Το μυαλό τρέχει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Ναι δεν κατάλαβα αυτά που λέει ο elis, δε βγάζω άκρη τι εννοει όταν λέει ότι είσαι στην εξουσία κτλ..
    Πρέπει να τα περιμένεις αυτά ,ο καθένας λέει τη γνώμη του

    Ισως να μην είναι ηθελημενο τρολ

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τι εννοείς "" Ισως να μην είναι ηθελημενο τρολ"" ??

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    βιβλια αυτογνωσιας πρεπει να διαβασεις σχετικα με το τι ειναι σκεψεις και τι εισαι εσυ πραγματικα......η ευχη φυσικα και θα σε βοηθησει ομως αν την κανεις σωστα......σε φερνει στην αληθινη σου ουσια και οχι στην ψευδαισθηση οτι εισαι οι σκεψεις σου και οτι σε κανουν οτι θελουν

    ειχα και γω θεμα με πολλες σκεψεις στο παρελθον και κατεληξα να παιρνω φαρμακα για να ηρεμησει ο νους μου......ομως οταν μελετησα και εκανα προσευχη και κατανοησα οτι εγω εχω το κουμαντο στις σκεψεις μου, οτι εγω ειμαι αφεντης του νου..τοτε ολα αλλαξαν

    http://www.osho.com/el/read/osho/osh...opics/thoughts

    οι σκεψεις σταματουν οταν στρεφεσαι μεσα σου, στο αληθινο ειναι σου....
    http://www.osho.com/el/read/osho/osh...cs/no-thinking

    https://awakengr.com/o-paratiritis-eaftos/
    http://www.osho.com/el/read/osho/osho-on-topics/mind

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Να ρωτήσω παιδιά, έχει συμβεί σε κάποιον να τρέχει το μυαλό του τόσο πολύ σε διάφορες σκεψεις, ακόμα κ σε τραγουδια, σε πραγματα που έχει κάνει στο παρελθόν κτπ. Με άλλα λόγια να σκέφτεται πολύ που να μην μπορεί να συγκεντρωθεί σε κάτι άλλο ή να κάνει κάτι άλλο.Κ φυσικά όταν σκέφτεται κάτι αρνητικό να γεμίζει με άγχος κ να μην μπορεί να κάνει τιποτα, να τον ακινητοποιει το μυαλό του..

    Το έχει βιώσει κάποιος από εσάς;; τι διαταραχή παίζει να είναι;;

    Οσο προσπαθώ να ελεγξω το μυαλό μου δεν μπορώ πάντα, ειδικά όταν συμβαίνουν άσχημα πράγματα.Ξέρω ότι δεν είναι σκέτο άγχος ή κατάθλιψη,κ ότι το αγχος κ τα συναφη είναι αποτέλεσμα των σκέψεων..οι γιατροι με έχουν μπερδεψει.
    Εσείς τι λέτε;;

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εγώ ίδιος αυτό με της αρνητικές σκέψεις!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Νιkselfie: η προσευχή, η πίστη γενικότερα στον Χριστό είναι το μεγαλύτερο γιατρικό, πέρα από αυτό, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάτι..ένα παράδειγμα όταν κάνεις κάτι όπως ακούς ένα τραγούδι το μυαλό σου να είναι ολοκληρωτικά μέσα στο τραγούδι, δηλαδή κλείσω τα μάτια σου και προσπάθησε να κατανοήσεις τους στίχους έναν εάν τι λέει ακριβώς τα λόγια, μπες στο ίντερνετ και δες το βίντεο κλιπ του τραγουδιού και παρατήρησε το κάθε τι εκεί μεσα, να ξεχνιέται το μυαλό από διάφορες άσκοπες σκέψεις αυτό μπορείς να το κάνεις όχι βέβαια μόνο σε κάποιο τραγούδι αλλά οτιδήποτε κάνεις στην καθημερινότητα σου, δούλεψε της αισθήσεις σου, πλένεις πιάτα, μύρισε το σαπούνι, παρατήρησε το θόρυβο που κάνουν τα πιάτα ενώ τα τριβής με το σφουγγάρι,κ.α..


    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Νιkselfie: η προσευχή, η πίστη γενικότερα στον Χριστό είναι το μεγαλύτερο γιατρικό, πέρα από αυτό, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάτι..ένα παράδειγμα όταν κάνεις κάτι όπως ακούς ένα τραγούδι το μυαλό σου να είναι ολοκληρωτικά μέσα στο τραγούδι, δηλαδή κλείσω τα μάτια σου και προσπάθησε να κατανοήσεις τους στίχους έναν εάν τι λέει ακριβώς τα λόγια, μπες στο ίντερνετ και δες το βίντεο κλιπ του τραγουδιού και παρατήρησε το κάθε τι εκεί μεσα, να ξεχνιέται το μυαλό από διάφορες άσκοπες σκέψεις αυτό μπορείς να το κάνεις όχι βέβαια μόνο σε κάποιο τραγούδι αλλά οτιδήποτε κάνεις στην καθημερινότητα σου, δούλεψε της αισθήσεις σου, πλένεις πιάτα, μύρισε το σαπούνι, παρατήρησε το θόρυβο που κάνουν τα πιάτα ενώ τα τριβής με το σφουγγάρι,κ.α..


    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    αυτο ειναι σαν αυτο που λεω εγω...να ζει με επιγνωση και να ειναι απλα παρατηρτης της καθημερινοτητας και των σκεψεων

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Δε Ζαψτ κτ

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τι τρεχει? ενδιαφερεται για μενα ή ειναι ιδεα μου?
    By Chris M. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 21-05-2017, 17:41
  2. Καταλαβαινει κανενας τι τρεχει;;; :Ρ
    By onomaxrhsth in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2014, 12:30
  3. Τι τρεχει με το φορουμ?
    By betelgeuse in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2013, 16:30
  4. τρέχει ο χρόνος και φοβάμαι
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-2011, 00:57
  5. Η ΖΩΗ ΤΡΕΧΕΙ Μ\' ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-10-2010, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •