μια διαφορετικη προσεγγιση της κτθλψης .... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Δεν χρειάζεται κανέναν να κατηγορουμε για την εκδήλωση μιας ασθενειας σωματικής ή ψυχικής...και ιδίως τους άλλους... Το να κατηγορουμε πχ τους γονείς μας ή τους φίλους μας ή τους συντρόφους μας ότι αυτοί μας κατάντησαν έτσι είναι δυστυχώς μια πολυ άσχημη συμπεριφορά διότι η κακία αυτη κατηγορώντας τους άλλους έρχεται μέσα μας και μας πνιγει χειρότερα.. Κανεις δεν φταίει για όσα περναμε.. Ίσως οι δικές μας επιλογες να φταινε, αλλά παντα υπάρχει χρόνος για μετάνοια για αλλαγή όσων μας έφτασαν εδώ.... Πάντως όχι κατηγορία σε κανέναν άνθρωπο στη ζωή μας
    Γιατί όχι; Είναι καλό να μοιράζουμε ευθύνες.. Για τη κατάθλιψη που περασα σίγουρα δεν ευθύνομαι εγώ.. Θα είχα ευθύνη αν δεν έκανα κάτι για να τη νικήσω.

  2. #32
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Παιδιά ή ενδιαφερθειτε ή όχι ή μου τα δώσετε ή όχι έχω τέτοιον πόνο που ούτε καν θα παρατήρηση τι θα μου λέτε. Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια χορεύουνε όλοι.
    κουραγιο ρε συ! σιγουρα θα βρεθει λυση! και εγω το παλευω με ολο αυτο...εχω πολλα ελλατωματα δυστυχως..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Παιδιά ή ενδιαφερθειτε ή όχι ή μου τα δώσετε ή όχι έχω τέτοιον πόνο που ούτε καν θα παρατήρηση τι θα μου λέτε. Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια χορεύουνε όλοι.
    Και ποιος σου ειπε οτι ¨χορεύεις¨ μονη σου εδω μεσα καλό μου?

    Αυτα πες τα σε κάποιον που δεν έχει μπει στα παπούτσια σου ,εκείνος μπορεί να μην σε καταλάβει πίστεψε με .....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί όχι; Είναι καλό να μοιράζουμε ευθύνες.. Για τη κατάθλιψη που περασα σίγουρα δεν ευθύνομαι εγώ.. Θα είχα ευθύνη αν δεν έκανα κάτι για να τη νικήσω.
    σωστοτατο!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Δεν χρειάζεται κανέναν να κατηγορουμε για την εκδήλωση μιας ασθενειας σωματικής ή ψυχικής...και ιδίως τους άλλους... Το να κατηγορουμε πχ τους γονείς μας ή τους φίλους μας ή τους συντρόφους μας ότι αυτοί μας κατάντησαν έτσι είναι δυστυχώς μια πολυ άσχημη συμπεριφορά διότι η κακία αυτη κατηγορώντας τους άλλους έρχεται μέσα μας και μας πνιγει χειρότερα.. Κανεις δεν φταίει για όσα περναμε.. Ίσως οι δικές μας επιλογες να φταινε, αλλά παντα υπάρχει χρόνος για μετάνοια για αλλαγή όσων μας έφτασαν εδώ.... Πάντως όχι κατηγορία σε κανέναν άνθρωπο στη ζωή μας
    Χριστίνα δεν είπα αυτο...

    Καλός ή κακός σου εκδηλώθηκε η κατάθλιψη ...μπορεί για αυτό να ευθύνεται ο οποιοσδήποτε...
    Δεν ήσουν μια χαρά και ξαφνικά είπες ,αχ βαρέθηκα ας μπω σε αυτό το λούκι να δούμε πως είναι ...

    Το θεμα ειναι αφού μπεις τι γίνεται και τι νόημα εχει να τους κατηγορείς ....
    Αξιοποίησε την ενέργεια σου για να επανέλθεις ...οχι για να γίνεις περισσότερο τοξικός απο αυτούς που σε εφεραν σε αυτο το σημείο...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Παιδιά να μην χάνουμε την ελπίδα μας...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και ποιος σου ειπε οτι ¨χορεύεις¨ μονη σου εδω μεσα καλό μου?

    Αυτα πες τα σε κάποιον που δεν έχει μπει στα παπούτσια σου ,εκείνος μπορεί να μην σε καταλάβει πίστεψε με .....
    Έχω τόσο πόνο που δεν λέγεται δυστυχώς. Δεν κατηγορώ κανέναν για την κατάθλιψη μου απλά λέω δεν έχω έναν δικό μου άνθρωπο να μιλήσω να πάμε κάπου μαζί να πάρω λίγο ενθάρρυνση και γω, μόνη μου παλευω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Έχω τόσο πόνο που δεν λέγεται δυστυχώς. Δεν κατηγορώ κανέναν για την κατάθλιψη μου απλά λέω δεν έχω έναν δικό μου άνθρωπο να μιλήσω να πάμε κάπου μαζί να πάρω λίγο ενθάρρυνση και γω, μόνη μου παλευω.
    πόνο γιατί?

    θέλεις να τον βγαλεις εδω?ανώνυμα ειμαστε .

    δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να γίνει ....δεν συγκρίνεται βέβαια η ¨ διαδικτυακή εξομολόγηση¨" με την φυσική παρουσία.
    Αλλά τόσοι ειμαστε εδω μέσα ...κάτι να πάρεις από τον καθένας μας ,που ξέρεις που μπορεί να σε οδηγήσει...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Όταν ή κατάθλιψη μαριλου είναι βαρειά έχεις πόνο στα κόκκαλα χωρίς να υπάρχει πόνος στην ουσία, ποτέ να μην δώσει ο Θεός να τον νιώσετε παιδιά. Ποτέ μην έρχεται σε αυτό το σημείο

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Όταν ή κατάθλιψη μαριλου είναι βαρειά έχεις πόνο στα κόκκαλα χωρίς να υπάρχει πόνος στην ουσία, ποτέ να μην δώσει ο Θεός να τον νιώσετε παιδιά. Ποτέ μην έρχεται σε αυτό το σημείο
    Έχεις νοιώσει ποτέ πόνο που δεν περνάει με ενδοφλέβια μορφίνη με συνδυασμό tramal και υπνοστεντον?
    Πόνο που να παρακαλάς να σε αφήσουν να ¨φύγεις" ?

    Αν ναι μπορούμε να συζητήσουμε λοιπόν ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Έχω τόσο πόνο που δεν λέγεται δυστυχώς. Δεν κατηγορώ κανέναν για την κατάθλιψη μου απλά λέω δεν έχω έναν δικό μου άνθρωπο να μιλήσω να πάμε κάπου μαζί να πάρω λίγο ενθάρρυνση και γω, μόνη μου παλευω.
    Οι περισσότεροι που έχουν κατάθλιψη, μόνοι τους τη περνάνε. Δυστυχώς.
    Οι δικοι μας άνθρωποι ακόμη και να θέλουν να βοηθήσουν, δεν ξέρουν πως.. Δεν μπορούν να καταλάβουν. Αν δεν το ζήσεις, αν δεν το νιώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις. Οπότε μη τους κατηγορείς γι αυτό (που δεν μπορούν να καταλάβουν) και μη αφήνεις τον εαυτό σου να απογοητευεται. Είναι ευκαιρία να ξυπνήσεις τον γονιό που έχεις μέσα σου για να ηρεμήσει το παιδί που φοβάται, που πονάει και κλαίει. Όλοι έχουμε μέσα μας ένα γονιό, αυτός μας βοηθάει να προχωράμε.

    Αν δεν έχεις που να μιλήσεις, μπορείς να το κάνεις στο φορουμ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Οι περισσότεροι που έχουν κατάθλιψη, μόνοι τους τη περνάνε. Δυστυχώς.
    Οι δικοι μας άνθρωποι ακόμη και να θέλουν να βοηθήσουν, δεν ξέρουν πως.. Δεν μπορούν να καταλάβουν. Αν δεν το ζήσεις, αν δεν το νιώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις. Οπότε μη τους κατηγορείς γι αυτό (που δεν μπορούν να καταλάβουν) και μη αφήνεις τον εαυτό σου να απογοητευεται. Είναι ευκαιρία να ξυπνήσεις τον γονιό που έχεις μέσα σου για να ηρεμήσει το παιδί που φοβάται, που πονάει και κλαίει. Όλοι έχουμε μέσα μας ένα γονιό, αυτός μας βοηθάει να προχωράμε.

    Αν δεν έχεις που να μιλήσεις, μπορείς να το κάνεις στο φορουμ.
    George thanks , μου δίνεις θάρρος , έχεις τραβήξει και συ μανίκι;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    George thanks , μου δίνεις θάρρος , έχεις τραβήξει και συ μανίκι;
    Κάτι παραπάνω από μανίκι..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Όταν ή κατάθλιψη μαριλου είναι βαρειά έχεις πόνο στα κόκκαλα χωρίς να υπάρχει πόνος στην ουσία, ποτέ να μην δώσει ο Θεός να τον νιώσετε παιδιά. Ποτέ μην έρχεται σε αυτό το σημείο
    Όλοι όσοι είμαστε εδώ και προσπαθούμε να βοηθήσουμε έχουμε ανέβει το δικό μας γολγοθά. Δε μιλάμε εκ του ασφαλούς. Καταλαβαίνω οτι περνάς ζόρι και οτι σκέφτεσαι "τι μου λενε τώρα αυτοί...". Γίνεται όμως να ξεφύγεις από αυτό το διάολο και μόνον εσύ μπορείς να το κάνεις. Σε αυτό ο καθένας αναμετράται με τους δικούς του δαίμονες.
    Ξέρεις όμως κάτι σημαντικό. Δεν είσαι μόνη σε αυτή την πάλη...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κάτι παραπάνω από μανίκι..
    Φίλε μου σε καταλαβαινω πλήρως μαζί τραβαμε την ανηφόρα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μια διαφορετική άποψη...
    By heman in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2014, 21:02
  2. Διαφορετική προσέγγιση στο sex ή στέρεψε το πάθος?
    By Δώρονάδωρον in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2013, 01:49
  3. Διαφορετική ανσυχία
    By Academus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 09-09-2011, 10:54
  4. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 13:57
  5. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •