Διαχείριση θυμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9

    Διαχείριση θυμού

    Γεια σας,ειμαι νεο μελος.Πηρα το θαρρος να γραψω εδω μεσα γιατι εχω κ γω ξεσπασματα θυμου.Οχι ετσι ξαφνικα εκει που κάθομαι,αλλα οταν καποιοι ανθρωποι με πυροδοτούν..δλδ με.προκαλουν.Παλιότερα οτι κ να μ ελεγε καποιος ημουν εντελως αναισθητη κ δεν εδινα σημασια.Αλλα τοτε ειχα σχεσεις,παρεες κ γενικα ασχολιες.Ειμαι ομως σε μια φαση ζωης που παρεες δεν εχω ...καποιοι δεν εβγαιναν μαζι μου για χρονια κ σταματησα να τους μιλαω,αλλοι με νευριαζαν με την συμπεριφορα τους,τους εκανα παραπονα κ φυγαν απο μονοι τους κ αλλοι χωρις να συμβει τιποτα,απλα σταματησαν καθε επαφη μαζι μου.Χομπι δεν εχω κ ουτε που ξερω τι ακριβως να κανω.Πηγα να γραφτω σε σχολη μηπως εκει βρω παρεες ή τουλαχιστον να ξεφευγω απτο σπιτι μου..διαφωνουσαν οι δικοι μου!Γτ ειχα παει ηδη σε μια σχολη οχι σε πανεπιστημιο η ΤΕΙ..σε δημοσιο ΙΕΚ και δεν βρηκα εργασια.Κ αρχισαν την γκρινια παλι θα πας σε σχολη κ δεν θα βρεις εργασια κ δν εχουν μελλον τα ιεκ κτλ.Κ ετσι δεν πηγα.Το αποτελεσμα ολης αυτης της καταστασης ειναι να μαι συνεχεια μεσα στο σπιτι,βγαινω λιγο να κανω βολτα τν σκυλο,που κ που κανα περπατημα στην πολη κ αν θα παω αραια κ που να κανω αγορες,που στην.ουσια ειναι αχρειαστες,απλα τις κανω να περναει η ωρα..για shopping therapy που λενε(εχω παρει ρουχα κ καλλυντικα για παραδειγμα που δεν εχω που να τα βαλω μιας κ.δεν εχω παρεες).Για καφε μονη μου ντρεπομαι να παω,μηπωςμε κοροϊδέψουν.Που θελω να καταληξω σε ολο αυτο;Η μανα μου με συμβουλευει να παω σε ψυχολογο ή στον Δημο ή στην τελικη να πληρωσει εκεινη.Να πω την αληθεια εκεινη μ σπαει πολλες φορες τα νευρα,αλλα οχι σε μενα μονο αλλα κ της αδερφης μου,αλλα κ τ πατερα μου.Απλα οι υπολοιποι δεν αντιδρανε οπως εγω.Εγω εσπαγα πραγματα..εβριζα..κ τωρα ποια απτα νευρα μου χτυπαω το κεφαλι μου,γδερνομαι,κοπανιεμαι.Τ� �ς εχω πει.σταματα να με νευριαζεις..κ το μονο που μου λεει να παω σε ψυχολογο.Κ ρωταω εγω τωρα,αφου αν βρω παρεες κ βγαινω να ξεφευγω θα σταματησω οχι να θυμωνω αλλα να.ξεσπαω με αυτον τον τροπο..πως ο ψυχολογος θα βοηθησει;Δεν υποτιμω τη δουλεια του επιστημονα,αλλα ρωταω μηπως εχει κανεις παρομοια εμπειρεια κ πως τν βοηθησε ο γιατρος;Με φαρμακα;Με συμβουλές διαχειρισης θυμου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Γεια σας,ειμαι νεο μελος.Πηρα το θαρρος να γραψω εδω μεσα γιατι εχω κ γω ξεσπασματα θυμου.Οχι ετσι ξαφνικα εκει που κάθομαι,αλλα οταν καποιοι ανθρωποι με πυροδοτούν..δλδ με.προκαλουν.Παλιότερα οτι κ να μ ελεγε καποιος ημουν εντελως αναισθητη κ δεν εδινα σημασια.Αλλα τοτε ειχα σχεσεις,παρεες κ γενικα ασχολιες.Ειμαι ομως σε μια φαση ζωης που παρεες δεν εχω ...καποιοι δεν εβγαιναν μαζι μου για χρονια κ σταματησα να τους μιλαω,αλλοι με νευριαζαν με την συμπεριφορα τους,τους εκανα παραπονα κ φυγαν απο μονοι τους κ αλλοι χωρις να συμβει τιποτα,απλα σταματησαν καθε επαφη μαζι μου.Χομπι δεν εχω κ ουτε που ξερω τι ακριβως να κανω.Πηγα να γραφτω σε σχολη μηπως εκει βρω παρεες ή τουλαχιστον να ξεφευγω απτο σπιτι μου..διαφωνουσαν οι δικοι μου!Γτ ειχα παει ηδη σε μια σχολη οχι σε πανεπιστημιο η ΤΕΙ..σε δημοσιο ΙΕΚ και δεν βρηκα εργασια.Κ αρχισαν την γκρινια παλι θα πας σε σχολη κ δεν θα βρεις εργασια κ δν εχουν μελλον τα ιεκ κτλ.Κ ετσι δεν πηγα.Το αποτελεσμα ολης αυτης της καταστασης ειναι να μαι συνεχεια μεσα στο σπιτι,βγαινω λιγο να κανω βολτα τν σκυλο,που κ που κανα περπατημα στην πολη κ αν θα παω αραια κ που να κανω αγορες,που στην.ουσια ειναι αχρειαστες,απλα τις κανω να περναει η ωρα..για shopping therapy που λενε(εχω παρει ρουχα κ καλλυντικα για παραδειγμα που δεν εχω που να τα βαλω μιας κ.δεν εχω παρεες).Για καφε μονη μου ντρεπομαι να παω,μηπωςμε κοροϊδέψουν.Που θελω να καταληξω σε ολο αυτο;Η μανα μου με συμβουλευει να παω σε ψυχολογο ή στον Δημο ή στην τελικη να πληρωσει εκεινη.Να πω την αληθεια εκεινη μ σπαει πολλες φορες τα νευρα,αλλα οχι σε μενα μονο αλλα κ της αδερφης μου,αλλα κ τ πατερα μου.Απλα οι υπολοιποι δεν αντιδρανε οπως εγω.Εγω εσπαγα πραγματα..εβριζα..κ τωρα ποια απτα νευρα μου χτυπαω το κεφαλι μου,γδερνομαι,κοπανιεμαι.Τ� �� �ς εχω πει.σταματα να με νευριαζεις..κ το μονο που μου λεει να παω σε ψυχολογο.Κ ρωταω εγω τωρα,αφου αν βρω παρεες κ βγαινω να ξεφευγω θα σταματησω οχι να θυμωνω αλλα να.ξεσπαω με αυτον τον τροπο..πως ο ψυχολογος θα βοηθησει;Δεν υποτιμω τη δουλεια του επιστημονα,αλλα ρωταω μηπως εχει κανεις παρομοια εμπειρεια κ πως τν βοηθησε ο γιατρος;Με φαρμακα;Με συμβουλές διαχειρισης θυμου;

    ε να πας σε ιδιωτικη σχολη να πληρωνεις για να βρεις παρεες ειναι λιγο ακυρο...τα ιεκ δεν ειναι αχρηστα απλα το θεμα ειναι αν θες να δουλεψεις μετα,πχ μπορεις να πας ξενοδοχουπαλληλος ιεκ μιας και θ ανοιξουν ξενοδοχεια στην αττικη και θα ζητανε ατομα και ζητανε χαρτι...αλλα το θεμα ειναι να θες να πας να δουλεψεις κι ας ειναι λιγα τα λεφτα για να πιασει τοπο το ιεκ.Απλα πρεπει να ψαξεις να δεις ποια ειδικοτητα εχει μια καποια ζητηση.

    τωρα για τα νευρα απλα δε σου πανε καλα τα πραγματα,ωριμαζεις κα ιβλεπεις οτι κατι πρεπει να κανεις...προφανως πρεπει να βαλεις στοχο να φυγεις απο το πατρικο σου να βρεις δουλεια να μεινεις μονη σου.Μετα θα ερθουν και τα αλλα θα γνωρισεις ατομα απο δουλειες που θα πας κτλ

    Ψυχολογο να μην πας.Γραφεις οτι η μανα σου σπαει τα νευρα ολονων στο σπιτι οποτε μαλλον αυτη πρεπει να παει οχι εσυ.ΑΝ θες μπορεις να πας στο μελλον οταν θα το παρεις αποφαση ΕΣΥ οχι η μανα σου.
    Προσπαθησε να παιρνεις αποφασεις με τον πατερα σου και κανε στην ακρη την μανα σου αν θεωρεις οτι αυτη ειναι το προβλημα.Κανε αυτοκριτικη στον εαυτο σου,κατσε σε μια φαση κα ισκεψου τι λαθη εχεις κανει αλλα πιο σημαντικο τι λαθη εχουν κανει οι γονεις σου στην ανατροφη σου.Αν σε εχουν κακομαθει πχ με τα λεφτα κοιτα να ξε-κακομαθεις απο μονη σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Ο λογος που απλα αντεγραψες το ποστ μου ποιο ηταν;αν κ δεν το βλεπω να ειναι ολοκληρωμενο,δεν ξερω γιατι..Σε τι θα με βοηθουσε ενας ειδικος με αυτην την κατασταση δεν ξερω..αφου φια να νοιωσω εγω καλα πρεπει να χω παρεες να ξεφευγω..δινει χαπια ο γιατρος;συμβουλές;ξερει κανεις;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Ανωνυμηξανθια View Post
    Ο λογος που απλα αντεγραψες το ποστ μου ποιο ηταν;αν κ δεν το βλεπω να ειναι ολοκληρωμενο,δεν ξερω γιατι..Σε τι θα με βοηθουσε ενας ειδικος με αυτην την κατασταση δεν ξερω..αφου φια να νοιωσω εγω καλα πρεπει να χω παρεες να ξεφευγω..δινει χαπια ο γιατρος;συμβουλές;ξερει κανεις;
    Συγνωμη,αλλα μπαινω απο κινητο κ δεν μ εμφανιζε την απαντηση σου,αλλα οκ την βρηκα.Σε βρισκω απολυτα σωστο σε ολα αυτα που λες,μεχρι κ καποιο διαστημα ειχα αποφασισει να μην μιλαω στην μανα μου αλλα με παρακαλεσε ο πατερας μου να μην της κραταω μουτρα γιατι ειναι μανα μου και δεν κανει..βγαλε ακρη τωρα..οσον αφορα τα χρηματα οντως ειμαι κακομαθημενη απτον.ιδιο μου τν πατερα..ειχα τελειωσει τη σχολη κ ελεγα ας παω ακομα κ σε σουπερ μαρκετ δεν ειναι κακο κ ελεγε ο πατερας μου πηγες σχολη κ θα πας πωλητρια;κ τωρα μ λεει δεν πας σε σουπερ μαρκετ..������������..και αν εχω κανει αιτησεις,αλλα χωρις ανταποκριση...οτι να ναι δηλαδη!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Δηλαδή κατά την γνώμη του πατέρα σου είναι ντροπή να δουλέψεις σε μάρκετ ή ως πωλήτρια; Αντί να σε πει "μπράβο" που θες να κάνεις κάτι, σε αποθαρρύνει. Μάλλον για να τους έχεις ανάγκη. Να μην μπορέσεις ποτέ να ζήσεις την ζωή σου χωρίς την εποπτεία τους. Πολλοί γονείς το κάνουν αυτό. Να βρεις μια δουλειά πρώτα απ' όλα για να ξεφύγεις λίγο και στην συνέχεια δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα. Πολύ πιθανόν να μην βρεις κάτι σχετικό με την σχολή που τέλειωσες. Τι θα κάνεις, θα κάθεσαι έτσι; Καθόλου κακό δεν είναι να πας σε μάρκετ. Πολύ καλά λες. Άλλο ένα παράδειγμα από γονείς που επηρεάζουν αρνητικά την ζωή των παιδιών τους.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Δηλαδή κατά την γνώμη του πατέρα σου είναι ντροπή να δουλέψεις σε μάρκετ ή ως πωλήτρια; Αντί να σε πει "μπράβο" που θες να κάνεις κάτι, σε αποθαρρύνει. Μάλλον για να τους έχεις ανάγκη. Να μην μπορέσεις ποτέ να ζήσεις την ζωή σου χωρίς την εποπτεία τους. Πολλοί γονείς το κάνουν αυτό. Να βρεις μια δουλειά πρώτα απ' όλα για να ξεφύγεις λίγο και στην συνέχεια δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα. Πολύ πιθανόν να μην βρεις κάτι σχετικό με την σχολή που τέλειωσες. Τι θα κάνεις, θα κάθεσαι έτσι; Καθόλου κακό δεν είναι να πας σε μάρκετ. Πολύ καλά λες. Άλλο ένα παράδειγμα από γονείς που επηρεάζουν αρνητικά την ζωή των παιδιών τους.
    εχεις δικιο! ειναι δυστυχως η παραδωση του τοπου μας!! η ελληνικη οικογενεια οπου ολοι θαυμαζουμε!! -δεν κατηγορο τους γονεις της κοπελας! απεναντιας σγουρα την λατρευουν και την αγαπουν πολυ!! αλλα δυστυχως δεν χονευουν οτι καποια μερα πρεπει να ειναι "ελευθερη" το ιδιο ειναι και για τους δικους μου ,με αλλο τροπο , αλλα το νοημα και "η παραδοση" ειναι η ιδια

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    εχεις δικιο! ειναι δυστυχως η παραδωση του τοπου μας!! η ελληνικη οικογενεια οπου ολοι θαυμαζουμε!! -δεν κατηγορο τους γονεις της κοπελας! απεναντιας σγουρα την λατρευουν και την αγαπουν πολυ!! αλλα δυστυχως δεν χονευουν οτι καποια μερα πρεπει να ειναι "ελευθερη" το ιδιο ειναι και για τους δικους μου ,με αλλο τροπο , αλλα το νοημα και "η παραδοση" ειναι η ιδια
    Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν το κακό που κάνουν αλλά κάποιοι το καταλαβαίνουν ή ίσως αδιαφορούν για το πως θα συνεχίσουν την ζωή τους τα παιδιά τους αργότερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Σε όλες σου τις διαπροσωπικές σχέσεις έχεις ξεσπάσματα θυμού; Τι ηλικία έχεις;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Οχι μονο στο σπιτι μου μεσα..Σε παρεες που χα και σε δουλεια παλια ημουν παντα αυτο που λεμε αρνακι

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Ανωνυμηξανθια View Post
    Γεια σας,ειμαι νεο μελος.Πηρα το θαρρος να γραψω εδω μεσα γιατι εχω κ γω ξεσπασματα θυμου.Οχι ετσι ξαφνικα εκει που κάθομαι,αλλα οταν καποιοι ανθρωποι με πυροδοτούν..δλδ με.προκαλουν.Παλιότερα οτι κ να μ ελεγε καποιος ημουν εντελως αναισθητη κ δεν εδινα σημασια.Αλλα τοτε ειχα σχεσεις,παρεες κ γενικα ασχολιες.Ειμαι ομως σε μια φαση ζωης που παρεες δεν εχω ...καποιοι δεν εβγαιναν μαζι μου για χρονια κ σταματησα να τους μιλαω,αλλοι με νευριαζαν με την συμπεριφορα τους,τους εκανα παραπονα κ φυγαν απο μονοι τους κ αλλοι χωρις να συμβει τιποτα,απλα σταματησαν καθε επαφη μαζι μου.Χομπι δεν εχω κ ουτε που ξερω τι ακριβως να κανω.Πηγα να γραφτω σε σχολη μηπως εκει βρω παρεες ή τουλαχιστον να ξεφευγω απτο σπιτι μου..διαφωνουσαν οι δικοι μου!Γτ ειχα παει ηδη σε μια σχολη οχι σε πανεπιστημιο η ΤΕΙ..σε δημοσιο ΙΕΚ και δεν βρηκα εργασια.Κ αρχισαν την γκρινια παλι θα πας σε σχολη κ δεν θα βρεις εργασια κ δν εχουν μελλον τα ιεκ κτλ.Κ ετσι δεν πηγα.Το αποτελεσμα ολης αυτης της καταστασης ειναι να μαι συνεχεια μεσα στο σπιτι,βγαινω λιγο να κανω βολτα τν σκυλο,που κ που κανα περπατημα στην πολη κ αν θα παω αραια κ που να κανω αγορες,που στην.ουσια ειναι αχρειαστες,απλα τις κανω να περναει η ωρα..για shopping therapy που λενε(εχω παρει ρουχα κ καλλυντικα για παραδειγμα που δεν εχω που να τα βαλω μιας κ.δεν εχω παρεες).Για καφε μονη μου ντρεπομαι να παω,μηπωςμε κοροϊδέψουν.Που θελω να καταληξω σε ολο αυτο;Η μανα μου με συμβουλευει να παω σε ψυχολογο ή στον Δημο ή στην τελικη να πληρωσει εκεινη.Να πω την αληθεια εκεινη μ σπαει πολλες φορες τα νευρα,αλλα οχι σε μενα μονο αλλα κ της αδερφης μου,αλλα κ τ πατερα μου.Απλα οι υπολοιποι δεν αντιδρανε οπως εγω.Εγω εσπαγα πραγματα..εβριζα..κ τωρα ποια απτα νευρα μου χτυπαω το κεφαλι μου,γδερνομαι,κοπανιεμαι.Τ� �ς εχω πει.σταματα να με νευριαζεις..κ το μονο που μου λεει να παω σε ψυχολογο.Κ ρωταω εγω τωρα,αφου αν βρω παρεες κ βγαινω να ξεφευγω θα σταματησω οχι να θυμωνω αλλα να.ξεσπαω με αυτον τον τροπο..πως ο ψυχολογος θα βοηθησει;Δεν υποτιμω τη δουλεια του επιστημονα,αλλα ρωταω μηπως εχει κανεις παρομοια εμπειρεια κ πως τν βοηθησε ο γιατρος;Με φαρμακα;Με συμβουλές διαχειρισης θυμου;
    Γειά σου.
    Καλό θα ηταν να βρεις κάτι ν ξεδώσεις,όπως γυμναστηριο,τρέξιμο,κάτι γενικά.
    Σίγουρα με τέτοιον τρόπο κάπου θα ξεσπάς και θα φεύγει ο θυμός σου.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 30-09-2018 at 04:35.

  11. #11
    Το γυμναστήριο όντως Και εμένα μου φαίνεται πολύ καλή λύση, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να πας και σε ψυχολόγο. Δεν ξέρω βέβαια αν δίνει μόνο συμβουλές ή δίνει και φάρμακα, αλλά αν είναι να σε βοηθήσει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Ναι εχω το ιδιο προβλημα
    Αν η μητερα σου εχει προβλημα και πρεπει να παει εκεινη στο ψυχολογο και οχι εσυ οπως αναφερει αλλος χρηστης δεν νομιζω οτι ειναι το καλυτερο. Η μητερα σου μπορει να χρειαζεται, τη ψυχολογικη πιεση ομως εσυ την αντιμετωπιζεις.
    Το καλυτερο είναι να πας σε ψυχολογο να το συζητησεις να αναφερεις το προβλημα να το δουλεψεις οσο μπορεις και πιστευω αν χρειαζεσαι κατι αλλο θα σε καθοδηγησει. Υπαρχει και η φαρμακευτικη λυση.
    Προσωπικα δεν με βοηθησε η ψυχολογος αλλα ο ψυχιατρος

Similar Threads

  1. διαχείριση θυμού
    By giang in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 90
    Last Post: 04-04-2016, 21:29
  2. διαχειριση θυμου...
    By constantinos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2012, 22:45
  3. Εκρήξεις θυμού
    By ΠΟΠΗ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2009, 18:49
  4. Διαχείρηση του θυμού
    By liberchild in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2008, 23:12
  5. διαχείριση θυμού
    By anitak in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 111
    Last Post: 06-06-2007, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •