Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488

    Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου

    Πως μπορώ να καθαρίσω την ψυχή μου; Πως μπορώ να καταστείλω τον εγωισμό μου;
    Δεν έχω πίστη, ούτε υπομονή, έχω όμως ανοιχτά τα αυτιά και τα μάτια μου
    Θέλω να πάψω να φοβάμαι , να πάψω να έχω άγχος (τουλάχιστον αυτό που με ''σκοτώνει'' κάθε δευτερόλεπτο)
    Θέλω να πάψω να φοβάμαι το θάνατο.
    Βαρέθηκα την αναζήτηση στο ίντερνετ, έχω φίλους, φίλες να μιλήσω αλλά θέλω να μάθω τα πάντα ή εν πάσει περιπτώσει όσα περισσότερα μπορώ
    Κάθε ιδέα, κουβέντα, πρόταση είναι δεκτή

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    ψυχοθεραπεια εχεις δοκιμασει;
    δεν ειναι ο εγωισμος αυτο που προκαλει αγχος.
    ειναι πιο πολυπλοκο. θελει βοηθεια αν δεν την παλευεις μονος σου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Αν βρεις κάποια λύση σε παρακαλώ πες μου και εμένα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ψυχοθεραπεια εχεις δοκιμασει;
    δεν ειναι ο εγωισμος αυτο που προκαλει αγχος.
    ειναι πιο πολυπλοκο. θελει βοηθεια αν δεν την παλευεις μονος σου.
    Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα εκτός από μια παλαιότερη συμμετοχή μου εδώ η οποία με βοήθησε πολύ, βέβαια άλλα ήταν τότε τα προβλήματα, τώρα αυτό που πυροδότησε το άγχος, το φόβο και εν τέλει τον πανικό ήταν κάποιες ιατρικές εξετάσεις του δίδυμου αδερφού μου, κάθε φορά που αναμένουμε κάποιο αποτέλεσμα ή επίκειται κάποια εξέταση ''χάνω'' τον κόσμο, δεν κοιμάμαι σχεδόν, ξυπνάω από το χάραμα κι σκέψεις όλη μέρα είναι από ανήσυχες έως τρομακτικές, ηρεμώ κάνοντας αναπνοές, μασώντας τσίχλες κτλ.
    Όμως όταν μετά τη δουλειά πάω να αποκοιμηθώ, πετάγομαι γεμάτος τρόμο (κι ενοχή καμιά φορά).
    Τον φόβο για τον θάνατο τον έχω από μικρό παιδί, όχι μόνο τον δικό μου αλλά και των αγαπημένων μου, τώρα έχω εγώ παιδιά, νοιάζομαι γι αυτά και θα ''θυσιαζόμουν'' πρόθυμα ώστε να ναι γερά κι ευτυχισμένα, έτσι ακριβώς νιώθω και για τον αδερφό μου.
    Αλλά θέλω να συμβιβαστώ με την απώλεια όσο μπορεί να γίνει βέβαια αυτό, θέλω να συμβιβαστώ με το δικό μου τέλος όποτε κι αν έρθει αυτό, διάβασα λοιπόν ότι αυτό που προκαλεί το άγχος, τον φόβο, το πανικό ως προς το θάνατο είναι ο εγωισμός (κι εγώ έχω με το τσουβάλι), αυτά δηλαδή που θα χάσουμε, σώμα, υλικά αγαθά, φήμη κτλ.
    Επίσης έμαθα και νιώθω κι εγώ πως αν έχω καθαρή ψυχή θα με βοηθήσει πάρα πολύ.
    Εδώ θέλω να κάνω μια επισήμανση, λέγοντας ''καθαρή ψυχή'' δεν εννοώ με κανένα τρόπο την ηθική όπως ο καθένας την καταλαβαίνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by evaggel86 View Post
    Αν βρεις κάποια λύση σε παρακαλώ πες μου και εμένα.
    Πολύ ευχαρίστως να σου πω, η άγνοια (εκτός όλων των άλλων) είναι κάτι που με τρελαίνει κι έμενα.
    Να τα μάθουμε όλα δεν μπορούμε και κυρίως το μέλλον (ίσως και να ήταν περισσότερο τρομακτικό αν το ξέραμε)
    Αν όμως πάψουμε να έχουμε εγωισμό αν νιώθουμε γαλήνη, ίσως τότε αρχίσουμε να ζούμε ''σαν άνθρωποι''
    Σ αυτή την αναζήτηση είμαι κι εγώ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Πολύ ευχαρίστως να σου πω, η άγνοια (εκτός όλων των άλλων) είναι κάτι που με τρελαίνει κι έμενα.
    Να τα μάθουμε όλα δεν μπορούμε και κυρίως το μέλλον (ίσως και να ήταν περισσότερο τρομακτικό αν το ξέραμε)
    Αν όμως πάψουμε να έχουμε εγωισμό αν νιώθουμε γαλήνη, ίσως τότε αρχίσουμε να ζούμε ''σαν άνθρωποι''
    Σ αυτή την αναζήτηση είμαι κι εγώ.
    Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι έχω εγωισμό αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μου τον δημιουργούν ίσως ή έτσι πρέπει να φερθώ ως άμυνα του εαυτού μου να αντιδράσει και με κάνει χάλι η όλη αυτή κατάσταση. Γιατί κυρίως δεν έχω μάθει ποτέ να λειτουργώ με εγωισμό. Ούτε από το σχολείο ούτε από οικογένεια. Και με τρελαίνει όταν παρατηρώ πάρα πολλούς να συμπεριφέρονται με μόνο όπλο τους τον εγωισμό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by evaggel86 View Post
    Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι έχω εγωισμό αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μου τον δημιουργούν ίσως ή έτσι πρέπει να φερθώ ως άμυνα του εαυτού μου να αντιδράσει και με κάνει χάλι η όλη αυτή κατάσταση. Γιατί κυρίως δεν έχω μάθει ποτέ να λειτουργώ με εγωισμό. Ούτε από το σχολείο ούτε από οικογένεια. Και με τρελαίνει όταν παρατηρώ πάρα πολλούς να συμπεριφέρονται με μόνο όπλο τους τον εγωισμό.
    Αν όντως είχες τέτοιο περιβάλλον (δεν το αμφισβητώ) είναι πλεονέκτημα νομίζω επειδή έχεισ τρόπο τινά εκπαιδευτεί να λειτουργείς μη εγωιστικά, κατά τ άλλα σίγουρα η ζωή η ίδια μας οδηγεί με χίλιους τρόπους να είμαστε εγωιστές, π.χ. ποιος και πόσο μπορεί να αντισταθεί στις σειρήνες που μας προτρέπουν καθημερινά έτσι ώστε να έχουμε καλό αυτοκίνητο,ποδήλατο, ελικόπτερο, πατίνι (ότι διαθέτει ο καθένας), όμορφο και γυμνασμένο σώμα προς επίδειξη, με τ ανάλογα αξεσουάρ βεβαίως (μούσι και τατουάζ) κτλ
    Πολλοί λίγοι, αλλά αυτό για έμενα είναι η αρχή, δεν θέλω να απαρνηθώ τα υλικά αγαθά για να ζήσω, ώσπου να πεθάνω, σ ένα κόσμο πνευματικότητας, η λύση θα ήταν ένα μοναστήρι, οποιασδήποτε θρησκείας.
    Όχι δεν θέλω τόσο δραστικές και δραματικές αλλαγές, δεν θα τις άντεχα, θέλω να πάψω να φοβάμαι, θέλω με τη λογική να ερμηνεύσω τον αφανισμό μου, και τον αφανισμό των αγαπημένων μου ανθρώπων που θα ρθει ότι και να γίνει.
    Ξέρω πως δεν είναι εύκολο, αλλά ούτε και δύσκολο είναι, όταν το πιστέψω θα τα καταφέρω, όμως τώρα ο φόβος, ο τρόμος, με παραλύει, αυτή είναι η αλήθεια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα εκτός από μια παλαιότερη συμμετοχή μου εδώ η οποία με βοήθησε πολύ, βέβαια άλλα ήταν τότε τα προβλήματα, τώρα αυτό που πυροδότησε το άγχος, το φόβο και εν τέλει τον πανικό ήταν κάποιες ιατρικές εξετάσεις του δίδυμου αδερφού μου, κάθε φορά που αναμένουμε κάποιο αποτέλεσμα ή επίκειται κάποια εξέταση ''χάνω'' τον κόσμο, δεν κοιμάμαι σχεδόν, ξυπνάω από το χάραμα κι σκέψεις όλη μέρα είναι από ανήσυχες έως τρομακτικές, ηρεμώ κάνοντας αναπνοές, μασώντας τσίχλες κτλ.
    Όμως όταν μετά τη δουλειά πάω να αποκοιμηθώ, πετάγομαι γεμάτος τρόμο (κι ενοχή καμιά φορά).
    Τον φόβο για τον θάνατο τον έχω από μικρό παιδί, όχι μόνο τον δικό μου αλλά και των αγαπημένων μου, τώρα έχω εγώ παιδιά, νοιάζομαι γι αυτά και θα ''θυσιαζόμουν'' πρόθυμα ώστε να ναι γερά κι ευτυχισμένα, έτσι ακριβώς νιώθω και για τον αδερφό μου.
    Αλλά θέλω να συμβιβαστώ με την απώλεια όσο μπορεί να γίνει βέβαια αυτό, θέλω να συμβιβαστώ με το δικό μου τέλος όποτε κι αν έρθει αυτό, διάβασα λοιπόν ότι αυτό που προκαλεί το άγχος, τον φόβο, το πανικό ως προς το θάνατο είναι ο εγωισμός (κι εγώ έχω με το τσουβάλι), αυτά δηλαδή που θα χάσουμε, σώμα, υλικά αγαθά, φήμη κτλ.
    Επίσης έμαθα και νιώθω κι εγώ πως αν έχω καθαρή ψυχή θα με βοηθήσει πάρα πολύ.
    Εδώ θέλω να κάνω μια επισήμανση, λέγοντας ''καθαρή ψυχή'' δεν εννοώ με κανένα τρόπο την ηθική όπως ο καθένας την καταλαβαίνει.
    κοιτα...
    περα απο τους φοβους και τις φοβιες σου, που οι περισσοτεροι εχουμε, απλα μπορει να μην τις εχουμε ολοι σε παθολογικο σταδιο, τα ερωτηματα και τα αγχη που σε απασχολουν, ειναι υπαρξιακα.
    και ποιος δεν εχει ασχοληθει με το "μετα", με τον φοβο του θανατου, της απωλειας αγαπημενων κλπ.
    νομιζω οτι η φιλοσοφικη η και η θρησκευτικη αν το θελεις τοποθετηση καποιων μπορει να δωσει καποιες λυσεις.
    θελω να πω το εξης απλο.
    αν εισαι πιστος, ειτε ισχυει ειτε δεν ισχυει η αληθεια της θρησκειας σου, και μονο που πιστευεις, τα εχεις υπο ελεγχο αυτα τα αγχη γιατι εχει αναλαβει η θρησκεια σου να σου δωσει καθησυχαστικες απαντησεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα...
    περα απο τους φοβους και τις φοβιες σου, που οι περισσοτεροι εχουμε, απλα μπορει να μην τις εχουμε ολοι σε παθολογικο σταδιο, τα ερωτηματα και τα αγχη που σε απασχολουν, ειναι υπαρξιακα.
    και ποιος δεν εχει ασχοληθει με το "μετα", με τον φοβο του θανατου, της απωλειας αγαπημενων κλπ.
    νομιζω οτι η φιλοσοφικη η και η θρησκευτικη αν το θελεις τοποθετηση καποιων μπορει να δωσει καποιες λυσεις.
    θελω να πω το εξης απλο.
    αν εισαι πιστος, ειτε ισχυει ειτε δεν ισχυει η αληθεια της θρησκειας σου, και μονο που πιστευεις, τα εχεις υπο ελεγχο αυτα τα αγχη γιατι εχει αναλαβει η θρησκεια σου να σου δωσει καησυχαστικες απαντησεις...
    Καταλαβαίνω πως όλους τους απασχολούν παρόμοιες σκέψεις κι έχουν τις ίδιες φοβίες, αλλά δεν νιώθουν όλοι τρόμο, χαίρονται τη ζωή τους ''όπου μπορεί κάθε ανάσα τους οδηγεί κοντύτερα στο θάνατο'' αλλά τη ζουν, όπως έκανα κι εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό, τώρα όμως και με βάση αυτά που προανέφερα, δεν μπορώ να ''προχωρήσω''.
    ''Πάγωσα'', δεν είμαι αδρανής, εργάζομαι τακτοποιώ τις υποχρεώσεις μου αλλά το μυαλό μου ''μουδιάζει''.
    Δεν είμαι ιδιαίτερα πιστός, αλλά ούτε και άπιστος είμαι, εκτός του ότι και η πλειοψηφία των πιστών όλων των θρησκειών φοβάται το ίδιο με τους μη πιστούς- άθεους το θάνατο, την αρρώστια κτλ, θεωρώ και υποκριτικό να επικαλούμαι την πίστη μόνο όταν έχω ανάγκη, παρόλα αυτά το κάνω, δεν κρύβομαι, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Καταλαβαίνω πως όλους τους απασχολούν παρόμοιες σκέψεις κι έχουν τις ίδιες φοβίες, αλλά δεν νιώθουν όλοι τρόμο, χαίρονται τη ζωή τους ''όπου μπορεί κάθε ανάσα τους οδηγεί κοντύτερα στο θάνατο'' αλλά τη ζουν, όπως έκανα κι εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό, τώρα όμως και με βάση αυτά που προανέφερα, δεν μπορώ να ''προχωρήσω''.
    ''Πάγωσα'', δεν είμαι αδρανής, εργάζομαι τακτοποιώ τις υποχρεώσεις μου αλλά το μυαλό μου ''μουδιάζει''.
    Δεν είμαι ιδιαίτερα πιστός, αλλά ούτε και άπιστος είμαι, εκτός του ότι και η πλειοψηφία των πιστών όλων των θρησκειών φοβάται το ίδιο με τους μη πιστούς- άθεους το θάνατο, την αρρώστια κτλ, θεωρώ και υποκριτικό να επικαλούμαι την πίστη μόνο όταν έχω ανάγκη, παρόλα αυτά το κάνω, δεν κρύβομαι, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.
    ε ναι, συμφωνουμε, αυτο ειπα κι εγω.
    οτι δεν ταλαιπωρουνται ετσι, ολοι με αυτες τις σκεψεις.

    εγω παλι θεωρω οτι οι βαθια πιστοι, ειναι πιο ηρεμοι σε αυτο το θεμα, γιατι πιστευουν στην μετα θανατον ζωη.
    αν εισαι πιστος οπως λες, μια λυση ειναι να ερθεις πιο κο0ντα στην θρησκεια σου, να βρεις εναν καλο πνευματικο να συζητας ωστε να παιρνεις απαντησεις για ολα αυτα.
    αν δεν εισαι πιστος, ψαξου με ανατολιτικες και αλλες φιλοσοφιες.
    ισως καποια σου δωσει απαντησεις πειστικες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ο εγωισμος που λες οτι εχεις ειναι το εγω σου, ο κατωτερος εαυτος με τα παθη του, τις επιθυμιες του, τα μιση, τους φοβους και αγχοι του.........
    ο αληθινος εαυτος που λες οτι θελεις να βρεις ειναι η ψυχη σου........η ψυχη ειναι παντα καθαρη, ανεπηρεαστη απο τον κατωτερο εαυτο και αθανατη......ειναι με λιγα λογια το Ειναι σου, ο πυρηνας σου.......
    η ψυχη-πνευμα ειναι στο κεντρο του κυκλου, παντα σταθερη και ανεπηρεαστη απο εξωτερικα γεγονοτα, ενω το εγω ειναι στην περιφέρεια του κυκλου και μετακινειται αναλογα με τα γεγονοτα της ζωης και το πως τα ερμηνευει
    δεν μπορεις κατα την αποψη μου να λες πως μπορω να καθαρισω την ψυχη μου γτ η ψυχη ειναι καθαρο, αγνο πνευμα.......αυτο που τη ''βρωμέζει'' ειναι το εγω μας.......
    ολοι οι ανθρωποι εχουμε εγω, απο τη στιγμη που ενσαρκωνεσαι σε σωμα υπαρχει στο dna και ο εγωισμος....δες πχ τα βρεφη πως κλαινε μεχρι να αποκτησουν αυτο που θελουν....ειναι ενστικτο επιβιωσης, διαφορετικα αν δεν ειχες αυτο τον εμφυτο εγωισμο θα ειχες πεθανει.......
    το θεμα ειναι οτι το εγω με τις εμπειριες της ζωης διαμορφωνεται και αναλογα για καθε ανθρωπο οποτε αποκτα και την αναλογη προσωπικοτητα.....η ψυχη ομως παραμενει ιδια......ειναι κατι το μεταφυσικο ενω το εγω υπαρχει στον υλικο κοσμο για να μπορουμε να λεμε εσυ εισαι αυτος, εγω ειμαι αυτη κλπ....
    το νοημα σε ολαυτα για να καθαρισεις οπως λες ειναι να αναγνωρισεις τον πυρηνα σου.......το Ειναι σου.......
    ακομη και ο Χριστος που ηρθε σε αυτο τον κοσμο ειπε ξεκαθαρα '' δεν υπαρχει αμαρτια, εσεις κανετε την αμαρτια να υπαρχει οταν ενεργείτε με βαση τις συνηθειες της φυση σας''
    αρα η ιδια η φυση σου ειναι ετσι, εγωικη, φοβικη, αγχωδης..δεν μπορεις να το αποφυγεις παρα μονο αν γνωρισεις ποιος-α εισαι πραγματικα......
    για να καθαρισεις λοιπον οπως λες πρεπει να απελευθερωθεις απο οτιδηποτε υλικο και να το βλεπεις ως παρατηρητης.......να στρεφεσαι δλδ μεσα σου και να τα βλεπεις ολα απο το κεντρο σου.......να λες δεν ειμαι εγω αυτος ο φοβος, αυτη η σκεψη, αισθηση γιατι αυτα τα διαμορφωνει το περιβαλλον και η κοινωνια.....ειμαι ενα αιωνιο πνευμα/.........

  12. #12

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ε ναι, συμφωνουμε, αυτο ειπα κι εγω.
    οτι δεν ταλαιπωρουνται ετσι, ολοι με αυτες τις σκεψεις.

    εγω παλι θεωρω οτι οι βαθια πιστοι, ειναι πιο ηρεμοι σε αυτο το θεμα, γιατι πιστευουν στην μετα θανατον ζωη.
    αν εισαι πιστος οπως λες, μια λυση ειναι να ερθεις πιο κο0ντα στην θρησκεια σου, να βρεις εναν καλο πνευματικο να συζητας ωστε να παιρνεις απαντησεις για ολα αυτα.
    αν δεν εισαι πιστος, ψαξου με ανατολιτικες και αλλες φιλοσοφιες.
    ισως καποια σου δωσει απαντησεις πειστικες...
    Μου είναι δύσκολο να μιλήσω μ έναν πνευματικό, περισσότερο δύσκολο πάντως από όσο να μιλήσω σε κάποιον ειδικό αλλά θα προσπαθήσω.

    Εστάλη από Power_3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    ο εγωισμος που λες οτι εχεις ειναι το εγω σου, ο κατωτερος εαυτος με τα παθη του, τις επιθυμιες του, τα μιση, τους φοβους και αγχοι του.........
    ο αληθινος εαυτος που λες οτι θελεις να βρεις ειναι η ψυχη σου........η ψυχη ειναι παντα καθαρη, ανεπηρεαστη απο τον κατωτερο εαυτο και αθανατη......ειναι με λιγα λογια το Ειναι σου, ο πυρηνας σου.......
    η ψυχη-πνευμα ειναι στο κεντρο του κυκλου, παντα σταθερη και ανεπηρεαστη απο εξωτερικα γεγονοτα, ενω το εγω ειναι στην περιφέρεια του κυκλου και μετακινειται αναλογα με τα γεγονοτα της ζωης και το πως τα ερμηνευει
    δεν μπορεις κατα την αποψη μου να λες πως μπορω να καθαρισω την ψυχη μου γτ η ψυχη ειναι καθαρο, αγνο πνευμα.......αυτο που τη ''βρωμέζει'' ειναι το εγω μας.......
    ολοι οι ανθρωποι εχουμε εγω, απο τη στιγμη που ενσαρκωνεσαι σε σωμα υπαρχει στο dna και ο εγωισμος....δες πχ τα βρεφη πως κλαινε μεχρι να αποκτησουν αυτο που θελουν....ειναι ενστικτο επιβιωσης, διαφορετικα αν δεν ειχες αυτο τον εμφυτο εγωισμο θα ειχες πεθανει.......
    το θεμα ειναι οτι το εγω με τις εμπειριες της ζωης διαμορφωνεται και αναλογα για καθε ανθρωπο οποτε αποκτα και την αναλογη προσωπικοτητα.....η ψυχη ομως παραμενει ιδια......ειναι κατι το μεταφυσικο ενω το εγω υπαρχει στον υλικο κοσμο για να μπορουμε να λεμε εσυ εισαι αυτος, εγω ειμαι αυτη κλπ....
    το νοημα σε ολαυτα για να καθαρισεις οπως λες ειναι να αναγνωρισεις τον πυρηνα σου.......το Ειναι σου.......
    ακομη και ο Χριστος που ηρθε σε αυτο τον κοσμο ειπε ξεκαθαρα '' δεν υπαρχει αμαρτια, εσεις κανετε την αμαρτια να υπαρχει οταν ενεργείτε με βαση τις συνηθειες της φυση σας''
    αρα η ιδια η φυση σου ειναι ετσι, εγωικη, φοβικη, αγχωδης..δεν μπορεις να το αποφυγεις παρα μονο αν γνωρισεις ποιος-α εισαι πραγματικα......
    για να καθαρισεις λοιπον οπως λες πρεπει να απελευθερωθεις απο οτιδηποτε υλικο και να το βλεπεις ως παρατηρητης.......να στρεφεσαι δλδ μεσα σου και να τα βλεπεις ολα απο το κεντρο σου.......να λες δεν ειμαι εγω αυτος ο φοβος, αυτη η σκεψη, αισθηση γιατι αυτα τα διαμορφωνει το περιβαλλον και η κοινωνια.....ειμαι ενα αιωνιο πνευμα/.........
    Ευχαριστώ για τα βίντεο θα τα δω με ενδιαφέρον, αυτά που περιγράφεις είναι πολύ πιθανόν η λύση ή μέρος της λύσης που αναζητώ, πρέπει όμως να αποκτήσω μια σχετική αυτό κυριαρχία ώστε να μπορέσω να εμβαθύνω τόσο πολύ.
    Θα το προσπαθήσω

    Εστάλη από Power_3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δε χρειαζεται να φτασεις στα ακρα και να αντιπαραταθεις στον ιδιο σου τον εαυτο, να γινεις δηλαδη εγωιστης απεναντι στον εαυτο σου και να αρνησε οτι «κακο» σκεφτεται και επιθυμει. Θα κουραζεσαι και δεν θα μπορεις να το ελενξεις συνεχεια, θα σου γινει βιωμα, οποτε αυτο που θα παρατηρουν οι αλλοι θα ειναι μια διπλη και αλλοπροσαλη προσωπικοτητα με οτι συνεπειες θα εχει αυτο στην κοινωνικοποιηση σου.
    Ο υγειης κανονας που πρεπει να προσαρμοσεις το μυαλο σου σιγα σιγα ειναι «παν μετρον αριστο» και στα υλικα αγαθα και στα ψυχικα αγαθα.

    Ξερεις ποιοι ανθρωποι φοβουνται πολυ τον θανατο; Αυτοι που δεν τους αρεσει η ζωη και αυτο δεν κρινεται μονο απο τα υλικα αγαθα.
    Πως θα καταλαβεις αν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια; Με μια ερωτηση στον εαυτο σου στα βαθια γεραματα:
    Θα σε ευχαριστουσε να ξαναγεννηθεις και να ξαναζησεις ακριβως την ιδια ζωη που εζησες; Μια επαναληψη της;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  3. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 23:31
  4. χωρις να θελω να ακουστω εντελως αρρωστη..
    By mary_nefeli in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 08-05-2010, 14:50
  5. Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 20-02-2008, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •