Δεν αντέχω πολύ ακομα αλλά δεν παύει να το παλεύω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58

    Δεν αντέχω πολύ ακομα αλλά δεν παύει να το παλεύω...

    Καλησπέρα ειμαι νεο μέλος εδω και χάρηκα έστω και λίγο που βρήκα αυτο το forum. Ειμαι εδω και χρόνια με κατάθλιψη. Περναω δύσκολα πολύ του τελευταίους μήνες. Πριν ενα χρόνο πέθανε ο πατέρας μου. Πολυ δύσκολα. Περασα μεσα στα νοσοκομεία 3 χρονιά και τον ειδα να φεύγει 45 κιλά απο καρκίνο φυσικά. Περασα πολυ δύσκολα αλλα τα κατάφερα. Μετα απο αυτο εχω συνέχεια κρίσεις άγχους. Κρίσεις οτι εχω ολες τις άρρωστιες. Φόβο οτι χανω τον έλεγχο. Ξυπνάω με πολυ κούραση με πολυ άγχος πονανε τα πόδια οι γάμπες μου. Δεν μπορώ να κοιμηθώ καλα. Εχω συνέχεια νύστα μεσα στη μέρα. Οταν κοιμάμαι μεσημέρι ξυπνάω χειρότερα απο ποτέ. Εχω φόβο στα πάντα. Ζαλίζομαι, δεν μπορώ να αναπνεύσω μεσα στο μεσημέρι δεν μπορώ να κανω δουλειά.... Περνώ αντικαταθλιπτικα και Xanax. Ενα μηνα μπορεί να ειμαι σχετικά καλα και μεσα στο μήνα θα εχω κρίσεις. Κανω ψυχοθεραπεία. Με βοηθάει νομίζω κάποιες φορές αλλα οταν ειμαι χάλια ειναι σαν να μη κανω τίποτα. Υποφέρω απο κρίσεις συνέχεια. Δεν αντέχω την μέρα. Περιμένω να νυχτώσει. Δεν αντεζω τον έυτο μου. Δεν ξέρω πόσο πολυ ακομα μπορω να αντεξω σε ολο αυτο. Προσπαθώ πολυ. Εχω φίλους καλούς και νιωθω οτι ειμαι βάρος. Με ολο αυτο τα οικονομικά μου ειναι χάλια. Με τι παραμικρό που μπορεί να πάθω σωματικό αμέσως Καταρρέω...

    Δεν αντέχω την μέρα, δεν αντέχω να ζαλίζομαι, να νιώθω οτι θα τα χάσω, οτι δεν εχω έλεγχο σε εμένα. Ο σβέρκος μου οταν το πιάνω με πεθαίνει στο πονο. Το. Κεφάλι μου οπου το παταω πονάει. Υπάρχουν μέρες που απλα κάθομαι σε ενα καναπέ ολη μερα προσπαθοντας να βρω εμένα. Μπορώ να γράφω ολη μερα για το χάος που νιώθω. Αλλα σταματαω εδω.

    Σαν ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για ολο αυτο το οχετο...
    Last edited by Fad; 01-07-2018 at 17:23.

  2. #2
    Δεν μπορω να σε συμβουλεύσω κατι. Γιατί κι εγω όπως κι εσυ..μπηκα στο φόρουμ για κάποια βοήθεια.. βγάλε οτι εχεις μεσα σου..λενε οτι βοηθάει.. ευελπιστώ να το κάνω κι εγώ συντομα

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Και μονο που απάτησε κάποιος ειναι δύναμη για εμένα... Σε ευχαριστώ όπως και να έχει. Ελπίζω να γίνεις καλα και εσύ

  4. #4
    Είμαι εδώ να σε ακουσω...χαίρομαι ειλικρινά που σου δίνει δύναμη..

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Σε αυτή τη φάση δυναμη σου δίνει κάποιος που καταλαβαίνει... Χωρίς να εξηγείς πολλά. Ξέρεις καλα νομίζω τι εννοώ

    Εστάλη από Mi Note 3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Και σε νιώθω.. γιαυτο το λόγο ήρθα εδώ..

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Ελπίζω... Και αυτό με κάνει λιγο καλα... Προσπαθώ να μην πονάω προσπαθώ να κάνω πράγματα αλλά δεν μπορώ να κανω σχεδόν τίποτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Fad View Post
    Καλησπέρα ειμαι νεο μέλος εδω και χάρηκα έστω και λίγο που βρήκα αυτο το forum. Ειμαι εδω και χρόνια με κατάθλιψη. Περναω δύσκολα πολύ του τελευταίους μήνες. Πριν ενα χρόνο πέθανε ο πατέρας μου. Πολυ δύσκολα. Περασα μεσα στα νοσοκομεία 3 χρονιά και τον ειδα να φεύγει 45 κιλά απο καρκίνο φυσικά. Περασα πολυ δύσκολα αλλα τα κατάφερα. Μετα απο αυτο εχω συνέχεια κρίσεις άγχους. Κρίσεις οτι εχω ολες τις άρρωστιες. Φόβο οτι χανω τον έλεγχο. Ξυπνάω με πολυ κούραση με πολυ άγχος πονανε τα πόδια οι γάμπες μου. Δεν μπορώ να κοιμηθώ καλα. Εχω συνέχεια νύστα μεσα στη μέρα. Οταν κοιμάμαι μεσημέρι ξυπνάω χειρότερα απο ποτέ. Εχω φόβο στα πάντα. Ζαλίζομαι, δεν μπορώ να αναπνεύσω μεσα στο μεσημέρι δεν μπορώ να κανω δουλειά.... Περνώ αντικαταθλιπτικα και Xanax. Ενα μηνα μπορεί να ειμαι σχετικά καλα και μεσα στο μήνα θα εχω κρίσεις. Κανω ψυχοθεραπεία. Με βοηθάει νομίζω κάποιες φορές αλλα οταν ειμαι χάλια ειναι σαν να μη κανω τίποτα. Υποφέρω απο κρίσεις συνέχεια. Δεν αντέχω την μέρα. Περιμένω να νυχτώσει. Δεν αντεζω τον έυτο μου. Δεν ξέρω πόσο πολυ ακομα μπορω να αντεξω σε ολο αυτο. Προσπαθώ πολυ. Εχω φίλους καλούς και νιωθω οτι ριμαι βάρος. Με ολο αυτο τα οικονομικά μου ειναι χάλια. Με τι παραμικρό που μπορεί να πάθω σωματικό αμέσως Καταρρέω... Σαν ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για ολο αυτο το οχετο...
    Εχεις διαβάσει το βιβλίο του Εκχαρτ Τόλε...Η δύναμη του Τώρα?
    Σε κάποια φάση, ένα βράδυ, ο ίδιος, αφού πολλά χρόνια ήταν σε κατάθλιψη και κρίσεις πανικού είπε....δεν αντέχω άλλο τον εαυτό μου...
    μετά σιγή....κ μετά άρχισε να διαπιστώνει....καλά! ποιος είμαι εγώ και ποιος είναι ο εαυτός μου?? Τελικά είμαστε δύο ή ένας? Εκείνο το βράδυ ξεκίνησε η προσωπική του αφύπνιση....διάβασέ το αυτό το βιβλίο...θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά για σένα!
    Εμένα τουλάχιστον τα τελευταία 4 χρόνια που αγωνίζομαι για την αυτοθεραπεία και την αυτοβελτίωση μου και έχω διαβάσει πολλά, ήταν ένα απ τα σημαντικά...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Εχω διαβάσει πολύ και διαβάζω. Βλέπω και τις εκπομπές του στο youtube. Προσπαθώ πάρα πολύ. Εκει που ειμαι σχετικά καλα γίνεται κατι απλό και διαλύονται όλα γύρω μου. Καταστραφεί την ζωή μου και τις λειτουργίες- δουλείες που εχω καθημερινά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Υπάρχουν μέρες που απλα κάθομαι σε ενα καναπέ ολη μερα προσπαθοντας να βρω εμένα. Μπορώ να γράφω ολη μερα για το χάος που νιώθω. Αλλα σταματαω εδω.

    Υπάρχουν άραγε μέρες που μπορείς να γράφεις για την ιδανική σου ζωή?

  11. #11
    Θα ήθελα κι εγω να δοκιμάσω να διαβάσω κάποια βιβλία αυτοβοήθειας..Ίσως ξεκινήσω με αυτό που είπε η Άννα...αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο..καλοδεχούμενο

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Αυτο υο καιρό αυτο σκέφτομαι για να μπορώ να ειμαι καλύτερα. Σκέφτομαι τα καλα που εχω στη ζωη μου και τα καταγράφω με τι μυαλό μου. Μερικές φορές πιάνει, αλλες απλα όχι.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Ενα απο τα πολλά καλα βιβλία

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Guilty View Post
    Θα ήθελα κι εγω να δοκιμάσω να διαβάσω κάποια βιβλία αυτοβοήθειας..Ίσως ξεκινήσω με αυτό που είπε η Άννα...αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο..καλοδεχούμενο

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εσύ κοριτσάκι μου, θα ήθελα να δεις στο ytube, τη διάλεξη...Η χημεία της αγάπης...με τον Ρομπερτ Νατζέμυ, να καταλάβεις οτι τα αρνητικά συναισθήματα είναι ναρκωτικά για εμάς...και πως μπορούμε να είμαστε πιο καλά με τον ευατό μας...για αρχή αυτο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Fad View Post
    Αυτο υο καιρό αυτο σκέφτομαι για να μπορώ να ειμαι καλύτερα. Σκέφτομαι τα καλα που εχω στη ζωη μου και τα καταγράφω με τι μυαλό μου. Μερικές φορές πιάνει, αλλες απλα όχι.
    Εμένα Fad μου πήρε 4 χρόνια για να βγω απο τον αρνητικό μου εαυτό... Θέλει υπομονή όλο αυτό το ταξίδι...άξιζε όμως...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τον αγαπώ πολύ αλλά δεν αντέχω τη νοοτροπία του
    By lullaby in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 10-02-2017, 17:19
  2. Παλευω με τους δαιμονες μου ακομα μια φορα..
    By BillytheKid in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 03-03-2015, 09:43
  3. Ποσο ακομα θα αντεχω να αντεχω?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 04-10-2010, 10:52
  4. Παλεύω με τις κρίσεις πανικού 9 χρόνια.Δεν αντέχω άλλο...
    By Alen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 191
    Last Post: 09-03-2009, 14:32
  5. Ακόμα παλεύω
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-2005, 09:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •