Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    μην χανεις τσαμπα τη ζωη σου με αυτα. (και τα χρηματα που δινεις σε γιατρους).

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by ilektrologos View Post
    Παιδιά λογικα δικιο εχετε. Σημερα το σκεφτομουν πολυ λιγοτερο και ημουν καλυτερα. Εκλεισα σε νευρολογο την Τεταρτη για τα τυπικα, μαλλον δεν υπαρχει λογος να παω αλλα εκλεισα καλου-κακου.
    Ετσι ειναι ομως. Για το μουδιασμα οταν το σκεφτομουν ηταν εκει. Οταν δεν το σκεφτομουν, οχι.
    το ειπες και μονος σου..οταν το σκεφτοσουν αυτο δυναμωνε........
    ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΟΥ
    ετσι θεραπευτηκα και γω......απλα ξεχωρισα εμενα, τον πραγματικο εαυτο μου απο το μυαλο...
    αλλο εσυ και αλλο το μυαλο.....εχω διαβασει πολλα βιβλια αυτογνωσιας για να μου γινει βιωμα.......
    με την εμπειρια που εχω συνειδητοποιησα οτι δεν πρεπει να δινω σημασια σε οτι λεει ενα στρεσαρισμενο μυαλο που δινει λαθος εντολες δημιουργωντας περιεργες αισθησεις.......
    τα πραγματα ειναι πολυ απλα και εμεις τα κανουμε δυσκολα.......
    ολα αυτα που εχεις ειναι ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΟ ΣΤΡΕΣ
    πρεπει καπως να το διωξεις αυτο το στρες
    - με εκπαιδευση του μυαλου οπως ειπα...για να γινεις εσυ ο αφεντης του και οχι ο υπηρετης του
    - με εντονη και πολλη γυμναστικη για να εκτονωνεσαι
    - καλο θα ταν να λαμβανεις ω3.......
    - να ασχολεισαι με διαφορα πραγματα που κανουν καλο, μακρια παο το σπιτι και τις συνεχομενες ωρες σε υπολογιστη, μακρια απο καθισιο.......
    - διαφραγματικες αναπνοες για να απελευθερωνεται το αγχος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    το ειπες και μονος σου..οταν το σκεφτοσουν αυτο δυναμωνε........
    ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΟΥ
    ετσι θεραπευτηκα και γω......απλα ξεχωρισα εμενα, τον πραγματικο εαυτο μου απο το μυαλο...
    αλλο εσυ και αλλο το μυαλο.....εχω διαβασει πολλα βιβλια αυτογνωσιας για να μου γινει βιωμα.......
    με την εμπειρια που εχω συνειδητοποιησα οτι δεν πρεπει να δινω σημασια σε οτι λεει ενα στρεσαρισμενο μυαλο που δινει λαθος εντολες δημιουργωντας περιεργες αισθησεις.......
    τα πραγματα ειναι πολυ απλα και εμεις τα κανουμε δυσκολα.......
    ολα αυτα που εχεις ειναι ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΟ ΣΤΡΕΣ
    πρεπει καπως να το διωξεις αυτο το στρες
    - με εκπαιδευση του μυαλου οπως ειπα...για να γινεις εσυ ο αφεντης του και οχι ο υπηρετης του
    - με εντονη και πολλη γυμναστικη για να εκτονωνεσαι
    - καλο θα ταν να λαμβανεις ω3.......
    - να ασχολεισαι με διαφορα πραγματα που κανουν καλο, μακρια παο το σπιτι και τις συνεχομενες ωρες σε υπολογιστη, μακρια απο καθισιο.......
    - διαφραγματικες αναπνοες για να απελευθερωνεται το αγχος
    Marouli καλημερα! Τι ω3 παίρνεις εσύ?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    καλησπερααααα.....δεν ξεχναω και αυτο που ειπαμε ε? χαχαχα

    η καλυτερες εταιρειες ειναι η σολγκαρ και η health aid.....παντα να παιρνεις 1000μιλιγκραμ

    τωρα παιρνω της μολλερς μουρουνελαιο που ειναι καλο και για το ανοσοποιητικο

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Update: Ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι δεν εχω απολυτως τιποτα. Μου ειπε οτι εφοσον εχω μια μυρμηγκιασμα στο αριστερο χερι και μετα στο δεξι ποδι, δεν εχει καν νοημα, αποκλειεται να εχω κατι. Ηταν 100% σιγουρος. Οποτε ολα κομπλε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Διαβάζοντας το θέμα σου αναγνώρισα μεσα σε ολο αυτό εμένα. Εδω κ μια εβδομάδα βασανιζομαι απο τσιμπηματα, καψίματα, μυρμηγκιασματα σε ολο το σώμα. Ποτε χέρι, πότε ποδι ποτε κεφάλι.. Ολα ξεκίνησαν έχοντας περάσει ενάμιση στρεσογονο μήνα με πολύ τρέξιμο, ενα μεγάλο φόβο που περασα με ενα δικό μου άτομο ευτυχώς ολα καλα, καθως είμαι κ νοσοφοβικη οσο δεν πάει τα τελευταία χρόνια έχοντας χάσει πριν κάποια χρόνια συγγενικο μου πρόσωπο. Και επάνω στη στιγμη που πηγα να ηρεμήσω ήρθε αυτό. Πηγα σε 2 νευρολογους οι οποίοι με διαβεβαιωσαν πως δεν υπάρχει κάτι παθολογικο πάρα μόνο αγχος να ηρεμήσω κ να πάω διακοπές.. Όταν ηρεμω περναει βέβαια δεν το έβγαλα 100% απο το μυαλό μου κ κάποιες φορές νιώθω κάποια τσιμπηματα κ εκει παλι λεω λες να έκαναν λάθος?? Το ίντερνετ κ το να googlαρω τα συμπτώματα μου με στοίχειωσε κ μου χειροτέρεψε την κατάσταση.. Πείτε sos να ηρεμήσουμε δεν ξερω������

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Διαβάζοντας το θέμα σου αναγνώρισα μεσα σε ολο αυτό εμένα. Εδω κ μια εβδομάδα βασανιζομαι απο τσιμπηματα, καψίματα, μυρμηγκιασματα σε ολο το σώμα. Ποτε χέρι, πότε ποδι ποτε κεφάλι.. Ολα ξεκίνησαν έχοντας περάσει ενάμιση στρεσογονο μήνα με πολύ τρέξιμο, ενα μεγάλο φόβο που περασα με ενα δικό μου άτομο ευτυχώς ολα καλα, καθως είμαι κ νοσοφοβικη οσο δεν πάει τα τελευταία χρόνια έχοντας χάσει πριν κάποια χρόνια συγγενικο μου πρόσωπο. Και επάνω στη στιγμη που πηγα να ηρεμήσω ήρθε αυτό. Πηγα σε 2 νευρολογους οι οποίοι με διαβεβαιωσαν πως δεν υπάρχει κάτι παθολογικο πάρα μόνο αγχος να ηρεμήσω κ να πάω διακοπές.. Όταν ηρεμω περναει βέβαια δεν το έβγαλα 100% απο το μυαλό μου κ κάποιες φορές νιώθω κάποια τσιμπηματα κ εκει παλι λεω λες να έκαναν λάθος?? Το ίντερνετ κ το να googlαρω τα συμπτώματα μου με στοίχειωσε κ μου χειροτέρεψε την κατάσταση.. Πείτε sos να ηρεμήσουμε δεν ξερω������
    Οι σκέψεις σου δημιουργούν τα τσιμπήματα δεν έκανε καθόλου λάθος ο γιατρός. Το μυαλό σου στα δημιουργεί. Μακριά απ το ιντερνετ σ αυτή τη φάση, ότι διαβάζεις επειδή είσαι αγχωμένος, θα νομίζεις ότι το έχεις.
    Να πας το συντομότερο διακοπές, να ξεφύγεις!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Οι σκέψεις σου δημιουργούν τα τσιμπήματα δεν έκανε καθόλου λάθος ο γιατρός. Το μυαλό σου στα δημιουργεί. Μακριά απ το ιντερνετ σ αυτή τη φάση, ότι διαβάζεις επειδή είσαι αγχωμένος, θα νομίζεις ότι το έχεις.
    Να πας το συντομότερο διακοπές, να ξεφύγεις!
    Αγχωμένη...σόρρυ!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Αγχωμένη...σόρρυ!
    Ομολογώ πως είμαι σε καλύτερη κατάσταση... Που και που κάποιες σκέψεις έρχονται φεύγουν ξανάρχονται αλλα ελεγχόμενα.. Λίγος πονοκέφαλος μας έμεινε κ θα επανέλθουμε.. Το μυαλό μας το ίδιο δυστυχώς μπορεί να γίνει εχθρός μας. Ποτέ δεν πίστευα ότι το στρες θα ε έχει επιπτώσεις πραγματικές στο σωμα μου!!

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    6
    Εχω στην πολυ κοντινη μου οικογενεια ατομο με εντονα ψυχοσωματικα και μπορω να καταλαβω το αγχος σου. Η αληθεια ειναι οτι αν δεν μπορεις να το ελεγξεις σε τρωει

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Σκλήρυνση κατα πλάκας και...άγχος? κρίση πανικού? ζαλάδες? ή απλά βλάβη??
    By White Lily in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-2018, 22:36
  2. sos μουδιασμα και φοβος για σκληρυνση κατα πλακας
    By ζωζα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2017, 00:10
  3. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 21:44
  4. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 11:40
  5. Κατάθλιψη και Σκλύρηνση κατα πλάκας
    By petrakis_87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2010, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •