μια διαφορετικη προσεγγιση της κτθλψης ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    μια διαφορετικη προσεγγιση της κτθλψης ....

    με τα χρονια , την ωριμοτητα , και την συνειδητοτητα , καταλαβα οτι μπορεις να θεωρησεις την κτθλψη ενα διαφορετικο state-of-mind , , οχι ασθενεια , και ετσι ζεις με αυτην μια χαρα ,( σχετικα ) , απο το να κλαις την μοιρα σου , ................μαλιστα καλυτερευεις κιολας .......η μαλλον μονη της υποχωρει ( αρκετα ) η κτθλψη , αφου δεν ανθιστασαι με ολες σου τις δυναμεις σε αυτην , που το θεωρω λαθος ....η δραση φερνει παντα αντιδραση ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Παλαιότερα λεγόταν Μελαγχολία και την είχαν όλοι οι Ποιητές!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κι αμα ακουσεισ ροκ τραγουδια του 1960-1970 οι τραγουδιστεσ δεν ειναι χαρουμενοι καποιοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Παλαιότερα λεγόταν Μελαγχολία και την είχαν όλοι οι Ποιητές!!!

    Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κτθλψη , καικατα την αρχαιοτητα πιστευαν οτι κυλουσε στο αιμα των κτθλπτκων μελανο αιμα , απο και βγηκε η ονομασια νομιζω μελα-γχολια , απλα δινω μια διαφορετικη προσεγγιση, δεν θακυρωσω εγω ολη την ιατρικη , αλλα σεμενα αυτη η προσεγγιση λειτουργει .....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κτθλψη , καικατα την αρχαιοτητα πιστευαν οτι κυλουσε στο αιμα των κτθλπτκων μελανο αιμα , απο και βγηκε η ονομασια νομιζω μελα-γχολια , απλα δινω μια διαφορετικη προσεγγιση, δεν θακυρωσω εγω ολη την ιατρικη , αλλα σεμενα αυτη η προσεγγιση λειτουργει .....
    σίγουρα αυτή η προσέγγιση βοηθάει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μακ εγώ νομίζω πως ή κατάθλιψη ποτέ δεν θεραπεύεται, ακούω στην τηλεόραση που πολλοί ειδικοί λένε θεραπεύεται δεν το νομίζω. Μαθαίνεις να ζεις μαζί της και να την χειρίζεσαι.

  7. #7
    Φυσικά και θεραπεύεται η κατάθλιψη.. Μην εισαι απολυτως ότι δεν θεραπεύεται

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μακ εγώ νομίζω πως ή κατάθλιψη ποτέ δεν θεραπεύεται, ακούω στην τηλεόραση που πολλοί ειδικοί λένε θεραπεύεται δεν το νομίζω. Μαθαίνεις να ζεις μαζί της και να την χειρίζεσαι.

    Οντως , Αβρααμ Λινκολν , και ο Τσωρτσιλ ειχαν κτθλψη , κι ομως λειτουργουσαν ...........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Φυσικά και θεραπεύεται η κατάθλιψη.. Μην εισαι απολυτως ότι δεν θεραπεύεται

    Απολυτος δεν ειμαι για τιποτα .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Aν υπάρχει κάποιος που θεράπευσε την κατάθλιψη του εδώ μέσα και πήγε καλά , ας μας πει βρε παιδιά ,να πάρουμε θαρρος

  11. #11
    εγώ περασα κατάθλιψη για 2μιση χρόνια και έγινα καλά.. Όμως θέλει πολυ προσπάθεια να μην Ξανα αφησεις τον εαυτό σου να επηρεάζεται από πραγματα ανουσια γιατί μπορεί να ξανακατρακυλησεις σε κατάθλιψη...τα πανω και τα κάτωου και τώρα τα έχω όπως όλος ο κόσμος... Το κακό είναι το να χάσεις την πιστη σου την ελπίδα σου.. Η απελπισία είναι το χειρότερο κακο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα μου ξαναρθε η κτθλψη, υπουλη ασθενεια ......μονο για 6 μηνες ημου καλα , που ασχολιομουν με κατι ....

  13. #13
    Ναι έρχεται ξανά κάποιες φορες, άλλες φορές φευγει οριστικά.. Το θέμα είναι να μην φτάνουμε στην απελπισία... Η απελπισία είναι υπουλη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Ναι έρχεται ξανά κάποιες φορες, άλλες φορές φευγει οριστικά.. Το θέμα είναι να μην φτάνουμε στην απελπισία... Η απελπισία είναι υπουλη
    Χριστινα να φύγει και να μην ξανάρθει σε κανέναν. Το έχω γράψει και αλλού πως όταν το οικονομικό επίπεδο ενός ατόμου είναι καλό και έχει δίπλα του και ανθρώπους να τον νοιάζονται, ή κατάθλιψη μειώνεται δραστικά.

  15. #15
    Για τους ανθρώπους που χρειάζεται να εχουμε να μας νοιάζονται και να τους νοιαζόμαστε θα συμφωνήσω.. Σε κανέναν άνθρωπο να μην παει η κατάθλιψη ουτε καμια άλλη ψυχική διαταραχή διότι όλες οι ψυχικές διαταραχές είναι σκληρές για αυτόν που τις βιώνει

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μια διαφορετική άποψη...
    By heman in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2014, 22:02
  2. Διαφορετική προσέγγιση στο sex ή στέρεψε το πάθος?
    By Δώρονάδωρον in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2013, 02:49
  3. Διαφορετική ανσυχία
    By Academus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 09-09-2011, 11:54
  4. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 14:57
  5. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •