Γεια σας. Εδώ μου είπαν έχει ωραίες ψυχές γεμάτες φαντασία. Είναι αλήθεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    davidh
    Guest

    Lightbulb Γεια σας. Εδώ μου είπαν θα βρω ωραίες ψυχές γεμάτες φαντασία. Είναι αλήθεια?

    Γεια σας. Εδώ μου είπαν ότι θα βρω ωραίες ψυχές γεμάτες φαντασία, εγκλωβισμένες σε σώματα ανθρώπων κυνηγημένες από τον ίδιο τους τον εαυτό μέσα σε κρυστάλλινα εύθραυστα κλουβιά.
    Αληθεύει?

    Καλήμερα.
    Last edited by davidh; 10-07-2018 at 08:14.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Γεια σας. Εδώ μου είπαν ότι θα βρω ωραίες ψυχές γεμάτες φαντασία, εγκλωβισμένες σε σώματα ανθρώπων κυνηγημένες από τον ίδιο τους τον εαυτό μέσα σε κρυστάλλινα εύθραυστα κλουβιά.
    Αληθεύει?

    Καλήμερα.
    Ποιοι λένε τέτοια πράγματα... εδώ είναι ζούγκλα με κροκόδειλους... πουλάνε αλητεία κι άσπρη σκόνη... αυτή η πόλη πια δεν σας σηκώνει, να φύγετε να πάτε αλλού... ελάτε στον Αμαζόνιο να ψαρέψουμε γοργόνες κι αμαζόνες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    16
    χαχαχα καλησπερες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Είμαστε δύο, εμείς και ο εαυτός μας εδώ, όποιος έχει απαλλαγεί από τον εαυτό και έχει μείνει μόνος δεν πολύ ασχολείται με αυτό το φόρουμ!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είμαστε δύο, εμείς και ο εαυτός μας εδώ, όποιος έχει απαλλαγεί από τον εαυτό και έχει μείνει μόνος δεν πολύ ασχολείται με αυτό το φόρουμ!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν υπάρχει «εαυτός», είναι παραμύθι για να πέσεις στο τρυπάκι της διάσπασης του «εγώ», να πάψεις να είσαι το άτομο που ήσουν όταν γεννήθηκες, και να γίνεις κιμάς μέσα από πολλές άλλες διασπάσεις κοινωνικές, πολιτικές, κλπ. Εάν έχεις αποκτήσει εαυτό, είσαι ένας φυλακισμένος του εαυτούλη σου, ταγμένος στην υπηρεσία των τυράννων που σ' εκμεταλλεύονται. Έχεις γεννηθεί ελεύθερος και θα πεθάνεις φυλακισμένος μέσα σε μια πόλη εξαπατημένων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    απο φαντασια αλλο τιποτα..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Δεν υπάρχει «εαυτός», είναι παραμύθι για να πέσεις στο τρυπάκι της διάσπασης του «εγώ», να πάψεις να είσαι το άτομο που ήσουν όταν γεννήθηκες,
    Μα,αυτό που ήσουν όταν γεννήθηκες και κατά την διάρκεια της νηπιακής σου ηλικίας ήταν ένας στερεός,συμπαγής εαυτός χωρίς καθόλου ή με ελάχιστο ''εγώ''...Το εγώ είναι ακόμα υπό διαμόρφωση στην νηπιακή ηλικία...Και μπορεί να αλλάξουμε 10 εγώ κατά την διάρκεια της ζωής μας...Και αυτό ο εαυτός μας το αποφασίζει...Δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα εμείς...Απλά εκτελούμε...Αλλος αποφασίζει για σένα Τόνυ...Και το αφήγημα της επανάστασης/ανταρσίας απέναντι στον εαυτό που μπορεί κάποιος να υιοθετήσει,όπως εσύ καλή ώρα,είναι ένα ''εγώ'' που μας έχει φορέσει ο εαυτός μας χωρίς να το καταλάβουμε...Και δεν διαρκεί πολύ,να το ξέρεις...Mind you!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Μα,αυτό που ήσουν όταν γεννήθηκες και κατά την διάρκεια της νηπιακής σου ηλικίας ήταν ένας στερεός,συμπαγής εαυτός χωρίς καθόλου ή με ελάχιστο ''εγώ''...Το εγώ είναι ακόμα υπό διαμόρφωση στην νηπιακή ηλικία...Και μπορεί να αλλάξουμε 10 εγώ κατά την διάρκεια της ζωής μας...Και αυτό ο εαυτός μας το αποφασίζει...Δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα εμείς...Απλά εκτελούμε...Αλλος αποφασίζει για σένα Τόνυ...Και το αφήγημα της επανάστασης/ανταρσίας απέναντι στον εαυτό που μπορεί κάποιος να υιοθετήσει,όπως εσύ καλή ώρα,είναι ένα ''εγώ'' που μας έχει φορέσει ο εαυτός μας χωρίς να το καταλάβουμε...Και δεν διαρκεί πολύ,να το ξέρεις...Mind you!
    Καλά σου λέει ο από πάνω... από φαντασίες άλλο τίποτα.

    Έχεις πέσει στο τρυπάκι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και ομως ειναι κοντα στην αληθεια νομιζω και οι κβαντικοι επιστημονες κατι τετοια λενε.

    ειμαστε ενεργεια και δεν υπαρχει κατι να μας χωριζει ουσιαστικα απο το περιβαλλον.

    το μεγαλυτερο ποσοστο του σωματος μας ειναι ...αερας αναμεσα στα ατομα.

    Quote Originally Posted by boo View Post
    απο φαντασια αλλο τιποτα..!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Κι εγω το πιστευω οτι το φορουμ εχει δημιουργικες ψυχες

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by maus View Post
    και ομως ειναι κοντα στην αληθεια νομιζω και οι κβαντικοι επιστημονες κατι τετοια λενε.

    ειμαστε ενεργεια και δεν υπαρχει κατι να μας χωριζει ουσιαστικα απο το περιβαλλον.

    το μεγαλυτερο ποσοστο του σωματος μας ειναι ...αερας αναμεσα στα ατομα.
    Αλήθεια είναι η... α-λήθη .... να θυμάσαι ποιος είσαι. Αν αρχίσεις να φαντάζεσαι ότι σήμερα είσαι ο Α, αύριο ο Β, κλπ, θα έρθει κάποια στιγμή που δεν θα ξέρεις ποιος απ' όλους είσαι. Κι επειδή θα έχεις χάσει τον έλεγχο, θα έρθουν τα ψυχολογικά να σου κάνουν παρέα...κι αργότερα οι έμποροι της ελπίδας και θα σε «βοηθήσουν» να γίνεις «καλύτερα»... ένας ακόμα καταναλωτής στην υπηρεσία της νέας τάξης. Οκ άμα σ' αρέσει ακολούθα τους βασανιστές σου... Εγώ κάθομαι στο ποτάμι και ψαρεύω την τροφή μου, ολόφρεσκη, δεν πάω στα μπακάλικα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχετε χέσει σ' όλα τα ποτάμια, γεμίσατε τις λίμνες και τις θάλασσες με τα απόβλητα σας. Έχετε χάσει την ταυτότητα σας!

    ...και η τιμωρία είναι τούτη...

    Αυτό το σύμπαν δεν είναι ξεχωρισμένο όπως εσείς νομίζετε, είναι ένα πράγμα, κι όταν εγώ που ζω στη φύση πονάω, θα έρθει μια στιγμή που το σήμα του πόνου μου, θα φτάσει και σ' εσένα. Αλλά εσύ θα πονέσεις περισσότερο και θα πεινάσεις, επειδή όλα τα έχεις κάνει σαν το δικό σου μυαλό, ένα μπακάλικο αχταρμάς που αντικαθιστά στα φτωχά σου μάτια τα χρώματα της φύσης που δεν είδες ποτέ. Κι επειδή μάλλον δεν κατάλαβες, άσε να στο πω διαφορετικά...οι ντομάτες που αγοράζεις απ' το μανάβικο δεν είναι ντομάτες. Δεν έχεις ιδέα πως είναι μια πραγματική ντομάτα. Αν δεν πιστεύεις, δοκίμασε να φυτέψεις τους σπόρους κι άμα βγάλεις καρπό πάρε με τηλέφωνο στο 666.

    Αυτό τώρα είναι μια αλήθεια, έχεις ξεχάσει ποιος πραγματικά είσαι, κι επειδή δεν μπορείς να θυμηθείς πως είναι η φύση που σε γέννησε, προσπαθείς να γεμίζεις τη ζωή σου με ολοένα και περισσότερα πράγματα, αλλά κόρον δεν βρίσκεις. Στον πάτο του Άδη δεν υπάρχει κορεσμός. Ακόμα κι όταν τρως, δεν ξέρεις πότε να σταματήσεις, θέλεις να φας κι άλλο... κι έχεις κάνει τα παιδιά σου υπέρβαρα κι εσύ νομίζεις πως τα έχουν όλα, αλλά δεν έχουν τίποτα το φυσικό επάνω τους, έχουν γίνει ηθοποιοί σαν εσένα... προσπαθούν να θυμηθούν τη φύση μέσα από κουνιστά τηλέφωνα και γεμίζουν το χρόνο τους με ιντερνέτια και πισιά, με ποτά, με σφηνάκια, μηχανάκια με χοάνες εξατμίσεις, με θορύβους και πολύχρωμες καραμελίτσες που βρίσκουν στο περίπτερο της γειτονιάς...κερασάκι στην τούρτα. Μα όλα αυτά δεν θα σου δώσουν γεύση από τη φύση, κι εσύ πάντα θα ψάχνεις μια διέξοδο να βρεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ό,τι νάναι!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ό,τι νάναι!!!
    Εσύ μια μέρα είπες... «αυτό το κομμάτι γης είναι δικό μου».

Similar Threads

  1. ειναι αληθεια οτι..
    By natalie12 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2013, 13:42
  2. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 30-12-2011, 00:11
  3. Διαιτα=πείνα , στην φαντασία μου ή αλήθεια?
    By marvel_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 13
    Last Post: 01-10-2011, 05:19
  4. Κρατιέμαι από μια ελπίδα ... που είναι στη φαντασία μου!
    By 3lp!d@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 18-09-2011, 19:10
  5. φθηνεσ και ωραιεσ εκδρομεσ για να παμε
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 24-06-2010, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •