, αν δεν αντιμετώπιζες το πρόβλημα από μέσα και δεν ήξερες, μπορεί να είχες την ίδια άποψη με τους φίλους σου. Γι αυτό μην τους κακιώνεις και τους κακοχαρακτηρίζεις άδικα για ρατσιστές Αυτό που ξέρουν, αυτό λένε!
    Ακριβως αυτο. Γι αυτο πταν ανηκεις σε τετοια κατηγορια «ασθενους», θα πρεπει να βλεπεις τα πραγματα ακριβως ετσι και οχι προσωπικα, να συγχωρεις λογω αγνοιας δηλαδη, διαφορετικα θα οδηγηθεις στην αποξενωση, στη μοναξια και στη δυσκολια κοινωνικοποιησης.
    Καποιος με ψυχικη ασθενεια μπορει να ειναι σαν χαρακτηρας κακος, καλος, γλυκος, ευαισθητος, εγωιστης, δοτικος. Οτι ολοι οι ανθρωποι δηλαδη συν την ψυχικη του ασθενεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Μου έχει τύχει ν' αντιμετωπίσω ρατσισμό αλλά από συναδέλφους, όχι φίλους... Οι φίλοι μου με δέχονται με το ψυχικό μου πρόβλημα αλλιώς δεν θα τους κρατούσα κοντά μου...
    Μη νιώθεις ότι είσαι ο μόνος άσχετα αν εγώ δεν έχω σχιζοφρένεια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα Παυλο, συμφωνώ με τα παιδιά που σου είπαν οτι αυτό οφείλεται κυρίως σε άγνοια, προσπάθησε να μην το παίρνεις προσωπικά. Καταλαβαίνω βέβαια πως πληγώνεσαι όταν ακους ανθρώπους να μιλάνε έτσι. Δεν τους απάντησες κάτι; Δεν προσπάθησες να εξηγήσεις οτι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και πως πολλοί άνθρωποι παρόλα τα προβλήματα τους, μπορούν και δουλεύουν και είναι παραγωγικοί;

    Πάντως γενικότερα, δεν πιστεύω οτι πρέπει να δικαιολογούμε καταστάσεις λόγω άγνοιας. Εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλους ανθρώπους που έχουν πια παγιωμένες απόψεις, έχουν μάθει αλλιώς και δεν αλλάζουν, σε νεότερες γενιές πρέπει να πάψει η άγνοια να αποτελεί δικαιολογία για γαιδουριές και κακοψυχιές. Υπάρχουν πια χιλιάδες τρόποι για να ενημερωθεί κανείς εκτός από την τηλεόραση, όποιος δεν μαθαίνει είναι κυρίως αυτός που δεν θέλει να μάθει πια. Οι άνθρωποι που μιλάνε κατ αυτόν τον τρόπο (δεν λέω για τους συγκεκριμένους, γενικά μιλάω) δεν έτυχε να έχουν στο ευρύτερο περιβάλλον τους ούτε έναν άνθρωπο με κάποιο ψυχ. πρόβλημα; Δεν έτυχε να ακούσουν ποτέ τίποτα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Για σας παιδια......
    θυμιζω στους αναγνωστες οτι πασχω απο χρονια ψυχωτικη συνδρομη κοινως σχιζοφρενεια και παιρνω σολιαν και ακινετων
    Σημερα πηγα αλλη μια ποδηλασια, πηρα δυο φιλους μου και οργανωσα παρεακη στην βολτα ωραια ηταν, αυτες της μερες φτιαχνω χαρτια για να δουλεψω σε 8μηνο κοινωφελη......
    Λοιπων εκει που κουβεντιαζαμε τους ειπα οτι πρεπει να περασω απο γιατρους, θελει εξεταση απο ενα γενικο γιατρο και εναν ψυχιατρο..... φυσικα ψυχιατρο θα περασω απο τον δικο μου γιατρο της επομενες μερες
    Λοιπων οταν ακουσαν οτι πρεπει να περασω ψυχιατρο γελασαν και το θεωρησαν φυσιολογικο γιατι ενας σχιζοφρενεις δεν πρεπει να δουλευει, και τα φαρμακα σε κανουν φυτο...
    γενικος εβγαλαν οι φιλοι μου ρατσιστικη χωλη για τους ανθρωπους με ψυχιατρικα προβληματα, δεν ξεραν βεβαια σε ποιον τα λεγαν αυτα. δεν ξερουν οτι εχω σχιζοφρενεια δεν τους το εχω πει, και ισως καλυτερα.......
    εχετε συναντηση εσεις ρατσισμο απο φιλους σας?
    Είναι νόμος της «κατώτερης φύσης», υπάρχει και η «ανώτερη», αλλά είναι σπάνιο να τη συναντήσεις. Δες τι γίνεται μέσα σ' ένα δημοτικό σχολείο... το πιο αδύναμο παιδάκι θα πέσει θύμα των δυνατότερων. Δες τι γίνεται στη φύση... Το άρρωστο ζωάκι θα το σκοτώσουν τα δυνατότερα του είδους του. Έτσι δεν θα δεις ποτέ άρρωστο γλάρο, κι αν τον δεις μια μέρα δεν θα τον δεις την επόμενη. Μην πεις τίποτα στους «φίλους» σου, και γενικά μην λες τίποτα σε κανέναν.

    Κουράγιο και υπομονή.
    Καλή συνέχεια!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ρατσισμός...:(
    By liana12345 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 263
    Last Post: 30-09-2019, 16:34
  2. Κατάθλιψη- κοινωνικός αποκλεισμός- φάρμακα
    By diamont in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-04-2018, 14:21
  3. Παχυσαρκία και κοινωνικός ρατσισμός
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 54
    Last Post: 29-03-2011, 18:49
  4. Replies: 12
    Last Post: 03-12-2010, 21:24
  5. ρατσισμος
    By mcan in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 09-04-2010, 12:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •