Μετά την Κατάθλιψη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1

    Μετά την Κατάθλιψη.

    Η κατάθλιψη είναι μια ψυχο-κοινωνική ασθένεια.΄Οσο καιρό ήμουν άρρωστος όλες μου οι κοινωνικές σχέσεις είχαν διαλυθεί.Αυτή τη στιγμή,αρκετούς μήνες μετά τη λήξη της τελευταίας θεραπευτικής αγωγής είμαι εντελώς μόνος.
    Το πόσο μόνος είσαι το διαπιστώνεις μέσα από απλά πράγματα.
    π.χ.Πριν κάποιους μήνες έχασα την ταυτότητά μου.Στο αστυνομικό τμήμα απαιτούσαν μάρτυρα.8 μήνες μετά ακόμη δεν έχω βγάλει ταυτότητα γιατί δεν έχω μάρτυρα.
    Οι γονείς μου ουσιαστικά με έχουν διαγράψει από παιδί τους.
    Κι αυτό γιατί αποφάσισα να κρατήσω για τον εαυτό μου το πρόβλημα της υγείας μου,για να μην τους φορτώσω το βάρος.
    Δεν ήθελα να στεναχωριούνται,αλλά επειδή ταυτόχρονα πήγαν πίσω και οι σπουδές μου,λόγω της κατάθλιψης,θεώρησαν ότι ο αιώνιος φοιτητής είναι μίασμα για την οικογένεια.
    Τέλος πάντων.΄Εβγαλα μερικά χρήσιμα συμπεράσματα.
    Να αντλώ χαρές από μικρά πράγματα.Για παράδειγμα δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναθερμάνω τη σχέση με την οικογένειά μου.Θα μόυ έδινε όμως χαρά αυτή τη στιγμή να βγάλω ένα δελτίο ταυτότητας.Είναι ειρωνικό πάντως το να χάνεις την ταυτότητά σου σε όλα τα επίπεδα.
    Θέλω να πω και κάτι άλλο.΄Οτι βγαίνοντας από την κατάθλιψη μπαίνεις σε έναν κύκλο απίστευτων διακρίσεων σε τομείς που δεν τους φαντάζεσαι.Βέβαια βγαίνοντας από μια τέτοια ασθένεια έχεις και τη δύναμη να παλέψεις,αλλά πολλές φορές υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλό σου ένα...γιατί.
    Alpha.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δες τα καλα στοιχεια μεχρι στιγμης,βγηκες απο καπου...(λιγο το εχεις αυτολιγο χρονο και πολυ τυχη να βρεις κατι ομορφο σε αυτη τη ζωη.οκ ισως και πολυ χρονο ,αν εχεις χρονο πηγαινε σε καποιο σεμιναριο να κανεις νεες γνωριμιες η καποια εκδρομη σε καποιο χιονοδρομικο κεντρο με γκρουπ.που ξερεις,μπορει να βρεις και αλλα ατομα να ειναι στη δικη σου \"φαση\"... υπομονη και επιμονη

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    οι διακρισεις υπάρχουν και όταν πάσχεις.
    απλά σε απασχολεί το προβλημα σου και δεν το βλέπεις.
    εγω πιστευω οτι οι διακρισεις ειναι μεγαλυτερες οταν έχεις προβλημα και οχι τοσο πολυ μετα το προβλημα.
    απλα ο κόσμος νομιζεί οτι τα προβλήματα αυτου του είδους δεν έχουν λύση και γι αυτό σου φέρονται σαν να είσαι ακομα ασθενείς.
    Βρίσκω σωστη την κινηση σου να μην μιλησεις σε κανέναν για το προβλημα σου.Δεν βγαίνει σε καλο στο 99% τον περιπτώσεων.
    Τέλος συνχαρητηρια που ξεπέρασες το προβλημα.
    Αυτό ειναι το πιο σημαντικό.
    Τα υπόλοιπα θα τα βρείς.
    Όταν έχεις την υγεία σου κάνεις καινουργια πραγματα.
    Οταν έχει προβλημα χάνεις και αυτά που έχεις...



    Originally posted by Alpha2008
    Η κατάθλιψη είναι μια ψυχο-κοινωνική ασθένεια.΄Οσο καιρό ήμουν άρρωστος όλες μου οι κοινωνικές σχέσεις είχαν διαλυθεί.Αυτή τη στιγμή,αρκετούς μήνες μετά τη λήξη της τελευταίας θεραπευτικής αγωγής είμαι εντελώς μόνος.
    Το πόσο μόνος είσαι το διαπιστώνεις μέσα από απλά πράγματα.
    π.χ.Πριν κάποιους μήνες έχασα την ταυτότητά μου.Στο αστυνομικό τμήμα απαιτούσαν μάρτυρα.8 μήνες μετά ακόμη δεν έχω βγάλει ταυτότητα γιατί δεν έχω μάρτυρα.
    Οι γονείς μου ουσιαστικά με έχουν διαγράψει από παιδί τους.
    Κι αυτό γιατί αποφάσισα να κρατήσω για τον εαυτό μου το πρόβλημα της υγείας μου,για να μην τους φορτώσω το βάρος.
    Δεν ήθελα να στεναχωριούνται,αλλά επειδή ταυτόχρονα πήγαν πίσω και οι σπουδές μου,λόγω της κατάθλιψης,θεώρησαν ότι ο αιώνιος φοιτητής είναι μίασμα για την οικογένεια.
    Τέλος πάντων.΄Εβγαλα μερικά χρήσιμα συμπεράσματα.
    Να αντλώ χαρές από μικρά πράγματα.Για παράδειγμα δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναθερμάνω τη σχέση με την οικογένειά μου.Θα μόυ έδινε όμως χαρά αυτή τη στιγμή να βγάλω ένα δελτίο ταυτότητας.Είναι ειρωνικό πάντως το να χάνεις την ταυτότητά σου σε όλα τα επίπεδα.
    Θέλω να πω και κάτι άλλο.΄Οτι βγαίνοντας από την κατάθλιψη μπαίνεις σε έναν κύκλο απίστευτων διακρίσεων σε τομείς που δεν τους φαντάζεσαι.Βέβαια βγαίνοντας από μια τέτοια ασθένεια έχεις και τη δύναμη να παλέψεις,αλλά πολλές φορές υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλό σου ένα...γιατί.
    Alpha.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168

    Βασικά αυτο το σενάριο με τη ταυτότητα το είχα σκεφτεί και εγώ και μου φάνηκε αδύνατο να συμβεί και ψιλοσοκαρίστικα που το ειδα οτι συμβαίνει τελικά.
    Κατα τα άλλα απλά βρες τον ευατό σου και θα ερθουν ολα τα άλλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •