Νιώθω τόσο μόνη και κενή μέσα μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    9

    Νιώθω τόσο μόνη και κενή μέσα μου..

    Νώθω τόσο μοναξιά. Πάντα τη ένιωθα στη ζωή μου. Τους τελευταίους 6 μήνες νιώθω τόσο κενή,τόσο άδεια. Πόσο αδιάφορα μου φαίνονται όλα. Δε μπορώ να νιώσω τίποτα καλό πια. Είμαι τόσο απογοητευμένη με όλους και όλα. Κλαίω τόσο πολύ και τόσο δυνατά. Θέλω να σταματήσει όλο αυτό. Πονάει. Πονάει πολύ. Ο ψυχικός πόνος που νιώθω,δε με αφήνει ούτε να αναπνεύσω. Πονάω τόσο πολύ ρε γαμωτο. Πονάω. Θέλω να σταματήσει. Θέλω να ξανανιώσω χαρά μέσα μου. Ή απλά θέλω να σταματήσω να υπάρχω.

  2. #2
    Quote Originally Posted by BraveHeart97 View Post
    Νώθω τόσο μοναξιά. Πάντα τη ένιωθα στη ζωή μου. Τους τελευταίους 6 μήνες νιώθω τόσο κενή,τόσο άδεια. Πόσο αδιάφορα μου φαίνονται όλα. Δε μπορώ να νιώσω τίποτα καλό πια. Είμαι τόσο απογοητευμένη με όλους και όλα. Κλαίω τόσο πολύ και τόσο δυνατά. Θέλω να σταματήσει όλο αυτό. Πονάει. Πονάει πολύ. Ο ψυχικός πόνος που νιώθω,δε με αφήνει ούτε να αναπνεύσω. Πονάω τόσο πολύ ρε γαμωτο. Πονάω. Θέλω να σταματήσει. Θέλω να ξανανιώσω χαρά μέσα μου. Ή απλά θέλω να σταματήσω να υπάρχω.
    Όλοι στη ζωή παλεύουμε γιατί η ζωή δεν είναι εύκολη..αυτό να κάνεις εσύ να μην απελπιζεσαι..έχουμε τα θέματα μας αλλά το προσπαθούμε..Έχεις πάει σε κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει;;Μην παραιτεισαι πριν το προσπαθήσεις παντως,εξαντλησε κάθε δυνατή προσπάθεια.

    Έγινε κάτι που είσαι έτσι;;


    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Αυτά που μας λες οδηγούν κατ' ευθείαν σε πολύ μεγάλη θλίψη από την οποία θέλεις να ξεφύγεις.
    Σε αυτή την κατάσταση πολλοί καταφεύγουν σε μεθόδους διαφυγής που είναι παράνομοι εδώ και 80 χρόνια. Εναλλακτικά υπάρχουν πολλά χαπάκια που θα σε κοιμίσουν μέχρι να το ξεχάσεις, τα οποία ίσως πρέπει να συνεχίσεις να παίρνεις όλη σου τη ζωή, κάτι που κάνει τις φαρμακοβιομηχανίες πολύ χαρούμενες.
    Εναλλακτικά υπάρχει η ψυχανάλυση που θα δεις την βάση του πόνου σου και θα θεραπευτείς για τα καλά. Κοστίζει σε χρήμα και σε πόνο, αλλά αξίζει.

    Σου εύχομαι να βλέπεις τη ζωή διαφορετικά πολύ σύντομα!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αφου απομακρυνεσαι συνεχως απο τους ανθρωπους και καθε φορα που σε πλησιαζουν εσυ απομακρυνεσαι ακομα πιο πολυ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Κοπέλα μου ολο αυτό το κένο που νιώθεις πρέπει να είναι απαίσιο. Πολλοί το ζήσαμε, διαφορετικά ο καθένας. Με το δικό μου τρόπο το πέρασα και εγώ. Θα σου πώ ότι θα ήθελα να μου πούν εμένα εκείνες τις στιγμές, αν δεν παρείς απόφαση να βοήθισης εσύ τον εαύτο σου δεν θα αλλάξει κατι! Βγές εξώ νιώσε το αεράκι να σε ακούμπα και κατάλαβε πόσο τύχερη είσαι που είσαι που υπάρχεις ! Εκτίμησε το οτί υπάρχεις και με την σείρα τους άνθρωποι που αξίζουν θα το εκτίμησουν και εκείνοι, και δεν θα νιώθεις μοναξία πλέων.!! Με λίγα λόγια βρές την θέληση να βοήθησεις τον εαύτο σου, ΜΙΛΑ, σε αγνώστους όπως εδω σε κάποιον δικό σου ακόμα καλύτερα σε κάποιον ειδικό. Βρές την θέληση να μπείς σε διαδικάσια να εκτίμησης το ότι υπάρχείς.! Ελπίζω σε καίρο να το θημάσε σαν ένα δύσκολο εμπόδιο της ζώης, που το ξεπέρασες και να είσαι καλα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by BraveHeart97 View Post
    Νώθω τόσο μοναξιά. Πάντα τη ένιωθα στη ζωή μου. Τους τελευταίους 6 μήνες νιώθω τόσο κενή,τόσο άδεια. Πόσο αδιάφορα μου φαίνονται όλα. Δε μπορώ να νιώσω τίποτα καλό πια. Είμαι τόσο απογοητευμένη με όλους και όλα. Κλαίω τόσο πολύ και τόσο δυνατά. Θέλω να σταματήσει όλο αυτό. Πονάει. Πονάει πολύ. Ο ψυχικός πόνος που νιώθω,δε με αφήνει ούτε να αναπνεύσω. Πονάω τόσο πολύ ρε γαμωτο. Πονάω. Θέλω να σταματήσει. Θέλω να ξανανιώσω χαρά μέσα μου. Ή απλά θέλω να σταματήσω να υπάρχω.
    Τι σε έκανε να νοιώσεις έτσι;

    Δεν μπορεί να ένοιωσες τόσο δραματικά έτσι ξαφνικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by BraveHeart97 View Post
    Πονάει. Πονάει πολύ. Ο ψυχικός πόνος που νιώθω,δε με αφήνει ούτε να αναπνεύσω. Πονάω τόσο πολύ ρε γαμωτο. Πονάω. Θέλω να σταματήσει.
    Tι ειρωνεία έτσι?...Ο ανύπαρκτος πόνος να είναι αυτός που πονάει περισσότερο.
    Και να μην έχεις καν την όρεξη να σκεφτείς ως προοπτική το να βγείς απ'αυτην την κατάσταση...Πόσω μάλλον να πρέπει να κάνεις κάτι γι'αυτό...
    Να βαριέσαι και μόνο στην ιδέα ότι θα γίνεις κάποτε χαρούμενος...
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    BraveHeart, τώρα που διάβασα τις υπόλοιπες δημοσιεύσεις σου εδώ, νομίζω ότι όλος αυτός ο ψυχικός πόνος είναι καταπιεσμένος θυμός προς τους γονείς σου και συμπόνια προς την αδελφή σου, μαζί με θυμό για την ανημποριά σου να ξεφύγεις και να δώσεις λύσεις.
    Νομίζω αυτός ο θυμός συσσωρεύεται από μικρή ηλικία κατά των γονιών σου και έχει λιμνάσει και τώρα έφτασε ο κόμπος στο χτένι και δεν πάει άλλο.

    Με τη βοήθεια του ψυχαναλυτή σου πρέπει να εκφράσεις αυτό το θυμό και να λυτρωθείς. Να τον εκφράσεις προς τους γονείς σου με παρουσία του ψυχαναλυτή. Να πάνε και οι γονείς σου στον ψυχαναλυτή να συζητήσουνε για σένα, να φωτιστεί το σκοταδιασμένο τους μυαλό.

    Κορίτσι μου το πρόβλημά σου είναι πολύ μεγάλο και τώρα καλείσαι να το λύσεις. Με τη βοήθεια του ψυχολόγου σου κάνε βήματα που ίσως τώρα σε τρομάζουν. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να οργανώσει όλες τις κινήσεις αυτής της λύσης.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by sofaki99 View Post
    Κοπέλα μου ολο αυτό το κένο που νιώθεις πρέπει να είναι απαίσιο. Πολλοί το ζήσαμε, διαφορετικά ο καθένας. Με το δικό μου τρόπο το πέρασα και εγώ. Θα σου πώ ότι θα ήθελα να μου πούν εμένα εκείνες τις στιγμές, αν δεν παρείς απόφαση να βοήθισης εσύ τον εαύτο σου δεν θα αλλάξει κατι! Βγές εξώ νιώσε το αεράκι να σε ακούμπα και κατάλαβε πόσο τύχερη είσαι που είσαι που υπάρχεις ! Εκτίμησε το οτί υπάρχεις και με την σείρα τους άνθρωποι που αξίζουν θα το εκτίμησουν και εκείνοι, και δεν θα νιώθεις μοναξία πλέων.!! Με λίγα λόγια βρές την θέληση να βοήθησεις τον εαύτο σου, ΜΙΛΑ, σε αγνώστους όπως εδω σε κάποιον δικό σου ακόμα καλύτερα σε κάποιον ειδικό. Βρές την θέληση να μπείς σε διαδικάσια να εκτίμησης το ότι υπάρχείς.! Ελπίζω σε καίρο να το θημάσε σαν ένα δύσκολο εμπόδιο της ζώης, που το ξεπέρασες και να είσαι καλα!
    Ποσο ωραια κι σωστα ειναι τα παραπανω λογια! αυτο νομιζω κι εγω, μονο αν κοινητοποιηθεις θα δεις φως στο τουνελ αυτο το σκοτεινο οπου ειναι η ψυχουλα σου! ποσο σε νιωθω ! ποσο μου θυμιζεις δικες μου στιγμες!
    Πρεπει να βρεις ανθρωους να μηλας, πρεπει να καμεις φιλους!!μονο ετσι θα βγει απο μεσα σου αυτη η πικρα!! η ψυχη σου νιωθεις σαν να πνιγετε! θα πρεπει λοιπον να την "ανοιξεις" ωστε να παρει ξανα αερα! να αναπνευεσει!!μονο αν βαλεις μια πορτα στο βαθος του τουνελ με γεματο σκοταδι οπου εισαι μονο αν αυτη η πορτα σαν ανοιξει κι γεμισει με φως το τουνελ θα δεις γιατρεια! στην ψυχη σου!!
    Τελος εχω να σου πω οτι οσο πιο πολυ εξαρτηθει απο εσενα η θεραπεια σου, οσο πιο πολυ μονη σου το κανεις τοσο πιο πολυ θα νιωθεις υπερηφανη μετα, σε αντιθεση με τα φαρμακα.Ομως θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν διαφωνω με τα φαρμακα απλα τα θεωρω την τελευταια πραξη, δλδη να εξαντλησεις πρωτα ολες τις προσπαθειες χωρις αυτα κι αν δεν τωτες να τα παρεις!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Παντως, να ξες οτι δεν εισαι μονη! πολυ κοσμος εχει παρομια συναισθηματα! προσωπικα πριν λιγες μερες σε μια κοινωνικη εκδηλωση συναντησα μια κοπελα οπου πριν μηνες ειχαμε ενα ερωτικο ειδηλιο, δεν κρατησε πολυ ! ισως λογο της καταθλιψης μου η κοπελα απομακρινθηκε απο διπλα μου!!
    Ομως εκανε κατις κακο, δεν ξερω εαν το εκαμε για να με συνθληψει ψυχικα, δε ξερω ν το εκανε απο αγαθη ευγενεια αλλα το εκαμε!!!
    τι εκαμε?? ηρθε εκει που ειμουν ! παρα το οτι τους αποφευγα, ηρθε μαζι με αυτον ! χερακι χερακι για να με χαιρετησει κι να μου γνωρησει τον γκομενο της!!
    Αληθεια ρε κοριτσια του φορουμ !! πειτε μου σας παρακαλω, το εκαμε απο κακια? γι να με φρικαρει η το εκαμε απο απλη ευγενεια? Για οποιο λογο κι αν το εκαμε εμενα με φρικαρε!! αρχησα να ιδρωνω!! να τρεμω απο νευρα!! Στο μυαλο μου ερχοταν εικωνες με τσακομους! "εβλεπα" οτι τον ειχα παει καπου απομερα και το χτυπαγα το κεφαλι με το ποτυρι!! η εβλεπα να των σπρωχνω στα σκαλια κι μετα λεει τον κλωτσαγα συνεχως!!
    Η ζηλια, αλλα και η συγκρηση οπου εκαμα μαζι του με τρελενε! σκεφτομουν το τι καλητερο ειχε ατος απο εμενα??
    Σαν ηρεμισα ομως, -βεβαια ειχα βγει εξω απο τον χωρο- αρχισα να σκεφτομαι κι να καταλαβαινω οτι οντως αυτος ηταν γελαστος, ηταν πιο κυριλε απο εμενα!! η κολο καταθλιψη επιασε δουλεια μεσα μου!! εγινα κουρελι, αφησα μια βλαμενη να με κανει ρακο!!
    Δεν ξερω τελικα τι θα ηταν καλητερο, αν εβρισκα μια δικαιολογια για να πεξω ξυλο μαι του -αδιαφωρω αν με εκανε μπλε απο τις μελανιες, αφου πλεον η υγεια μου αλλα και το κορμι μου ειναι στις πιο ασχημες στιγμες στο σε θεμα δυναμης!! απλα το να τσακοθω μαζι του ισως μου εδινε την χαρα του να ξεσπασω! απο την αλλη θα γινομουν ρεζιλι παλυς!! και ολοι θα ελεγαν για εμενα τα χειρωτερα!! ευτυχως η υστυχως, "κολοσα" να το καμω, προσπαθησα να δειξω αδιαφορος αλλα δεν μπορεσα!! αποτελλεσμα να φυγω με μουτρα κατω!!
    Τι θα επρεπε να καμω??
    Το παραπανω το αναφερω φιλη BraveHeart97 για να σου πω οτι ενιωσα ακριβως τα ιδια με εσενα, μοναξια, μαυριλα κι πονω στην ψυχη μου!!

Similar Threads

  1. Νιώθω τόσο μόνη μου
    By Deleted-member250416 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 03-06-2015, 23:08
  2. μόνη και κενή....λάθος η ύπαρξη μου..
    By ΕΡΗ_1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 26-06-2012, 11:55
  3. Νιωθω κενη....
    By Emmy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 13-05-2012, 14:00
  4. Νιωθω τοσο μονη μου μετα απο ολα αυτα...
    By sadgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-03-2012, 13:34
  5. K ξαφνικα νιωθω τοσο μονη......
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 06-04-2011, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •