PTSD Επίθεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3

    PTSD Επίθεση

    Γεια σας.

    Είμαι νέο μέλος. Σκοπός της εγγραφής μου ήταν να μιλήσω με ανθρώπους που βιώνουν μετατραυματικό στρες.
    Υποθέτω ότι από τον τίτλο του post καταλαβαίνεται τι συνέβη. Λεπτομέρειες δεν χρειάζονται.
    Απλά θα πω ότι μετά από 15 χρόνια έχω ελάχιστη βελτίωση.

    Θα ήθελα να απευθυνθώ σε άλλους επιζήσαντες (διότι ΔΕΝ είμαστε θυματα) και να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

    1) Νιώθετε την ανάγκη να απομονώνεστε συχνά από κοντινούς σας ανθρώπους;

    2) Μετά την επίθεση, νιώσατε ποτέ "συναισθηματικά ανάπηροι" ή είχατε κάποιο συναίσθημα παρεμφερές;

    3) Είστε σε μια συνεχή εγρήγορση ότι κάτι θα συμβεί;

    Δεν ξερω τι άλλο να πω προς το παρόν.
    Δεν ειμαι καθολου καλα. Παλεύω χρόνια. Περνάω από τη μία διατταραχη στην άλλη: υπνου, από βουλιμία σε ανορεξία...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Γεια σου...

    Απ' αυτά που αναφέρεις μόνο το τρίτο έχω, το να φοβάμαι ότι θα μου ξανασυμβεί κάτι κακό κι αυτό με κάνει να υποφέρω... Κι ας έχουν περάσει και για μένα πολλά χρόνια... Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολυ που μου απάντησες...
    Είχες βοήθεια απο ψυχολόγο; Έχω παει σε 3 και απογοητεύτηκα οικτρά.
    Μάλιστα ο ένας μου είπε «υπάρχουν και χειρότερα. Είχαμε μία εχθές που της έτυχε αυτό απο τον θείο της όταν ήταν 12»
    Λες και δεν το ξέρω οτι υπάρχουν και χειρότερα. Λες και θα ανακουφιστώ επειδή άλλοι υποφέρουν περισσότερο.
    Επίσης το περιβάλλον μου δεν με στήριξε αρκετά τότε. Αποφάσισα να φύγω απο την πόλη που σπούδαζα γιατί φοβόμουν και σπίτι έγινε χαμός. Τα είχα και με ένα παιδί εκείνη την εποχή (τρέλα ερωτευμενη) ο οποίος με χώρισε εξ αιτίας αυτού. Έπρεπε για καιρό να εξηγώ οτι δεν έφταιγα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by LedZepp View Post
    Σε ευχαριστώ πολυ που μου απάντησες...
    Είχες βοήθεια απο ψυχολόγο; Έχω παει σε 3 και απογοητεύτηκα οικτρά.
    Μάλιστα ο ένας μου είπε «υπάρχουν και χειρότερα. Είχαμε μία εχθές που της έτυχε αυτό απο τον θείο της όταν ήταν 12»
    Λες και δεν το ξέρω οτι υπάρχουν και χειρότερα. Λες και θα ανακουφιστώ επειδή άλλοι υποφέρουν περισσότερο.
    Επίσης το περιβάλλον μου δεν με στήριξε αρκετά τότε. Αποφάσισα να φύγω απο την πόλη που σπούδαζα γιατί φοβόμουν και σπίτι έγινε χαμός. Τα είχα και με ένα παιδί εκείνη την εποχή (τρέλα ερωτευμενη) ο οποίος με χώρισε εξ αιτίας αυτού. Έπρεπε για καιρό να εξηγώ οτι δεν έφταιγα.
    Δεν είχα βοήθεια αμέσως γιατί για κάποια χρόνια δεν το έλεγα, μετά όμως ναι αλλά δεν ξέρω αν βοηθήθηκα ιδιαίτερα μιας κι ακόμα φοβάμαι... Από το περιβάλλον μου ούτε εγώ είχα κάποια στήριξη αφού δεν τους το είπα... Μετά από πολλά χρόνια μίλησα στον αδελφό μου... Έχουμε μια διαφορά, εμένα μερικώς με είχαν κάνει να πιστέψω ότι έφταιγα... Όχι ο αδελφός μου, μια φίλη της εποχής εκείνης...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Complex PTSD - DESNOS
    By carrie in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 1
    Last Post: 28-05-2018, 01:43
  2. επιθεση αμυνα η ανοχη?
    By BloodyKate in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 23-05-2012, 13:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •