μια διαφορετικη προσεγγιση της κτθλψης .... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    hlias1988
    Guest
    Ρε παιδια οσοι απο εσας ανεβηκατε τον γολγοθα σας και τον ξεπερασατε και ειστε εδω και δινετε συμβουλες και καλα κανετε..οταν ξεπερασω και τον γολγοθα μου θα δινω και εγω συμβουλες? Νομιζω απο την μερια μου ειναι αξεπεραστο το εμποδιο μου..με πιάνετε? Η σας μπερδεψα?

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ρε παιδια οσοι απο εσας ανεβηκατε τον γολγοθα σας και τον ξεπερασατε και ειστε εδω και δινετε συμβουλες και καλα κανετε..οταν ξεπερασω και τον γολγοθα μου θα δινω και εγω συμβουλες? Νομιζω απο την μερια μου ειναι αξεπεραστο το εμποδιο μου..με πιάνετε? Η σας μπερδεψα?
    Δεν είναι κανόνας να δίνεις συμβουλές.. Ούτε ξέρεις κιόλας ότι όντως οι συμβουλές που δίνεις βοηθάνε πάντα.. Εγώ προσωπικά επειδή γενικά δεν είχα κανένα δίπλα μου και πέρασα δύσκολες καταστάσεις πάντα είχα την ανάγκη να υποστηρίξω το άδικο, να βοηθήσω και γενικά να δώσω στους άλλους ότι δεν πήρα. Μου έβγαινε...
    Στο φορουμ έχω τη δυνατότητα να δω ένα θέμα από διάφορες οπτικές, να βελτιωθώ σαν άνθρωπος και εννοείται να βοηθηθω...


    Υπάρχει όντως κάποιος που έγινε τελείως καλά;

  3. #48
    hlias1988
    Guest
    Οντως τελειως καλα δεν ειναι κανενας... θα μου αρεσε και μενα να δινω συμβουλες... αλλα δεν βγαινει. Βγαινει μονο οταν εχω περάσει και κάτι παρομοιο και ειναι σίγουρο οτι τον καταλαβαινω τον αλλο..σε μπερδεψα?!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Οντως τελειως καλα δεν ειναι κανενας... θα μου αρεσε και μενα να δινω συμβουλες... αλλα δεν βγαινει. Βγαινει μονο οταν εχω περάσει και κάτι παρομοιο και ειναι σίγουρο οτι τον καταλαβαινω τον αλλο..σε μπερδεψα?!
    Ότι πιστεύεις πως θα ήταν καλό να δίνεις συμβουλές όταν έχεις περάσει πρώτα και εσύ κάτι παρόμοιο άρα μπορείς να καταλάβεις.. Μπορεις να βοηθήσεις και μέσα από συζήτηση, χωρίς απαραίτητα να δώσεις συμβουλές...

  5. #50
    hlias1988
    Guest
    πραγματικα ειστε οι συντροφια μου!!! οτι εχω κατι στο νου μου τσαπ το λεω! δυστυχως δεν εχω και πολυ υποστηρικτικο περιβαλλον...
    νανε καλα η τεχνολογια!

  6. #51
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Το πιό εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να χρησιμοποιήσουμε την αρρώστια μας ως άλλοθι για να μην αλλάξουμε. Έτσι έκανα εγώ με το Πάρκινσον, τα πρώτα δέκα χρόνια που δε μου είχε δείξει τα δόντια του. Το σκεπτικό μου ήταν : "αν πετύχω, όλοι θα μου πουν μπράβο που τα κατάφερες παρά την αρρώστια σου. Αν δεν τα καταφέρω, όλοι θα μου πουν δεν πειράζει, δεν σε άφησε η αρρώστια σου". Έτσι θα ήμουν κερδισμένος σε κάθε περίπτωση...

    Αυτός ο διάλογος έλαβε χώρα στο υποσυνείδητό μου, χωρίς να το επιδιώξω. Βέβαια μόλις τα πράγματα σοβάρεψαν, τότε είδα την αρρώστια πραγματικά σαν απειλή και κατάλαβα οτι από δεκανίκι θα γινόταν πραγματικό τείχος που θα με σταματούσε από το να ζήσω τη ζωή μου όπως επιθυμούσα...
    αυτο που ειπες μου ξινηζει την μουρη! ξερεις γιατι? γιατι νομιζω οτι ειναι αληθεια αυτο που λες!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ρε παιδια οσοι απο εσας ανεβηκατε τον γολγοθα σας και τον ξεπερασατε και ειστε εδω και δινετε συμβουλες και καλα κανετε..οταν ξεπερασω και τον γολγοθα μου θα δινω και εγω συμβουλες? Νομιζω απο την μερια μου ειναι αξεπεραστο το εμποδιο μου..με πιάνετε? Η σας μπερδεψα?
    Δεν νομίζω Ηλία να υπάρχει άνθρωπος που να λέει πως εγώ έχω ξεπεράσει την κατάθλιψη και δεν θα με ξαναεπισκευτεί.
    Νομίζω αν σε βρει μια φορά στην ζωή σου θα την κουβαλάς μετά για πάντα.
    Απλά κάποια στιγμή μαθαίνεις να την διαχειρίζεσαι.
    Όσα χρόνια και να περάσουν σε όποια φάση της ζωής σου και να βρίσκεσαι πάντα με την πρώτη ψυχολογική πίεση δεν θα δισταζει να σου δείχνει με κάποια σημάδια ότι ακόμα είναι εκεί.
    Το θέμα είναι είναι εσύ κάθε φορά πόσο έτοιμος είσαι να την ξανα αντιμετωπίσεις χωρίς να ξαναφτάσεις στο αρχικό στάδιο της πρώτη φοράς...
    Συμβουλές όλοι μπορούμε να δώσουμε .Άλλος λίγες άλλος πολλές .
    Αυτό έχει να κάνει με το τι έχει περάσει ο καθένας .
    Ακόμα και εσύ σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι κάτι έχεις να πεις που ίσως βοηθήσει κάποιους ,ποτε δεν ξέρεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Μια διαφορετική άποψη...
    By heman in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2014, 22:02
  2. Διαφορετική προσέγγιση στο sex ή στέρεψε το πάθος?
    By Δώρονάδωρον in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2013, 02:49
  3. Διαφορετική ανσυχία
    By Academus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 09-09-2011, 11:54
  4. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 14:57
  5. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •