Δεν αντέχω άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    Δεν αντέχω άλλο

    Έχω κουραστεί παιδιά.Πραγματικά.Έγινε ένας χωρισμός στην ζωή μου μετά από 4 χρόνια σχέσης και με έχει πάρει τελειως από κάτω.Φοβάμαι μην έχω την κατάληξη του μέλους arktos. Περνάνε από το μυαλό μου διάφορες σκέψεις αυτοκτονίας αλλά σκέφτομαι από την άλλη ότι υπάρχουν πράγματα που δεν τα έχω ζήσει ακόμα.Αισθάνομαι πολύ χάλια.Όλοι μου λένε ότι είναι λόγω του χωρισμού,ότι βιώνω ένα πένθος τώρα και πρέπει να δώσω στον εαυτό μου τον χρόνο για να το ξεπεράσει.Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό.
    Κάθε μέρα ξυπνάω με χάλια διάθεση.Με ένα συνεχές άγχος.Δεν ξέρω για πόσο θα συνεχιστεί αυτό.Κάνω θεραπεία με effexor,milithin και lamictal 5χάπια την ημέρα.Έχω βαρεθεί.Μου λένε να λέω συνεχώς στον εαυτό μου ότι είμαι καλά αλλά δεν με βοηθάει.Θέλω να νιώσω καλύτερα,αλλά δεν ξέρω πώς.
    Πριν ένα μήνα ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αλλά θα αλλάξω ψυχολόγο γιατί ο συγκεκριμένος δεν με βοηθάει πολύ.Περισσότερο μιλάει εκείνος παρά εγώ.Θέλω μια μέση κατάσταση,κάποιον με τον οποίον μπορώ να κάνω κουβέντα.
    Φοβάμαι ότι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ.Από τα 18 μου είμαι έτσι,κάθε χρόνο κι ένα επεισόδιο,με έχει κουράσει.Ποιος θα ανεχτεί να είναι στο πλευρό μου όταν είμαι έτσι.Και με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου και με το παραμικρό το βάζω κάτω.
    Φοβάμαι επίσης ότι δεν θα βρώ ποτέ ξανά σύντροφο.Κοιτάω τι κυκλοφορεί έξω.Είμαι μια κοπέλα μετρίας εμφάνισης και ανησυχώ με τόσους ανθρώπους που βλέπω και είναι μόνοι τους.Δεν πιστεύω ότι επιλέγουν την μοναξιά.Εμένα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα αυτό.Ότι θα μείνω μόνη μου.Και ίσως να είναι παράλογος αυτός ο φόβος.Θέλω να αναπτύξω την αυτοπεποίθεσή μου,να γουστάρω τον εαυτό μου,να μην εξαρτάται από κανέναν μαλάκα η προσωπική μου ευτυχία.Υπάρχουν στιγμές που νιώθω να πνίγομαι και να μην μπορώ να καταλάβω τι μου προκαλεί αυτή την αίσθηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Originally posted by La_ViTa
    Έχω κουραστεί παιδιά.Πραγματικά.Έγινε ένας χωρισμός στην ζωή μου μετά από 4 χρόνια σχέσης και με έχει πάρει τελειως από κάτω.Φοβάμαι μην έχω την κατάληξη του μέλους arktos. Περνάνε από το μυαλό μου διάφορες σκέψεις αυτοκτονίας αλλά σκέφτομαι από την άλλη ότι υπάρχουν πράγματα που δεν τα έχω ζήσει ακόμα.Αισθάνομαι πολύ χάλια.Όλοι μου λένε ότι είναι λόγω του χωρισμού,ότι βιώνω ένα πένθος τώρα και πρέπει να δώσω στον εαυτό μου τον χρόνο για να το ξεπεράσει.Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό.
    Κάθε μέρα ξυπνάω με χάλια διάθεση.Με ένα συνεχές άγχος.Δεν ξέρω για πόσο θα συνεχιστεί αυτό.Κάνω θεραπεία με effexor,milithin και lamictal 5χάπια την ημέρα.Έχω βαρεθεί.Μου λένε να λέω συνεχώς στον εαυτό μου ότι είμαι καλά αλλά δεν με βοηθάει.Θέλω να νιώσω καλύτερα,αλλά δεν ξέρω πώς.
    Πριν ένα μήνα ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αλλά θα αλλάξω ψυχολόγο γιατί ο συγκεκριμένος δεν με βοηθάει πολύ.Περισσότερο μιλάει εκείνος παρά εγώ.Θέλω μια μέση κατάσταση,κάποιον με τον οποίον μπορώ να κάνω κουβέντα.
    Φοβάμαι ότι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ.Από τα 18 μου είμαι έτσι,κάθε χρόνο κι ένα επεισόδιο,με έχει κουράσει.Ποιος θα ανεχτεί να είναι στο πλευρό μου όταν είμαι έτσι.Και με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου και με το παραμικρό το βάζω κάτω.
    Φοβάμαι επίσης ότι δεν θα βρώ ποτέ ξανά σύντροφο.Κοιτάω τι κυκλοφορεί έξω.Είμαι μια κοπέλα μετρίας εμφάνισης και ανησυχώ με τόσους ανθρώπους που βλέπω και είναι μόνοι τους.Δεν πιστεύω ότι επιλέγουν την μοναξιά.Εμένα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα αυτό.Ότι θα μείνω μόνη μου.Και ίσως να είναι παράλογος αυτός ο φόβος.Θέλω να αναπτύξω την αυτοπεποίθεσή μου,να γουστάρω τον εαυτό μου,να μην εξαρτάται από κανέναν μαλάκα η προσωπική μου ευτυχία.Υπάρχουν στιγμές που νιώθω να πνίγομαι και να μην μπορώ να καταλάβω τι μου προκαλεί αυτή την αίσθηση.
    το ότι ο χωρισμός είναι μια απώλεια που χρειάζεται και την διαδικασία πένθους είναι νομίζω κάτι που όλοι, λίγο πολύ, έχουμε βιώσει και σίγουρα ο καθένας το περνάει διαφορετικά. αλλά ίσως να μην είναι μόνο αυτό..ζητάς πράγματα, αυτοπεποίθηση, ανεξαρτησία, που τα ψάχνεις μέσα από την σχέση σου, ενώ δεν μπορούν να υπάρξουν αν δεν τα χεις σαν άνθρωπος... και γω το χω περάσει κι ίσως λίγο πολύ οι περισσότεροι,, αλλά ακόμα κι αν το βρισκες..αυτό θα θελες τελικά; να ετεροπροσδιορίζεσαι και να νιώθεις καλά μόνο ως προβολή ενός άλλου; νομίζω πως είναι άλλο ο πόνος του χωρισμού και άλλο οι ανησυχίες σου για σένα σαν μονάδα.όσο γι αυτό που λες...φοβάσαι πως δεν θα βρεις σύντροφο επειδή δεν είσαι θεά..σίγουρα η εμφάνιση μας ελκύει, αλλά εγώ δεν βλέπω να έχουν σχέση μόνο οι θεές και οι θεοί...οι άνθρωποι είναι μόνοι τους για πολλούς λόγους, αλλά όχι γιατί έγιναν πιο άσχημοι απ΄ ότι ήταν μερικές δεκαετίες πριν.και το θέμα δεν είναι να βρεθεί κάποιος να σε \"ανεχτεί\" όπως λες...όταν εσύ η ίδια φαίνεσαι να θεωρείς τον εαυτό σου βάρος, τότε..ναι, κανένας δεν θέλει άλλο βάρος πέραν του εαυτού του...εγω νομίζω πως αν κάτσεις και ψάξεις τον εαυτό σου σαν αυτοσκοπό κι όχι για να γίνεις πιο ελκυστική σε μελλοντικούς συντρόφους, αυτό θα βγει μπρος τα έξω και τότε θα γίνεις όντως πιο ελκυστική σε όλα τα επίπεδα...αν όχι, θα άγεσαι και θα φέρεσαι από τις ορέξεις και τις διαθέσεις του καθένα που θεωρείς ότι σου κάνει χάρη να είναι μαζί σου...και στις περισσότερες περιπτώσεις όταν εμείς θεωρούμε ότι μας κάνουν χάρη..κάνουμε και τους άλλους να το βλέπουν έτσι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Το ξέρω ότι είμαι ιδιαίτερα ανασφαλές άτομο-όλοι είμαστε λίγο πολύ-και αυτό θέλω να καταφέρω.Να αποκτήσω αυτοπεποίθεση,και να νιώσω καλά ότι αγαπάω τον εαυτό μου και τον εκτιμώ γι\'αυτό που είναι.Πιστεύω ότι ένας ειδικός θα μπορέσει να με βοηθήσει σε αυτό.Καθομαι και διαβάζω διάφορα βιβλία αυτοβοήθειας αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου προσφέρουν κάτι.Θέλω να γίνω πιο δυνατή σαν άνθρωπος,δεν ξέρω αν θα το καταφέρω αυτό και να μην άγομαι και φέρομαι ανάλογα με τις ορέξεις του καθενός.Προσπαθώ να προσδιορίσω τις σκέψεις που με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα αλλά μου είναι πολύ δύσκολο.Είναι περισσότερο συναισθήματα κι όχι σκέψεις.Φοβίες περισσότερο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    ωραία..αφού ξέρεις τι θες να δουλέψεις, μπορείς να το κάνεις.ο πόνος του χωρισμού είναι διάφορο κομμάτι και \"δυνατός ή αδύναμος \" πονάς...σιγουρα ενας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει στην προσπάθειά σου, αρκεί να σου πάει και σαν άνθρωπος, να νιώσεις οικεία...για βιβλία αυτοβοήθειας δεν ξέρω να σου πω,σε μενα δύσκολα θα έπιανε αυτό ( συμπληρωματικά ίσως ). θες να γινεις πιο δυνατή...πιστεύω πως όλοι είμαστε και δυνατοί και αδύναμοι, απλά κάποια από αυτες τις πλευρες βγαίνει περισσότερο μπρος τα έξω...το θεμα ειναι να βρεις, όσο γίνεται, την ισορροπία ανάμεσα σε αυτά τα δύο που ούτως ή άλλως υπάρχουν σε όλους μας...πχ. μπορεί να σου φανεί παράξενο, αλλά εγώ απευθύνθηκα σε ψυχολόγο για να γίνω πιο \"ανασφαλής\" και πιο τρωτή, γιατί ούτε το να νιώθεις \"πέτρα\" είναι \"φυσιολογικό\" ( μπορεί να είναι ένας τρόπος να αποφυγεις την έκθεση σε ουσιαστικές σχέσεις λχ. )..στα πρωτα βήματα της προσπάθειάς μου έχασα κάπου την μπάλα αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο να βρεις τις ισορροπίες σου...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    να σε ρωτήσω κατι? τι αγαπάς στον εαυτό σου και τι μισείς? πιστευώ οτι απαντώντας αυτές τις ερώτησεις ειλικρινα, μπόρεις να βρείς την λύση μόνη σου.γιατί όταν συνειδητοποιεις τα μείον σου, τότε μόνο είσαι έτοιμη για αλλαγή. όλοι έχουμε κάποιες ανασφάλειες που μερικές φορές είναι ευλογία γιατι μαθαίνουμε να ακούμε και να αλλαζουμε τον εαυτό μας και τα θέλω μας.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by La_ViTa


    Φοβάμαι μην έχω την κατάληξη του μέλους arktos.
    τι εννοεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Θα σου έλεγα οτι όλα αυτά που σκέφτεσαι είναι απλά αντίληψη και δεν είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Κυριολέκτικα, θα μπορούσα να σου γράφω σελίδες για να σε πείσω. Όμως δε θα έχει νόημα. Η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγώγη είναι αυτό που θα σε βοηθήσει. Διάλεξε εναν ψυχοθεραπευτή που ακολουθεί τη γνωσιακή προσέγγιση. Η γνωστική ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική στη κατάθλιψη. Επίσης βρες έναν ψυχοθεραπευτή που πανω απ’ολα να είναι ψυχολόγος, να έχει MSc και ιδανικά Phd. Να είναι ειδικευμένος. Στα λέω αυτά γιατί κυκλοφορούν ψυχολόγοι και \"ψυχολόγοι\". Στην Ελλάδα εξάλλου ο,τι δηλώνεις είσαι..
    Επίσης σύζητησε με το γιατρό σου για τα φάρμακα γιατί και αυτά μπορεί να μην είναι αποτελεσματικά για σένα..Κάθε οργανισμός διαφέρει..Μπόρει να πρέπει να αλλάξεις τη δόση ή το τύπο του φαρμάκου.
    Πανω απ’όλα ΥΠΟΜΟΝΗ. Θα γίνεις καλά όσο και αν δεν το πιστεύεις αυτή τη στιγμή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καλως ορισες λα βιτα.πολλες ερωτησεις εχεις μαζεψει ολο αυτο το καιρο και ελπιζω καποιες απαντησεις που θα παρεις απο ολους μας να σε βοηθησουν εστω ελαχιστα.ξεκιναω και εγω παντα κατα τη γνωμη μου να βαλω ενα λιθαρακι μπας και καταφερουμε να ξεμπλεξουμε το κουβαρι.αναφερεις \"να μην εξαρτάται από κανέναν μαλάκα η προσωπική μου ευτυχία\",δυστηχως ομως ειμαστε κατασκευασμενοι να ειμαστε κοινωνικα ατομα,να αλληλεπιδραμε να αγαπαμε.... και η αγαπη απαιτει και παρτενερ,οποτε καλα ειναι να ψαξεις για τον λιγοτερο μαλακα εκει εξω,και ..ναι.. ειναι δυσκολα τα πραγματα σε αυτη την αναζητηση,το βλεπεις και το βλεπουμε ολοι,οποτε το μονο που μπορω να πω σε αυτο ειναι καλη τυχη σε ολους μας.
    \"Δεν πιστεύω ότι επιλέγουν την μοναξιά\"
    οχι παντα αλλα πολλες φορες την επιλεγουμε,γιατι φοβομαστε -και δικαια πολλες φορες- να ανοιχτουμε,να δωσουμε η να συναναστραφουμε με ενα ατομο που πιστευουμε πως δεν μας ταιριαζει η δεν μας καλυπτει.με αλλα λογια κλεινουμε πορτες,και οταν γινεται μαζικα αυτο ...... μοναξια
    σε πληροφορω παντως πως πολλες \"θεες\" εχουν τσαλακωθει μονο και μονο για την εξωτερικη τους εμφανιση,για αυτο βλεπεις και αυτα τα κοριτσια τοσο απομακρα,και διχως την ικανοτητα να εμπιστευτουν...βεβαια αυτο το θεμα εχει και αρκετες επεκτασεις αλλα δεν ειναι της ωρας.(πχ να εκμεταλευονται την ομορφια τους για ικανοποιηση προσωπικων στοχων,απλα ενα στιγμα δινω).
    για να γινεις πιο δυνατη δεν χρειαζεσαι διαβασμα αν και μπορει αυτο να σου δειξει εναν τροπο,χρειαζεσαι εμπειριες,αυτο που λεμε να ψηθεις στη ζωη,να φας τα μουτρα σου και να μαθεις.(εδω να πω πως να φας τα μουτρα σου δεν ειναι αποτυχια,ειναι μαθηση,ειναι κινητικοτητα,ειναι αγαπη για την ζωη.αν δεν τα τρωγαμε και οτι καναμε ηταν σωστο τοτε δεν θα υπηρχε η λεξη μαθηση γιατι πολυ απλα θα τα καναμε ολα σωστα,ποιος ο λογος να κουραστουμε για να βελτιωθουμε
    το να βλεπουμε μεσα μας ειναι δυσκολο,το να ερμηνευσουμε τι θελει ο εαυτος μας ακομα πιο δυσκολο ειδικα οταν τα \"θελω\" μας ειναι διαφορετικα απο τα πιστευω μας και την λογικη μας.
    δεν εχω τη λυση,και κανενας μας δεν την εχει,ολα θα ερθουν μεσα απο τον χρονο,την τυχη,τις καταστασεις που θα αντιμετωπισεις και την διαθεση σου να προχωρησεις και να πολεμησεις.απο τα 4 παραπανω μονο το τελευταιο μπορεις να διαπραγματευτεις και να το κανεις να εχει το μεγαλυτερο ποσοστο στη λυση του.βλεπω πως εχεις θεληση,μενει να οργανωθεις,εχεις την θεληση να παει μπροστα \"η επιχειρηση σου\" μενει να σκεφτεις τι ειναι καλυτερο για αυτην σε αυτη τη χρονικη στιγμη.δυσκολα πραγματα ε;οταν θα γινεις καλος επιχειρηματιας,οταν αποκτησεις τις καταλληλες εμπειριες θα ειναι παιχνιδακι.
    \"Θέλω να νιώσω καλύτερα,αλλά δεν ξέρω πώς.\"
    ξεκινησε με το να σκεφτεσαι θετικα,ακομα και να αναγκαζεις τον εαυτο σου να σκεφτεται ετσι,και πως ολα θα πανε καλα,στο κατω κατω για τοσα αλλα ατομα πανε....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    τι εννοεις καλη μου εγινε κατι με την αρκτο ?και γιατι να συγκρινουμε ανομοιες πιθανοτατα καταστασεις ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by krino
    Originally posted by La_ViTa


    Φοβάμαι μην έχω την κατάληξη του μέλους arktos.
    τι εννοεις?


    μη και χάσεις εσύ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •