Αγχος απο συνεχη πονο στην μέση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Ευχαριστω ειλικρινα για τις ευχες και το μηνυμα σου!

    Προσπαθω όντως να μην το σκεφτομαι όσο είναι δυνατο.. Απλά ο πόνος έρχεται ύπουλα εκει που παω να χαλαρώσω και μου κλειδωνει το μυαλό παλι. Ακομα και μετα απο φυσικοθεραπειες και κολυμπι που προσπαθω να κανω όσο πιο συχνα μπορω..

    Ελπιζω να το νικήσω κάποια στιγμή!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    καμια σχεση φυσικοθεραπεια με μποουτεκ......το μπουτεκ ομως το κανουν οι περισσοτεροι φυσικοθεραπευτες αλλα καμια σχεση με την τεχνικη που σου λεω....μην τα συγχεεις

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Εκλεισα ενα ραντεβου ήδη να δω τι μπορουμε να κανουμε. Ευχαριστω για την προτροπη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Sgt.prime View Post
    Εκλεισα ενα ραντεβου ήδη να δω τι μπορουμε να κανουμε. Ευχαριστω για την προτροπη
    Απο το τριτο ραντεβου θα δεις μεγαλη διαφορα

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να μοιραστω κάποια πράγματα για τον πόνο που ακομη επιμένει στην μέση και την συζήτηση που τελικά έκανα με τον ψυχολόγο μου.

    Μετά από αρκετή συζήτηση, εντοπίσαμε τις αρχές του πόνου, ταυτόχρονα με ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας στην οικογενειά μου.

    Μόλις το πρόβλημα επιλύθηκε, κάπου εκεί χρονικά έσκασε το πρόβλημα της μέσης..

    Και κάπου εκεί αναρωτιέμαι μήπως έφτασα στα όρια μου και πυροδότησα τον πόνο.

    Το θέμα είναι ότι μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι κάτι στρεσσογόνο προκάλεσε ίσως αυτό τον πόνο. Αντί να με ηρεμεί, με αγχώνει ακόμη περισσότερο γιατί δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να χαλαρώσει και να αποδεχτεί μια τέτια απάντηση.

    Είναι σαν να ψάχνω με το ζόρι κάποιο πρόβλημα οργανικό που δεν λύεται.

    Παράλληλα συνεχίζω όσο μπορω να ενισχύω την μέση μου αλλά δεν νιώθω βελτίωση και αυτο εχει στερεώσει μέσα μου τον φόβο..

    Θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω την άποψη σας, για το πως μπορω να το παλέψω..

    Σας ευχαριστώ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ειναι κατα τη γνωμη μου καθαρα ψυχοσωματικο......μποουτεκ εκανες?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    ειναι κατα τη γνωμη μου καθαρα ψυχοσωματικο......μποουτεκ εκανες?
    Καλημέρα,
    Ναι εκανα μια συνεδρια και σήμερα είναι η δεύτερη καθώς διαρκει μια βδομαδα το μεσοδιάστημα.

    Να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω αν βοήθησε καθόλου.Φοβάμαι ότι το μυαλό μου μένει προσκολλημενο καιδεν ξέρω ακόμη και αν το bowtech είναι χρήσιμο, δεν επιτρέπω να δω οφέλη

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ενταξει βρε μην εισαι ανυπομονος με μια συνεδρια θα το λυσεις?......κανε οσες χρειαστει και θα με θυμηθεις..............εμενα ο αυχενας μου ειχε κλειδωσει τελειως απο το στρες και το ελυσε το μποουτεκ..........υπομονη.......... .

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    ενταξει βρε μην εισαι ανυπομονος με μια συνεδρια θα το λυσεις?......κανε οσες χρειαστει και θα με θυμηθεις..............εμενα ο αυχενας μου ειχε κλειδωσει τελειως απο το στρες και το ελυσε το μποουτεκ..........υπομονη.......... .
    Ειλικρινα marouli66 ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου να απαντησεις!

    Εχω γινει ανυπομονος γιατι κουραστηκα να έχω αυτη την ενόχληση συνέχεια. Βεβαια υπάρχουν πολυ χειρότερα γύρω μας, δεν αντιλέγω, απλά ο καθένας αντιμετωπίζει πρώτα το δικο του πρόβλημα και μετα όλα τα υπολοιπα...

    Υπομονη μονο, δεν μπορω να κανω κατι άλλο δυστχως,,,,

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Καλημέρα σε ολους

    Ηθελα κάπου να πω πως νιώθω σήμερα, να μοιραστω το βάρος απο πάνω μου..

    Μετά από μέρες φυσικοθεραπείας, bowtech κτλ, το ΣΚ που πέρασε ήταν κόλαση. Ενω προσπάθησα να διασκεδάσω και να κάνω κάποιο μπάνιο , απο την Κυριακή το απόγευμα έχω πέσει πολύ.

    Και τώρα στην δουλειά, κάθομαι και τα γράφω, με νέους πόνους σε διαφορετικά σημεία στην μέση (ενώ δεν έκανα κάτι να τα δικαιολογεί) λουσμένος στον ιδρώτα για πως θα τα αντιμετωπίσω.

    Ειλικρινά δεν ξέρω πια τι είναι αληθινό και τι κατασκευάζει το μυαλό μου. Πιο πριν βγήκα απο το γραφείο να κλάψω λίγο για να μου φύγει η ενταση...

    Νιώθω ότι δεν υπάρχει γιατρός που μπορει να με βοηθήσει..

    Εκτιμώ την απάντηση σας..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπορεις να κανεις οζονοθεραπεια ..........εχω παιδιο φιλο γιατρο που ειδικευεται σε τετοιους πονους , ( αφου δει την μαγνητικη ) κι ειναι κι εντιμος , στο Χαλανδρι .....

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το πιο πιθανο ειναι να σηκωνεις κατι βαρυ κανονικα οταν σηκωνεις κατι βαρυ δε πρεπει να σπας τη μεση γιατι σε πιανει εκει
    ο σωστος τροπος ειναι να σηκωνεις με ισα μεση.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Sgt.prime View Post
    Καλημέρα,

    Ειμαι νεος στο forum, αν και εχω διαβασει κατα καιρους αρκετα πράγματα που με εχουν βοηθησει.

    Θα ηθελα να μοιραστω το πρόβλημα μου και να ακουσω αν κάποιος αλλος εχει αντιμετωπίσει ίδιο προβλημα με εμένα.

    Εδω και αρκετο καιρό (Σχεδον δύο μήνες) ξεκίνησε μια ενόχληση στην μέση μου. Εκανα καποιες εξετάσεις , μαγνητική κτλ, όπου η μέση μου βρέθηκε πεντακάθαρη.

    Ο γιατρος που με εξετασε μου ειπε ολα κάλά θα περάσει καθως ειναι μυικός πόνος.

    Και καπου εδω ξεκιναει το πρόβλημα.

    Η μέση δεν με εχει αφήσει καθόλου απο καθημερινό πόνο και μετα απο επισκέψεις σε αρκετους γιατρους και Φυσικοθεραπευτη και αγωγες δεν εχει καταλαγιάσει.

    Αυτο το πράγμα με εχει γεμίσει αγχος, καθε λεπτο εχω την προσοχή στην μέση μου και εχει μειωθει στο ελάχιστο η απόδοση μου, οι κοινωνικες επαφες μου, η χαρά μου, η ηρεμια μου...

    Φοβάμαι οτι αυτο το πράγμα δεν εχει τελειωμο.

    Παρότι κανω φυσικοθεραπείες , προσέχω ο πονος είναι εκεί..

    Σκεφτομαι οτι με το αγχος δεν μπορω να ηρεμήσω ίσως το ενισχύω συνέχεια και δεν μπορω να ηρεμήσω..

    Εχει καποιος αλλος νιωσει ετσι? Πως το αντιμετωπίσατε?

    Ειλικρινά θα ήθελα να ακουσω καποια γνώμη γιατι ο πόνος στην μέση ειναι απο αυτους που δεν χαρίζονται. Μενει εκεί να σε ριχνει συνεχως..

    Ευχαριστω
    Φίλε μου καλησπέρα σε νοιώθω απίστευτα εΙχα ενοχλησεις για πολλούς μήνες και πριν ενα μήνα έκανα μαγνητική! Και εμένα μυϊκό είναι το πρόβλημα μου! Κάνεις χειρωνακτική Εργασία;

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Καλημέρα,

    Κυρίως δουλειά γραφείου κάνω, δεν μπορω να πω ότι σηκωνω γενικα κάτι βαρύ. Απλα μια μέρα ξεκίνησε ο πόνος ενώ καθόμουν σ τον υπολογιστη. Μαγνητική πεντακάθαρη και ο γιατρος να μου λεεί το προφανές, ότι δεν ειναι τίποτα, θα περάσει.

    Αυτό που δεν αντέχεται και δεν ξέρω αν το έχει νιώσει κάποιος είναι κυρίως ένα συνεχές κάψιμο στους γλουτούς. Δεν μπορω να καθίσω πάνω απο ένα τέταρτο. Η μέση ποναέι και φευγει. Αλλά στους γλουτους είναι βασανιστήριο. Λες και μετραω κάθε φορά πόσο κάθησα για να ξανασηκωθώ...

    Ξυπνάω και σκέφτομαι πως θα βγάλω την κάθε μερα στην δουλεια..

    Μακάρι να τελειώσει για όλους αυτό το βάσανο, να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής. Γιατί τώρα νιώθω ότι επιβιώνω και δεν ζω..

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Ηθελα να μοιραστω και κάτι άλλο που μου προεκυψε στο μυαλο σημερα, καθως δεν έχω ιδιαιτερη ορεξη στην δουλεια. Κοιτουσα το ιστορικο αναζητήσεων μου και προσεξα το εξης.

    Την ημέρα που έμαθα ότι ο πατέρας μου έπρεπε να χειρουργηθει άμεσα για κάτι σοβαρό ήταν η πρωτη μέρα που έκανα αναζήτηση το απόγευμα για πονο στην μέση, οσφυαλγια, ασκήσεις για την μεση κτλ...

    Δηλαδή μόλις ξεπέρασα το πρώτο σοκ και κινηθηκαμε αστραπιαια για γιατρους και νοσοκομεία, το απογευμα όταν γύρισα σπιτι με ενόχλησε για πρώτη φορά η μέση..

    Το έχω ξανακούσει ότι η πίεση προκαλει πονο στην μέση και τελικά προέκυψε και στην δικη μου περίπτωση..

    Το θέμα ειναι όλα πηγαν κατ¨ευχήν, ο πατερας μου καλά και εμένα έμεινε αυτό απο τότε.

    Για κάποιο λόγο ήθελα να το πω εδω μέσα. Σαν λυτρωση και για τις απαντήσεις που έχω πάρει μεχρι τωρα..

    Ευχαριστω

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νευροπονοι στην μεση
    By Spirosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2017, 22:10
  2. πόνος στη μέση και αισθημα παλμών στο πόδι....άγχος; ή;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2015, 15:41
  3. Είμαι στην μέση?
    By revithokeftes in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 23-06-2015, 10:01
  4. Αγχος και πονο στην καρδιά
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2015, 00:40
  5. Στην μεση των λεξεων,των ονειρων .ڿڰۣ❀.ڿڰۣ❀.ڿڰۣ❀
    By Chemistry in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-2011, 21:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •