Διακοπη Αντικαταθλιπτικου-Αλλαγη ζωης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    31

    Διακοπη Αντικαταθλιπτικου-Αλλαγη ζωης

    Θα ηθελα να πω στις ακρες την ιστορια μου και η οποιαδηποτε φιλικη συμβουλη απο παθοντες και μη θα ηταν καλοδεχουμενη.Λοιπον ζουσα πολλα χρονια στο εξωτερικο που ειχα φτιαξει μια ομορφη ζωη γεματη προοπτικες και εβλεπα οτι ολα ειναι μπροστα μου...Για καποιο λογο ομως παντα ειχα το αισθημα της νοσταλγιας να γυρισω στην Ελλαδα αν και ειχα φυγει νυχτα που λενε καποτε....Διαφοροι λογοι συντελεσαν στο να επιστρεψω τελικα αλλα μετα απο συντομο χρονικο διαστημα και πολλα πραγματα τα οποια τελικά δεν ηταν οπως τα φανταζομουν εζησα τραυματικες εμπειριες καταληγοντας να παιρνω μεχρι και 3 χαπια σε τρελες δοσεις..Αντικαταθλιπτικο Αντιψυψωτικο και Σταθεροποιητη....Δεν ειχα ξαναπερασει ποτε κατι τετοιο ουτε καν το γνωριζα. Δε μπορουσα να πιστεψω οτι περναω τοσο βαρια καταθλιψη αφου ο χαρακτηρας μου ποτε δεν ειχε δειξει τετοια σημαδια...Τλπ μετα απο μεγαλες μαχες καταφερα να φυγω απο τα βαρια συμπτωματα και πριν λιγους μηνες καταφερα σιγα σιγα να αφαιρεσω ολα τα χαπια...δεν ειχα καποιες παρενεργειες αλλα καποιες φορες αφου τα εκοψα ενιωθα σημαδια καταθλιψης και οτι δε παει αλλο κατι πρεπει να αλλαξω...Δυστυχως η ΓΑΔ που περασα και οι φοβιες παντα μου εκοβαν τα φτερα και ελεγα μη ξαναβαλεις τον εαυτο σου σε περιπετειες...Μεχρι που προσφατα γνωρισα μια κοπελα και σε συνδυασμο με ψιλοκακη ψυχολογια που υπηρχε η ΓΑΔ ξαναηρθε για τα καλα και ειχα χασει παλι τη μπαλα...Το παρατησα δυστυχως το θεμα γιατι αφενος ειπα δεν εισαι ετοιμος να το σηκωσεις και αφετερου "επεσα" τρομερα ξεκινωντας ξανα effexor 75mg...Με ηρεμησε ευτυχως μετα απο 15 μερες εκοψα και τα αγχολυτικα εντελως αλλα τωρα σκεφτομαι καθε μερα τι να κανω...Ο γιατρος περιμενε τηλ για να συζητησουμε για αυξηση και δεν τον πηρα γιατι σκεφτομουν μηπως το ξανακοψω η εστω απλα να το κρατησω για 2 3 μηνες στα 75 και βλεπω...Διαβαζω οτι αν συνεχιζεις να τα περνεις για χρονια δε θα μπορεις να ξεμπλεξεις ποτε και σκεφτομαι αυτο το πραγμα συνεχεια..Απο την αλλη εχω δει ποσο υπουλη ειναι αυτη η ασθενεια και φοβαμαι...Το θεμα με την αλλαγη ζωης πιστευω ειναι που μου δημιουργει ολο το άγχος..Καθε μερα ολη μερα αυτο σκεφτομαι...Νιωθω οτι ηταν μια κακη σελιδα ολο αυτο και πρεπει να τη γυρισω για να ξαναδω ασπρη μερα...Σε συνδυασμο με τις αγχωτικες τραυματικες εμπειριες φοβιες κτλ νιωθω αλλες φορες ανημπορος και αλλες φορες οτι σημερα τα αλλαζω ολα και ξανα οι ιδιες σκεψεις...Μπορει μια αλλαγη τελικά να τα αλλαξει ολα; η ειναι κατι βαθυτερο και αμα γραψει δε ξεγραφει; Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Koita i gnomi m eine pos auto eine kati pou therapevete oristika egw o idio pernw anxodi diataraxi kai logo autou gnorisa anthropou pou eixan varia katathlipsi kai tin kseperasan kseris ti katalava egw pos therapevete eukola to diskolo eine na vris ton swsto eidiko

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    για παντα θα παιρνεις φαρμακα αν το επιτρεψεις ο ιδιος......
    η δυναμη που υπαρχει στον ανθρωπο ειναι τεραστια ακομη και αν πιστευεις οτι εσυ δεν εχεις.......
    αν συνεχισεις να δινεις προσοχη στα ασχημα γεγονοτα και συναισθηματα που συνεπαγονται τοτε θα ζεις στο φαυλο κυκλο μιας πλανης που δεν ειναι η πραγματικη ζωη......
    αν ομως επενδυσεις στην αυτογνωσια σου, αποδεχτεις τον εαυτο σου οπως ειναι, εκπαιδευσεις τον εαυτο σου να μην λαμβανει τοσο υποψην κακες σκεψεις και αισθησεις και πεις ειμαι πιο δυνατος απο αυτο........τοτε ολη σου η προσοχη στρεφεται αλλου....σε αυτο που εισαι πραγματικα....οποτε τοτε δεν θα εχεις πλεον αναγκη τα φαρμακα.......

    δεν ειναι αναγκαιο να παιρνεις φαρμακα μια ζωη.......απλα πρεπει βεβαιως να επενδυσεις στην αυτογνωσια σου

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αν η καταθλιψη σου ειναι βαριας μορφης ισως η υπομονη ειναι αλλο ενα "φαρμακο" οπου θα χρειαστεις, το αναφερω διοτις τυχενει να περνουμε το ιδιο φαρμακο , και αργει να φερει καποια αλλαγη, περι τον μηνα! Επισης -δεν γνωριζω αν εχεις ειδη αρχισει η μαλον θα περιμενει ο γιατρος σου να δρα το φαρμοκο για να στα κανει - θα αρχισετε μαλον και τις ψυχικες ασκησεις, δλδη τις αμυντικες πρακτικες απεναντι στα καταθλιπτικα επεισοδια ,οπως η γνωστικη θεραπεια (Γ.Σ.Θ.), αλλα καλητερα να μην επεκταθω εγω σε αυτα διοτις συγουρα καποια λαθος ερμινια θα σου πω, ο γιατρος σου ξερει απλα θα σου ελεγα να του το αναφερεις διοτις μερικοι γιατροι το χρεωνουν εξτρα λεφτα .
    Οσο για το οτι δεν εισαι συνεχως στις "μαυρες" σου ειναι διοτις κανενας καταθλιπτηκος δεν εχει μονο ενα ιδιο βαθμο συναισθηματων , υπαρχουν και χρονικες περιοδους οπου ειμαστε σχετικα χαρουμενοι και αυτο ειναι που μας ξεγελα ολους μας.
    ευχομαι γρηγορα να δρασουν τα φαρμακα ,οσο για το αγχος αν θα τα περνεις για πολυ καιρο μην το βλεπεις τοσο ασχημα, δες τους διαβητικους! οπου για μια ζωη εχουν το καθημερινο αυτο προβλημα σε ενεσημη μορφη!
    ευχομαι γρηγορα λοιπον να ερθει η στιγμη οπου τα ευχαριστα συναισθηματα θα ειναι μονιμα

Similar Threads

  1. Αλλαγη ζωησ με την ψυχικη ασθενεια
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 05-03-2018, 19:57
  2. Αλλαγη ζωης,και νιωθω αδικημενη και χαλια.
    By sila in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 17-07-2012, 13:40
  3. Διακοπή αντικαταθλιπτικου
    By Ζωίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2011, 18:18
  4. Διακοπή αντικαταθλιπτικού
    By bananoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-05-2011, 12:51
  5. Replies: 5
    Last Post: 20-01-2010, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •