Διαφορετικότητα-τι να κανω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3

    Διαφορετικότητα-τι να κανω;

    Καλησπέρα σε όλους,
    Last edited by annadream; 08-07-2018 at 13:15.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Γεια σου Άννα, νομίζω ότι είσαι μια αξιοπρεπής νεαρά Κυρία, πληγωμένη από την τραχύτητα των γύρω σου.
    Βρίσκω ότι έχεις δίκιο ότι πρέπει να υπάρχει σεβασμός προς το άτομό σου και αξιοπρέπεια στις σχέσεις των ανθρώπων.
    Καλά κάνεις και δεν θέλεις να αλλάξεις, έχεις ένα πολύτιμο εσωτερικό κόσμο, πλούσιο σε ομορφιά και ευγενικά συναισθήματα από αυτά που ο κόσμος σήμερα χρειάζεται πολύ!

    Νομίζω ότι θα βρεις σπουδαίους ανθρώπους να ταιριάξεις, ίσως λίγο αργότερα στη ζωή. Όταν θα ανοιχτεί ο κύκλος γνωριμιών σου λόγω σπουδών και εργασίας.

    Θα σου πρότεινα να συχνάζεις σε μέρη όπως βιβλιοπωλεία, να ξεκινήσεις πάρε δώσε με ωδείο, όπου θα ασκήσεις τη φωνή σου και ίσως μάθεις ένα όργανο, γενικά να βγαίνεις και να πηγαίνεις εκεί που συχνάζουν καλλιεργημένοι άνθρωποι, ίσως και λίγο μεγαλύτεροι από σένα.
    Το πνεύμα σου είναι πολύ καλλιεργημένο για την ηλικία σου και αναζητά το πολύτιμο, το αξιόλογο, το αξιοπρεπές.

    Να πηγαίνεις σε καλλιτεχνικές εκδηλώσεις κλασσικής μουσικής, να διαβάζεις ποίηση και ό,τι βιβλίο σου αρέσει και σε ένα τέτοιο περιβάλλον να αναζητήσεις φίλους με τα προσόντα που αναζητάς.

    Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο χρόνο θα έχεις ένα περιβάλλον πολύ καλύτερο γύρω σου που θα σε ικανοποιεί πολύ περισσότερο!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μηπωσ η γενια σου βρηκε την αληθεια οπωσ μερικοι απο εμασ τοτε γτ εγω ποτε δε σεβαστηκα κανεναν γτ δε με νοιαζαν τα λεφτα και δε με σεβαστηκε και κανεισ γτ δεν ειχα οποτε τι ψαχνεισ ακριβωσ ειστε οι καλυτεροι ανθρωποι δυσκολα τα πραγματα μεν αλλα αν θεσ να δωσεισ αγωνα δηλαδη να δουλεψεισ με χαρα να σου πω για την πιατσα τι παιζει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Και εγώ έτσι είμαι λίγο έως πολύ.

    Ξέρεις τι συμβαίνει εκεί έξω; Έχουν ένα μόττο όλοι οι εγκεφαλικά κατεστραμμένοι από τις καταχρήσεις: "Να είσαι ο εαυτός σου, ζήσε τη ζωή σου και μη σε νοιάζει κανένας και τίποτα"... Τι σημαίνει όμως να είσαι ο εαυτός σου; Να είσαι αυτός ο κακός, υπανάπτυκτος, ημιμαθής εαυτός σου; Τι σημαίνει ζήσε τη ζωή σου και μη σε νοιάζει κανένας και τίποτα; Σημαίνει να καταστρέφεις τις ζωές των άλλων για να είσαι εσύ καλά;

    Καταναλωτισμός, μάρκετιγνκ, ΜΜΕ, μόδα, ποτά, ουσίες έχουν καταστρέψει την κοινωνία μας και όλοι σκέφτονται πως θα αγοράσουν, πως θα σε εκμεταλλευτούν και που μπορείς να τους φανείς χρήσιμος.

    Προσωπικά ξέρεις τι κάνω; Δε με νοιάζει αυτό το φασιστικά επιβεβλημένο lifestyle και το αγνοώ. Μου δίνει ευχαρίστηση που δεν είμαι άλλο ένα πρόβατο με Iphone, ακριβά γυαλιά, Facebook, Instagram και όλα τα επιβεβλημένα status symbols της εποχής μας.

    Διάβασε βιβλία, να αποφεύγεις τα σκουπίδια των ΜΜΕ και να ασκείσαι. Το πλήρωμα του χρόνου θα δείξει ότι αξίζεις σε σχέση με όλα αυτά τα εφήμερα ανθρωπάκια-προβατάκια.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κοριτσι μου η διαπίστωση της διαφορετικότητας σου ήταν αποτέλεσμα της περιθωριοποίησης ίσως που νιώθεις και το αντίθετο. Δηλαδή νιώθωντας διαφορετική γίνεται πιο δύσκολο να ενταχθείς σε ένα σύνολο γιατί πιστεύεις πως δεν θα κολλάς.
    Δηλαδή γίνεται ένας φαύλος κύκλος Διαπίστωσης-Δράσης-Αποτελέσματος.

    Το να διαφέρουμε δεν είναι κάτι κακό. Είναι η ταυτότητα μας και χρειάζεται να την αποδεχτούμε. Η αμφιβολία για αυτά που πρεσβεύουμε είναι θεμιτή αλλά μπορεί να είναι και καταστροφική λόγω της ανασφάλειας που δημιουργεί.
    Νομίζω το να προσπαθείς να κάνεις τα πράγματα που σε ευχαριστούν και να κρατήσεις ανοιχτούς τους ορίζοντες σου σε ανθρώπους και ιδέες είναι κάτι που χρειάζεται για να μη κλειστείς στην εικόνα που δημιουργεί η πεποίθηση ''διαφέρω''.

    Κάνε πράγματα για να αυξήσεις την αυτοπεποίθηση σου και να σε αποδεχτείς. Ίσως αυτό χρειάζεται πρώτα για να έχεις την φωνή μετά να πεις '"ΔΙΑΦΕΡΩ Κ ΤΙ ΛΟΙΠΌΝ''
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Άννα, συμφωνώ με όλα όσα λένε τα παιδιά από πάνω. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην δικιά σου γενιά αλλά και σε άτομα της ηλικίας μου. Βέβαια με το πέρασμα των χρόνων η σήψη εξαπλώνεται. Η επίθεση γίνεται μεγαλύτερη. πχ εμείς τότε δεν είχαμε "power of love" να μας "διδάσκει" από την tv. Και βέβαια δεν χρειάζεται να αλλάξεις και να αφομοιωθείς από όλη αυτή την σαπίλα. Μόνο δυστυχισμένη θα γίνεις. Όπως βλέπεις έχεις απαντήσεις που συμφωνούν μαζί σου. Φαντάσου πόσοι άλλοι υπάρχουν εκεί έξω.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Αντεστραμμένες αξίες που λέγαμε σε άλλο θέμα. Φτάσαμε ο κανονικός άνθρωπος να θεωρείται προβληματικός.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οσο η τεχνολογια εξελισεται οι ανθρωποι θα γινονται ολο και πιο κυνικοι.

    ισως επειδη παλια δεν ειχαν τιποτα αλλο να κανουν απ το να συζητουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Οσο αυξανεται η πληθωρα αγαθων τοσο μειωνεται η δημιουργικοτητα, η απλοτητα, οι ισχυρες σχεσεις και οι αξιες.αντιστροφως αναλογα.ειναι απελπιστικο.μαλλον επειδη βρισκομαστε σε καιρο πολεμου που αντιστρεφονται οι αξιες .δε ξερω αν εχεις διαβασει ομηρο.ωραιο θεμα.μπραβο
    Προσιδιαζει της εποχης της γενικοτερης κρισης αξιων που διανυουμε
    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Διαφορετικοτητα.
    By iwannaaa in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 25
    Last Post: 31-07-2017, 11:33
  2. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 22:27
  3. Ιδιαιτερότητα - Διαφορετικότητα ή κατάθλιψη;
    By RUNLOLA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 07-02-2012, 02:32
  4. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΔΡΟΜΩΝ ....
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 09-12-2010, 13:25
  5. \'Ανδρες και Γυναίκες: Διαφορετικότητα και Ομοιότητα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-02-2006, 21:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •