Παράλληλη πάθηση τυπου στρες σε συνδυασμό με Αυτισμό Άσπεργκερ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    4

    Παράλληλη πάθηση τυπου στρες σε συνδυασμό με Αυτισμό Άσπεργκερ

    Γειά σας. Συγνώμη αν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία. Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με την προσώπικοτητα μου και τη μνήμη.
    Εχώ επίσημα διαγνωστεί με ΔΑΦ Άσπεργκερ όμως μια ιδίετερα στρεσογόνος περίοδος διάρκειας 11 χρόνων μου χειροτέρεψε το πρόβλημα. Συνεχές άγχος από μετακομήσεις και οικονομικές απώλείες και οικογενειακού θυμού, θόρυβος από κομπρεσέρ για μήνες και πυρκαγία 1χμ από το σπίτι μου είναι οι βασίκες τραυματικές εμπείρειες που πέρασα. Ενά χρόνο πριν ανοίχτηκα σε μια κοινώτητα με κοινά ενδιαφέροντα αλλά ο βαθμός κατάθληψης ήταν τεράστειος και υποχώρησα για να προστατέψω τον εαυτό μου.

    Τώρα πλέον αντιμετώπιζω τα εξής.

    1. Μία ιδίαιτερα ιγειή, αισιόδοξη και δυναμίκη θυλική προσώπικοτητα με σχέδον ολά τα παλία ενδιαφέροντα και χωρίς σοβάρες αδυναμίες εκτός από τα στοιχεία του φάσματος του αυτισμού που υπάρχουν και στις δύο καταστάσεις. Η μνήμη είναι φυσιολόγικη και μακροχρόνια. Οι εφιάλτες είναι πολύ ασθενείς και συνήθως δεν τους θυμάμαι.

    2. Μια ιδιέτερα αγχώδη και καταθληπτική αρσενίκη πρωσωπικότητα. Συνεχές άγχος για τον καίρο, εμμόνες και φοβίες για ανύπαρτα πράγματα που δεν τα αναγνωρίζω στην κατάσταση αυτή γιάτι υπάρχουν. Είμαι ιδιέτερα επείρεπης σε συζητήσεις και ειδήσεις και δεν εχω σχέδον κανένα από τα παλία ενδιαφέροντα μου, αγχώνομαι και. Ότι ζω σε αυτή την κατάσταση το θυμάμαι σαν όνειρο και μπορεί να το ξεχάσω τελείως στο μέλλον. Εχώ έντονους εφιάλτες επίσης.

    Η εναλλαγή δημιουργείται κυρίως μετά απο έκθεση σε στρες η έκθεση υψηλές θερμοκρασίες (που ανεβάζω και πυρέτο παράλληλα αν γυμναστώ σε αυτές). Για αυτό το λόγο δεν μπορώ να βρω αξιόπιστη διάγνωση παρα την συμβούλη γιατρών και δεν έχω οικονομική άνεση για περετέρω επισκέψεις. Έλαβα 3 διαφορετίκες διαγνώσεις μεχρι στιγμής.

    Τον περασμένο μήνα μόνο η πρώτη προσώπικοτητα επικράτουσε. Όλα ήταν επιτυχήμενα σχέδον και δεν ηπήρχαν σοβαρές μεταβολές στη διάθεση παρά την έκθεση κοινώνικα.

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. Ξέρω οτι ειναί περίπλοκο αλλά οποιαδήποτε συμβουλή ειναι ευπρόσδεκτη.
    Last edited by Lupinefoxy; 07-07-2018 at 14:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω είσαι πολύ ευφυής και ξέρεις την απάντηση από μόνος σου. Εγώ από αγάπη θα σου πω το κοινότυπο κάνε ό,τι σε ευχαριστεί ανεξάρτητα αν αρέσει στους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    4
    Μαλλον εχεις δικιο και ισως απο τον πολυ φοβο παρεξηγησα τους κοντινους ανθρωπους μου. Το οτι κραταω καλη διαθεση μετα απο ολα αυτα ειναι συμαντικο. Και ναι, επειδη δεν μου αρεσαν ποτε οι περισσοτερες ανδρικες ασχολειες και τα καθαρα ανδρικα ρουχα, λογικο ειναι να αισθανομαι το αντιθετο γενος, οπωτε, ολο το αγχος δημιουργειται απο την πιεση να το κρυψω ισως και κανω μια προσωμοιωση αρσενικου χαρακτηρα, σωστα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σωστά! Είσαι αγόρι ή κορίτσι;

Similar Threads

  1. μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ
    By teras in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 88
    Last Post: 30-07-2019, 21:59
  2. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08
  4. Ευθύνη για την πάθηση μας
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-02-2016, 09:32
  5. Risperdal 1mg σε συνδυασμο με Dumurox...εφιαλτες
    By Agkathi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-01-2011, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •