Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δε χρειαζεται να φτασεις στα ακρα και να αντιπαραταθεις στον ιδιο σου τον εαυτο, να γινεις δηλαδη εγωιστης απεναντι στον εαυτο σου και να αρνησε οτι «κακο» σκεφτεται και επιθυμει. Θα κουραζεσαι και δεν θα μπορεις να το ελενξεις συνεχεια, θα σου γινει βιωμα, οποτε αυτο που θα παρατηρουν οι αλλοι θα ειναι μια διπλη και αλλοπροσαλη προσωπικοτητα με οτι συνεπειες θα εχει αυτο στην κοινωνικοποιηση σου.
    Ο υγειης κανονας που πρεπει να προσαρμοσεις το μυαλο σου σιγα σιγα ειναι «παν μετρον αριστο» και στα υλικα αγαθα και στα ψυχικα αγαθα.

    Ξερεις ποιοι ανθρωποι φοβουνται πολυ τον θανατο; Αυτοι που δεν τους αρεσει η ζωη και αυτο δεν κρινεται μονο απο τα υλικα αγαθα.
    Πως θα καταλαβεις αν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια; Με μια ερωτηση στον εαυτο σου στα βαθια γεραματα:
    Θα σε ευχαριστουσε να ξαναγεννηθεις και να ξαναζησεις ακριβως την ιδια ζωη που εζησες; Μια επαναληψη της;
    Όχι δεν θέλω να πάω στην αντίθετη κατεύθυνση ως αναφορά τον εγωισμό μου, αλλά είναι ένα υπαρκτό ''πρόβλημα'' που με ταλαιπωρεί κι θέλω να μειώσω αυτή την εξάρτηση, έχεις δίκιο όταν λες ότι προσπαθώ να αλλάξω την προσωπικότητα μου όποιες φορές μου συνέβη κάτι παρόμοιο, είναι όντως εξουθενωτικό.
    Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό που έγραψες: ''Ξέρεις ποιοι άνθρωποι φοβούνται πολύ τον θάνατο; Αυτοί που δεν τους αρέσει η ζωή και αυτό δεν κρίνεται μόνο από τα υλικά αγαθά'' .
    Πολλές φορές νιώθω (έχοντας την αγωνία του τι θα υπάρχει εκεί) πως θέλω πριν την ώρα μου να πάω στο τέλος του προορισμού.
    ΄
    Αν ξαναγεννιόμουν δεν θα άλλαζα το παραμικρό, γιατί το λέω : θα χεις σίγουρα ακούσει, δει ή διαβάσει για το φαινόμενο της πεταλούδας "αν μια πεταλούδα κινήσει τα φτερά της στον Αμαζόνιο, μπορεί να φέρει βροχή στην Κίνα" το φαινόμενο δηλαδή που σύμφωνα με την θεωρία του χάους (όπως ίσως είναι λιγότερο γνωστό το φαινόμενο της πεταλούδας) είναι ικανό με μια απειροελάχιστη αλλαγή να δημιουργήσει μια άλλη ''πραγματικότητα'', σ αυτή η σκέψη τρέμω, έχω μια οικογένεια και θα την ήθελα πάντα όσες ζωές και να ζούσα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Ευχαριστώ για τα βίντεο θα τα δω με ενδιαφέρον, αυτά που περιγράφεις είναι πολύ πιθανόν η λύση ή μέρος της λύσης που αναζητώ, πρέπει όμως να αποκτήσω μια σχετική αυτό κυριαρχία ώστε να μπορέσω να εμβαθύνω τόσο πολύ.
    Θα το προσπαθήσω

    Εστάλη από Power_3 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτα που σου λεω αποτελουν σιγουρη λυση πιστευω....
    Εχω προτεινει και σχετικα βιβλια που εχω διαβασει και θα σε βοηθησουν σιγουρα
    Και να θυμασαι.....εγωικος και φοβιτσιαρης δεν εισαι εσυ, αλλα ο νους/σωμα/ υποσυνειδητο...
    Χωρις βεβαια να σημαινει οτι πρεπει να πας κοντρα στο εγω....απλα να παψεις να του δινεις τοση αξια

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  3. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 23:31
  4. χωρις να θελω να ακουστω εντελως αρρωστη..
    By mary_nefeli in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 08-05-2010, 14:50
  5. Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 20-02-2008, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •