Απο παιδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9

    Απο παιδι

    Καλησπέρα σας.
    Απο πολλη μικρή ηλικία, επιδιόκω το να βρίσκομαι μονη μου αρκέτες στιγμές μέσα στην μέρα και να κανώ το εξής περπαταω μεσα σε ενα δωμάτιο συνεχεία πανω κατω (αρκέτες φορες για ώρες (1-2)) και φαντάζομαι διαφορες περιστάσης που μπορεί να συμβούν στην καθημερίνοτητα των ανθρώπων (απο μια κουβέντα με καπιον μεχρι και μια κηδεία τα παντά) , συνεχόμενα !σε ολες τις εκδόχες που μπορεί να συμβή κατι παντα περάτοντασ πανω κατω, αν μου ερθεί να σηκοθω και να αρχίσω να φαντάζομαι, και το κόψω για καπιο λόγο η δεν το κάνω, νιώθω πίεση. Αυτό σημβένει σίγουρα 10 χρόνια τώρα καθημέρινα. Δεν ξερω πως ονομάζεται αν ονομάζεται και σε πιο θέμα εμπιπτεί αλλα είπα για πρώτη φόρα να το μίραστω με κάπιον. Ευχαρίστω παρα πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω συνηθως κοβω βολτες γτ με βοηθαει να βρω λυση σε κατι

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Μπορεί έτσι να αντιδρά το σώμα σου σε όσα σκέφτεσαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Θα σου πρότεινα να γράφεις και να σκηνοθετείς αυτά που σκέφτεσαι! Νομίζω έχεις ένα πολύ πλούσιο εσωτερικό κόσμο. Εύχομαι να βρεθεί ένας άνθρωπος να τα μοιραστείς μαζί του!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που κάνει ό,τι κάνεις!

    Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα (ή την προλαλήσασα) στο ότι πρέπει όσα φαντάζεσαι να τα γεφυρώνεις με την πραγματικότητα, μέσω της τέχνης.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,070
    Quote Originally Posted by sofaki99 View Post
    Δεν ξερω πως ονομάζεται αν ονομάζεται
    Ονομάζεται I have no clue how life works disorder(IHNCHLWD).
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,070
    Για να φανταστείς τι γίνεται και στο δικό μου το μυαλό 24/7,έβλεπα τον αγώνα Βραζιλία-Βέλγιο με τον αδελφό μου και κάτι φίλους του πριν από λίγο,και ενώ οι άλλοι ήταν αφοσιωμένοι στο παιχνίδι,εγώ διαπίστωσα πως το 90% των Βραζιλιάνων φιλάθλων είναι Καυκάσιοι ενώ το 90% των Βραζιλιάνων ποδοσφαιριστών είναι Αφρικανολατίνοι...Ε,μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου κατάλαβα γιατί συμβαίνει αυτό...Οι Καυκάσιοι Βραζιλιάνοι είναι πιο πλούσιοι και είχαν λεφτά να ταξιδέψουν μέχρι την Ρωσία για να δουν τους αγώνες,ενώ οι μάυροι Βραζιλιάνοι είναι πιο φτωχοί και καταφεύγουν στο ποδόσφαιρο για να εξασφαλίσουν τον βιοπορισμό...Μετά έκανα αναλύσεις για τις κοινωνικές ανισότητες και τον φυλετικό διαχωρισμό και για το αν είναι στην φύση κάποιου να είναι φτωχός και αμόρφωτος ή αν αυτό καθορίζεται από τις καταβολές και τις συνθήκες στις οποίες μεγάλωσε...Και μετά θυμήθηκα την ταινία του Μπουνιουελ, Viridiana,όπου μια καλών προθέσεων φιλάνθρωπη γυναίκα βάζει μέσα στο αριστοκρατικό σπίτι του θείου της κάτι φτωχούς για να εξιλεωθεί από την αμαρτία της που ενέδωσε στις σεξουαλικές ενοχλήσεις του θείου της,και τελικά οι φτωχοί καταχρώνται την βοήθεια που τους προσφέρθηκε και κάνουν το σπίτι μπουρδέλο...Αυτές οι σκέψεις συνειρμικά με οδήγησαν στο ρητό ''Δώσε θάρρος στον χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεββάτι''...και στο πόσο κούφια είναι η ιδεολογία περί ισότητας των ανθρώπων...
    Οι άλλοι βλέπαν μπάλα και πίναν μπύρα και εγώ...έβλεπα μπάλα και έπινα μπύρα με τον δικό μου τρόπο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Εντυπωσιακό!! Και γιατί πρέπει ν ανησυχείς για όλο αυτό??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    αν αυτο δεν σε ενοχλει τοτε δεν ειναι προβλημα.......

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Δεν ξέρω αν το θεώρω καλο η κακό, σίγουρα κατί σηνηθισμένο για την καθημερινότητα μου. Απλά έχει αρχίσει να με προβλήματιζει για το αν είναι " φυσιολογικό". Γυρισά σπίτι αρκετά κουρασμένη και μολίς είδα τις απαντήσεις στο ποστ, σηκώθηκα αρχισα να περπατό και δημιουργήσα συνομιλίες μαζί σας στο μυαλό μου με βασή τις απαντήσεις σας. Το πιο περίεργο είναι οτι το ζώ, ο ευατός μου πάντα ειναι " σε προταγωνηστικό ρόλο" και αμα είναι κατι στενάχωρω πονάω, αν είναι κατι έξυπνο νιώθω έξυπνη αν ειναι χαρούμενο νίωθω ευτυχησμένη. Αν δεν το κάνω νιώθω σαν να με πνήγουν αυτά που δεν λέω κατα καποιό τροπο.Καταλαβένω γιατι μπορεί να θεωριθεί κατι ομορφό , απλά κατα καπίο τρόπο δεν είναι και τόσο επιλογη. Ευχαρίστω τοσο πολύ για τις απαντήσεις σας , πρώτη φόρα το βγάζω απο μέσα μου, ευχαρίστω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    το εψαξα και δεν βρήκα κάτι για να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι έχεις καποία πηγη? ευχαριστώ !!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    το εψαξα και δεν βρήκα κάτι για να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι έχεις καποία πηγη? ευχαριστώ !!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ονομάζεται I have no clue how life works disorder(IHNCHLWD).
    :) Ακριβώς. Ή όπως λέω από μέσα μου "τι σκατά θέλουν όλοι από εμένα" και μάλλον αυτό εννοώ. "Πως λειτουργεί αυτό το πράγμα;"

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by sofaki99 View Post
    Καλησπέρα σας.
    Απο πολλη μικρή ηλικία, επιδιόκω το να βρίσκομαι μονη μου αρκέτες στιγμές μέσα στην μέρα και να κανώ το εξής περπαταω μεσα σε ενα δωμάτιο συνεχεία πανω κατω (αρκέτες φορες για ώρες (1-2)) και φαντάζομαι διαφορες περιστάσης που μπορεί να συμβούν στην καθημερίνοτητα των ανθρώπων (απο μια κουβέντα με καπιον μεχρι και μια κηδεία τα παντά) , συνεχόμενα !σε ολες τις εκδόχες που μπορεί να συμβή κατι παντα περάτοντασ πανω κατω, αν μου ερθεί να σηκοθω και να αρχίσω να φαντάζομαι, και το κόψω για καπιο λόγο η δεν το κάνω, νιώθω πίεση. Αυτό σημβένει σίγουρα 10 χρόνια τώρα καθημέρινα. Δεν ξερω πως ονομάζεται αν ονομάζεται και σε πιο θέμα εμπιπτεί αλλα είπα για πρώτη φόρα να το μίραστω με κάπιον. Ευχαρίστω παρα πολυ
    Και εγώ το κάνω αυτό και κάποιες φορές καταλήγει σε οργή και τότε σταματάω. Για να το αποφύγω κάνω καμιά βόλτα αλλά τις σκέψεις δεν μπορώ να τις αποφύγω. Εσένα οι σκέψεις σου φτάνουν και αρκετό χρονικό διάστημα παρακάτω, χρόνια ίσως ή μόνο "βλέπεις τις διάφορες εκδοχές στο παρόν;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by sofaki99 View Post
    Καλησπέρα σας.
    Απο πολλη μικρή ηλικία, επιδιόκω το να βρίσκομαι μονη μου αρκέτες στιγμές μέσα στην μέρα και να κανώ το εξής περπαταω μεσα σε ενα δωμάτιο συνεχεία πανω κατω (αρκέτες φορες για ώρες (1-2)) και φαντάζομαι διαφορες περιστάσης που μπορεί να συμβούν στην καθημερίνοτητα των ανθρώπων (απο μια κουβέντα με καπιον μεχρι και μια κηδεία τα παντά) , συνεχόμενα !σε ολες τις εκδόχες που μπορεί να συμβή κατι παντα περάτοντασ πανω κατω, αν μου ερθεί να σηκοθω και να αρχίσω να φαντάζομαι, και το κόψω για καπιο λόγο η δεν το κάνω, νιώθω πίεση. Αυτό σημβένει σίγουρα 10 χρόνια τώρα καθημέρινα. Δεν ξερω πως ονομάζεται αν ονομάζεται και σε πιο θέμα εμπιπτεί αλλα είπα για πρώτη φόρα να το μίραστω με κάπιον. Ευχαρίστω παρα πολυ
    Ονομάζεται μυθοπλασία. Σ' αρέσει να πλάθεις μύθους. Αν τους γράψεις κάπου, ίσως προκύψει κι ένα βιβλίο, και σίγουρα τότε θα εξασκήσεις το ταλέντο σου στο γράψιμο. Μήπως να το δοκίμαζες?? :))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 16:40
  2. το παιδι παιδι?
    By ellina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 06-08-2013, 19:45
  3. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 14:45
  4. Ανυπάκουο παιδί sos
    By mpampas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2010, 17:47
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •