Πάτερ Κλεομένης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961

    Πάτερ Κλεομένης

    Όσοι ζούμε στο λεκανοπέδιο Αττικής, ίσως να τον έχουμε πετύχει κάπου. Γενικά, ανεβάζει βιντεάκια στο Rutube και παλαιότερα ανέβαζε στο YouTube (τον είχαν μπλοκάρει ίσα με 30 φορές). Πέρσυ ήταν viral.

    Ακούω όσα λέει. Κάποια είναι τέρμα ακραία. Δε ξέρω πως ένας άνθρωπος το 2018 μπορεί να απαρνηθεί ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Κάρτα ΑΤΜ, Athena Card, Ηλεκτρικό Ρεύμα, ΕΥΔΑΠ, κινητό τηλέφωνο, ίντερνετ, φάρμακα, τηλεόραση, κλπ.

    Από την άλλη, είναι ψέμα ότι έχουμε γίνει παθητικά όντα και ότι ελέγχουν τις συμπεριφορές μας μεγάλες πολυεθνικές; Ότι δουλεύουμε για να τους πληρώνουμε μέρα νύχτα, επειδή εκμεταλλεύονται τα πάθη μας, τις ανάγκες μας, τη βαρεμάρα μας και την ημιμάθειά μας;

    Πολλοί τον χαρακτηρίζουν ψυχοπαθή. Άλλοι πάλι τον επαινούν. Δε θα πάρω κανένα μέρος, παρά ταύτα, θα με ενδιέφερε η άποψή σας.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ειναι παλαβος

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Από την άλλη, είναι ψέμα ότι έχουμε γίνει παθητικά όντα και ότι ελέγχουν τις συμπεριφορές μας μεγάλες πολυεθνικές; Ότι δουλεύουμε για να τους πληρώνουμε μέρα νύχτα, επειδή εκμεταλλεύονται τα πάθη μας, τις ανάγκες μας, τη βαρεμάρα μας και την ημιμάθειά μας;
    Αυτά που λες είναι δυστυχώς μεγάλες αλήθειες.. Αν τα έλεγε σε ένα πιο φυσιολογικό επίπεδο ανάλυσης πιστεύω θα βοηθούσε κόσμο.
    Όχι, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα είναι απίθανο να ζεις χωρίς όλα αυτά που αναφέρεις πιο πάνω αλλά όλα αυτά μας κάνουν και εξαρτομαστε.

    Δλδ στις απόψεις δεν θεωρώ ότι είναι τρελός αλλά ο τρόπος που τις βγάζει προς τα έξω είναι πράγματι αλλοκοτος.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η πιστη μπορει να υπερβει τη λογικη και να καταληξει σε απιαστα συμπερασματα ακομα και αν δε τα πιστευει κανεις. η τρελα και η ιδιοφυια ειναι πολυ κοντα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Αν και δεν μένω Αθήνα η χάρη του έφτασε μέχρι εδώ χάρη στο youtube... Και στο βίντεο τον έδειχνε να κλωτσάει τον Ticket, τον γατούλη που έχει βρει καταφύγιο σ' έναν σταθμό του μετρό κι αυτό και μόνο άρκεσε για να τον αντιπαθήσω... Άνθρωπος που δεν αγαπάει τα ζώα δεν είναι καλός άνθρωπος κατά τη γνώμη μου... Τώρα για το αν είναι στα καλά του ή όχι δεν ξέρω, δεν ασχολήθηκα παραπάνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η πιστη μπορει να υπερβει τη λογικη και να καταληξει σε απιαστα συμπερασματα ακομα και αν δε τα πιστευει κανεις. η τρελα και η ιδιοφυια ειναι πολυ κοντα.
    Συμφωνώ! Στην τρέλα φτάνεις όταν μέσα σου χάσεις τον έλεγχο, δλδ βγεις εκτός αυτου που ονομάζεις ιδιοφυία. Όσο έχεις τον έλεγχο δεν είσαι τρελός ασχέτως του τί σε θεωρούν οι άνθρωποι.

    Αυτοί που έχουν πίστη μπορούν να κάνουν πράγματα που για το συνήθη άνθρωπο φαίνονται αδύνατο να συμβούν π.χ. κάνεις πυροβασία, μπορείς να ζήσεις σαν ασκητής μακριά από την τους ανθρώπους απλά με υποτυπώδη διατροφή, με προσευχή και δύναμη ψυχής να δράσεις θεραπευτικά για σενα και για άλλους κλπ - Δεν εννοώ βέβαια να υπερβείς τις ανθρώπινες βιολογικές δυνατότητες διότι αυτό είναι αδύνατο.

    Κύκνος, χωρίς να ξέρω τον άνθρωπο αυτό απλά λέω πάντα ότι, όποιος δεν έχει καλές σχέσεις με τα ζώα δεν έχει καλές σχέσεις ούτε και με τους ανθρώπους.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κύκνος, χωρίς να ξέρω τον άνθρωπο αυτό απλά λέω πάντα ότι, όποιος δεν έχει καλές σχέσεις με τα ζώα δεν έχει καλές σχέσεις ούτε και με τους ανθρώπους.
    Καλημέρα Γιάννη, συμφωνώ μαζί σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Κατ'αρχήν δε παίζει να είναι πραγματικός παπάς...καρφώνεται λόγω ονόματος. Παπάς με Αρχαιοελληνικό όνομα; Υποτίθεται θα το είχε αλλάξει.

    Αλλά και να μην ήταν το όνομα, εγώ πιστεύω ότι απλά είναι κωμικός. Λίγο τραβηγμένα αυτά που κάνει, αλλά δε νομίζω να τα πιστεύει αυτά στα βίντεο του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Κι όμως ο Πάτερ ήταν Πάτερ πριν από 11 περίπου χρόνια. Ήταν παπάς στη Σπάρτη, χειροτονημένος. Τον καθαίρεσαν επειδή κατηγόρησε τον Μητροπολίτη Ευστάθιο ότι έβαζε χέρι σε όλα τα παγκάρια της Λακωνίας, μια μέρα όταν ο Μητροπολίτης ήρθε στην ενορία που λειτουργούσε ο Πάτερ Κλεομένης Κεφάλας.

    Ε, όσο να' ναι, αυτά δεν τα λες ακόμη και αν έχεις 1.000 μάρτυρες με το μέρος σου. Και κάπως έτσι παράτησε τους πάντες και τα πάντα, έγινε παλαιοημερολογίτης (βρίζει βέβαια πολύ άγρια τον Καλλίνικο και όσους θεωρούν τους εαυτούς τους Ιεράρχες του παλαιού ημερολογίου) και θεωρεί πως το κράτος του χρωστά τους μισθούς 11 ετών. Τον δε Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο τον λέει "Κοπρώνυμο" και τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο, τον αποκαλεί "Βοθρολομαίο".
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    11 χρόνια; Πόσο είναι δηλαδή; Φαίνεται νεαρός σε ηλικία, και δεν γίνεσαι παπάς στα 18 σου, αν ήταν πριν 11 χρόνια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    ... Άνθρωπος που δεν αγαπάει τα ζώα δεν είναι καλός άνθρωπος κατά τη γνώμη μου... ..
    Σωστο, δε λεω , ειχα ανοιξει παλια ενα θρεντ ποθυ ισχυριζομουνα , και συνεχιζω να ισχυριζομαι οτι εχω απτες απποδειξεις '
    ανθρωπους ' που7 λατρευουν τα ζωα , και δεν αγαπουν τους ανθρωπους .......και μαλιστα πολλοι ...........ξερω προσωπικα τετοια ατομα του στυλ ' τιπποτα δεν υπαρχει σαν τα ζωα , οι ανθρωποθι ειναι αχαριστοι' , ναι μερικοι ειναι αχαριστοι, τι μερικοι, τα 9/10 , κι ομως εγω αγαπω τους ανθρωπους εξ ισου με τα ζωα ........το βρισκω υγιιες , το αλλο δεν ειναι υγιες .....μεερικους ανθρωπους θα τους εκτελουσα ο ιδιος α επιοτρεποταν η θανατθικη αυτοδικια , αυτο δεν κανει καλυτερα τα ζαω , τα ιδια ειναι , μονο που βαριεμαι να αναλυω τις διαφορες , θα παραθεσω το θρεντ μου ολοκληρο .....


    οπως πολλα θρεντ μου , το περιεχομενο τους ειναι αμφιλεγομενο για καποιους ....

  12. #12

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    11 χρόνια; Πόσο είναι δηλαδή; Φαίνεται νεαρός σε ηλικία, και δεν γίνεσαι παπάς στα 18 σου, αν ήταν πριν 11 χρόνια.
    Ο πάτερ όπως λέει είναι 39 ετών. Άρα πριν 11 χρόνια ήταν 28 ετών. Συνεπώς βγάζει νόημα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωστο, δε λεω , ειχα ανοιξει παλια ενα θρεντ ποθυ ισχυριζομουνα , και συνεχιζω να ισχυριζομαι οτι εχω απτες απποδειξεις '
    ανθρωπους ' που7 λατρευουν τα ζωα , και δεν αγαπουν τους ανθρωπους .......και μαλιστα πολλοι ...........ξερω προσωπικα τετοια ατομα του στυλ ' τιπποτα δεν υπαρχει σαν τα ζωα , οι ανθρωποθι ειναι αχαριστοι' , ναι μερικοι ειναι αχαριστοι, τι μερικοι, τα 9/10 , κι ομως εγω αγαπω τους ανθρωπους εξ ισου με τα ζωα ........το βρισκω υγιιες , το αλλο δεν ειναι υγιες .....μεερικους ανθρωπους θα τους εκτελουσα ο ιδιος α επιοτρεποταν η θανατθικη αυτοδικια , αυτο δεν κανει καλυτερα τα ζαω , τα ιδια ειναι , μονο που βαριεμαι να αναλυω τις διαφορες , θα παραθεσω το θρεντ μου ολοκληρο .....


    οπως πολλα θρεντ μου , το περιεχομενο τους ειναι αμφιλεγομενο για καποιους ....
    Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν μόνο τα ζώα... Μάλλον είναι μισάνθρωποι... Εγώ πάντως αγαπώ συγκεκριμένους ανθρώπους, δεν το αξίζουν όλοι... Ενώ τα ζώα είναι πιο αθώα και δεν σε βλάπτουν αν δεν τα βλάψεις σε αντίθεση μ' εμάς που συχνά συμπεριφερόμαστε σαν τα χειρότερα ζώα κι εφαρμόζουμε τους νόμους της ζούγκλας...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ξερω προσωπικα τετοια ατομα του στυλ ' τιπποτα δεν υπαρχει σαν τα ζωα , οι ανθρωποθι ειναι αχαριστοι'
    Και εγώ γνωρίζω τέτοιο κόσμο. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι επικίνδυνοι ή μισάνθρωποι. Είναι απλά μια διαπίστωση βάση κάποιων βιωμάτων που έχουν ή μάλλον που έχουμε όλοι μας. Δεν σημαίνει δηλαδή πως θα βλάπτανε κάποιον άνθρωπο. Από την άλλη κάποιος που κακομεταχειρίζεται ζώα, άνετα μπορεί να το κάνει σε ανθρώπους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι ειπε ο Πατερ Παϊσιος για σχιζοφρενεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 28-09-2014, 15:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •