Κρίσεις πανικού διαταραχή και στρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36

    Κρίσεις πανικού διαταραχή και στρες

    Γεια σας!υποφέρω από κρίσεις πανικού αγχώδη διαταραχή και έντονο στρες.ολα ξεκίνησαν πριν δυόμιση χρόνια που διαγνώστηκε με ένα σπάνιο αυτοανοσο νόσημα που κρατάει τον οργανισμό χωρίς αντισώματα.απο τότε μετά από πολλά διάφορα φάρμακα και αγωγές έχω σταθεροποιηθεί κάνοντας μια θεραπεία κάθε μήνα εφόρου ζωής αλλά δεν κινδυνεύει άμεσα ή ζωή μου.εδω ξεκινάει ο Γολγοθάς πολλές κρίσεις πανικού συνεχεια στα έκτακτα επειδή έχω και το πρόβλημα υγείας και γενικώς ζαλαδα μουδιασμα αρρυθμίες ταχυπαλμία και όλος αυτός ο κύκλος. Βλέπω ψυχολόγο αλλά και λογο του προβλήματος υγείαΣ που έχω δεν μπορώ να συνεφερω κοντεύω να τρελαθώ δεν ευχαριστιέμαι τίποτα θα ήθελα την άποψη σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    καπου το εχω ακουσει αυτο το νοσημα...και τωρα προσφατα.
    εχω και γω ενα χρονιο νοσημα. προς το παρων σταματησα τις θεραπειες και ειναι σταθερο. στην αρχη, τους πρωτους μηνες ημουν σοκαρισμενη. μετα για πολλα χρονια ημουν η πιο ευτυχισμενη στον κοσμο. μετα με τη ρουτινα και αυτα, το ξεχνας.
    συνηθως ή σε ρίχνει ή συνειδητοποιεις πως δεν τρεχει και κατι..δεστο χαλαρα, κανε ο,τι καλυτερο μπορεις, χωρις αγχος, ζησε οσο μπορεις, προσπαθησε. κανεις δεν ξερει το τελος του. κανεις δεν ξερει τι θα του ξημερωσει ή ποσο εχει ακομα να ζησει. αφου βλεπεις ψυχολογο, θα σε βοηθησει, απλα θελει καιρο. ισως δες ψυχιατρο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τι νοσημα ειναι αυτο τ αυτοανοσο?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    δεν εχει σημασια η ονομασια του ομως..μπορει να μη θελει να πει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Φίλε μου καλημέρα! Καταλαβαινω οι είσαι σε μια πολύ πιεστική φαση της ζωής σου και να ξέρεις οτι είναι πολύ λογικό αυτό με τις κρίσεις πανικού αλλά θέλ να σου υπενθυμίσω ότι ξέρεις οτι η ζωή σου δεν απειλείται όπως ειπες! είχα 3 χρόνια κρίσεις και ακόμα εχω πολύ αγχος στην ζωή μου! η μονη συμβουλή που εχω να σου δώσω ειναι να προσπαθήσεις να αλλάξεις την καθημερινότητα σου! Να κάτσεις να συητήσεις με τον εαυτο σου τι θες να κάνεις και τι θέλεις να διώξεις (και τι μπορείς φυσικά). Προσπάθησε να κάνεις το αγχος αυτο δημιουργικό και όχι καταστροφικό! Το ειχα κανει καταστροφικό και με εριξε πολύ! καλή δυναμη

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σας.το νόσημα είναι κοινή ποικίλη ανοανεπαρκεια να σημειώσω ότι η θεραπεία είναι εφόρου ζωής μια φορά το μήνα και τσεκαρισμα στο νοσοκομείο εξετάσεις μια φορά το μήνα δεν βοηθάει και το ανχος της θεραπείας που είναι ιδιαίτερη αλλά και το ότι με τσεκάρουν κάθε μήνα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    το καθε προβλημα ειναι καθαρα πως θα το δεις.......μπορεις να το δεις σαν κατι καταστροφικο και φοβερο και να καθεσαι να αναλωνεσαι σε σκεψεις ασχημες και αγχωτικες, αλλα μπορεις και να το δεις ως κατι που απλα υπαρχει αλλα δεν πειραζει θα κανω οτι μπορω και ολα θα πανε καλα......οπως το δει ο καθενας......εσυ επιλεγεις...........υπαρχουν βαρια αρρωστοι πχ που ζουν στον πανικο υπαρχουν ομως και τετοιοι που ζουν με απολυτη αισιοδοξια συνεχιζοντας αμεριμνοι την καθημερινοτητα τους.......
    ηθελα να σου προτεινω να διαβασεις και κανενα βιβλιο αυτογνωσιας θα σε βοηθησουν παρα πολυ να αλλαξεις τροπο σκεψης..........αν θες διαβασε και του γουειν νταιερ ''υπαρχει παντα μια λυση'' πολυ καλο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    για μενα που εχω ενα χρονιο νοσημα, ο ψυχολογος δεν βοηθησε. το αλλαξα σε ψυχιατρο κυριως λογω χαπιων. πρεπει να εισαι μικρος ομως η να στο βρηκαν μικρος γιατι νομιζω μπορει να εχει επιπλοκουλες στην αναπτυξν αν δεν βρεθει νωρις.
    με τι αλλο ασχολησε?σχολειο?εργασια?σ� �πυδες? ειναι κουραστικο το καθε μηνα ενεση και νοσοκομειο.. αλλα σου περισσευουν 29μερες που μπορεις να εκμεταλλευτεις πληρως. μπες ονλαιν και μιλησε αν θελεις και με παιδιαμε την ιδια παθηση. προσπαθησε με βοηθεια ειδικου να το δεις απτην θετικη πλευρα. δες το πιο χαλαρα...
    εγω καθε εξαμηνο που κανω εξετασεις και οι γιατροι δεν ξερουν...ερχονται με σοβαρο υφος να μου το πουν και γω πλεον τους τρολαρω

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Ευχαριστώ και πάλι θα το πάρω το βιβλίο.οχι δεν είμαι μικρός είμαι 34 το έχω λογικά από μικρός αλλά το βρηκα τώρα στα 31 τυχαία και η μόνη επιπλοκή που είχα είναι πρισμενη σπληνα.και οι θεραπείες ευτυχώς γίνονται σπίτι. Όταν ξεκίνησα ήμουν νοσοκομείο μια φορά το μήνα με πολλές παρενέργειες λογο αντισωμάτων.γενικως μια πολύ κουραστική κατάσταση ψυχολογική.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    πριν το ανακαλυψεις ζουσες νορμαλ?γιατι λες τυχαοα το βρηκαν.αρα δεν σου εκανε πολλα προβληματα

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Ήμουν συνεχεια άρρωστος με πυρετό λοιμώξεις πνευμονιες.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    σκεψου πως τωρα δεν θαχεις τοσες λοιμωξεις και θα ζεις πιο ωραια. μια φορα ενεση το μηνα ειναι οκ..σπιτι θα την κανεις η πρεπει να πηγαινεις σε νοσοκομειο δημοσιο?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Από θέμα ασθενειών είμαι άψογα η θεραπεία γίνεται υποδόρια τώρα σπίτι Δηλαδή κάτω από το δέρμα είναι ένας όρος που πάει κάτω από το δέρμα δεν είναι και η πιο ευχάριστη διαδικασία συν ότι έχεις ένα μεγάλο πρήξιμο πάνω σου για δυο μέρες φιγούρες αίσθημα καψίματος και γενικά αδιαθεσιαες αρκετές αλλά τονίζω ότι σε σχέση με την ενδοφλέβια θεραπεία που γίνεται στο νοσοκομείο είναι σωτηρια η υποδόρια πολύ πιο ανώδυνη.ξερω πως το ανχος μου είναι γύρω από την ασθένεια μου ένα το παλεύω μια χαρά με έχει γονατίσει το ανχος το οποίο βγήκε κιόλας πολύ μετά την διάγνωση της ασθενείας είχα ένα 6μηνο τρέξιμο στα νοσοκομεία να καταλήξουμε τι έχω παρακεντισεις εξετάσεις συνεχεια είναι μια δύσκολη κατάσταση αλλά τότε που γινόμουν ήμουν πάρα πολύ καλά ψυχολογικά δυνατός ακμαιοτατος μετά από ένα χρόνο ξαφνικά χτύπησε μια πολύ άσχημη κρίση πανικού

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    ειναι η ενταση που βγαινει ετσι. συνηθως οι ανθρωποι με χρονιες παθησεις η το βλεπουν τελειως αλλιως και δεν τους νοιαζει τπτ η παθαινουν ψυχαναγκασμο, αγχος κτλ. ειναι ανθρωπινο ομως να σε εχει αγχωσει, αλλα προσπαθησε να το δεις λιγο πιο χαλαρα. κανεις δεν ξερει τι θα του συμβει απο στιγμη σε στιγμη. ασχολησε με κατι? εργασια? Εχεις φιλους, συγγενεις κτλ? σκεψου τον ψυχιατρο αντι για ψυχολογο

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Έχω πολλούς ανθρώπους γύρω μου που με στηρίζουν και με αγαπάνε αλλά ειμαι σε ένα σημείο που πρέπει να τα βρω με εμένα Ναι δουλευω στον μουσικό χώρο ως μουσικος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδες διαταραχή, κρίσεις πανικού- Στρατός... Πως θα την παλέψω?
    By Kazan in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 15-01-2019, 13:25
  2. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  3. Αγχωδης διαταραχή/ κρίσεις πανικού και Αστυνομία
    By dimka in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 18-05-2016, 14:45
  4. Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση
    By lenapiatsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 98
    Last Post: 23-04-2013, 16:29
  5. αγχωδης διαταραχη κρισεις πανικου
    By cozanostra13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-10-2012, 09:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •