Τοξικοι γονεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Τοξικοι γονεις

    Τι κανετε με εναν τοξικο γονεα που μπαινει στη ζωη σας και την κανει αναποδα; Βριζει, σας λεει αχρηστους , εχει την εξουσια πανω σας λογω χρηματων και δε μπορειτε να του φερετε και αντιρρηση η να συνεννοηθειτε μαζι του επειδη παντα μπαινει σε μια συζυτηση θεωρωντας τον αλλο εκ των πρωτερων κατωτερο και λαθος; Εναν τετοιο αδιαλλακτο εγωκεντρικο ανθρωπο θα τον εδιωχνα απο τη ζωη μ αμεσως αλλα τωρα που εξαρτωμαι βιοτικα απο αυτον ;Και το θεμα δεν κλεινει εδω.Εξαιτιας ενος τετοιου ανθρωπου στο σπιτι γινομαι μισανθρωπος , οδηγουμαι σε καταθλιπτικη , αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Υπάρχει δυνατότητα να φύγεις από αυτό το περιβάλλον;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σε κανα 5αρι χρονια..θελω πρωτα να παρω χαρτι πανεπιστημιου πριν πιασω δουλεια για να στεκομαι μονη μ αλλιως αν παρατησω τις σπουδες θα κανω δουλειες του ποδιου μια ζωη.θελω να ανελιχθω.βεβαια ειναι δυσκολο υπο αυτες τις συνθηκες αλλα αν φυγω απο τωρα δε θα τα καταφερω μονη .ειναι αδιεξοδο.πρεπει να χτισω μελλον με σπουδες οσο με ζουνε οικονομικα οι γονεις και μπορω να αφοσιωθω οσο μπορω σε αυτες

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Τότε υπομονή η μόνη λυση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Location
    Athens
    Posts
    27
    Yπομονη ιωαννΑ εγώ έχω τα αντίθετα προβλήματα η μάνα μου έχει ψυχολογικά θέματα και το τι γίνεται σπίτι άστα να πάνε και μένα με βρίζει λέει και πολλά άλλα με έχει κάνει καταθληπτικο

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Πως αντέχετε τέτοιες οικογενειακές καταστάσεις; Μπράβο σας. Πιστεύω δεν θα τα άντεχα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Ιωάννα, καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς. Κοίτα να τελειώσεις το πανεπιστήμιο και κανε υπομονή για τώρα. Σκέφτεσαι πολύ σωστά. Μην παρατήσεις τις σπουδές σου. Μόνο έτσι θα φύγεις από εκεί μέσα. Αλλιώς είναι πιθανό με αυτή την κατάσταση στα εργασιακά, να πέσεις πάλι στην ανάγκη του. Δηλαδή θα ζοριστείς τώρα για να είσαι καλύτερα μετά. Απλά προσπάθησε να αντέξεις αυτήν τη καθημερινότητα. Μην λες και πολλά. Εξάλλου τέτοιους ανθρώπους δεν μπορείς να τους αλλάξεις γνώμη αλλά ούτε και να συνεννοηθείς ακόμα και για πολύ απλά πράγματα. Μόνο σε εσένα θα κάνεις κακό. Μήπως θέλει να μαλώνει ακόμα και όταν δεν υπάρχει καμία αφορμή; Ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα τον άνθρωπο. Και εγώ σε τέτοιο περιβάλλον μεγάλωσα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    σε καταλαβαινω ενας λογος που φοβαμαι να απορριψω τον πατερα μου απτη ζωη μου ειναι τα κωλοχρηματα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Ιωάννα, καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς. Κοίτα να τελειώσεις το πανεπιστήμιο και κανε υπομονή για τώρα. Σκέφτεσαι πολύ σωστά. Μην παρατήσεις τις σπουδές σου. Μόνο έτσι θα φύγεις από εκεί μέσα. Αλλιώς είναι πιθανό με αυτή την κατάσταση στα εργασιακά, να πέσεις πάλι στην ανάγκη του. Δηλαδή θα ζοριστείς τώρα για να είσαι καλύτερα μετά. Απλά προσπάθησε να αντέξεις αυτήν τη καθημερινότητα. Μην λες και πολλά. Εξάλλου τέτοιους ανθρώπους δεν μπορείς να τους αλλάξεις γνώμη αλλά ούτε και να συνεννοηθείς ακόμα και για πολύ απλά πράγματα. Μόνο σε εσένα θα κάνεις κακό. Μήπως θέλει να μαλώνει ακόμα και όταν δεν υπάρχει καμία αφορμή; Ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα τον άνθρωπο. Και εγώ σε τέτοιο περιβάλλον μεγάλωσα.
    Ακριβως.μας ανακατωνει.κανει στη σταλλα ωκεανο

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    4
    ετσι ελεγα κι εγω όταν σπουδαζα γιατι αντιμετωπίζω αναλογη κατασταση που με εχουν φτασει στα ορια της πληρους καταστροφης.αν δε σπουδάζεις και στην μπανανοελλαδα 1 λογο παραπανω μη περιμενεις να τελειώσεις τις σπουδες βρες δουλεια πριν τελειώσεις να μην τους εχεις αναγκη όταν τελειώσεις. αν τελειώσεις και δεν βρεις δουλεια θα σου λενε τι να κανεις επαγγελματικα και κατά 99%θα σε καταστρεψουν και μετα θα τρεχεις και δεν θα φθανεις.ζω και εζησα ακριβως τα ιδια μεχρι και σχεση μου κατεστρεψαν.οσο μενουμε στο ιδιο σπιτι μ αυτους που κανουν τους γονεις μας θα διαλυωμαστε.αυτοι βεβαια θα λενεή ηδη λενε φανταζωμαι ότι από αγαπη τα κανουν ολλα επειδή ξερουν καλυτερα .μη περιμενεις να παραδεχθουν τιποτα

Similar Threads

  1. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  2. Τοξικοι ανθρωποι
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 13-02-2018, 07:12
  3. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28
  4. Τοξικοί άνθρωποι ?
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 15-10-2014, 17:34
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •