Ανεπιτυχείς προσπάθειες απώλειας βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5

    Ανεπιτυχείς προσπάθειες απώλειας βάρους

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι 31 χρονών και τα τελευταία 4 χρόνια αντιμετωπίζω πρόβλημα με το βάρος μου.
    Ξεκίνησα να παίρνω βάρος και σε προσπάθειες που έκανα δεν κατάφερνα ποτέ να χάσω πάνω από 1-2 κιλά. Αυτή τη στιγμή από τα 56 κιλά που ζύγιζα έχω φτάσει αισίως τα 72!!!! Οι διατροφικές μου συνήθειες δεν έχουν αλλάξει. Ψωμιά και τηγανητά δεν καταναλώνω όπως και δεν έκανα ποτέ μου και δεν είμαι και λάτρης του αλατιού.
    Από γλυκά δεν μπορώ να πω ότι τρώω αρκετά, κυρίως τρώω σε ημέρες που πλησιάζει η έμμηνος ρύση μου και αυτό μια μέρα πριν όχι παραπάνω.
    Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ με τον εαυτό μου που με επηρεάζει και σε άλλα θέματα προσωπικού επιπέδου.
    Σκέφτηκα μήπως είναι κάτι ορμονολογικό και είπα να πάω σε ενδοκρινολόγο αφού και η μητέρα μου έχει θηροειδή και η αδερφή μου αλλά μόλις είπα το πρόβλημά μου κοιταξε να μου πουλήσει χάπια αδυνατίσματος και δεν μου έδωσε να κάνω εξαιτάσεις.
    Δεν ξέρω τι να κάνω και έχω απογοητευτεί πολύ. Δεν είναι θέμα καλοκαιριού, είμαι σε μια συνεχή προσπάθεια πάνω από ένα χρόνο και πλέον δεν εχω και τη διάθεση να προσπαθήσω.
    Υπάρχει κανείς που να ήταν στην ίδια θέση και να βρήκε λύση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by mariaki View Post
    Καλησπέρα σας,

    Είμαι 31 χρονών και τα τελευταία 4 χρόνια αντιμετωπίζω πρόβλημα με το βάρος μου.
    Ξεκίνησα να παίρνω βάρος και σε προσπάθειες που έκανα δεν κατάφερνα ποτέ να χάσω πάνω από 1-2 κιλά. Αυτή τη στιγμή από τα 56 κιλά που ζύγιζα έχω φτάσει αισίως τα 72!!!! Οι διατροφικές μου συνήθειες δεν έχουν αλλάξει. Ψωμιά και τηγανητά δεν καταναλώνω όπως και δεν έκανα ποτέ μου και δεν είμαι και λάτρης του αλατιού.
    Από γλυκά δεν μπορώ να πω ότι τρώω αρκετά, κυρίως τρώω σε ημέρες που πλησιάζει η έμμηνος ρύση μου και αυτό μια μέρα πριν όχι παραπάνω.
    Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ με τον εαυτό μου που με επηρεάζει και σε άλλα θέματα προσωπικού επιπέδου.
    Σκέφτηκα μήπως είναι κάτι ορμονολογικό και είπα να πάω σε ενδοκρινολόγο αφού και η μητέρα μου έχει θηροειδή και η αδερφή μου αλλά μόλις είπα το πρόβλημά μου κοιταξε να μου πουλήσει χάπια αδυνατίσματος και δεν μου έδωσε να κάνω εξαιτάσεις.
    Δεν ξέρω τι να κάνω και έχω απογοητευτεί πολύ. Δεν είναι θέμα καλοκαιριού, είμαι σε μια συνεχή προσπάθεια πάνω από ένα χρόνο και πλέον δεν εχω και τη διάθεση να προσπαθήσω.
    Υπάρχει κανείς που να ήταν στην ίδια θέση και να βρήκε λύση;
    Η λύση που ψάχνεις βρίσκεται στη διατροφή κι όχι στη δίαιτα.

    Φτιάξε ένα ημερήσιο πρόγραμμα για 5 γεύματα, βρες τις ώρες που ταιριάζουν στο χρόνο σου, κι ακολούθα πιστά αυτό το ωράριο. Με χρόνο υλοποίησης τα 30 λεπτά.

    Παράδειγμα
    Πρωινό 07:00 έως 07:30 -- Πορτοκαλάδα ένα τοστ

    Πρόγευμα 11:00 έως 11:30 -- Ένα τοστ

    Γεύμα 14:00 έως 14:30 -- Ότι φαγητό υπάρχει συν σαλάτα

    Βραδινό 18:00 έως 18:30 -- Ότι φαγητό υπάρχει χωρίς σαλάτα

    Προ ύπνου 21:00 έως 21:30 -- Γάλα ή γιαούρτι με λίγα μπισκότα

    Ενδιάμεσα στα γεύματα επιτρέπεται μόνο νεράκι του θεού.

    Τα γεύματα είναι υποχρεωτικά, οπότε κανόνισε να τρως λιγότερο για να έχεις χώρο να βάλεις το επόμενο γεύμα.

    Αν δεις ότι πήρες ένα κιλό, μείωσε λίγο τις μπουκές σου.

    Ιδανικά μέτρα πόσες μπουκές χρειάζεσαι για να χορτάσεις σε κάθε γεύμα, και μείωσε την επόμενη μέρα...μια μπουκιά σε όλα τα γεύματα.

    Καλή επιτυχία!




  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Να πας και σε άλλο γιατρό αφού αυτός δεν ασχολήθηκε. Εξαρτάτε και τι τρως. Τηγανιτά και ψωμιά καλά κάνεις και αποφεύγεις. Αν θες ψωμί, φάε σε τοστ το πρωί αλλά απόφευγε το το βράδυ. Αλλά τι γεύματα τρως; Όσπρια(2 φορές την εβδομάδα), λαχανικά(πχ αρακάς, φασολάκια), κοτόπουλο που είναι και ελαφρύ, ψάρι. Θα φας και καμιά μπριζόλα, εντάξει, όλα χρειάζονται. Και σαλάτες και φρούτα. Δηλαδή απέφευγε πατάτες, ρύζια και ζυμαρικά. Αλλά και μια φορά την εβδομάδα να φας τέτοια δεν έγινε και τίποτα. Αν πχ έχεις κοτόπουλο με κριθαράκι, μπορείς να φας μόνο κοτόπουλο με σαλάτα. Αναψυκτικά με ανθρακικό τύπου κόκα κόλα κτλ όχι. Αν θες να πιεις κάτι πάρε φυσικούς χυμούς. Και όσο μπορείς απόφευγε την ζάχαρη. Και πίνε νερό. Γλυκά αν θες μπορείς να τρως την σκούρη σοκολάτα που είναι καλύτερη. Αυτές με 70% κακάο. Και δυο φορές το μήνα να φας καλά είναι. Και να ζυγίζεσαι κάθε 15. Όχι συνέχεια. Και πρόσεχε μην κάνεις υπερβολές γιατί δεν κάνει να χάνουμε απότομα πολύ βάρος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δεν μας εγραψες τι υψος εχεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    έχω ύψος 1,61

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πάρα πολυ για το χρόνο σας,
    Γενικά τα ψωμιά το αλάτι τα γλυκά δεν ήταν ποτέ στη διατροφή μου από παιδί και όσο για τη ζάχαρι πίνω έναν καφέ τη μέρα με μαυρη ζάχαρη (λόγω γεύσης πιο πολύ).
    Η αλήθεια είναι ότι με τις σαλάτες δεν τα πάω καλά και η αλήθεια είναι ότι ζυγίζομαι σχεδόν καθημερινά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μαρια καλησπερα.
    απο αυτα που λες, η διατροφη σου δεν δικαιολογει την αυξηση του βαρους.
    επισης, ειναι οντως σημαντικο οτι εχεις οικογενειακο ιστορικο θυρεοειδους.
    ειναι πολυ πιθανον να εχεις θυρεοειδη.
    κακως αφησες τον ενδοκρινολογο να σε αποτρεψει απο εξετασεις.
    τι ενδοκρινολογος ειναι αυτος που του ζητας το πλεον ενδεδειγμενο, δλδ εξετασεις κι αυτος σου πασαρει φαρμακα!!!
    φαρμακα για αδυνατισμα δεν υπαρχουν, ειναι ολα μουφα, η επικινδυνα.
    υπαρχουν χαπια φυτικων ινων που ταχα προκαλουν καποιον κορεσμο. υπαρχουν κατι αλλα που μολις φας λιγο λαδι σε στελνουν στην τουαλετα με οξεια διαρρροια.
    οτι αλλο δεις ειναι επικινδυνο.
    υποκαταστατα γευματων κλπ, ευχαριστω πολυ.
    φυσικα μπορεις να τα παρεις. αλλα αυτα ειναι συμπληρωμα καποιας αυστηρης διαιτας. δεν τρως αυτα και μαζι τον αγλεορα...

    το ρεζουμε ειναι βρες αλλον ενδοκρινολογο να κανεις εξετασεις ορμονικες και με τα αποτελεσματα αυτα, σχεδιασε την διατροφη σου .ισως χρειαστεις χαπακια για θυρεοειδη, οχι για διαιτα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    με αυτο το υψος δεν εισαι πολυ παχια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το θέμα δεν είναι αν είναι παχιά, αλλα το ότι βάζει κιλά αργά και σταθερά και μάλιστα "ανεξηγητα". δεν τρώει παχυντικά η κοπέλα από αυτά που λέει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Αυτό θα κάνω, ξεκίνησα ήδη έρευνα να βρω ένα γιατρό εμπιστοσύνης από γνωστούς και φίλους.
    Έμαθα ότι κάποιες ορμονολογικές ακόμα και ο γυναικολόγος μπορεί αν μου τις γράψει να τις κανω.
    Ελπίζω να βρεθεί λύση για όλο αυτό γιατί αλήθεια έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά να προσπαθώ και να μην γίνεται τίποτα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Ειλικρινά η διατροφή μου είναι αυτή που ανέφερα. μάλιστα βραδυνό μετά τις 7 δεν τρώω εκτός περιπτώσεων γιορτών κλπ που αναγκαστικά θα φάω πιο αργά. Αλλά αυτό δεν είναι καθημερινό.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Καλησπέρα και από μένα! Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ, και έπεσα στο ποστ σου. Μιας και πρόσφατο, είπα να γράψω κ εγώ.... Αρχικά, δε γράφεις ακριβώς τι τρως. Το "δεν τρώω γλυκά και αλάτι, τρώω νωρίς βραδινό" δε λέει απολύτως τίποτα, μπορούμε ακόμα και με άκρως υγιεινή διατροφή να παχαινουμε, και επειδή πολλές υγιεινές τροφές είναι πλούσιες θερμιδικα, και επειδή οι υπέρβαροι έχουμε την τάση να υποτιμούμε γενικά την ποσότητα κ την ποιότητα του φαγητού που τρώμε, αλλά και να υπερτιμουμε τις θερμίδες που ενδεχομένως καίμε.
    Δεύτερο πολύ σημαντικό, δεν αναφέρεσαι καθόλου σε σωματική άσκηση. Όχι μόνο γυμναστική αλλά γενικά, αν είσαι δραστήρια, αν είσαι τύπος γραφείου και καναπέ κλπ.
    Τρίτο, και ορμονικα θέματα να έχουμε, δεν εξηγείται η μεγάλη αύξηση βάρους. Έχουμε μικρότερες καύσεις από άλλους, ίσως μια τάση πιο εύκολης αποθήκευσης λίπους, τέτοια πράγματα. Αλλά όταν τρώμε υποθερμιδικα και ασκούμαστε, υπάρχουν αποτελέσματα!
    Μπορει δηλαδή με την ίδια διατροφή κ άσκηση ένας υγιής άνθρωπος να χάνει 1 κιλό την εβδομάδα, ε εσύ θα χάνεις 0,8, όχι κάτι τραγικό όμως. Όταν η διατροφή είναι λάθος και δεν ακολουθεί τους κανόνες που ορίζει το εκάστοτε ορμονικο πρόβλημα, και κυρίως όταν δεν υπάρχει άσκηση, εκεί επιβαρύνεις κ άλλο τις αρνητικές επιπτώσεις των ορμονικων προβλημάτων.
    Τέταρτο και κυριότερο, ο γιατρός στον οποίο αναφέρεσαι, επιεικώς απαράδεκτος. Αλλά εν πάση περιπτώσει μπορείς να πας σε ένα απλό παθολόγο κ να ζητήσεις να σου γράψει γενικές αιματολογικες και ορμονικές, για γενικό τσεκ απ. Σε εκείνον θα δείξεις τα αποτελέσματα και θα σε παραπέμψει σε ενδοκρινολογο αν έχεις ανεβασμένη την τάδε ορμόνη, σε γαστρεντερολογο αν έχεις υψηλά ηπατικα ένζυμα κλπ.
    Εγώ πάντα σε παθολόγο πάω να μου γράψει γενικό αιματολογικο τσεκ απ.

    Μην παρεξηγήσεις ότι γράφω, δεν το παίζω ξερόλας ούτε σε μαλωνω, εξηγούμαι γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολύ εύκολα. Για να γράψω πάτησα στο γεγονός ότι ξεκινώντας από 150 κιλά σήμερα είμαι 110, και επίσης έχω θυρεοειδη, υπερινσουλιναιμια και πολυκυστικες. Οπότε έχω μια άλφα εμπειρία στην απώλεια βάρους και στα ορμονικα προβλήματα.

    Από εκεί και πέρα, εγώ θα πρότεινα πρώτα ένα τσεκ απ να δεις που βρίσκεσαι, αν υπάρχει κάποιο θέμα να το δεις στον αρμόδιο γιατρό κ να πάρεις την κατάλληλη αγωγή, και αμέσως να δεις τη διατροφή κ την κίνηση σου.
    Ένας υπολογισμός θερμίδων για αρχή, πόσες χρειάζεσαι για να συντηρεισαι, ένα γραπτό ημερολόγιο του τι τρως με υπολογισμό των θερμίδων ακριβώς για να ξέρεις που είσαι (όχι ψυχωσεις, να ζυγίζεις και τον κάθε κόκκο βρώμης), ένταξη μιας άσκησης στο πρόγραμμα σου κλπ. Αν δεν έχεις μπει ποτέ σε τέτοιες διαδικασίες, με μετρήσεις θερμίδων κλπ, και σου φαίνονται βουνό, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια κ εδώ μέσα, εγώ προσωπικα είμαι διατεθειμένη να βοηθήσω όπου μπορώ, μιας κ έχω λιώσει το θέμα θερμίδων, δίαιτας κλπ. Δεν είμαι ειδικός, αλλά μια γενική κατεύθυνση μπορεί να σου δώσει όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα αρκετά.(όλα αυτά εννοείται μόνο αν δεν έχεις οικονομική δυνατότητα να απευθυνθείς σε διατροφολόγο, η αν δε σου ταιριάζει το να έχεις ένα προκαθορισμενο πρόγραμμα που δε σου πάει γάντι)
    Θυμήσου! Ακόμη κι αν έχεις θυρεοειδη μη σε πάρει από κάτω, όπως σου είπα, με σωστό πρόγραμμα κ καθόλου στερησεις μπορείς να πετύχεις ικανοποιητικα αποτελέσματα. Να θυμάσαι ότι το γρήγορο δεν είναι το καλύτερο. Τα κλειδιά στην απώλεια βάρους είναι το "αργά και σταθερά", να καταλάβεις ότι κάνεις διατροφή και όχι δίαιτα, που σημαίνει ότι θα τρως με τρόπο που σε ικανοποιεί τόσο γευστικά, όσο οπτικά και χορταστικά, με αποτέλεσμα να μπορείς να το κρατήσεις εφ όρου ζωής και όχι μόνο μέχρι να φτασεις στον στόχο!
    Καλή επιτυχία...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    10
    Καλημέρα Μαρια!!!!σίγουρα θα ήταν καλό να κάνεις κάποιες εξετάσεις για να βεβαιωθεις αν υπάρχει η οχι πρόβλημα.μην απογοητεύεται κ προσπάθησε να ελέγξεις τον εαυτό σου.ολα είναι στο μυαλό μας.δεν θέλει ούτε πιεση ούτε σκληρές διαιτες.θα ξεκινήσεις μια απλή διατροφή σιγά σιγά κ οπότε τα χάσεις.μην αγχώνεσαι κ μην πιέζεσαι.εξαλλου η απώλεια βάρους σε μικρό χρονικό διάστημα έχει κ άλλες επιπτώσεις πολύ χειροτερες κ αντιαισθητικες.πανω απ' όλα να θυμάσαι πως ότι κάνεις τι κάνεις μόνο για σένα κ όχι για τους αλλους

  14. #14
    Mrgilleas
    Guest
    κανε εξετασεις αιματος να αποκλεισεις οτι εχεις θυροειδη.επισης αν παιρνεις κορτιζονη παχαινει αρκετα να ξερεις ή αν παιρνεις ψυχιατρικα φαρμακα παχαινουν.εγω παιρνω ρισπεριδονη που ανοιγει τρομερα την ορεξη υποτιθεται και ειμαι 3,5 κιλα κατω απο το υψος μου δηλαδη αν ειμαι 1.86 ειμαι 82,5 κιλα υποθετικο το υψος απλα σου παραθετω το παραδειγμα το δικο μου με βαση υψος και κιλα.τωρα κανε περπατημα 1,5 με 2 ωρες καθε ημερα οπως κανω και γω και εχω χασει 3 κιλα η κανε τρεξιμο μιση ωρα με 40 λεπτα κοψε το φαι μετα τις 8 το βραδυ και ολα θα πανε καλα και θα χασεις κιλα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    1
    δείτε τα μέσα για την απώλεια βάρους στην περιοχή https://eumeds.gr/

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο Απώλειας Βάρους
    By Oct2017 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2017, 17:32
  2. παιχνίδια πρόκλησης απώλειας βάρους
    By eve30++ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 19
    Last Post: 22-04-2014, 12:18
  3. Replies: 2
    Last Post: 08-07-2012, 20:24
  4. Προσπάθεια απώλειας βάρους
    By alice987 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-02-2011, 02:47
  5. Διατηρηση απωλειας βαρους
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 19-01-2010, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •