Αγχος απο συνεχη πονο στην μέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18

    Αγχος απο συνεχη πονο στην μέση

    Καλημέρα,

    Ειμαι νεος στο forum, αν και εχω διαβασει κατα καιρους αρκετα πράγματα που με εχουν βοηθησει.

    Θα ηθελα να μοιραστω το πρόβλημα μου και να ακουσω αν κάποιος αλλος εχει αντιμετωπίσει ίδιο προβλημα με εμένα.

    Εδω και αρκετο καιρό (Σχεδον δύο μήνες) ξεκίνησε μια ενόχληση στην μέση μου. Εκανα καποιες εξετάσεις , μαγνητική κτλ, όπου η μέση μου βρέθηκε πεντακάθαρη.

    Ο γιατρος που με εξετασε μου ειπε ολα κάλά θα περάσει καθως ειναι μυικός πόνος.

    Και καπου εδω ξεκιναει το πρόβλημα.

    Η μέση δεν με εχει αφήσει καθόλου απο καθημερινό πόνο και μετα απο επισκέψεις σε αρκετους γιατρους και Φυσικοθεραπευτη και αγωγες δεν εχει καταλαγιάσει.

    Αυτο το πράγμα με εχει γεμίσει αγχος, καθε λεπτο εχω την προσοχή στην μέση μου και εχει μειωθει στο ελάχιστο η απόδοση μου, οι κοινωνικες επαφες μου, η χαρά μου, η ηρεμια μου...

    Φοβάμαι οτι αυτο το πράγμα δεν εχει τελειωμο.

    Παρότι κανω φυσικοθεραπείες , προσέχω ο πονος είναι εκεί..

    Σκεφτομαι οτι με το αγχος δεν μπορω να ηρεμήσω ίσως το ενισχύω συνέχεια και δεν μπορω να ηρεμήσω..

    Εχει καποιος αλλος νιωσει ετσι? Πως το αντιμετωπίσατε?

    Ειλικρινά θα ήθελα να ακουσω καποια γνώμη γιατι ο πόνος στην μέση ειναι απο αυτους που δεν χαρίζονται. Μενει εκεί να σε ριχνει συνεχως..

    Ευχαριστω

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    ,,,,,.......
    Last edited by jim7; 05-07-2018 at 20:53.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα ήθελα αν μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο αυτό με το μυικό πρόβλημα. Σου έχουν εξηγήσει τι ακριβώς εννοούν; Τι το προκάλεσε και τι πρέπει να κάνεις για να γίνεις καλά; Οι εξετάσεις δεν έδειξαν απολύτως τίποτα σε νεύρα, σπονδυλική στήλη κτλ;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Καλημερα,

    Κάνω καθιστική δουλειά γραφείου, κυρίως.
    Εχω επισκεφτει και φυσιατρο για την σταση που πρεπει να έχω. Το προβλημα μου είναι ότι ακομα και αν καθομαι σωστα ο πονος επιμένει, αυτο με αγχωνει, επανερχομαι εκει και αυτο διαρκεί όλη την μέρα.

    Το μυικό πρόβλημα δεν είναι ξεκαθαρισμένο. Επειδη δεν υπάρχουν ευρήματα, ο γιατρος μου είπε ότι καποια κίνηση σου δημιούργησε ίσως θλάση και γενικά επειδη η καθιστικη ζωη είναι συνεχης, οι μύες που είναι αγύμναστοι δεν επανέρχονται γρήγορα.

    Γενικά ναι ειμαι αρκετά αγχώδης, και αν και μέχρι τωρα θεωρουσα ότι τα προβληματα μου τα αντιμετώπιζα και μόνος μου, αυτη την φορά με έχει βάλει απο κάτω. Ειναι μεγάλο το διάστημα που πέρασε και εχω αγχωθει πλήρως.

    Αυτο που με έχει βάλει κάτω είναι το ότι κολυμπάω, περπατάω,προσπαθώ να αρχίσω να γυμνάζομαι, δεν βλέπω βελτίωση έστω 1%. Και νιώθω την υπομονή μου να στερεύει.

    Ειναι καλό να σου λεέι ο γιατρος ότι θα περάσει, ο φυσίατρος κανε λίγες ασκήσεις και θα δυναμώσεις, ο φυσικοθεραπευτής δεν μας ενδιαφερει ο πόνος, κοίτα να μην σε πάρει απο κάτω και αγχώνεσαι...

    Αλλα 2 μήνες μετα , 60 μέρες συνεχούς πόνου με έχουν απελπίσει.

    Αυτη είναι η συνολική εικόνα Jim7

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Δεν υπάρχει νευρολογικό πρόβλημα, ούτε πονοι στα πόδια, ουτε δισκοκήλες ούτε τίποτα απολύτως. Σαφή απάντηση δεν έχω πάρει για το τι φταιει. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι κάποιο τραβηγμα υπάρχει, καποια θλάση κάποιος τραυματισμος και θες γυμναστικη.

    Τιποτα παραπανω

    Δηλαδή έφτασα στο σημείο να αμφισβητώ την μαγνητική, αφου κανεις δεν μου εχει βρει τίποτα. Και η σκέψη μου για αμφισβήτηση με έχει αγχώσει σε μέγιστο βαθμο
    Last edited by Sgt.prime; 05-07-2018 at 14:20. Reason: More info

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Sgt.prime View Post
    Καλημέρα,

    Ειμαι νεος στο forum, αν και εχω διαβασει κατα καιρους αρκετα πράγματα που με εχουν βοηθησει.

    Θα ηθελα να μοιραστω το πρόβλημα μου και να ακουσω αν κάποιος αλλος εχει αντιμετωπίσει ίδιο προβλημα με εμένα.



    Εδω και αρκετο καιρό (Σχεδον δύο μήνες) ξεκίνησε μια ενόχληση στην μέση μου. Εκανα καποιες εξετάσεις , μαγνητική κτλ, όπου η μέση μου βρέθηκε πεντακάθαρη.

    Ο γιατρος που με εξετασε μου ειπε ολα κάλά θα περάσει καθως ειναι μυικός πόνος.

    Και καπου εδω ξεκιναει το πρόβλημα.

    Η μέση δεν με εχει αφήσει καθόλου απο καθημερινό πόνο και μετα απο επισκέψεις σε αρκετους γιατρους και Φυσικοθεραπευτη και αγωγες δεν εχει καταλαγιάσει.

    Αυτο το πράγμα με εχει γεμίσει αγχος, καθε λεπτο εχω την προσοχή στην μέση μου και εχει μειωθει στο ελάχιστο η απόδοση μου, οι κοινωνικες επαφες μου, η χαρά μου, η ηρεμια μου...

    Φοβάμαι οτι αυτο το πράγμα δεν εχει τελειωμο.

    Παρότι κανω φυσικοθεραπείες , προσέχω ο πονος είναι εκεί..

    Σκεφτομαι οτι με το αγχος δεν μπορω να ηρεμήσω ίσως το ενισχύω συνέχεια και δεν μπορω να ηρεμήσω..

    Εχει καποιος αλλος νιωσει ετσι? Πως το αντιμετωπίσατε?

    Ειλικρινά θα ήθελα να ακουσω καποια γνώμη γιατι ο πόνος στην μέση ειναι απο αυτους που δεν χαρίζονται. Μενει εκεί να σε ριχνει συνεχως..

    Ευχαριστω
    Γειά σου,
    Παίρνεις ψυχοφαρμακα η πρόσφατα τα έχεις διακόψει; πολλές φορές οι ανωτέρω περιπτώσεις πυροδοτουν τέτοιους ανεξήγητους πόνους. Αυτό είχε συμβεί και στην περίπτωση μου, όταν είχα σταματήσει τα αντικαταθληπτικα. Μου πέρασε μόνο του, αφού ταλαιπωρηθηκα μερικούς μήνες.
    Εάν δεν συμβαίνει κάτι παρόμοιο με σένα, πονάς και κανένας γιατρός δεν μπορεί να σε συμβουλεύσει, τότε απευθύνσου σε ένα ιατρείο πόνου, δημόσιο ή ιδιωτικό για να ανακουφιστείς για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Αυτό έκανα και εγώ, σε ιδιωτικό ιατρείο, με τοπικές ενεσουλες στους μύες, και ανακούφιστηκα άμεσα.
    Καλή συνέχεια

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Παίρνεις ψυχοφαρμακα η πρόσφατα τα έχεις διακόψει; πολλές φορές οι ανωτέρω περιπτώσεις πυροδοτουν τέτοιους ανεξήγητους πόνους. Αυτό είχε συμβεί και στην περίπτωση μου, όταν είχα σταματήσει τα αντικαταθληπτικα. Μου πέρασε μόνο του, αφού ταλαιπωρηθηκα μερικούς μήνες.
    Εάν δεν συμβαίνει κάτι παρόμοιο με σένα, πονάς και κανένας γιατρός δεν μπορεί να σε συμβουλεύσει, τότε απευθύνσου σε ένα ιατρείο πόνου, δημόσιο ή ιδιωτικό για να ανακουφιστείς για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Αυτό έκανα και εγώ, σε ιδιωτικό ιατρείο, με τοπικές ενεσουλες στους μύες, και ανακούφιστηκα άμεσα.
    Καλή συνέχεια
    Καλημερα,
    Οχι δεν επαιρνα ποτε αγωγη για κάτι. Ωστοσο η περίοδος που ξεκίνησε ο πόνος στην μέση συμπίπτει χρονικά με κάποια οικογενειακά προβλήματα που όντως με δοκίμασαν.
    Αυτο ακριβώς είναι το πρόβλημα μου, ότι νιώθω ότι κανεις γιατρος δεν μπορει να με συμβουλεύσει και απλα ακούω την λέξη υπομονη.

    Δεν έχω άλλη υπομονη δυστυχως και αυτο είναι που με έχει αγχώσει για την κάθε μέρα.

    Ιατρειο πόνου δεν γνωριζω τι ακριβως είναι, ωστοσο θα το ψάξω. Ευχαριστω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Απλα ηθελα να ρωτησω το εξής:

    Εχει κανείς αντιστοιχη εμπειρια στο forum, να μην μπορει για καιρό να βρει ακρη σε κατι παρόμοιο?

    Ελπιζω να μην φανει εγωιστικό, ωστοσο οταν ακους ότι και αλλοι έχουν περάσει αντιστοιχη κατάσταση θεωρω δίνει δύναμη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    .............
    Last edited by jim7; 05-07-2018 at 20:54.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    ............
    Last edited by jim7; 05-07-2018 at 20:54.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Το καταλαβαίνω θέλει χρονο για αποθεραπεια. Ελπιζω να δω καποια στιγμη αποτελεσματα. Ευχαριστω για τις αποψεις σας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    λογικα απο αγχος ειναι..ελεγα μηπως ειναι ρευματοειδης αλλα δεν νομιζω.......ειχα και γω παρομοιο θεμα με φοβερους πονους στον αυχενα (τελικα απο αγχος) και οταν εδινα σημασια δυναμωναν πολυ......οταν εμαθα τεχνικες να αποταυτιζομαι απο τον πονο περασαν.....
    αλλα παλιοτερα που ειχα παλι θεμα ειχα κανει bowtech..........ημουν θυμαμαι σε απογνωση τοτε και παρακαλουσα για μια λυση.....και την βρηκα εκει.......αμεσως σχεδον ειδα διαφορα
    εγω πιστευω κανε αυτο που σου λεω και αν επιμενει ψαξε το παραπανω........

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    18
    Ευχαριστω για την απάντηση. Αυτο που με αγχωνει είναι ότι πολλες φορες αλλαζει θεση. Συνήθως ποναω συνεχεια χαμηλα, μετά νιώθω πονους πιο ψηλά και δεν με αφήνει δευτερολεπτο. η σκέψη. Αυτη την στιγμη με ποναει πιο ψηλα η μέση σε ασυνήθιστο σημειο.
    Με φυσικοθεραπεια που έκανα χτες ενιωθα καλυτερα χαμηλα στην μέση. Τωρα ποναω πιο ψηλα. Ειναι ενα πραγμα που μου αποσπα συνεχως την προσοχη δινοντας μου συνεχεια πονους σε διαφορετικα σημεια.

    Ισως τελικα το δημιουργω εγω. Η μήπως χαλάω κατι άλλο συνέχεια?
    Αυτες οι σκεψεις είναι που με καθήλωσαν..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    το μποουτεκ που σου ειπα κανει για οποιοδηποτε σημειο σε πιανει......χαλαρωνει τους μυς ολου του σωματος οποτε οπου και να πονας σε θεραπευει.......κανε το σου λεω θα βρεις λυση στο προβλημα σου.....αλλα βρες καποιον καλο θεραπευτη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Παρότι κανω φυσικοθεραπείες , προσέχω ο πονος είναι εκεί..


    Καλημέρα! Νομίζω ότι μόνος σου εντόπισες το ρήμα...κλειδί!

    Ο φίλος μου, που πονάει χρόνια (μετά απο αυτοκινηστικό) και κατά διαστήματα τον θυμάται "καλά" και κάνει ενέσεις, επειδή κατα τα άλλα εχει κ πολλές δουλειές και δεν έχει πολύ χρόνο, "να προσέξει" συνήθως του περνάει μετά απο λίγες μέρες.
    Επειδή γλίτωσε κυριολεκτικά, απο του χάρου τα δόντια, είναι ευγώμων και έχει αποδεχτει το γεγονός οτι ίσως έτσι θα είναι για πάντα.
    Είναι καλά όμως ψυχολογικά και αυτό πάντα βοηθάει την κατάσταση!

    Επειδή ο πόνος της μέσης είναι όντως πολύ δύσκολος, σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις ένα καλό γιατρό και να θεραπευτείς σύντομα!!

    Μέχρι τότε...προσπάθησε να μην το "προσέχεις" τόσο πολύ και το δυναμώνεις υποσυνείδητα...μικρό παιδί εισαι και όλα καλά θα πάνε!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νευροπονοι στην μεση
    By Spirosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2017, 23:10
  2. πόνος στη μέση και αισθημα παλμών στο πόδι....άγχος; ή;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2015, 16:41
  3. Είμαι στην μέση?
    By revithokeftes in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 23-06-2015, 11:01
  4. Αγχος και πονο στην καρδιά
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2015, 01:40
  5. Στην μεση των λεξεων,των ονειρων .ڿڰۣ❀.ڿڰۣ❀.ڿڰۣ❀
    By Chemistry in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-2011, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •